Ubezpieczenie domu w budowie: koszt ubezpieczenia nieruchomości

Aktualizacja:

Ubezpieczenie domu w budowie to podstawa, o której powinien pamiętać każdy przyszły jego mieszkaniec. Koszty takiego ubezpieczenia nie są bardzo wysokie, a pozwalają spać spokojnie. 

Najważniejsze przy takim ubezpieczeniu to wiedzieć, co wchodzi w zakres ubezpieczenia budowy, jakie elementy objęte są ochroną przez towarzystwo ubezpieczeniowe i na jaki rodzaj wsparcia z jego strony możemy liczyć. Niewątpliwie jednym z istotnych elementów jest również wysokość rocznej składki. Naturalnie ubezpieczenie domu w budowie jest dobrowolne. Dzieje się jednak tak tylko w takim wypadku, gdy inwestor finansuje powstanie budynku z własnej kieszeni. Większość banków udzielających kredytu zobowiązuje kredytobiorców do obowiązkowego ubezpieczenia przynajmniej murów budynku.

Ubezpieczenie domu w budowie: koszt

Można założyć, że wysokość rocznej składki polisy za ubezpieczenie domu w budowie jest niższa niż ubezpieczenie mieszkania. Dla tego rodzaju inwestycji część ochron występujących zazwyczaj w ubezpieczeniach mieszkania jest niepotrzebna. Wiele jednak zależy od techniki w jakiej znosimy budynek, jego lokalizacji, niejednokrotnie również wartości budowy. Nikogo bowiem nie powinna zaskoczyć wyższa składka ubezpieczenia dla domów budowanych prawie całkowicie z elementów drewnianych. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie ustalają wysokość składek dla swoich klientów ubezpieczających dom w budowie. Zazwyczaj wysokość składki wynosi od mniej więcej 200 zł, aż nawet do 1000 zł. Ubezpieczyciele bardzo często w ramach tego rodzaju inwestycji oferują również rozszerzenia dla właścicieli nieruchomości na OC w życiu prywatnym. Niezwykle istotnym jest, aby bardzo szczegółowo zweryfikować Ogólne Warunki Ubezpieczenia, ponieważ zakłady ubezpieczeniowe w różny sposób realizują wypłaty i wymagają innych dokumentów w razie wypadku. 

Dom w budowie: co obejmie ubezpieczenie?

Najczęściej możemy się spodziewać, że ubezpieczyciel ochroni kupujących polisę przed zdarzeniami takimi jak: pożar, uderzenia pioruna, powódź, zalanie czy grad. Zazwyczaj  w podstawowych umowach ubezpieczyciele nie obejmują ochroną kradzieży. Jeśli coś zginie z terenu budowy, właściciele nieruchomości nie mogą liczyć na zwrot pieniędzy. Dla osób, które mają już budynek w stanie surowym zamkniętym, czyli posiadają drzwi, okna i dach, możliwe jest dokupienie ochrony przed kradzieżą. W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów ubezpieczenia domu w budowie tak, aby móc porównać ceny w różnych firmach sprzedających polisy i wybrać tę,  która jest najkorzystniejsza finansowo oraz posiada najszerszy zakres ochrony. 

Ubezpieczenie domu w budowie a zakończenie prac

Ubezpieczyciele domów w budowie zazwyczaj obejmują swoją ochroną nieruchomości na 12 miesięcy. Jeżeli w ciągu roku nie ukończymy budowy sami musimy pamiętać, aby przystąpić do ubezpieczenia na kolejny rok polisowy. Bowiem taka ochrona nie przedłuża się samoistnie. W takiej sytuacji każdy zniszczony element budowy będzie obciążał kosztami właściciela przyszłej nieruchomości. Jeżeli jednak udało się zakończyć inwestycję, to należy zwrócić się z zapytaniem do towarzystwa ubezpieczeniowego o zwrot niewykorzystanej części składki. Niektórzy właściciele nieruchomości decydują się na zmianę przedmiotu ubezpieczenia na dom mieszkalny w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Zakłady Ubezpieczeniowe w takim momencie bardzo często proponują różnego rodzaju rabaty i upusty dla osób kontynuujących z nimi współpracę. 

Podsumowanie

Ubezpieczenie domu w budowie to podstawa, o której powinien pamiętać każdy przyszły jego mieszkaniec. Koszty takiego ubezpieczenia nie są bardzo wysokie, a pozwalają spać spokojnie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej