Ubezpieczenie domu w budowie: koszt ubezpieczenia nieruchomości

Aktualizacja: 04.03.2020

Ubezpieczenie domu w budowie to podstawa, o której powinien pamiętać każdy przyszły jego mieszkaniec. Koszty takiego ubezpieczenia nie są bardzo wysokie, a pozwalają spać spokojnie. 

Najważniejsze przy takim ubezpieczeniu to wiedzieć, co wchodzi w zakres ubezpieczenia budowy, jakie elementy objęte są ochroną przez towarzystwo ubezpieczeniowe i na jaki rodzaj wsparcia z jego strony możemy liczyć. Niewątpliwie jednym z istotnych elementów jest również wysokość rocznej składki. Naturalnie ubezpieczenie domu w budowie jest dobrowolne. Dzieje się jednak tak tylko w takim wypadku, gdy inwestor finansuje powstanie budynku z własnej kieszeni. Większość banków udzielających kredytu zobowiązuje kredytobiorców do obowiązkowego ubezpieczenia przynajmniej murów budynku.

Ubezpieczenie domu w budowie: koszt

Można założyć, że wysokość rocznej składki polisy za ubezpieczenie domu w budowie jest niższa niż ubezpieczenie mieszkania. Dla tego rodzaju inwestycji część ochron występujących zazwyczaj w ubezpieczeniach mieszkania jest niepotrzebna. Wiele jednak zależy od techniki w jakiej znosimy budynek, jego lokalizacji, niejednokrotnie również wartości budowy. Nikogo bowiem nie powinna zaskoczyć wyższa składka ubezpieczenia dla domów budowanych prawie całkowicie z elementów drewnianych. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie ustalają wysokość składek dla swoich klientów ubezpieczających dom w budowie. Zazwyczaj wysokość składki wynosi od mniej więcej 200 zł, aż nawet do 1000 zł. Ubezpieczyciele bardzo często w ramach tego rodzaju inwestycji oferują również rozszerzenia dla właścicieli nieruchomości na OC w życiu prywatnym. Niezwykle istotnym jest, aby bardzo szczegółowo zweryfikować Ogólne Warunki Ubezpieczenia, ponieważ zakłady ubezpieczeniowe w różny sposób realizują wypłaty i wymagają innych dokumentów w razie wypadku. 

Dom w budowie: co obejmie ubezpieczenie?

Najczęściej możemy się spodziewać, że ubezpieczyciel ochroni kupujących polisę przed zdarzeniami takimi jak: pożar, uderzenia pioruna, powódź, zalanie czy grad. Zazwyczaj  w podstawowych umowach ubezpieczyciele nie obejmują ochroną kradzieży. Jeśli coś zginie z terenu budowy, właściciele nieruchomości nie mogą liczyć na zwrot pieniędzy. Dla osób, które mają już budynek w stanie surowym zamkniętym, czyli posiadają drzwi, okna i dach, możliwe jest dokupienie ochrony przed kradzieżą. W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów ubezpieczenia domu w budowie tak, aby móc porównać ceny w różnych firmach sprzedających polisy i wybrać tę,  która jest najkorzystniejsza finansowo oraz posiada najszerszy zakres ochrony. 

Ubezpieczenie domu w budowie a zakończenie prac

Ubezpieczyciele domów w budowie zazwyczaj obejmują swoją ochroną nieruchomości na 12 miesięcy. Jeżeli w ciągu roku nie ukończymy budowy sami musimy pamiętać, aby przystąpić do ubezpieczenia na kolejny rok polisowy. Bowiem taka ochrona nie przedłuża się samoistnie. W takiej sytuacji każdy zniszczony element budowy będzie obciążał kosztami właściciela przyszłej nieruchomości. Jeżeli jednak udało się zakończyć inwestycję, to należy zwrócić się z zapytaniem do towarzystwa ubezpieczeniowego o zwrot niewykorzystanej części składki. Niektórzy właściciele nieruchomości decydują się na zmianę przedmiotu ubezpieczenia na dom mieszkalny w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Zakłady Ubezpieczeniowe w takim momencie bardzo często proponują różnego rodzaju rabaty i upusty dla osób kontynuujących z nimi współpracę. 

Podsumowanie

Ubezpieczenie domu w budowie to podstawa, o której powinien pamiętać każdy przyszły jego mieszkaniec. Koszty takiego ubezpieczenia nie są bardzo wysokie, a pozwalają spać spokojnie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...