Ubezpieczenie na wyjazd za granicę: jakie wybrać?

Aktualizacja:

Planujesz zagraniczną podróż? Chcesz cieszyć się wyjazdem ze spokojną głową? Będąc rozważnym turystom, musisz pamiętać o jednym… Ubezpieczenie na wyjazd może uchronić Cię nie tylko przed wieloma rozczarowaniami, ale także przed nieplanowymi wydatkami. Nieraz horrendalnymi.

EKUZ to nie wszystko

Coroczne kolejki po EKUZ czyli Europejską Kartę ubezpieczenia Zdrowotnego pokazują, że wiemy, jak korzystać z zalet bycia w Unii Europejskiej. Dostęp do bezpłatnych usług medycznych na terenie całej UE to wspaniała sprawa, która może się przydać podczas nagłych zachorowań. Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ uprawnia nas do takiego samego pakietu usług medycznych, jaki otrzymuje każdy ubezpieczony obywatel kraju, w którym jesteśmy. Aż tyle i tylko tyle, bo jak się okazuje, w niektórych krajach bezpłatna opieka medyczna ma o wiele mniejszy zakres niż w Polsce. 

Przykłady? Nie ma problemu. Dzień pobytu w austriackim szpitalu jest odpłatny, a jego cena może sięgnąć nawet 20 euro. W przypadku wykupienia recepty, za każdy lek doliczana jest opłata ponad 5 euro. NFZ ostrzega też, że lekarze przyjmujący w górskich kurortach działają zazwyczaj w ramach prywatnych praktyk, więc EKUZ nie będzie dotyczył ich usług – czytaj: będziesz musiał zapłacić za badanie z własnej kieszeni. Musisz też wiedzieć, że w Austrii czyli w jednym z ulubionych krajów polskich narciarzy, ratownictwo górskie i transport są płatne. To znaczy, że gdy wydarzy Ci się wypadek na nartach, EKUZ Ci nie pomoże.

Podobnie ma się sytuacja w wielu innych krajach Unii Europejskiej. EKUZ to nie wszystko. Jeśli nie chcesz przykrych niespodzianek wykup ubezpieczenie wyjazdu za granicę, już podczas planowania wyjazdu. Jak dopasować ubezpieczenie turystyczne za granicą do Twoich potrzeb? Musisz odpowiedzieć sobie dokąd jedziesz, z kim i jaki charakter będzie mieć Twój wyjazd. Jedno jest pewne. Na pytanie gdzie się ubezpieczyć na wyjazd, odpowiedź jest prosta: właśnie jesteś w odpowiednim do tego miejscu. Oferujemy Ci najlepsze rozwiązania do Twoich potrzeb.

Wyjazd za granicę: Europa

Najwięcej i najczęściej podróżujemy po Europie. Już wiesz, że nie wszystkie koszty leczenia pokryje EKUZ. Dlatego konieczne jest dodatkowe ubezpieczenie wyjazdu. Tutaj z kolei powinniśmy zwrócić uwagę na wystarczające koszty ubezpieczenia. Warto rozważyć taką składkę, która da Ci sumę gwarantowaną około 200 tysięcy złotych. To wystarczy w większości przypadków. Musisz pamiętać, żeby się upewnić czy uprawnianie sportu (na przykład jazda na nartach czy nurkowanie) jest uwzględnione w polisie – w przypadku niektórych ubezpieczycieli, te aktywności będą wyłączone z odpowiedzialności.

Ubezpieczenie wyjazdu: podróż do innych krajów świata 

Im dalej tym drożej. To nie dotyczy tylko cen samolotów, ale też ubezpieczeń. Wyjeżdżając do USA czy na Daleki Wschód będzie bezpieczniej, gdy kwota gwarantująca Ci pokrycie kosztów usług medycznych przekroczy 500 000 złotych. Przesada? Rekordzista, który skorzystał z naszych ubezpieczeń miał do pokrycia rachunki za 700 000 złotych. Opieka medyczna w Japonii, Kanadzie czy USA potrafi naprawdę dużo kosztować. Gdzie się ubezpieczyć na wyjazd, aby koszt nie był dla nas dodatkowym obciążeniem? Często myślimy, że ubezpieczenie, jakie kupujemy w biurze podróży rozwiąże wszystkie problemy. Niestety, jesteśmy w dużym błędzie. Polisy oferowane przez touroperatorów są drogie, a przede wszystkim mają bardzo ograniczony zakres. No więc, gdzie się ubezpieczyć na wyjazd? Na punkta.pl znajdziesz wiele atrakcyjnych ofert i szybko wybierzesz najlepszą.

Ubezpieczenie za wyjazd: co warto rozważyć? 

Wyjeżdżając z rodziną, pamiętaj o najmłodszych. Dzieci potrzebują szczególnej opieki. Dobry pakiet turystyczny assitance zapewni takie usługi jak opieka nad dzieckiem, transport do domu i darmowy przejazd dla członka rodziny. Co więcej? O jakich rozszerzeniach warto pomyśleć?

Na urlop czekamy często cały rok. A zepsuć go może wiele rzeczy, nie tylko choroba. Dlatego ubezpieczenie wyjazdu za granicę warto rozszerzyć o opcje dodatkowe i cieszyć się ochroną w przypadku, gdy opóźniono lub odwołano nam lot, skradziono czy zagubiono nasz bagaż. Nie musi się to wiązać z dużym kosztem, pod warunkiem, że wiesz, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Oczywiście korzystając z naszej wyszukiwarki najlepszych ofert.

Zagraniczna podróż samochodem? To musisz mieć! 

Jeśli Twój samochód ma tylko obowiązkową polisę OC to przed wyjazdem koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd, czyli assistance. W przeciwnym wypadku awaria auta na autostradzie może Cię kosztować nawet kilkaset euro. W wielu krajach (Niemcy, Austria), jeśli nie będziesz mógł sam wezwać pomocy, to Twoje auto zostanie zwiezione do najbliższego zjazdu z autostrady na Twój koszt. Dlatego właśnie potrzebujesz assistance, które zapewni Ci minimum 150 – 200 km holowania. W większości przypadków to wystarczy, aby dotrzeć do najbliższego warsztatu. Warto też przemyśleć opcję nocowania w hotelu dla Ciebie i pasażerów na wypadek, gdy awarii nie da się usunąć od razu.

SPRAWDŹ: Kiedy warto wykupić ubezpieczenie graniczne? 

Dodatkowym zabezpieczeniem będzie autocasco. Obowiązkowa polisa ubezpieczeniowa na wyjazd za granicę w przypadku takich krajów jak Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izraela, Macedonia i Ukraina to tak zwana zielona karta. Wybierając się do jednego z wyżej wymienionych krajów musisz ją wykupić, bo tam Twoje OC nie działa. Pamiętaj, że nawet przejazd przez kraj, gdzie obowiązuje zielona karta będzie mieć przykre konsekwencje, jeśli zlekceważysz ten obowiązek. Rutynowa kontrola drogowa lub drobna stłuczka mogą się wiązać z wysokimi mandatami albo nawet utratą dowodu rejestracyjnego do momentu wykupienia ubezpieczenia.

Podsumowanie

Polacy uwielbiają podróżować. Latem nad ciepłe morze, zimą w wysokie góry, na narty. Urlop to czas wypoczynku, a ten będzie udany tylko wtedy, kiedy będziemy mogli spać spokojnie. Ten z kolei będzie możliwy, gdy wcześniej - tak na wszelki wypadek - wykupimy ubezpieczenie na wyjazd.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej