Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne - kiedy z niego skorzystać?

Aktualizacja:
Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne. Fot. Fotolia.com

Twoja umowa z pracodawcą wygasła lub uważasz, że zapewniane Ci przez NFZ świadczenia są niewystarczające? Nie jesteś w tym myśleniu osamotniony. Tylko w 2013 roku osób, które zdecydowały się na indywidualne ubezpieczenie zdrowotne było przeszło 750 tys. w całej Polsce. Czym dokładnie jest ta forma ubezpieczenia oraz w jaki sposób można do niej przystąpić?

Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne – co to takiego?

Każdy obywatel Polski musi być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. W przypadku, gdy dana osoba pracuje (umowa o pracę, umowa zlecenie), wówczas obowiązkiem objęcia ją ochroną ubezpieczeniową i odprowadzania składek jest obarczony pracodawca. W sytuacji, gdy dana osoba jest zarejestrowanym bezrobotnym, ubezpieczenie jest opłacane z Urzędu Pracy natomiast uczniowie i studenci do 26. roku życia pozostają albo pod ochroną ubezpieczeniową rodziców lub opiekunów, albo są ubezpieczani przez szkołę lub uczelnię. Oczywiście od powyższych norm istnieje szereg wyjątków, uzależnionych od indywidualnych przypadków (np. praca na zleceniu i jednoczesne studiowanie, posiadanie kilku umów, etc.). W ramach obowiązkowego ubezpieczenia posiadamy dostęp do podstawowych świadczeń medycznych, takich jak badania diagnostyczne zlecone przez lekarza lub pomoc medyczna w trakcie pobytu w szpitalu.

Czym jest indywidualne ubezpieczenie zdrowotne?

Publiczna służba zdrowia nie zawsze spełnia nasze wymagania lub bywa poza naszym zasięgiem. W obu przypadkach warto zastanowić się nad indywidualnym ubezpieczeniem zdrowotnym, dzięki któremu uzyskamy dostęp do świadczeń, które są dla nas niezbędne. W sytuacji, gdy nie posiadamy podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego (nie jesteśmy zatrudnieni, nie posiadamy statusu ucznia, studenta lub bezrobotnego), możemy ubezpieczyć się samodzielnie w NFZ. Dzięki temu uzyskamy dostęp do podstawowych świadczeń medycznych. Jeśli jednak one nam nie wystarczają, zamiast korzystać z oferty NFZ, rozsądniej jest ubezpieczyć się prywatnie. Słowem: indywidualne ubezpieczenie zdrowotne to nic innego jak dobrowolne dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu nasza ochrona jest poszerzona m.in. o specjalistyczne badania lub łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów.

Jak ubezpieczyć się indywidualnie?

Tak jak zostało to zaznaczone wcześniej: istnieją dwie drogi indywidualnego ubezpieczania się. W przypadku, gdy decydujemy się na NFZ, musimy pamiętać o tym, iż nie możemy posiadać żadnych innych uprawnień do ubezpieczenia. Następnie musimy wypełnić wniosek, który możemy znaleźć na stronie NFZ. Na koniec pozostają już tylko opłaty i korzystanie z państwowej opieki medycznej.

Gdy decydujemy się na ubezpieczenie prywatne, sprawa jest nieco bardziej złożona. Przede wszystkim należy zapoznać się z ofertą poszczególnych firm oraz rodzajami dostępnych pakietów – tutaj pomocna będzie porównywarka ubezpieczeń zdrowotnych. Gdy już jesteśmy zdecydowani, wówczas warto przyjrzeć się umowie. Powinna być zrozumiała, z wyszczególnionymi okresami karencji poszczególnych świadczeń. Warto pamiętać, że umowy ubezpieczenia z reguły są podpisywane na rok, dzięki czemu mamy możliwość „wypróbowania” danego pakietu. W momencie, kiedy okaże się on niewystarczający lub niezgodny z naszymi oczekiwaniami – możemy przejść do konkurencji.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments