Japońskie zapalenie mózgu – jak zapobiec?

Aktualizacja:
japońskie zapalenie mózgu

Osoby podróżujące do Azji coraz częściej słyszą o japońskim zapaleniu mózgu. Fakt, że świadomość na ten temat rośnie powinien cieszyć – choroba ta nie zawsze jest śmiertelna, ale profilaktyka jest tu bardzo wskazana. Zwłaszcza, że istnieje szczepionka przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu, która wykonane przed wyjazdem może nas uchronić przed tym schorzeniem.

Japońskie zapalenie mózgu u znacznej części ludzi może przebiegać nawet bezobjawowo. Spora część przechodzi je razem z objawami grypy, jest obolała i ma wysoką temperaturę. Wtedy zazwyczaj mija ona samoistnie po około 10 dniach. W niektórych przypadkach potrafi jednak  doprowadzić do śmierci, dlatego tak ważne jest odpowiednie szczepienie przed podróżą.

Japońskie zapalenie mózgu – objawy

W drastycznych przypadkach zakażony odczuwa nagłe bóle głowy, dezorientację, porażenie kończyn, drgawki i ma trudności z koncentracją. Choroba ta może doprowadzić do śpiączki. Jeśli pacjent doznał zapalenia mózgu, to ryzyko zgonu wynosi aż 25-30 proc., co prawda taki efekt pojawia się mniej więcej u 1 proc. osób, które przechodzą tę chorobę, ale należy być bardzo uważnym.

Japońskie zapalenie mózgu – szczepionka

Szczepionka przed wyjazdem w rejony zachodniej Azji jest więc bardzo wskazana. Polega ona na podaniu do organizmu nieżywych wirusów (tak zwana szczepionka inaktywowana). Wskazane są dwie, lub w niektórych przypadkach nawet trzy szczepionki. Powinny być one podane w odstępie 28 dni, a druga jest niezbędna dla uzyskania ochrony. Proces powinien się zakończyć co najmniej tydzień przed datą wyjazdu. Jeśli wyjazd jest nagły, druga dawka może być podana w odstępie 7 dni, ale tutaj drugi zabieg również nie może nastąpić później niż tydzień przed wyjazdem.

Japońskie zapalenie mózgu –  nie tylko JAPONIA!

Szczególnie narażone na tę chorobę są nie tylko ci, którzy wyjeżdżają do Japonii. Schorzenie występuje między innymi na Filipinach, w Korei Północnej, Korei Południowej, Mongolii, Nepalu, Rosji, Singapurze, Tajwanie, Tajlandii czy Wietnamie. Ryzyko, co prawda, nie jest wysokie, ale są miejsca, w których uważać należy szczególnie. Wypady poza miasto, które wiążą się z długimi wycieczkami pieszymi, czy spaniem w namiotach to dodatkowe czynniki ryzyka. Wiążą się one w końcu z narażeniem na ukąszenia komarów, które przenoszą ten właśnie wirus. Jeśli możemy więc unikać w tamtych rejonach powyższych czynników, to dla własnego zdrowia lepiej się nie narażać na niebezpieczeństwo.

Przeciwwskazania i diagnostyka

Ważne jednak, by pamiętać, że są też przeciwwskazania związane ze szczepionką. Nie należy jej podawać niemowlętom poniżej drugiego miesiąca życia, ani osobom, u których wystąpiła reakcja alergiczna. Nie powinni jej przyjmować także pacjenci z ciężkimi infekcjami i gorączką. Ponadto nie przebadano szczegółowo w jaki sposób działa ona na kobiety w ciąży oraz karmiące, dlatego też w takich przypadkach lepiej powstrzymać się przed jej pobraniem. Chyba, że ryzyko zachorowania jest wyjątkowo duże.

Jeśli mimo wszystko po powrocie z takiej podróży mamy u siebie podejrzenie tej choroby, bo na przykład nie skorzystaliśmy z takiej szczepionki, niezwłocznie należy się udać do lekarza. Powinniśmy poinformować o takiej podróży i podejmowanych tam aktywnościach, gdyż Japońskie zapalenie mózgu, to nie jedyna choroba występująca u podróżników, także w tamtych rejonach. Precyzyjne badania są niezwykle istotne, zwłaszcza że objawy często nie są wyjątkowe i charakterystyczne konkretnie dla tej choroby.

Podsumowanie

  1. Japońskie zapalenie mózgu u znacznej części ludzi może przebiegać bezobjawowo.
  2. Choroba ta może doprowadzić do śpiączki lub nawet do śmierci.
  3. Przed wyjazdem do Azji udaj się do lekarza w celu aplikacji szczepionki przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu.
  4. Podawane są dwie lub w niektórych przypadkach nawet trzy szczepionki.
  5. Szczepionki powinny być podane w odstępie 28 dni.
  6. Ostatnia szczepionka powinna mieć miejsce najpóźniej tydzień przed podróżą.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
Co zrobić w przypadku potrącenia psa?
2024.09.12  •  Samochód
Co zrobić, jeśli potrąciłeś psa lub inne zwierzę?

Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.

Czytaj więcej
2024.09.09
Kompleksowa ochrona myjni samochodowej – ubezpiecz swój biznes!

Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.

Czytaj więcej
2024.09.09
Jak działa ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej