Ubezpieczenie zdrowotne za granicą: jakie ubezpieczenie podczas podróży po UE wybrać?

Opublikowano: 11.11.2019

Planujesz podróż do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Plecak spakowany, plan podróży zrobiony? W ferworze przedwyjazdowych przygotowań nie zapomnij o najważniejszym – pomyśl o sobie i sprawdź, jakie ubezpieczenie zdrowotne za granicą Ci się przyda!

Ubezpieczenie ZUS za granicą

Jeśli przebywasz tymczasowo za granicą, bardzo ważne jest, abyś zaopatrzył się na czas wyjazdu w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, choć nie jest ona tak naprawdę obowiązkowa. Otrzymasz ją po złożeniu wniosku we właściwym oddziale wojewódzkiego NFZ lub jednej z delegatur NFZ. Na jej podstawie ubezpieczony otrzymuje niezbędną pomoc medyczną na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w danym państwie. EKUZ to dokument uznawany w:

  • państwach Unii Europejskiej 
  • państwach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Musisz jednak pamiętać, że ubezpieczenia zdrowotne za granicą obejmują identyczny zakres jak w przypadku obywateli danego państwa. Oznacza to, że ubezpieczony, korzystający ze świadczeń zdrowotnych w ramach systemu, w którym istnieje obowiązek współfinansowania, również ponosi takie koszty. Przykładowo we Francji obywatel musi pokryć 30% honorarium lekarza. Polski turysta przebywający we Francji z kartą EKUZ również jest do tego zobowiązany. 

Co obejmuje EKUZ?

EKUZ to minimalna ochrona, czy jednak wystarczająca? Jeśli chodzi o ubezpieczenie zagraniczne, zdrowotne świadczenia w ramach NFZ obejmują tylko podstawową ochronę i to wyłącznie w placówkach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Oznacza to, że jeśli znajdziesz się w jakimś modnym i drogim kurorcie, możesz mieć w razie wypadku znacznie utrudniony dostęp do opieki publicznej. Istnieje także wiele usług medycznych, których nie zawiera to ubezpieczenie medyczne za granicą. 

SPRAWDŹ:  Ubezpieczenie na wyjazd za granicę: jakie wybrać?

Czego nie gwarantuje EKUZ?

Aby otrzymać pomoc i odzyskać część kosztów, posiadacze EKUZ mogą korzystać tylko z placówek, które mają podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem. Oto, czego na pewno nie obejmuje zagraniczne ubezpieczenie zdrowotne ramach NFZ:

  • planowane zabiegi medyczne
  • dodatkowe zabieg, które nie są koniecznością
  • transport medyczny do kraju
  • transport zwłok do Polski
  • usługa ratownictwa.

Zwróć więc uwagę, że już samo wezwanie pogotowia w sytuacji wypadku, do którego doszło w trakcie twojego pobytu za granicą, generuje spore koszty. Tych pieniędzy już nie odzyskasz. 

SPRAWDŹ: Planujesz wyjazd za granicę? Sprawdź, czy potrzebujesz Zielonej Karty! 

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą: zadbaj o siebie

Jeśli jesteś już świadomy, jak wyglądają świadczenia zdrowotne za granicą w ramach EKUZ, przyznasz, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest dodatkowe zaopatrzenie się na czas wyjazdu w ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenia turystyczne, zwane także podróżnymi, wykupione na konkretny wyjazd obejmują znacznie więcej świadczeń niż w przypadku EKUZ. Polisy te pokrywają koszty:

  • leczenia
  • transportu
  • w zależności od wybranej oferty mogą obejmować także NNW, OC, Assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Jak widać poziom bezpieczeństwa w przypadku ubezpieczenia podróżnego jest znacznie wyższy, niż gdy masz przy sobie jedynie kartę EKUZ. Dzięki polisie turystycznej możesz wykupić także rozszerzenia dotyczące choroby przewlekłej, sportów wysokiego ryzyka czy pracy fizycznej.  

Jak kupić polisę zdrowotną za granicę?

Korzystne ubezpieczenie turystyczne możesz kupić przez Internet. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń. Dzięki niemu porównasz kilkanaście ofert towarzystw ubezpieczeniowych i wybierzesz takie, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Wystarczy wypełnić prosty formularz, by porównać oferty najlepszych firm na rynku. Poszukiwanie polisy jest bardzo proste, ponieważ porównywarka nie tylko jest dostępna przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, ale także całość transakcji możesz zrealizować przez Internet. 

Jeśli obawiasz się kosztów, możesz być pewien, że gdy chodzi o ubezpieczenie zdrowotne za granicą, cena na pewno cię nie przerośnie. Okazuje się, że prawdziwe bezpieczeństwo podczas pobytu za granicą zyskujemy już za około 3 złotych dziennie. 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments