Ubezpieczenie autocasco (AC) – w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC – jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Umowę podpisujesz na 12 miesięcy, a składkę najczęściej opłacasz jednorazowo. Co w przypadku, gdy udało Ci się znaleźć lepszą ofertę lub zdecydowałeś się sprzedać samochód w trakcie trwania umowy? Sprawdź, w jakich sytuacjach ubezpieczenie AC wygasa samo, a kiedy można odstąpić od umowy.
Kiedy można zrezygnować z AC?
Umowa autocasco (AC) jest zawierana na 12 miesięcy, musi trwać przez cały ten czas i za ten okres przysługuje ubezpieczycielowi cała składka. Czy oznacza to, że wypowiedzenie umowy AC jest niemożliwe? W zdecydowanej większości przypadków nie ma możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy, jednak możesz odstąpić od niej w określonym terminie. Zobaczmy, co na ten temat mówi prawo. W art. 812. § 4 Kodeksu cywilnego znajduje się informacja, że jeśli umowę ubezpieczenia zawarłeś na okres dłuższy niż 6 miesięcy – a tak się najczęściej dzieje przy umowach autocasco – to możesz od niej odstąpić w ciągu 30 dni od jej podpisania. Gdy jesteś przedsiębiorcą – masz na to tylko 7 dni. Odstąpienie od umowy – które czasem jest potocznie określane jako „wypowiedzenie umowy AC” – nie zwalnia Cię z obowiązku opłacenia składki za czas, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe udzielało Ci ochrony.
Zastanawiasz się, czy można złożyć wypowiedzenie AC w przypadku znalezienia lepszej oferty? W tym przypadku również zadziała zasada opisana powyżej: gdy zawierasz dobrowolną umowę AC i w ciągu miesiąca znajdziesz ofertę, która w większym stopniu odpowiada Twoim oczekiwaniom, możesz złożyć rezygnację lub odstąpienie – te dwa terminy są używane zamiennie – z zawartej już umowy i kupić ubezpieczenie w innej firmie. Wymaga to jednak dopełnienia kwestii formalnych, o których nie można zapomnieć.
Sprawdź, w jakich sytuacjach można złożyć wypowiedzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC i jak wyglądają formalności.
Wypowiedzenie umowy AC – wzór
Jeśli nie upłynęło jeszcze 30 dni – w przypadku przedsiębiorców 7 – od momentu zawarcia umowy AC, możesz z niej zrezygnować. W tym celu wykorzystaj wzór, jaki większość towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia na swoich stronach internetowych.
Wzór wypowiedzenia umowy AC jest bardzo prosty. Pismo należy zatytułować „Odstąpienie od umowy AC” i w jego głównej części umieścić następującą treść:
„Zgodnie z art. 812 § 4 Kodeksu Cywilnego/ art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta ja niżej podpisany rezygnuję z umowy/odstępuję od umowy ubezpieczenia autocasco zawartej w dniu [data]”.
Oprócz tego pismo musi zawierać następujące elementy:
- dane towarzystwa ubezpieczeniowego (w prawym górnym rogu);
- Twoje imię, nazwisko i czytelny podpis;
- numer polisy;
- numer rejestracyjny pojazdu.
Odstąpienie od umowy w oznaczonym terminie nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, poza tym, że masz obowiązek opłacić składkę za okres, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe udzielało Ci ochrony.
Kiedy umowa AC wygasa?
Są sytuacje, w których umowa AC wygasa samoistnie. Dzieje się to:
- na koniec obowiązywania polisy AC – czyli po upływie 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy;
- kiedy nastąpiła szkoda całkowita lub utrata auta, np. w wyniku kradzieży, a Ty otrzymałeś z tego powodu od towarzystwa sumę ubezpieczenia;
- gdy szkody i otrzymanie przez Ciebie pieniądze z tytułu odszkodowań wyczerpały sumę ubezpieczenia;
- jeśli przy zawieraniu umowy AC podałeś fałszywe informacje, które mogłyby wpłynąć na interes ubezpieczyciela;
- z dniem wyrejestrowania pojazdu – pamiętaj, że masz obowiązek przedstawić ubezpieczycielowi decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu;
- z chwilą sprzedaży pojazdu – chyba że sprzedający, kupujący oraz ubezpieczyciel wyrażą zgodę na kontynuowanie polisy AC przez kupującego;
- w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia upadłości przez towarzystwo ubezpieczeniowe;
- po upływie terminu zapłaty kolejnej raty składki, pod warunkiem że tak przewiduje umowa, a ubezpieczyciel wezwał Cię do zapłaty z zagrożeniem, że brak zapłaty w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje ustanie jego odpowiedzialności (na podstawie art. 814 § 3 kodeksu cywilnego);
- jeśli ubezpieczyciel ponosił odpowiedzialność jeszcze przed zapłaceniem składki lub jej pierwszej raty, a składka lub jej pierwsza rata nie została zapłacona w terminie, ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.
Pamiętaj, że w każdym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może zażądać od Ciebie zapłaty składki za ten okres, w którym ponosił odpowiedzialność.
Czy możesz korzystać z AC poprzedniego właściciela?
Jeśli kupiłeś używany samochód, możesz korzystać z AC poprzedniego właściciela tylko wtedy, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe wyrazi na to zgodę przed podpisaniem umowy sprzedaży. W standardowej sytuacji ubezpieczenie wygasa wraz ze sprzedażą pojazdu. W praktyce oznacza to, że jeśli kupujesz nowy samochód, musisz znaleźć ofertę ubezpieczenia AC dopasowaną do Twoich potrzeb i podpisać umowę. A jeżeli znalazłeś kupca na swoje auto, wypowiedzenie AC po sprzedaży auta nie będzie konieczne.
Dowiedz się także, na czym polega podwójne OC i co zrobić w sytuacji, gdy dostaniesz wezwanie do zapłaty.
Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC
Jak starać się o zwrot składki po sprzedaży auta?
Pamiętaj, że zwrot składki OC i AC jest możliwy. Jeżeli chcesz otrzymać pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczenia AC, bo np. sprzedałeś samochód, wystarczy, że przekażesz ubezpieczycielowi zawiadomienie o zbyciu pojazdu razem z kopią umowy sprzedaży oraz numerem konta. Zwrot otrzymasz za czas do końca okresu, za który składka była opłacona.
W przypadku wypłaty odszkodowania za szkodę całkowitą Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) mogą wykluczać możliwość zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia mimo wcześniejszego zakończenia polisy.
Pytania i odpowiedzi
Wypowiedzenie AC po sprzedaży auta nie jest konieczne, ponieważ dobrowolna polisa wygasa automatycznie po dokonaniu transakcji. Jeśli sprzedajesz samochód przed końcem umowy, możesz otrzymać zwrot części składki za niewykorzystany czas. Jeśli ubezpieczyciel wyrazi zgodę, dotychczasowa umowa AC może być kontynuowana przez nabywcę pojazdu.
Wypowiedzenie umowy AC – w sensie ścisłym – nie jest możliwe przed jej zakończeniem, czyli upływem 12 miesięcy od momentu podpisania dokumentu. Możesz jednak skorzystać z prawa odstąpienia od umowy. Jako osoba prywatna masz na to 30 dni, a jako przedsiębiorca zaledwie 7. W celu rezygnacji musisz napisać odpowiednie pismo, którego wzór powinieneś znaleźć na stronie internetowej ubezpieczyciela.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie i za każdym razem musisz pamiętać o wypowiedzeniu dotychczasowej umowy, jeśli uda Ci się znaleźć na rynku lepszą ofertę. Jeśli o tym zapomnisz, może dojść do sytuacji, w której będziesz musiał zapłacić podwójne OC. Z kolei ubezpieczenie AC wygasa po 12 miesiącach lub w innych sytuacjach, do których zaliczają się: sprzedaż, wyrejestrowanie pojazdu czy wykorzystanie całej sumy ubezpieczenia w wyniku całkowitego zniszczenia samochodu.
AC to ubezpieczenie dobrowolne, ale gdy już zawierasz umowę nie możesz jej wypowiedzieć w trakcie trwania okresu ubezpieczeniowego (12 miesięcy). Możesz jedynie skorzystać ze swojego prawa do odstąpienia od umowy w terminie 30 dni (osoby prywatne) lu 7 dni (przedsiębiorcy) od chwili jej zawarcia.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.
Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.
Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?