Planujesz podróż do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Plecak spakowany, plan podróży zrobiony? W ferworze przedwyjazdowych przygotowań nie zapomnij o najważniejszym – pomyśl o sobie i sprawdź, jakie ubezpieczenie zdrowotne za granicą Ci się przyda!
Ubezpieczenie ZUS za granicą
Jeśli przebywasz tymczasowo za granicą, bardzo ważne jest, abyś zaopatrzył się na czas wyjazdu w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, choć nie jest ona tak naprawdę obowiązkowa. Otrzymasz ją po złożeniu wniosku we właściwym oddziale wojewódzkiego NFZ lub jednej z delegatur NFZ. Na jej podstawie ubezpieczony otrzymuje niezbędną pomoc medyczną na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w danym państwie. EKUZ to dokument uznawany w:
- państwach Unii Europejskiej
- państwach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Musisz jednak pamiętać, że ubezpieczenia zdrowotne za granicą obejmują identyczny zakres jak w przypadku obywateli danego państwa. Oznacza to, że ubezpieczony, korzystający ze świadczeń zdrowotnych w ramach systemu, w którym istnieje obowiązek współfinansowania, również ponosi takie koszty. Przykładowo we Francji obywatel musi pokryć 30% honorarium lekarza. Polski turysta przebywający we Francji z kartą EKUZ również jest do tego zobowiązany.
Co obejmuje EKUZ?
EKUZ to minimalna ochrona, czy jednak wystarczająca? Jeśli chodzi o ubezpieczenie zagraniczne, zdrowotne świadczenia w ramach NFZ obejmują tylko podstawową ochronę i to wyłącznie w placówkach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Oznacza to, że jeśli znajdziesz się w jakimś modnym i drogim kurorcie, możesz mieć w razie wypadku znacznie utrudniony dostęp do opieki publicznej. Istnieje także wiele usług medycznych, których nie zawiera to ubezpieczenie medyczne za granicą.
SPRAWDŹ: Ubezpieczenie na wyjazd za granicę: jakie wybrać?
Czego nie gwarantuje EKUZ?
Aby otrzymać pomoc i odzyskać część kosztów, posiadacze EKUZ mogą korzystać tylko z placówek, które mają podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem. Oto, czego na pewno nie obejmuje zagraniczne ubezpieczenie zdrowotne ramach NFZ:
- planowane zabiegi medyczne
- dodatkowe zabieg, które nie są koniecznością
- transport medyczny do kraju
- transport zwłok do Polski
- usługa ratownictwa.
Zwróć więc uwagę, że już samo wezwanie pogotowia w sytuacji wypadku, do którego doszło w trakcie twojego pobytu za granicą, generuje spore koszty. Tych pieniędzy już nie odzyskasz.
SPRAWDŹ: Planujesz wyjazd za granicę? Sprawdź, czy potrzebujesz Zielonej Karty!
Ubezpieczenie zdrowotne za granicą: zadbaj o siebie
Jeśli jesteś już świadomy, jak wyglądają świadczenia zdrowotne za granicą w ramach EKUZ, przyznasz, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest dodatkowe zaopatrzenie się na czas wyjazdu w ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenia turystyczne, zwane także podróżnymi, wykupione na konkretny wyjazd obejmują znacznie więcej świadczeń niż w przypadku EKUZ. Polisy te pokrywają koszty:
- leczenia
- transportu
- w zależności od wybranej oferty mogą obejmować także NNW, OC, Assistance czy ubezpieczenie bagażu.
Jak widać poziom bezpieczeństwa w przypadku ubezpieczenia podróżnego jest znacznie wyższy, niż gdy masz przy sobie jedynie kartę EKUZ. Dzięki polisie turystycznej możesz wykupić także rozszerzenia dotyczące choroby przewlekłej, sportów wysokiego ryzyka czy pracy fizycznej.
Jak kupić polisę zdrowotną za granicę?
Korzystne ubezpieczenie turystyczne możesz kupić przez Internet. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń. Dzięki niemu porównasz kilkanaście ofert towarzystw ubezpieczeniowych i wybierzesz takie, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Wystarczy wypełnić prosty formularz, by porównać oferty najlepszych firm na rynku. Poszukiwanie polisy jest bardzo proste, ponieważ porównywarka nie tylko jest dostępna przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, ale także całość transakcji możesz zrealizować przez Internet.
Jeśli obawiasz się kosztów, możesz być pewien, że gdy chodzi o ubezpieczenie zdrowotne za granicą, cena na pewno cię nie przerośnie. Okazuje się, że prawdziwe bezpieczeństwo podczas pobytu za granicą zyskujemy już za około 3 złotych dziennie.
Podsumowanie
Kiedy planujesz wyjazd do któregoś z krajów na starym kontynencie w celach służbowych lub rekreacyjnych, musisz oprócz spraw z tym związanych zadbać o ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Dzięki temu zabezpieczysz się przed niespodziewanymi i wysokimi kosztami, które wiązałyby się z wypadkiem w czasie pobytu w którymś z krajów UE.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

W 2025 roku kierowców w Polsce czekają istotne zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie nowych regulacji, które obejmą m.in. podwyżkę opłat za obowiązkowe przeglądy techniczne oraz zaostrzenie procedur ich przeprowadzania.

1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz