Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne - kiedy z niego skorzystać?

Aktualizacja:
Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne. Fot. Fotolia.com

Twoja umowa z pracodawcą wygasła lub uważasz, że zapewniane Ci przez NFZ świadczenia są niewystarczające? Nie jesteś w tym myśleniu osamotniony. Na koniec III kwartału 2023 roku indywidualne ubezpieczenie zdrowotne miało już 4,69 miliona Polaków. Czym dokładnie jest ta forma ubezpieczenia oraz w jaki sposób można do niej przystąpić?

Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne – co to takiego?

Każdy obywatel Polski musi być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. W przypadku, gdy dana osoba pracuje (umowa o pracę, umowa zlecenie), wówczas obowiązkiem objęcia ją ochroną ubezpieczeniową i odprowadzania składek jest obarczony pracodawca. W sytuacji, gdy dana osoba jest zarejestrowanym bezrobotnym, ubezpieczenie jest opłacane z Urzędu Pracy natomiast uczniowie i studenci do 26. roku życia pozostają albo pod ochroną ubezpieczeniową rodziców lub opiekunów, albo są ubezpieczani przez szkołę lub uczelnię. Oczywiście od powyższych norm istnieje szereg wyjątków, uzależnionych od indywidualnych przypadków (np. praca na zleceniu i jednoczesne studiowanie, posiadanie kilku umów, etc.). W ramach obowiązkowego ubezpieczenia posiadamy dostęp do podstawowych świadczeń medycznych, takich jak badania diagnostyczne zlecone przez lekarza lub pomoc medyczna w trakcie pobytu w szpitalu.

Czym jest indywidualne ubezpieczenie zdrowotne?

Publiczna służba zdrowia nie zawsze spełnia nasze wymagania lub bywa poza naszym zasięgiem. W obu przypadkach warto zastanowić się nad indywidualnym ubezpieczeniem zdrowotnym, dzięki któremu uzyskamy dostęp do świadczeń, które są dla nas niezbędne. W sytuacji, gdy nie posiadamy podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego (nie jesteśmy zatrudnieni, nie posiadamy statusu ucznia, studenta lub bezrobotnego), możemy ubezpieczyć się samodzielnie w NFZ. Dzięki temu uzyskamy dostęp do podstawowych świadczeń medycznych. Jeśli jednak one nam nie wystarczają, zamiast korzystać z oferty NFZ, rozsądniej jest ubezpieczyć się prywatnie. Słowem: indywidualne ubezpieczenie zdrowotne to nic innego jak dobrowolne dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu nasza ochrona jest poszerzona m.in. o specjalistyczne badania lub łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów.

Jak ubezpieczyć się indywidualnie?

Tak jak zostało to zaznaczone wcześniej: istnieją dwie drogi indywidualnego ubezpieczania się. W przypadku, gdy decydujemy się na NFZ, musimy pamiętać o tym, iż nie możemy posiadać żadnych innych uprawnień do ubezpieczenia. Następnie musimy wypełnić wniosek, który możemy znaleźć na stronie NFZ. Na koniec pozostają już tylko opłaty i korzystanie z państwowej opieki medycznej.

Gdy decydujemy się na ubezpieczenie prywatne, sprawa jest nieco bardziej złożona. Przede wszystkim należy zapoznać się z ofertą poszczególnych firm oraz rodzajami dostępnych pakietów – tutaj pomocna będzie porównywarka ubezpieczeń zdrowotnych. Gdy już jesteśmy zdecydowani, wówczas warto przyjrzeć się umowie. Powinna być zrozumiała, z wyszczególnionymi okresami karencji poszczególnych świadczeń. Warto pamiętać, że umowy ubezpieczenia z reguły są podpisywane na rok, dzięki czemu mamy możliwość „wypróbowania” danego pakietu. W momencie, kiedy okaże się on niewystarczający lub niezgodny z naszymi oczekiwaniami – możemy przejść do konkurencji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.10.04  •  Samochód
Powrót do przeszłości, ale na nowych zasadach, czyli prawo jazdy od 17. roku życia

Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.

Czytaj więcej
2024.09.27  •  Podróże
Najlepsze kierunki na jesienne wakacje

Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.

Czytaj więcej
2024.09.23
Hejt w Internecie – czy można się ubezpieczyć na wypadek cyberprzemocy?

Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej