Japońskie zapalenie mózgu – jak zapobiec?

Aktualizacja:
japońskie zapalenie mózgu

Osoby podróżujące do Azji coraz częściej słyszą o japońskim zapaleniu mózgu. Fakt, że świadomość na ten temat rośnie powinien cieszyć – choroba ta nie zawsze jest śmiertelna, ale profilaktyka jest tu bardzo wskazana. Zwłaszcza, że istnieje szczepionka przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu, która wykonane przed wyjazdem może nas uchronić przed tym schorzeniem.

baner w treści – stały - 1

Japońskie zapalenie mózgu u znacznej części ludzi może przebiegać nawet bezobjawowo. Spora część przechodzi je razem z objawami grypy, jest obolała i ma wysoką temperaturę. Wtedy zazwyczaj mija ona samoistnie po około 10 dniach. W niektórych przypadkach potrafi jednak  doprowadzić do śmierci, dlatego tak ważne jest odpowiednie szczepienie przed podróżą.

Japońskie zapalenie mózgu – objawy

W drastycznych przypadkach zakażony odczuwa nagłe bóle głowy, dezorientację, porażenie kończyn, drgawki i ma trudności z koncentracją. Choroba ta może doprowadzić do śpiączki. Jeśli pacjent doznał zapalenia mózgu, to ryzyko zgonu wynosi aż 25-30 proc., co prawda taki efekt pojawia się mniej więcej u 1 proc. osób, które przechodzą tę chorobę, ale należy być bardzo uważnym.

Japońskie zapalenie mózgu – szczepionka

Szczepionka przed wyjazdem w rejony zachodniej Azji jest więc bardzo wskazana. Polega ona na podaniu do organizmu nieżywych wirusów (tak zwana szczepionka inaktywowana). Wskazane są dwie, lub w niektórych przypadkach nawet trzy szczepionki. Powinny być one podane w odstępie 28 dni, a druga jest niezbędna dla uzyskania ochrony. Proces powinien się zakończyć co najmniej tydzień przed datą wyjazdu. Jeśli wyjazd jest nagły, druga dawka może być podana w odstępie 7 dni, ale tutaj drugi zabieg również nie może nastąpić później niż tydzień przed wyjazdem.

Japońskie zapalenie mózgu –  nie tylko JAPONIA!

Szczególnie narażone na tę chorobę są nie tylko ci, którzy wyjeżdżają do Japonii. Schorzenie występuje między innymi na Filipinach, w Korei Północnej, Korei Południowej, Mongolii, Nepalu, Rosji, Singapurze, Tajwanie, Tajlandii czy Wietnamie. Ryzyko, co prawda, nie jest wysokie, ale są miejsca, w których uważać należy szczególnie. Wypady poza miasto, które wiążą się z długimi wycieczkami pieszymi, czy spaniem w namiotach to dodatkowe czynniki ryzyka. Wiążą się one w końcu z narażeniem na ukąszenia komarów, które przenoszą ten właśnie wirus. Jeśli możemy więc unikać w tamtych rejonach powyższych czynników, to dla własnego zdrowia lepiej się nie narażać na niebezpieczeństwo.

Przeciwwskazania i diagnostyka

Ważne jednak, by pamiętać, że są też przeciwwskazania związane ze szczepionką. Nie należy jej podawać niemowlętom poniżej drugiego miesiąca życia, ani osobom, u których wystąpiła reakcja alergiczna. Nie powinni jej przyjmować także pacjenci z ciężkimi infekcjami i gorączką. Ponadto nie przebadano szczegółowo w jaki sposób działa ona na kobiety w ciąży oraz karmiące, dlatego też w takich przypadkach lepiej powstrzymać się przed jej pobraniem. Chyba, że ryzyko zachorowania jest wyjątkowo duże.

Jeśli mimo wszystko po powrocie z takiej podróży mamy u siebie podejrzenie tej choroby, bo na przykład nie skorzystaliśmy z takiej szczepionki, niezwłocznie należy się udać do lekarza. Powinniśmy poinformować o takiej podróży i podejmowanych tam aktywnościach, gdyż Japońskie zapalenie mózgu, to nie jedyna choroba występująca u podróżników, także w tamtych rejonach. Precyzyjne badania są niezwykle istotne, zwłaszcza że objawy często nie są wyjątkowe i charakterystyczne konkretnie dla tej choroby.

Podsumowanie

  1. Japońskie zapalenie mózgu u znacznej części ludzi może przebiegać bezobjawowo.
  2. Choroba ta może doprowadzić do śpiączki lub nawet do śmierci.
  3. Przed wyjazdem do Azji udaj się do lekarza w celu aplikacji szczepionki przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu.
  4. Podawane są dwie lub w niektórych przypadkach nawet trzy szczepionki.
  5. Szczepionki powinny być podane w odstępie 28 dni.
  6. Ostatnia szczepionka powinna mieć miejsce najpóźniej tydzień przed podróżą.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej