Poradnik ubezpieczeniowy Punkty.
Prosto i w punkt.

Kompendium wiedzy na temat ubezpieczeń.

nieprawidlowe-parkowanie
Czy można stracić prawo jazdy za parkowanie?

Parkowanie to największa zmora kierowców poruszających się w miastach. Zostawiając samochód – szczególnie w pośpiechu – łatwo złamać jeden lub nawet kilka przepisów o ruchu drogowym. Czy jednak za złe parkowanie grozi tylko mandat? Czy można również stracić prawo jazdy?

taryfikator-mandatow-2022
Taryfikator mandatów 2022 – sprawdź, co się zmieniło

Rok 2022 przyniósł wiele zmian, jeśli chodzi o taryfikator mandatów i sankcje z powodu łamania przepisów na drogach. W naszym artykule zebraliśmy najważniejsze zmiany, jakie pojawiły się od początku stycznia i jaki pojawią się jeszcze w kolejnych miesiącach.

bezpieczne-hamowanie
Jak prawidłowo hamować autem?

Odpowiednie hamowanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Hamowanie silnikiem to najlepszy sposób w normalnych warunkach, ale także podczas jazdy w górach. Dzięki jego wykorzystaniu możemy przedłużyć żywotność klocków hamulcowych oraz sprzęgła.

stary-vs-mlody-kierowca
Kto zapłaci więcej za ubezpieczenie OC: młody czy starszy kierowca?

Komunikacyjne ubezpieczenie OC zapewnia rekompensatę poszkodowanemu w wyniku kolizji lub wypadku. Każda taka wypłata odszkodowania oznacza stratę dla ubezpieczyciela. Im więcej dany kierowca powoduje szkód, tym więcej ubezpieczyciel musi wypłacać odszkodowań. Taka osoba powinna się zatem liczyć z wyższą składką za polisę. Czy wiek też ma wpływ na cenę ubezpieczenia? Więcej zapłaci starszy czy młodszy kierowca?

Mandaty 2021
Ogromne mandaty i zmiany w punktach karnych 2021 – rewolucja w karaniu kierowców

Wiele wskazuje na to, iż w ciągu najbliższych miesięcy dojdzie do znaczących zmian w ustawie: Prawo o ruchu drogowym. Ministerstwo Infrastruktury pod koniec lipca poinformowało o przyjętym przez Radę Ministrów projekcie nowelizacji ww. ustawy. Zmiany w przepisach czekają jeszcze na głosowanie w Sejmie i podpis Prezydenta, ale jeśli wszystko pójdzie sprawnie zaczną obowiązywać od 1 grudnia 2021.

przelicznik-kilowatow-na-konie
Przelicznik kilowatów na konie mechaniczne – ile kW to KM?

Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie ogólnie przyjętą jednostką mocy silnika spalinowego są konie mechaniczne (KM). Jednak coraz częściej producenci pojazdów podają moc ich silników w kilowatach (kW). By więc np. porównać moc dwóch silników, trzeba sięgnąć po przelicznik lub dedykowany kalkulator, zmieniający kilowaty na konie mechaniczne i na odwrót. Zatem 1 kW, ile to koni mechanicznych (KM)?

Czy trzeba mieć przy sobie OC
Czy trzeba mieć przy sobie OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy? Aktualne przepisy 2021

W dobie powszechnej cyfryzacji wożenie ze sobą polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu wydaje się być archaizmem. I tak w rzeczywistości jest. Tego typu obowiązek to już przeszłość. A jak kwestia ta wygląda w przypadku dowodu osobistego i prawa jazdy? Jeśli zastanawiasz się, czy i jakie dokumenty trzeba wozić ze sobą w samochodzie, ten artykuł został przygotowany właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

Taryfikator-mandatów-2020
Taryfikator mandatów 2021. Ile zapłacimy za złamanie przepisów?

Zdarzyło Ci się przekroczyć dopuszczalną prędkość lub jechać bez zapiętych pasów bezpieczeństwa? Są to przewinienia drogowe zagrożone mandatami. Jak prezentuje się taryfikator mandatów w 2021 roku? Postanowiliśmy to sprawdzić. Prezentujemy również, jakie nowe mandaty pojawiły się w bieżącym roku.

eurowinieta
Eurowinieta – gdzie obowiązuje i co musisz o niej wiedzieć?

Przejazd wybranymi autostradami i drogami ekspresowymi w kilku krajach europejskich wymaga od kierowców samochodów ciężarowych wykupienia eurowiniety. Jeśli wybierasz się za granicę pojazdem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (jednak nie autobusem), sprawdź, czy powinieneś skorzystać z tego właśnie elektronicznego systemu poboru opłat.

czy-trzeba-tłumaczyć-dokumenty-do-rejestracji-2020
Czy nadal trzeba tłumaczyć dokumenty do rejestracji w 2021 roku?

Sprowadziłeś samochód z zagranicy i zastanawiasz się, czy zgodnie z obowiązującymi przepisami potrzebne jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego oraz innych dokumentów pojazdu? W tym artykule przedstawiamy aktualny stan prawny w tym zakresie i wyjaśniamy, czy i z jakimi dokumentami trzeba udać się do tłumacza przysięgłego w 2021 roku.

egzamin-na-prawo-jazdy—pytania
Ile pytań trzeba opanować na egzamin teoretyczny prawa jazdy w 2021?

Przed Tobą egzamin teoretyczny na prawo jazdy? Sprawdź, ile pytań obejmuje aktualnie baza pytań i ile z nich musisz opanować. Czy kategoria prawa jazdy ma znaczenie? Jak wygląda egzamin teoretyczny? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.

auto-do-5-tys
Auta do 5 tysięcy – jakie wybrać?

Samochody do 5 tyś. zł to bardzo dobry wybór w co najmniej kilku przypadkach. Pierwsze auto dla młodego kierowcy, drugi samochód na krótki dowóz dzieci, małe auto do miasta - to tylko część z sytuacji, w których sięga się po takie rozwiązanie. Jaki samochód do 5 tysięcy zł będzie dobry, a jednocześnie zapewni bezproblemowe użytkowanie przez kilka lat?