Wypowiedzenie AC - jak możesz rozwiązać umowę autocasco?

Aktualizacja:
Wypowiedzenie AC

Umowę ubezpieczenia autocasco podpisujesz na 12 miesięcy, najczęściej opłacając składkę jednorazowo. Czy jest możliwość rozwiązania umowy, gdy stwierdzisz, że ochrona, którą daje towarzystwo ubezpieczeniowe, nie jest Ci już potrzebna? W jakich przypadkach umowa rozwiązuje się sama? Pamiętaj, że wypowiedzenie AC, czyli ubezpieczenia dobrowolnego, przebiega inaczej niż wypowiedzenie OC.

Kiedy możesz odstąpić od umowy AC?

W większości przypadków nie ma możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy autocasco. Tym samym umowa zawarta na 12 miesięcy musi trwać przez cały ten okres i za ten okres w całości przysługuje ubezpieczycielowi składka. Art. 812.  § 4 kodeksu cywilnego mówi o tym, że jeśli umowę ubezpieczenia zawarłeś na okres dłuższy niż 6 miesięcy (a tak się najczęściej dzieje przy umowie autocasco), to możesz od niej odstąpić w ciągu 30 dni od zawarcia. Gdy jesteś przedsiębiorcą – w ciągu 7 dni. Pamiętaj, że odstąpienie od umowy nie zwalnia Cię z obowiązku opłacenia składki za czas, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe udzielało Ci ochrony.

Kiedy umowa autocasco wygasa?

Są sytuacje, w których umowa autocasco wygasa:

  • koniec obowiązywania polisy AC

  • szkoda całkowita lub utrata auta, np. w wyniku kradzieży – gdy otrzymałeś z tego powodu od towarzystwa sumę ubezpieczenia

  • kilka szkód i otrzymanie przez Ciebie z tego powodu kilku odszkodowań, które wyczerpały sumę ubezpieczenia

  • jeśli przy zawieraniu umowy AC podałeś fałszywe informacje, które miałyby wpływ na to, by towarzystwo nie podpisało z Tobą tej umowy

  • z dniem wyrejestrowania pojazdu, przy czym zobowiązany jesteś okazać decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu

  • z chwilą sprzedaży pojazdu (chyba że sprzedający, kupujący oraz ubezpieczyciel wyrażą zgodę na kontynuowanie polisy AC przez kupującego)

  • w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia upadłości przez towarzystwo ubezpieczeniowe

  • po upływie terminu zapłaty kolejnej raty składki, pod warunkiem że tak przewiduje umowa, a ubezpieczyciel wezwał Cię do zapłaty z zagrożeniem, że brak zapłaty w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje ustanie jego odpowiedzialności (na podstawie art. 814 § 3 kodeksu cywilnego)

  • jeśli ubezpieczyciel ponosił odpowiedzialność jeszcze przed zapłaceniem składki lub jej pierwszej raty, a składka lub jej pierwsza rata nie została zapłacona w terminie, ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

W każdym przypadku zakład ubezpieczeń może od Ciebie żądać zapłaty składki za ten okres, w którym ponosił odpowiedzialność.

Czy możesz korzystać z AC poprzedniego właściciela samochodu?

Jeśli kupiłeś używany samochód, możesz korzystać z AC poprzedniego właściciela tylko gdy towarzystwo ubezpieczeniowe wyrazi na to zgodę przed podpisaniem umowy sprzedaży. Jeśli nie, ubezpieczenie wygasa wraz ze sprzedażą pojazdu i  nabywca musi sobie kupić nowe AC.

Są przypadki, w których możliwe jest kontynuowanie polisy AC przez kupującego, jak np. w GoAuto Gothaer:

Jak starać się o zwrot składki w przypadku sprzedaży auta?

Jeśli chcesz otrzymać pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczenia AC, bo np. sprzedałeś samochód, wystarczy że przekażesz ubezpieczycielowi zawiadomienie o zbyciu pojazdu wraz z kopią umowy sprzedaży oraz numerem konta. Zwrot otrzymasz za czas do końca okresu, za który składka była opłacona.

Czytaj także: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór

W przypadku wypłaty odszkodowania za szkodę całkowitą ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) mogą wykluczać możliwość zwrotu składki niewykorzystany okres ubezpieczenia mimo wcześniejszego zakończenia polisy.

UWAGA: Obowiązkowe ubezpieczenie OC przechodzi na kupującego pojazd. Wyłącznie w przypadku gdy nabywca zdecyduje się wypowiedzieć umowę, dostaniesz zwrot składki za OC. Wszelkie ubezpieczenia dobrowolne, w tym AC, wygasają z chwilą przeniesienia własności, więc przysługuje Ci z nich zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Mam już AC, ale znalazłem lepsza ofertę. Czy mogę złożyć wypowiedzenie AC?

Najczęściej nie ma możliwości złożenia wypowiedzenia umowy AC przed końcem okresu, na jaki umowa została zawarta, czyli 12 miesięcy.  Możesz jednak odstąpić od umowy AC w ciągu 30 dni od jej zawarcia – wtedy ubezpieczycielowi będzie przysługiwała składka tylko za ten czas, kiedy udzielał ochrony. Dlatego jeśli jeszcze nie upłynął miesiąc od zakupu ubezpieczenia AC, możesz odstąpić od umowy i kupić autocasco w innej firmie.

Pamiętaj, że ubezpieczenie AC nie przedłuża się na kolejny rok automatycznie, jak obowiązkowe OC – a zatem po roku wygasa. AC wygasa również z chwilą sprzedaży samochodu.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
30 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
5 lat temu

mam szkodę całkowitą z OC sprawcy
czy moje AC wygaśnie z dniem zdarzenia i nastąpi zwrot niewykorzystanej składki mojego AC (spółka córka w stosunku do OC sprawcy), kiedy muszę powiadomić moje TU od AC

jeżeli się zdecyduje naprawić wrak to muszę zgłości w moim TU że była taka naprawa

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  jan

W takiej sytuacji należy skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować o szkodzie całkowitej z OC. Jeśli nie zdecyduje się Pan na naprawę, AC się rozwiązuje i powinien nastąpić zwrot niewykorzystanej składki. Jeśli naprawi Pan wrak, AC będzie można kontynuować.

rafał
rafał
5 lat temu

witam, czy polisa AC wznawia się automatycznie na następny rok tak jak to jest z polisą OC czy muszę złożyć wypowiedzenie polsy AC?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  rafał

Polisa AC nie wznawia się automatycznie, wygasa wraz z końcem okresu na jaki została zawarta. Nie trzeba w takiej sytuacji wypowiadać umowy.

ines
ines
5 lat temu

Witam, 31 sierpnia zawarłam umowę na AC samochodu, Jednakże przez błąd pośrednika w biurze ubezpieczeń umowa zawarta została na auto o roku produkcji 2004, a nie jak się okazało po odebraniu twardego dowodu rejestracyjnego 2005. wówczas zmiany w Polisie AC skutkują dopłata 120 zł z mojej strony. Wydaje mi się to trochę nie jasne ponieważ dlaczego ja mam ponosić koszty za błąd pośrednika w biurze ubezpieczeń, Czy mogę wówczas odstapić od umowy?
Pozdrawiam

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  ines

Witam. Niestety jest tak, że podpisując polisę, oświadcza Pani, że podane dane w umowie są zgodne z prawdą. Ubezpieczyciel na pewno powoła się na ten zapis. Nie minęło jeszcze 30 dni od daty zawarcia umowy. Proszę powołać się na Art. 812. § 4 kodeksu cywilnego, tak jak pisaliśmy w artykule i zakład ubezpieczeń powinien rozwiązać z Panią umowę.

Robert
Robert
5 lat temu

Proszę o informację czy muszę płacić na polisę AC jeśli dostałem dwie propozycje tzn. podpisałem dwa wnioski o ubezpieczenie a opłaciłem tylko jeden. Czy po przesłaniu mi polisy drugiej muszę ją zapłacić ?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Robert

Witam. Wszystko zależy od tego, czy otrzymał Pan propozycję ubezpieczenia ważną po opłaceniu składki, czy zawarł Pan od razu umowę. Proponuje skontaktować się osobą, z którą załatwiał Pan ubezpieczenie i zapytać u źródła jak sprawa wygląda.

Paweł
Paweł
5 lat temu

Witam,
Proszę o opinie ponieważ w 2011 wykupiłem AC dzieląc płatność na 2 raty w UniQa a konkretnie w agencji, która reprezentowała towarzystwo. Przed upływem terminu płatności drugiej raty udałem się do agencji z pytaniem czy mogę zrezygnować z dalszej ochrony nie płacąc kolejnej składki. Pani z obsługi potwierdziła i poinformowała mnie ,że na podstawie pisemnej rezygnacji możemy to zrobić na miejscu i nie będę musiał płacić kolejne składki. Sporządziłem pisemną rezygnację i zapomniałem o sprawie a dziś otrzymuję po 6 latach informację, że mam zaległości i sprawę przejmuje Ultimo w celu odzyskania należności. Mało tego w tym czasie czyli drugiej połowie okresu ochrony miałem szkodę na parkingu, której nie zgłosiłem ponieważ byłem przekonany iż nie posiadam już ochrony AC. Proszę o informację co robić z tym fantem dokument sporządzony na miejscu nadal mam.

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Paweł

Witam. Proponuje skontaktować się z ubezpieczycielem i zapytać, czy rezygnacja była nieskuteczna, czy nie dotarła. Jeśli nie dotarła lub była nieskuteczna, należałoby kontaktować się dalej z agentem, celem załatwienia sprawy do końca.

Krzysztof
Krzysztof
5 lat temu

Witam wykupiłem Mini AC agent z ubezpieczalni uszykował mi ofertę na kwotę 730 zł po czym się zgodziłem i podpisałem.Po upływie 1,5 miesiąca dostałem od PzU pismo iż podane zniżki przez agenta nie należą się mi i mam dopłacić jeszcze 770 zł.Od 3 miesięcy agent próbuję odkręcić sprawę i mówi mi że nie mam opłacać dodatkowej kwoty ,a Pzu straszy windykacją.Proszę o radę

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Krzysztof

Witam. Co do zasady jest tak, że podpisując polisę potwierdza Pan, że podane dane są poprawne i zgodne z prawdą, a w razie rozbieżności ubezpieczyciel ma prawo do ponownego przeliczenia składki. Zgaduje, że agent sam wpisał zniżki, nie konsultując tego z Panem. Niestety jest tak, że jeśli ubezpieczyciel nie otrzyma od Pana dopłaty, najprawdopodobniej przekaże sprawę do firmy zewnętrznej, zajmującej się windykacją. Wtedy będą doliczane odsetki od tej kwoty. Proponuję jak najszybciej załatwić sprawę z Agentem. Czas niestety działa w tym przypadku na Pana niekorzyść.

Magda
Magda
5 lat temu

Witam. Chce rozwiazac umowe AC. Powolujac sie na art 812 par 4, co w przypadku kiedy nie zostalam poinformowana o mozliwosci rozwiazania umowy w terminie 30 dni? Czas ten biegnie od dnia, ktorym sie tego dowiedzialam?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Magda

Witam. Tak, dokładnie tak jest zapisane w Art. 812. § 4.

Monika
Monika
4 lat temu

Witam, chciałabym się dowiedzieć jaki termin na zwrot składki z tytułu AC ma ubezpieczyciel po sprzedaży pojazdu i zawiadomieniu o tym ubezpieczyciela?

Magdalena
Magdalena
4 lat temu

Czy mogę zrezygnować z AC po otrzymaniu rekalkulacji składki (wzrost o niemal 100%) – rekalkulacja po 30 dniach od pierwotnej umowy

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Magdalena

Oczywiście, że może Pani zrezygnować z ubezpieczenia AC. Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem i nie ma Pani obowiązku jego kontynuowania.

Danka
Danka
4 lat temu

Mam OC i AC w Link4 do 5-12-2018 r. Płacę w 4 ratach równych. Znalazłem tańszą ofertę OC i AC. Czy mogę legalnie rozwiązać umowę z Link4 ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Danka

Dzień dobry, w przypadku kiedy jest to polisa automatycznie odnowienia, to jest taka możliwość. Należy zawrzeć nową umowę, a do ubezpieczyciela, z którego chce się zrezygnować, wysłać wypowiedzenie z art 28a.

aneta
aneta
4 lat temu

„z dniem wyrejestrowania pojazdu, przy czym zobowiązany jesteś okazać decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu” Witam, czy mogę prosić o podstawę prawną? Dokonałam czasowego wyrejestrowania pojazdu a ubezpieczyciel domaga się kolejnych składek.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  aneta

Dzień dobry, z racji tego, że ubezpieczenie Auto Casco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, to ubezpieczyciel sam ustala warunki rozwiązania umowy. Szczegóły w jaki sposób można zrezygnować z AC powinny być opisanie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Beata
Beata
4 lat temu

Witam. Przedwczoraj – czyli. 14.08 prosto po zarejestrowaniu pojazdu zawarłam umowę o pakiet z AC. Odbyło się to w ten sposób, iz osoby zarządzającej nie było w towarzystwie tylko inna, która tylko telefonicznie kontaktowała się z tamtą osobą, Przez telefon zostałam poinformowana, iż będę miała pełny pakiet. Teraz na spokojnie czytając OWU widzę, że pakiet jest bardzo „okrojony” (nie ten co chciałam), do tego brakuje np. ubezpieczenia szyb, o które prosiłam. Widzę, że po prostu mnie oszukano, na polisie. Co innego miałam obiecane a co innego dostałam. Czy idzie jeszcze coś zmienić, ewentualnie wymówić polisę i zawrzeć ja gdzie indziej ? Mam jeszcze ważne ubezpieczenie tzw. komisowe.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Beata

Dzień dobry, proszę udać się do tego miejsca, w którym została wystawiona taka polisa. Może Pani jeszcze spróbować zmienić ten zakres ubezpieczenia z agentem. Niestety nie jest możliwe wypowiedzenie ubezpieczenia, które zostało zawarte „stacjonarnie”. Jest możliwość odstąpienia od ubezpieczenia w przeciągu 30 dni, ale tylko wtedy, gdy zostało zawarte na odległość.

Pawel
Pawel
4 lat temu

Witam kupiłem auto zarejestrowałem i zawarłem nową umowę OC i AC po 10 dniach ubezpieczyciel wypowiedział mi umowę AC dlaczego? Czy mogę im wypowiedzieć polisę OC bo chciałbym zawrzeć w innym towarzystwie cały pakiet OC i AC. Bo teraz chcąc zawrzeć polisę AC to wychodzi osobno znacznie drożej…

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Pawel

Dzień dobry, Ubezpieczyciel może wypowiedzieć ubezpieczenie dobrowolne AC, jeśli np. nie będą mogli się z Panem umówić na oględziny pojazdu i wykonanie zdjęć, lub jeśli nie zostanie opłacona w terminie składka za ubezpieczenie. Jeśli nie jest to żadna z tych przyczyn, to proszę skontaktować się z Ubezpieczycielem i dopytać dlaczego wypowiedziano AC. Jeśli ta umowa została zawarta na odległość, to ma Pan 30 dni na odstąpienie od ubezpieczenia OC. Jeśli jednak została zawarta u agenta – w punkcie stacjonarnym, to proszę dopytać agenta, czy jest możliwość wykonania pełnego pakietu i anulowania samego OC.

Paweł
Paweł
3 lat temu

Pytanie z innej strony. Zawarłem umowę na ubezpieczenie AC (przez telefon, na firmę) na samochód, auto wyceniono na 110 tys. Dzień przed datą rozpoczęcia ubezpieczenia był rzeczoznawca, wszystko grało. Po 15 dniach od jego wizyty ubezpieczyciel zmienia kwotę na 99 tys. a jedyny powód zmiany wartości auta podaje: zmiana przebiegu (o 1km 🙂 jednocześnie usunięto z umowy całe wyposażenie dodatkowe, auto jest tip top, zero szkód, rys, jednoroczne z salonu). Reklamacja na decyzję ubezpieczyciela oczywiście zgłoszona ale czy w przypadku nieuwzględnienia reklamacji mogę wypowiedzieć umowę? Czy można to traktować jako istotną zmianę warunków umowy?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Paweł

Dzień dobry, warunki na jakich można rozwiązać umowę AC powinny być zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, dodatkowo jeśli umowa została zawarta na odległość (telefon,internet), to jest możliwość odstąpienia od niej w terminie 30 dni.

Miete
Miete
3 lat temu

Proszę o pomoc. Zawałem ubezpieczenia. AC jest to ubezpieczenie bobrowolne. Z agentem uzgodniłem płatność w dwóch ratach. Pierwsza zapłaciłem, druga mam do płacenia. Termin płatności drugiej raty się zbliża a chciałbym zrezygnować z wpłat raty i zawrzeć nowe ubezpieczenie lacznie z oc na korzystniejszy warunkach. Ponadto chciałbym aby okres ubezpieczenia OC i AC był taki sam. Czy mogę zlozyc rezygnację z AC.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Miete

Dzień dobry, proszę skontaktować się z ubezpieczycielem w tej sprawie, bądź sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia – przez fakt dobrowolnego ubezpieczenia – każdy Ubezpieczyciel może mieć nieco inne zapisy co do zawierania i wypowiadania tego typu umów.

mój nick
mój nick
2 lat temu

Zawierasz umowę AC?
Stajesz się potencjalnym przestępcą.
Jeśli uszkodzisz auto lub zostanie ono skradzione to już jesteś podejrzany.
Policja może zmusić Cię do przyznania się do winy.
Wtedy nie otrzymasz zwrotu utraconych pieniędzy a wyrok!
Polska to chory kraj!