Zielona Karta OC – kiedy może się przydać?

Aktualizacja:
zielona karta oc

Zielona Karta jest międzynarodowym potwierdzeniem ważności Twojej polisy OC. Potrzebujesz jej, aby wjechać do 12 krajów. Oczywiście o ile nie chcesz wydawać majątku na ubezpieczenie graniczne! Które kraje wymagają Zielonej Karty? Ile kosztuje ten certyfikat? Jak długo jest ważny oraz czym różni się od ubezpieczenia granicznego? Przeczytaj i przekraczaj granice bez obaw!

Zielona Karta – co to jest? Sprawdź, zanim ruszysz!

Szykuje się podróż samochodem za granicę? Koniecznie dowiedz się, na jakich zasadach poruszać się po danym kraju – nawet jeśli tylko przez niego przejeżdżasz. Szczególnie jeśli planujesz przekroczyć granice państwa zrzeszonego w Systemie Zielonej Karty – ich pełną listę znajdziesz poniżej. System Zielonej Karty OC ma na celu ochronę obywateli poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Gwarantuje on, że w razie zdarzenia drogowego szkoda zostanie naprawiona z polisy OC sprawcy. Członkami systemu mogą więc być wyłącznie kraje, w których istnieje obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Pamiętaj też, że dzięki Zielonej Karcie podróżujesz bez konieczności kupowania ubezpieczenia granicznego – a ono może Cię słono kosztować.

Weźmy pod lupę Zieloną Kartę. Co to za dokument? Zielona Karta pojazdu to oficjalne potwierdzenie tego, że jesteś objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Pełna, urzędowa nazwa dokumentu to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy i wystawia się go na minimum 15 dni, a maksymalnie na 12 miesięcy. Najszybciej wyrobisz ją u swojego ubezpieczyciela. Jak to wygląda? Niektóre TU oferują Zieloną Kartę w pakiecie z OC, u innych musisz za nią dodatkowo zapłacić.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ciekawostka: potoczne określenie „Zielona Karta” wzięło się od koloru papieru, na jakim drukowało się dokument. Od 1 lipca 2021 roku certyfikat wydaje się wyłącznie w kolorze biało-czarnym. Zielone Karty w tradycyjnej, zielonej formie były akceptowane tylko do końca 2022 roku.

  • Albania,
  • Azerbejdżan,
  • Białoruś*,
  • Iran,
  • Izrael,
  • Macedonia,
  • Maroko,
  • Mołdawia,
  • Rosja*,
  • Tunezja,
  • Turcja,
  • Ukraina.

Gdzie potrzebujesz Zielonej Karty? Aktualna lista krajów

Dziś Zielona Karta nie jest aż tak popularna, jak kilkanaście lat temu. Dzieje się tak dlatego, że odkąd Polska należy do Unii Europejskiej, inne kraje UE akceptują nasze OC komunikacyjne. Podróżując do Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Francji czy Włoch nie musisz wyrabiać Zielonej Karty. Musisz ją natomiast mieć przed wjazdem do takich państw, jak:

 

 

Wyjątkiem jest Kosowo, które nie akceptuje ani Zielonej Karty, ani polskiego ubezpieczenia OC. Na jego terytorium obowiązuje wyłącznie ubezpieczenie graniczne.

Co w przypadku Wielkiej Brytanii? Mimo że państwo nie należy już do Unii Europejskiej, na mocy porozumienia wielostronnego przekroczysz jego granicę bez Zielonej Karty. Wystarczy Ci dokument potwierdzający ważność polisy OC.

*Od 1 czerwca 2023 r. Zielona Karta OC nie będzie honorowana na terenie Rosji i Białorusi. Oznacza to, że aby do nich wjechać, musisz wykupić ubezpieczenie graniczne.

Jak wyrobić Zieloną Kartę?

Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy otrzymasz od firmy, w której wykupiłeś OC (w formie papierowej lub elektronicznej). Jeśli więc planujesz podróż przez jeden z krajów wymienionych na powyższej liście, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i poproś o wydanie Zielonej Karty. Co ciekawe, większość Towarzystw wyda Ci ją za darmo, a u części będziesz musiał zapłacić. Ile? To zależy od firmy, cena może wynosić nawet kilkaset złotych.

Ile kosztuje Zielona Karta OC?

Ceny Zielonej Karty powinieneś dowiadywać się bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela, bowiem może ona być zróżnicowana. Jednak bardzo często zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe oferują wystawienie tego dokumentu za darmo, jeśli zdecydujesz się wykupić u nich obowiązkowe OC. U tych ubezpieczycieli, którzy nie wydają darmowej Zielonej Karty, ceny wahają się od 120 do 300 zł za polisę na miesiąc. Decydujące znaczenie dla ceny ma pojemność silnika, czas planowanej podróży, a nawet kierunek wyjazdu.

Jak długo obowiązuje Zielona Karta?

Dokument ten jest czasowy. Co to oznacza? Jak już wspominaliśmy powyżej, możemy wykupić go minimalnie na okres 15 dni. Maksymalnym czasem obowiązywania tego produktu jest 12 miesięcy. Po tym czasie musimy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Planując wyjazd, koniecznie pamiętaj, że istnieje coś takiego, jak Zielona Karta. Ubezpieczenie to może być zbawienne w wielu sytuacjach, a długość jego obowiązywania możesz dostosować do trwania Twojej wycieczki.

Elektroniczna Zielona Karta

Nie musisz udawać się osobiście do placówki swojego ubezpieczyciela. Od 1 lipca 2021 roku Zielona Karta zmieniła swoją formę – zamiast karty wydrukowanej na zielonym papierze otrzymasz wersję czarno-białą. Co więcej, ubezpieczyciel wyśle Ci dokument na adres e-mailowy, a Ty będziesz mógł wydrukować go samodzielnie. Warto wiedzieć, że Elektroniczna Zielona Karta jest obecnie jedyną obowiązującą wersją –  certyfikaty w kolorze zielonym straciły ważność wraz z końcem 2022 roku.

Sprawdź też: Zielona Karta – przygotuj się na zmiany od 2023 roku!

Zapomniałem o Zielonej Karcie – co z moim ubezpieczeniem?

Jeśli zapomniałeś kupić Zieloną Kartę przed wyjazdem, nie obawiaj się. Nie musisz wracać do kraju! Na przejściach granicznych państw, gdzie dokument ten jest wymagany, możesz wykupić alternatywę dla Zielonej Karty, czyli ubezpieczenie graniczne. Zasada jego działania jest dokładnie taka sama jak w przypadku standardowej polisy OC. Różnica polega jednak na tym, że koszt jego zakupu jest znacznie wyższy, niż Zielonej Karty. Jednak jazda bez ubezpieczenia granicznego wiąże się z dużym ryzykiem – jeśli spowodujesz szkodę, za pokrycie jej skutków będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Odpowiadamy na Wasze pytania ↓

Co to jest Zielona Karta?
W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?
Ile kosztuje Zielona Karta?
Jak długo obowiązuje Zielona Karta?

Podsumowanie

  1. Zielona Karta to certyfikat wydawany przez ubezpieczyciela.
  2. Dokument potwierdza, że jako właściciel pojazdu jesteś objęty ubezpieczeniem OC.
  3. Zielonej Karty potrzebujesz obecnie na terenie 12 krajów (ich listę znajdziesz w artykule).
  4. Nie musisz mieć Zielonej Karty, aby wjechać na terytorium Wielkiej Brytanii.
  5. Zielona Karta jest wydawana tymczasowo.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments