Osoby podróżujące do Azji coraz częściej słyszą o japońskim zapaleniu mózgu. Fakt, że świadomość na ten temat rośnie powinien cieszyć – choroba ta nie zawsze jest śmiertelna, ale profilaktyka jest tu bardzo wskazana. Zwłaszcza, że istnieje szczepionka przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu, która wykonane przed wyjazdem może nas uchronić przed tym schorzeniem.
Japońskie zapalenie mózgu u znacznej części ludzi może przebiegać nawet bezobjawowo. Spora część przechodzi je razem z objawami grypy, jest obolała i ma wysoką temperaturę. Wtedy zazwyczaj mija ona samoistnie po około 10 dniach. W niektórych przypadkach potrafi jednak doprowadzić do śmierci, dlatego tak ważne jest odpowiednie szczepienie przed podróżą.
Japońskie zapalenie mózgu – objawy
W drastycznych przypadkach zakażony odczuwa nagłe bóle głowy, dezorientację, porażenie kończyn, drgawki i ma trudności z koncentracją. Choroba ta może doprowadzić do śpiączki. Jeśli pacjent doznał zapalenia mózgu, to ryzyko zgonu wynosi aż 25-30 proc., co prawda taki efekt pojawia się mniej więcej u 1 proc. osób, które przechodzą tę chorobę, ale należy być bardzo uważnym.
Japońskie zapalenie mózgu – szczepionka
Szczepionka przed wyjazdem w rejony zachodniej Azji jest więc bardzo wskazana. Polega ona na podaniu do organizmu nieżywych wirusów (tak zwana szczepionka inaktywowana). Wskazane są dwie, lub w niektórych przypadkach nawet trzy szczepionki. Powinny być one podane w odstępie 28 dni, a druga jest niezbędna dla uzyskania ochrony. Proces powinien się zakończyć co najmniej tydzień przed datą wyjazdu. Jeśli wyjazd jest nagły, druga dawka może być podana w odstępie 7 dni, ale tutaj drugi zabieg również nie może nastąpić później niż tydzień przed wyjazdem.
Japońskie zapalenie mózgu – nie tylko JAPONIA!
Szczególnie narażone na tę chorobę są nie tylko ci, którzy wyjeżdżają do Japonii. Schorzenie występuje między innymi na Filipinach, w Korei Północnej, Korei Południowej, Mongolii, Nepalu, Rosji, Singapurze, Tajwanie, Tajlandii czy Wietnamie. Ryzyko, co prawda, nie jest wysokie, ale są miejsca, w których uważać należy szczególnie. Wypady poza miasto, które wiążą się z długimi wycieczkami pieszymi, czy spaniem w namiotach to dodatkowe czynniki ryzyka. Wiążą się one w końcu z narażeniem na ukąszenia komarów, które przenoszą ten właśnie wirus. Jeśli możemy więc unikać w tamtych rejonach powyższych czynników, to dla własnego zdrowia lepiej się nie narażać na niebezpieczeństwo.
Przeciwwskazania i diagnostyka
Ważne jednak, by pamiętać, że są też przeciwwskazania związane ze szczepionką. Nie należy jej podawać niemowlętom poniżej drugiego miesiąca życia, ani osobom, u których wystąpiła reakcja alergiczna. Nie powinni jej przyjmować także pacjenci z ciężkimi infekcjami i gorączką. Ponadto nie przebadano szczegółowo w jaki sposób działa ona na kobiety w ciąży oraz karmiące, dlatego też w takich przypadkach lepiej powstrzymać się przed jej pobraniem. Chyba, że ryzyko zachorowania jest wyjątkowo duże.
Jeśli mimo wszystko po powrocie z takiej podróży mamy u siebie podejrzenie tej choroby, bo na przykład nie skorzystaliśmy z takiej szczepionki, niezwłocznie należy się udać do lekarza. Powinniśmy poinformować o takiej podróży i podejmowanych tam aktywnościach, gdyż Japońskie zapalenie mózgu, to nie jedyna choroba występująca u podróżników, także w tamtych rejonach. Precyzyjne badania są niezwykle istotne, zwłaszcza że objawy często nie są wyjątkowe i charakterystyczne konkretnie dla tej choroby.
Podsumowanie
- Japońskie zapalenie mózgu u znacznej części ludzi może przebiegać bezobjawowo.
- Choroba ta może doprowadzić do śpiączki lub nawet do śmierci.
- Przed wyjazdem do Azji udaj się do lekarza w celu aplikacji szczepionki przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu.
- Podawane są dwie lub w niektórych przypadkach nawet trzy szczepionki.
- Szczepionki powinny być podane w odstępie 28 dni.
- Ostatnia szczepionka powinna mieć miejsce najpóźniej tydzień przed podróżą.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.