Lista badań diagnostycznych, które mogą uratować Ci życie. Gdzie zrobisz je najtaniej?

Aktualizacja:
Lista badań diagnostycznych

Unikasz lekarza jak ognia? Boli Cię od dawna jakaś partia ciała, ale liczysz na to, że samo przejdzie? Nie wykonujesz regularnie żadnych badań i wzdragasz się na samą myśl o igle? Błąd! Oto lista badań diagnostycznych, które warto robić raz na jakiś czas – mogą uratować Ci życie. Sprawdzamy, gdzie i jak zrobić je najlepiej!

Niestety, czasem nawet zupełnie nieszkodliwe na pierwszy rzut oka dolegliwości mogą być zaczątkiem poważnych chorób. Dlatego nie należy ich nigdy lekceważyć, nasz przegląd zawiera badania podstawowe, ale te bardziej specjalistyczne, które powinieneś zrobić po konsultacji z lekarzem.

 1. Lista badań diagnostycznych – morfologia to punkt wyjścia

Gdy dzieje się coś niepokojącego z Twoim organizmem, lekarz kieruje Cię w pierwszej kolejności na badanie krwi. Bardzo często oprócz podstawowej morfologii zleca również badanie rozszerzone w określonym kierunku. Przykładowo zawartość glukozy we krwi pozwala wykluczyć cukrzycę, a wysokość wskaźnika TSH określić, czy cierpisz na chorobę tarczycy.

Morfologia jest zazwyczaj badaniem wstępnym, które wyznacza właściwy kierunek dalszej diagnozie. Standardowo, nawet jeżeli nie odczuwasz żadnych niepokojących objawów, powinieneś raz w roku zbadać krew. Nie potrzebujesz do tego skierowania!

 1. Badania moczu 

Badanie moczu to kolejne bardzo proste badanie, które może pomóc w wykryciu cukrzycy, marskości wątroby, niewydolności nerek, a nawet nowotworu. Stosowane również, aby potwierdzić infekcje układu moczowego.

Niepokojące sygnały to zwłaszcza białko w moczu, glukoza, ciałka ketonowe i bilirubina.

 1. USG – zajrzyj do swojego wnętrza 

USG to zupełnie nieinwazyjne badanie, dzięki któremu można uzyskać bardzo dokładny przekrój poszczególnych narządów i tym samym wykryć w nich nawet drobne zmiany.

Badanie stosuje się w ogromnej liczbie przypadków. W ten sposób można przykładowo przebadać wątrobę, nerki, śledzionę, trzustkę, tarczycę, węzły chłonne, macicę i wiele innych.

USG pozwala bardzo często wykryć różne guzki i określić, czy nadają się do biopsji (są wystarczająco duże do nakłucia).

Przy niektórych chorobach, na przykład niedoczynności lub nadczynności tarczycy, USG musi być wykonywane regularnie – według zaleceń lekarza.

 1. Echo serca (echokardiografia) 

Badanie wykonywane w przypadku podejrzenia poważnych problemów z sercem, jak choroba wieńcowa, choroby układu krążenia, zawał, zapalenie mięśnia sercowego, itp.

Echokardiografia sprawdza kondycję narządu oraz czy jest prawidłowo zbudowany. Dzięki niej można wykryć wady serca, zmiany chorobowe, nowotwór lub inne nieprawidłowości mające wpływ na jego pracę.

Na echo kierują lekarze. To badanie nieinwazyjne, ale nie ma sensu wykonywać go na własną rękę.

 1. RTG

Zdjęcie rentgenowskie pozwala zobaczyć zmiany i uszkodzenia kości. Jest również bardzo pomocne przy diagnozie wielu chorób, na przykład tętniaka aorty czy zapalenia trzustki.

Za pomocą RTG klatki piersiowej sprawdza się powierzchnie płuc, obecność w nich płynu, zmiany w miąższu oraz wielkość okolicznych węzłów chłonnych.

 1. Mammografia – piersi do przodu

Mammografia to badanie piersi, które potrafi ujawnić zmiany nowotworowe nawet w bardzo wczesnym stadium (a tym samym uratować życie).

Jest wskazane dla kobiet od 40 roku życia. Powinno być wykonywane regularnie co dwa lata.

 1. Cytologia – zaprzyjaźnij się z ginekologiem 

Cytologia to badanie posiewowe, które wykonuje się w celu wykrycia raka szyjki macicy na podstawie pobranego rozmazu. Dzięki niej można na czas zaobserwować przedrakowe sygnały ostrzegawcze i im skutecznie przeciwdziałać. Pokazuje również stan nabłonka pochwy, wskazuje infekcje i stany zapalne.

Pacjentki powinny się badać regularnie raz w roku.

 1. Kolonoskopia – dbaj o każdy odcinek swojego ciała 

Badanie robi się przy podejrzeniu raka jelita grubego (lub żeby wykluczyć taką ewentualność). Dzięki niemu lekarz jest w stanie zobaczyć błonę śluzową jelita.

 1. Gastroskopia – pomóż swojemu żołądkowi

Gastroskopia bada z kolei błonę śluzową jelita cienkiego (przełyku, żołądka i dwunastnicy). Jest często stosowana przy problemach z układem pokarmowym (na przykład, gdy jest podejrzenie nadżerki).

Gdzie się leczyć?

Gdzie najlepiej wykonać te badania? Masz zasadniczo do wyboru trzy opcje: NFZ, badania prywatne i badania w ramach prywatnych pakietów medycznych. Każda z nich ma swoje plusy i minusy.

Badania wykonane na NFZ z pewnością mogą okazać się korzystne dla Twojego portfela, ponieważ nic za nie zapłacisz. Jeśli robisz podstawową diagnostykę raz na jakiś czas i cieszysz się dobrym zdrowie, to prawdopodobnie wystarczy. Niestety, gdy zależy Ci na czasie, ta opcja się nie sprawdzi. Na usługi finansowane przez kasę chorych trzeba nierzadko czekać nawet kilka miesięcy, podczas których stan Twojego zdrowia może się drastycznie pogorszyć, np. w przypadku choroby nowotworowej. Wszystko zależy od rodzaju badania, ilości specjalistów i osób oczekujących w kolejce.

Takich problemów nie będziesz mieć w przypadku badań robionych prywatnie oraz w ramach prywatnych pakietów medycznych. Zaoszczędzisz cenny czas, musisz jednak za to zapłacić.

Ile to kosztuje? Gabinety prywatne

Koszt wykonanej prywatnie morfologii to około 10-20 zł. Musisz jednak dopłacić osobno za każde rozszerzenie badania, na przykład poziom żelaza, glukozy czy TSH. Przez to same badanie krwi może Cię kosztować nawet ponad 100 zł.

Podstawowe badanie moczu kosztuje zwykle około 10 zł. Tutaj jednak również powinieneś się liczyć z dodatkowymi kosztami ewentualnych rozszerzeń.

USG to zwykle koszt rzędu 100-150 zł, podobnie mammografia, echo serca 120-150 zł, a RTG 15-50 zł. Za cytologię zapłacisz około 40 zł. Gastroskopia kosztuje już od około 200 do 600 zł, a kolonoskopia od około 300 do nawet powyżej 600 zł. Rozpiętość cen zależy od placówki i stopnia skomplikowania badania. Diagnostyka prywatnie to duże koszty.

Prywatne pakiety medyczne – najlepsze rozwiązanie?

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się wykupienie prywatnego pakietu medycznego. W jego cenie możesz nie tylko wykonać potrzebne badania, ale skorzystać także z całego szeregu innych usług oferowanych przez ubezpieczycieli.

Tutaj pojawia się jednak pytanie, czy na pewno takich usług potrzebujesz. Pakiety, w ramach których można wykonać wszystkie wymienione tu badania należą zwykle już do droższych ofert ubezpieczycieli.

Przykładowo w TU Zdrowie stawiane założenia spełnia pakiet Premium, za który osoba w wieku 30 lat zapłaci od 137 zł miesięcznie. W Signal Iduna przy pakiecie Pełnia Zdrowia (ambulatorium i szpital) będzie to koszt od 68 zł miesięcznie, a w Lux Medzie 154 zł miesięcznie (pakiet Wierzba).

Ostateczna wysokość składki w TU Zdrowie i Signal Idunie zostanie ustalona dopiero po wypełnieniu przez Ciebie ankiety medycznej.

Jak widać nie są to małe koszty. Ich opłacalność zależy przede wszystkim od tego, jakich badań potrzebujesz, jak często musisz je wykonywać oraz czy będziesz korzystać z innych usług ubezpieczyciela objętych pakietem.

Jeżeli często się badasz, koszt wykonywanych zabiegów jest wysoki i korzystasz przy tym jeszcze z innych usług medycznych, prywatny pakiet będzie dla Ciebie dobrą, opłacalną i wygodną opcją. Jeśli myślisz póki co wyłącznie o podstawowej profilaktyce, a do lekarza chodzisz bardzo rzadko, wstrzymaj się z kupowaniem pakietu.

 

Podsumowanie

 1. Morfologia, badanie moczu, USG, echo serca, RTG, mammografia, cytologia, kolonoskopia i gastroskopia to badania, które naprawdę mogą uratować Ci życie.
 2. Niektóre badania, jak morfologia, mammografia czy cytologia, możesz wykonywać regularnie na własną rękę bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Inne zleca specjalista i określa, czy mają być przeprowadzone jednorazowo czy regularnie powtarzane.
 3. Wybór czy będziesz robić te badania na NFZ, prywatnie lub w ramach prywatnego pakietu medycznego zależy od rodzaju potrzebnej diagnostyki, jej częstotliwości i związanych z tym kosztów.
 4. Dopiero po przeanalizowaniu tych danych będziesz w stanie wybrać dla siebie najbardziej opłacalną opcję.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej