Zielona Karta OC - kiedy może się przydać?

Aktualizacja:
zielona karta oc

Zielona Karta jest międzynarodowym potwierdzeniem ważności Twojej polisy OC. Potrzebujesz jej, aby wjechać do 12 (wkrótce 10) krajów, oczywiście o ile nie chcesz wydawać majątku na ubezpieczenie graniczne! Które kraje wymagają Zielonej Karty? Ile kosztuje ten certyfikat i ile za niego zapłacisz? Przeczytaj i przekraczaj granice bez obaw!

Zielona Karta – co to za dokument? Sprawdź, zanim ruszysz!

Szykuje Ci się podróż samochodem za granicę? Koniecznie dowiedz się, na jakich zasadach poruszać się po danym kraju – nawet jeśli tylko przez niego przejeżdżasz. Szczególnie jeśli planujesz przekroczyć granice państwa zrzeszonego w Systemie Zielonej Karty – ich pełną listę znajdziesz poniżej. System Zielonej Karty OC ma na celu ochronę obywateli poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Gwarantuje on, że w razie zdarzenia drogowego szkoda zostanie naprawiona z polisy OC sprawcy. Członkami systemu mogą więc być wyłącznie kraje, w których istnieje obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Pamiętaj też, że dzięki Zielonej Karcie podróżujesz bez konieczności kupowania ubezpieczenia granicznego – a ono może Cię słono kosztować.

Weźmy pod lupę Zieloną Kartę. Co to za dokument? Zielona Karta Pojazdu to oficjalne potwierdzenie tego, że jesteś objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Pełna, urzędowa nazwa dokumentu to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy i wystawia się go na min. 15 dni, a maksymalnie na 12 miesięcy. Najszybciej wyrobisz ją u swojego ubezpieczyciela. Jak to wygląda? Niektóre TU oferują Zieloną Kartę w pakiecie z OC, u innych musisz za nią dodatkowo zapłacić. Ciekawostka: potoczne określenie „Zielona Karta” wzięło się od koloru papieru, na jakim drukowało się dokument. Od 1 lipca 2021 roku certyfikat wydaje się wyłącznie w kolorze biało-czarnym. Zielone Karty w tradycyjnej, zielonej formie będą akceptowane tylko do końca 2022 r.

Gdzie potrzebujesz Zielonej Karty? Aktualna lista krajów

Dziś Zielona Karta nie jest aż tak popularna jak kilkanaście lat temu. Dzieje się tak dlatego, że odkąd Polska należy do Unii Europejskiej, inne kraje UE akceptują nasze OC komunikacyjne. Podróżując do Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Francji czy Włoch nie musisz wyrabiać Zielonej Karty. Musisz ją natomiast mieć przed wjazdem do takich państw, jak:

 • Albania,
 • Azerbejdżan,
 • Białoruś*,
 • Iran,
 • Izrael,
 • Macedonia,
 • Maroko,
 • Mołdawia,
 • Rosja*,
 • Tunezja,
 • Turcja,
 • Ukraina.

Wyjątkiem jest Kosowo, które nie akceptuje ani Zielonej Karty, ani polskiego ubezpieczenia OC. Na jego terytorium obowiązuje wyłącznie ubezpieczenie graniczne.

Co w przypadku Wielkiej Brytanii? Mimo że państwo nie należy już do Unii Europejskiej, na mocy porozumienia wielostronnego przekroczysz jego granicę bez Zielonej Karty. Wystarczy Ci dokument potwierdzający ważność polisy OC.

*Od 1 czerwca 2023 r. Zielona Karta OC nie będzie honorowana na terenie Rosji i Białorusi. Oznacza to, że aby do nich wjechać, musisz wykupić ubezpieczenie graniczne.

Jak wyrobić Zieloną Kartę?

Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy otrzymasz od firmy, w której wykupiłeś OC (w formie papierowej lub elektronicznej). Jeśli więc planujesz podróż przez jeden z krajów wymienionych na powyższej liście, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i poproś o wydanie Zielonej Karty. Co ciekawe, większość Towarzystw wyda Ci ją za darmo, a u części będziesz musiał zapłacić. Ile? To zależy od firmy: ceny mogą wahać się od kilkunastu, do kilkudziesięciu zł.

Elektroniczna Zielona Karta

Nie musisz udawać się osobiście do placówki swojego ubezpieczyciela. Od 1 lipca 2021 roku Zielona Karta zmieniła swoją formę – zamiast karty wydrukowanej na zielonym papierze otrzymasz wersję czarno-białą. Co więcej, ubezpieczyciel wyśle Ci dokument na adres e-mailowy, a Ty będziesz mógł wydrukować go samodzielnie. Warto wiedzieć, że Elektroniczna Zielona Karta wkrótce będzie jedyną obowiązującą wersją –  certyfikaty w kolorze zielonym stracą ważność wraz z końcem 2022 roku.

Odpowiadamy na Wasze pytania ↓

Co to jest Zielona Karta?
W jakich krajach obowiązuje?
Ile kosztuje Zielona Karta?
Jak długo obowiązuje Zielona Karta?

Podsumowanie

 1. Zielona Karta to certyfikat wydawany przez ubezpieczyciela.
 2. Dokument potwierdza, że jako właściciel pojazdu jesteś objęty ubezpieczeniem OC.
 3. Zielonej Karty potrzebujesz obecnie na terenie 12 krajów (ich listę znajdziesz w artykule)
 4. Nie musisz mieć Zielonej Karty, aby wjechać na terytorium Wielkiej Brytanii.
 5. Zielona Karta jest wydawana tymczasowo.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę - na co zwrócić uwagę - Radio Piekary
2 miesięcy temu

[…] Jest to dokument sporządzony w trzech językach, który nabyć można u naszego ubezpieczyciela. Zielona Karta OC obowiązuje w następujących […]