Jak robić dobre zdjęcia z wakacji i jak ubezpieczyć sprzęt fotograficzny?

Aktualizacja:
wakacje

Jak zrobić dobre zdjęcia z wakacji, by stały się świetną pamiątką? Bez głupich min, niekorzystnych ujęć, najlepiej takie, dzięki którym znajomi naprawdę pozazdroszczą nam wakacji? I przy okazji, jak zabezpieczyć aparat przed kradzieżą? Na wakacjach to się niestety może zdarzyć! Dlatego ubezpieczenie sprzętu fotograficznego to konieczność! Przeczytaj!

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego

Recepta na dobre zdjęcia z wakacji

Dobrych zdjęć nie musisz mieć dużo. Nie idź na ilość i zapełnianie miejsca na dysku. Nie każdą chwilę musisz uwieczniać. Skup się lepiej na zwiedzaniu, wtedy łatwiej dostrzeżesz naprawdę wartościowe ujęcia. Zwracaj uwagę nie tylko na to, co oczywiste, zabytki, oblegane miejsca czy idylliczne widoczki.

Wędruj po zaułkach, oglądaj zwiedzane miasta nie tylko przez pryzmat turystycznych miejsc. Unikniesz wielu dokładnie takich samych, pozowanych zdjęć. Oczywiście jeśli odwiedzasz Paryż, nikt nie zabroni Ci pstryknąć kilku fotek pod wieżą Eiffla, ale zrób też takie, które po jakimś czasie przypomną Ci, jakie to miasto jest naprawdę!

Zwróć uwagę na światło

Nawet najlepszy kadr nie będzie wyglądał korzystnie, kiedy będzie zbyt mocno lub zbyt słabo doświetlony. Świetne zdjęcia wychodzą o świcie, blade światło wschodzącego słońca jest idealne. Najgorsza pora na fotografowanie to samo południe: jest wtedy po prostu za jasno, zwłaszcza jeśli spędzasz wakacje w tropikach czy na gorącej plaży.

Nie rób min

Kilka zdjęć w czasie wygłupów to oczywiście konieczność, ale na pozostałych uśmiechaj się naturalnie. Potem będziesz żałować, że się tylko wygłupiałeś. Nie stój wyprostowany, jakbyś połknął kij. Fotografie nie lubią symetrii! Ugnij lekko kolana, wysuń nogę, opuść delikatnie jedno ramię. Zobaczysz, że tak wyglądasz lepiej.

Jak zabezpieczyć sprzęt fotograficzny na wakacjach?

Sprzęt fotograficzny, a więc aparat, obiektywy czy statyw są kosztowne i delikatne. Nie służą mu zmienne warunki atmosferyczne, kurz, piasek czy wilgoć. Uważaj więc, gdzie je kładziesz, pakuj do futerałów. Upuszczenie obiektywu na ziemię, czy zalanie aparatu wodą może się skończyć zupełnym zniszczeniem sprzętu. Uważaj też na piasek, żeby nie dostał się do wnętrza aparatu.

Oprócz futerałów, bardzo przydają się zwykłe reklamówki, czy worki na śmieci. Jeśli owiniesz w nie sprzęt, nie będzie miała do niego dostępu wilgoć, nie zmoczy go także deszcz. Pamiętaj: aparatu nie wolno suszyć na słońcu, grzejniku. Specjaliści polecają specjalną substancję higroskopijną, która pochłania nadmiar wilgoci.

Bardzo przydaje się także… zdrowy rozsądek. Pomyśl, czy aparat na łódce, czy trudnym górskim szlaku to konieczność? Może wystarczy mała wodoszczelna kamera i smartfon. Łatwiej je uchronić niż sporą lustrzankę. A taki sprzęt jest dosyć ciężki, to dodatkowe utrudnienie podczas np. górskiej wyprawy.

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą sprzętu?

Oczywiście nie ma stuprocentowo pewnej metody i nawet bardzo ostrożnym podróżnikom zdarzają się przykre niespodzianki. Podstawowe zasady to nie rzucać się w oczy, nie epatować drogim sprzętem, nie zostawiać go bez nadzoru nawet na chwilę, nie nosić na szyi, tak jak często robią niewprawni turyści.

Torba bez logo

Zamiast drogiej torby z logo firmy produkującej sprzęt fotograficzny, zapakuj wszystko w plecak lub torbę bez naszywek, która na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z cennym sprzętem fotograficznym. Podczas podróży sprzęt zapakuj razem z innymi rzeczami do dużej walizki. Łatwiej jest ukraść niewielki pakunek, neseser z aparatem, niż wynieść niepostrzeżenie dużą walizę.

Alarm

Producenci polecają także alarmy, które można zamontować na sprzęcie / torbie. Dzięki specjalnej aplikacji ustawia się alarm, który włączy się, jeśli torba fotograficzna wraz z małym urządzeniem w środku oddali się od naszego smartfona, a zatem od nas, o ustalony dystans. W takim wypadku urządzenie zaczyna głośno wyć. Mało prawdopodobne, aby złodziej uciekał dalej z tak zwracającym uwagę pakunkiem.

Czy można ubezpieczyć sprzęt fotograficzny?

Najłatwiej ubezpieczyć sprzęt fotograficzny, gdy prowadzisz firmę. Taką ofertę ma np. PZU. Posiadając takie ubezpieczenie zabezpieczasz się nie tylko przed utratą sprzętu fotograficznego w wypadku kradzieży, ale także na skutek uszkodzenia, zalania czy innych szkód.

Jeśli jednak nie prowadzisz firmy, a z aparatu korzystasz głównie na wakacjach, nie zostajesz z niczym.

Nawet towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie sprzedają ubezpieczeń aparatów fotograficznych dla osób fizycznych, często oferują możliwość ubezpieczenia sprzętu w ramach polisy turystycznej. Ubezpieczenie działa wtedy za granicą i dotyczy zwykle tylko kradzieży. Koniecznie przeczytaj OWU, by wiedzieć, w jakich wypadkach polisa nie zadziała. Skontaktuj się też z agentem lub zapytaj na infolinii.  Niektóre towarzystwa skłonne się dostosować ofertę do Twoich indywidualnych potrzeb.

Inną opcją jest ubezpieczenie bagażu, w którym dodatkowo możesz zawrzeć ubezpieczenie sprzętu fotograficznego. Zyskujesz dzięki temu ochronę aparatu na wypadek rabunku, kradzieży w wyniku włamania, ale również uszkodzeń w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia, aby nie była niższa niż wartość sprzętu, jakim dysponujesz.

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego

 

Podsumowanie

  • Dobre zdjęcia z wakacji? Rób je z umiarem, nie rób głupich min, bądź naturalny
  • Aparat noś w torbie bez logo firmy, jeśli masz super drogi sprzęt, pomyśl o alarmie
  • Ubezpiecz bagaż
  • Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego jest najczęściej tylko dla firm

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments