ZUS czy OFE – co wybrać? Co da wyższą emeryturę? [ANALIZA]

Aktualizacja:
ZUS czy OFE – co wybrać? Co da wyższą emeryturę?

Pierwszego kwietnia przypada Prima Aprilis, w tym roku Polakom nie jest jednak do śmiechu, ponieważ ta data to początek zmartwień dla wielu z nas (przynajmniej dla większości z nas). O co chodzi? Oczywiście o wybór pomiędzy ZUS a OFE, a dokładniej o wybór miejsca gdzie trafiać mają nasze składki emerytalne. Co zatem wybrać – oto jest pytanie. Odpowiedź nie jest jednak tak łatwa, jak mogłoby się nam wydawać.

baner w treści – stały - 1

Wybór mniejszego zła

Wielu ekspertów twierdzi, że nie masz tak naprawdę żadnego wyboru, bo Twoja przyszła emerytura będzie tak niska, że nie pozwoli na godne życie. Już teraz musisz zakasać rękawy i samodzielnie odkładać na starość np. inwestując w fundusze czy papiery wartościowe. Wróćmy jednak do kwestii omawianego wyboru – zanim go dokonasz poznaj podstawowe fakty. Cała sprawa dotyczy przekazywania części składki emerytalnej w wysokości 2,92% Twojej pensji brutto do odpowiedniej instytucji.

Jak działa przekazanie składek między OFE a ZUS

Decydując się na ZUS, czyli na to, że Twoje składki trafią wyłącznie do tej instytucji, otrzymujesz zapewnienie stabilnego, choć niskiego wzrostu odłożonych pieniędzy, a co za tym idzie fakt otrzymywania w przyszłości emerytury. Złą widomością jest jednak to, że nie będzie ona wysoka, o ile oczywiście w ogóle będzie. Zdaniem wielu analityków dni ZUSu są już policzone – ma on zbankrutować w ciągu najbliższych 5-8 lat. Wszystko przez starzenie się społeczeństwa i powiększającą się emigrację Polaków do innych krajów Unii Europejskiej. Decydując się na OFE zyskujesz obietnicę, ale niestety nie gwarancję wyższej emerytury w przyszłości – problem w tym, że nie będzie ona o wiele wyższa, niż gdybyś wybrał wyłącznie ZUS. Dodatkowo OFE to ryzyko, Fundusze bowiem inwestują w wiele różnego rodzaju papierów wartościowych, a to jak wiadomo wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem utraty zgromadzonych środków. Niestety nikt nie będzie w stanie zagwarantować Ci, że za 20, 30 czy 40 lat giełda będzie tak prężna, że pozwoli na wypracowanie dla Ciebie godziwej emerytury. Wybór OFE nie oznacza jednak, że odejdziesz od ZUSu – tak naprawdę nadal pozostaniesz ich wiernym „klientem”. Decydując się na OFE pozostaniesz na dotychczasowych zasadach – część składki przejdzie do ZUS, a część do OFE. Warto dodać, że w ciągu całego istnienia OFE w Polsce (a to już 13 lat) stopa zwrotu przekazywanych do niego części składek emerytalnych wyniosła średnio w skali roku 9%.  Wyjaśnię, że stopa zwrotu to nic innego, jak stopa procentowa z inwestycji – dla przykładu inwestor wpłacił na lokatę 10.000zł. Po roku wypłacił 10.750zł, jego stopa zwrotu wynosi 7,5%. Oblicza się ją w następujący sposób: {(10750:10000)-1}*100%. Stopa zwrotu to inaczej efektywność całej inwestycji – to ile na niej zarobisz.

W praktyce oznacza to wzrost o 70%, tymczasem rewaloryzacja świadczeń z ZUS ma charakter polityczny i jest bardzo zmienna (w zależności od partii rządzącej, choć nigdy nie będzie tak wysoka jak przy OFE). Krytycy OFE zaznaczają jednak, że w obecnych czasach stopa zwrotu nie jest już tak wysoka, jak na początku i z roku na rok znacząco się obniża. W ostateczności może dojść nawet do takiej sytuacji, że bardziej będzie opłacało się przekazywać składki do ZUS (bo tam uzyskasz większą stopę zwrotu).

Termin wyboru ZUS czy OFE

Ważną kwestią jest też czas – na dokonanie wyboru mamy ściśle oznaczony termin, który swój bieg rozpoczął właśnie pierwszego kwietnia. Każdy za kogo odkładane są składki na ubezpieczenia społeczne, w tym składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, musi podjąć tę ważną decyzję do końca lipca bieżącego roku. Wydaje Ci się, że to sporo czasu? Być może, jednak odkładanie decyzji na później rodzi zwykle kłopoty i nie jest w niczym pomocne. Myślisz – nie podejmę żadnego wyboru i jakoś to będzie? Błąd, i to poważny, ponieważ brak decyzji to też decyzja – w tym wypadku taka, że chcesz pozostać wyłącznie w ZUS, a wszystkie zgromadzone do tej pory składki w OFE z automatu przejdą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tak więc nic nie musisz robić. Pamiętaj jednak, że nie zawsze będzie to dobry krok  chyba, że rzeczywiście chcesz obstawać przy ZUSie. Dobrą widomością dla wszystkich niezdecydowanych jest to, że raz podjęta decyzja nie będzie ostateczna i nieodwoływalna. Każdy zainteresowany będzie mógł zmienić swoje oświadczenie co 4 lata, z tym że taka możliwość pojawi się po raz pierwszy dopiero od 2016 r., także w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca.

Jak dokonać wyboru?

Decyzja należy oczywiście tylko do Ciebie – mogę Ci jednak podpowiedzieć jak dokonać go z formalnego punktu widzenia. Jeśli chcesz pozostać wyłącznie przy ZUS, do czego przekonują autorzy reformy, choć nie powinno to być żadnym argumentem “za”, nie rób nic. Jeśli jednak wolisz pozostać przy OFE na dotychczasowych zasadach, musisz złożyć odpowiednie oświadczenie na specjalnym formularzu dostępnym na stronach internetowych poszczególnych jednostek ZUS lub w oddziałach ZUS. Oświadczenie może być złożone osobiście w ZUS, wysłane listem poleconym lub przy pomocy elektronicznej skrzynki nadawczej za pośrednictwem systemu ePUAP. Ta ostatnia możliwość przeznaczona jest dla bardziej mobilnych pracowników.

Ostatecznie zatem nie masz większego wyboru – albo upadający system albo niestabilna i niewiele wyższa emerytura. Jedno jest pewne – jeśli sam nie zadbasz o wysokość swojej przyszłej emerytury odkładając samodzielnie, nikt za Ciebie tego niestety nie zrobi, ani ZUS, ani OFE.

Podsumowanie

  • Wyboru między ZUS a OFE możesz dokonać pomiędzy 1.04 a 31.07 .2014 r.
  • Brak wyboru to też wybór – decydujesz się wówczas na ZUS.
  • ZUS jest stabilniejszy (choć przepowiada mu się upadek), jednak OFE korzystniejsze pod względem ekonomicznym (choć dużo bardziej ryzykowne).
  • Decydując się na OFE musisz złożyć specjalne oświadczenie w swojej jednostce ZUS.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej