Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne - kiedy z niego skorzystać?

Aktualizacja:
Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne. Fot. Fotolia.com

Twoja umowa z pracodawcą wygasła lub uważasz, że zapewniane Ci przez NFZ świadczenia są niewystarczające? Nie jesteś w tym myśleniu osamotniony. Tylko w 2013 roku osób, które zdecydowały się na indywidualne ubezpieczenie zdrowotne było przeszło 750 tys. w całej Polsce. Czym dokładnie jest ta forma ubezpieczenia oraz w jaki sposób można do niej przystąpić?

baner w treści – stały - 1

Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne – co to takiego?

Każdy obywatel Polski musi być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. W przypadku, gdy dana osoba pracuje (umowa o pracę, umowa zlecenie), wówczas obowiązkiem objęcia ją ochroną ubezpieczeniową i odprowadzania składek jest obarczony pracodawca. W sytuacji, gdy dana osoba jest zarejestrowanym bezrobotnym, ubezpieczenie jest opłacane z Urzędu Pracy natomiast uczniowie i studenci do 26. roku życia pozostają albo pod ochroną ubezpieczeniową rodziców lub opiekunów, albo są ubezpieczani przez szkołę lub uczelnię. Oczywiście od powyższych norm istnieje szereg wyjątków, uzależnionych od indywidualnych przypadków (np. praca na zleceniu i jednoczesne studiowanie, posiadanie kilku umów, etc.). W ramach obowiązkowego ubezpieczenia posiadamy dostęp do podstawowych świadczeń medycznych, takich jak badania diagnostyczne zlecone przez lekarza lub pomoc medyczna w trakcie pobytu w szpitalu.

Czym jest indywidualne ubezpieczenie zdrowotne?

Publiczna służba zdrowia nie zawsze spełnia nasze wymagania lub bywa poza naszym zasięgiem. W obu przypadkach warto zastanowić się nad indywidualnym ubezpieczeniem zdrowotnym, dzięki któremu uzyskamy dostęp do świadczeń, które są dla nas niezbędne. W sytuacji, gdy nie posiadamy podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego (nie jesteśmy zatrudnieni, nie posiadamy statusu ucznia, studenta lub bezrobotnego), możemy ubezpieczyć się samodzielnie w NFZ. Dzięki temu uzyskamy dostęp do podstawowych świadczeń medycznych. Jeśli jednak one nam nie wystarczają, zamiast korzystać z oferty NFZ, rozsądniej jest ubezpieczyć się prywatnie. Słowem: indywidualne ubezpieczenie zdrowotne to nic innego jak dobrowolne dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu nasza ochrona jest poszerzona m.in. o specjalistyczne badania lub łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów.

Jak ubezpieczyć się indywidualnie?

Tak jak zostało to zaznaczone wcześniej: istnieją dwie drogi indywidualnego ubezpieczania się. W przypadku, gdy decydujemy się na NFZ, musimy pamiętać o tym, iż nie możemy posiadać żadnych innych uprawnień do ubezpieczenia. Następnie musimy wypełnić wniosek, który możemy znaleźć na stronie NFZ. Na koniec pozostają już tylko opłaty i korzystanie z państwowej opieki medycznej.

Gdy decydujemy się na ubezpieczenie prywatne, sprawa jest nieco bardziej złożona. Przede wszystkim należy zapoznać się z ofertą poszczególnych firm oraz rodzajami dostępnych pakietów – tutaj pomocna będzie porównywarka ubezpieczeń zdrowotnych. Gdy już jesteśmy zdecydowani, wówczas warto przyjrzeć się umowie. Powinna być zrozumiała, z wyszczególnionymi okresami karencji poszczególnych świadczeń. Warto pamiętać, że umowy ubezpieczenia z reguły są podpisywane na rok, dzięki czemu mamy możliwość „wypróbowania” danego pakietu. W momencie, kiedy okaże się on niewystarczający lub niezgodny z naszymi oczekiwaniami – możemy przejść do konkurencji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej