Wsiadam do autobusu albo czekam w poczekalni u lekarza i słyszę mieszkańców mojego miasta przeklinających na czym świat stoi. Że paliwo drogie, że opłaty postojowe wysokie, że strefy płatnego parkowania poszerzone, że autobusem też się nie opłaca jeździć. Gdyby nie to, że skłonność do narzekania to rodzima przywara, pomyślałabym, że z domu warto wychodzić tylko z konieczności i do tego na piechotę.
Sprawy nie wyglądają tak tragicznie, jak przedstawia je pesymistyczna opinia publiczna. Mieszkańcy dużych miast coraz częściej przesiadają się na rowery, które na dodatek mogą wypożyczyć za niewielkie pieniądze i bez trudu w punktach porozmieszczanych w dogodnych lokalizacjach. Taka inicjatywa póki co najlepiej sprawdza się w Warszawie, gdzie z powodzeniem funkcjonuje system Veturilo. Nigdzie w kraju wypożyczalnia rowerów nie wywarła tak pozytywnego wpływu na wizerunek miasta.
Zachęcona pozytywnym odzewem użytkowników i szerzącą się modą na pożyczone środki transportu stolica postanowiła rozważyć uruchomienie miejskiej sieci wypożyczalni aut – informuje portal Polskieradio.pl. Koszt takiej przyjemności miałby wynosić 1 zł za minutę jazdy, a kierujący pojazdem nie musiałby się martwić o żadne wydatki związane z eksploatacją, takie jak ubezpieczenie, parking i tankowanie. Mógłby też korzystać z buspasów. Gość Polskiego Radia 24 Jakub Adamski, wiceprezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM, podkreśla, że takie rozwiązanie ma być skierowane do osób mieszkających w ścisłym centrum, które samochód wykorzystują tylko w weekend, bo wszędzie mają blisko.
Wypożyczone auto – sposób na transport przyszłości czy pobożne życzenie odkorkowania miasta?
Foto: Duży Bartek, Stacja Veturilo w Parku Wiecha, via Wikimedia Commons
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

Posiadanie własnego samochodu ma wiele zalet. Ma też i wady. Zwłaszcza kiedy autem poruszamy się przede wszystkim po mieście. Czy zatem warto mieć samochód w mieście? Ile kosztuje jego utrzymanie? A może bardziej opłaca się korzystanie z komunikacji miejskiej, wypożyczalni rowerów i – w razie potrzeby – samochodów na minuty? Sprawdziliśmy.

Miłośnicy jazdy na rowerze, którym zamarzy się aktywny urlop na dwóch kółkach, muszą podjąć ważną decyzję. W jaki sposób przewieźć rower samochodem? Oto przegląd możliwości.

Jazda na rowerze z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Rower to już nie tylko forma relaksu, a także świetny sposób na zwiedzanie bliższych i dalszych okolic, a także szybkie i wygodne poruszanie się po mieście. Wiele zafascynowanych rowerem osób postanawia spędzić urlop na dwóch kółkach. Szczególnie, gdy robimy to po raz pierwszy, warto sensownie się do tego przygotować. I dobrze ubezpieczyć.

Polska od dłuższego czasu plasuje się w czołówce najbardziej zmotoryzowanych państw Europy. Teraz jednak okazało się, że polska stolica znajduje się także na wygranej pozycji w zestawieniu z Nowym Jorkiem. Wynik ten nie powinien być jednak powodem do dumy. Dlaczego? Okazało się, że warszawiacy posiadają trzy razy więcej samochodów niż mieszkańcy amerykańskiej metropolii. Jednak to nie Warszawa wypada najgorzej…

Polacy na wakacje jeżdżą. Coraz częściej za granicę, ale amatorów rodzimych krajobrazów również nie brakuje. Niestety wypadki chodzą po turystach, zwłaszcza w beztroskim okresie urlopowym. Tylko w lipcu 2014 r. ratownicy TOPR-u musieli interweniować 98 razy – dwa razy więcej niż w zeszłym roku.

Od 1 lipca 2024 roku w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu (SCT). Oznacza to, że wjazd do wyznaczonego obszaru śródmieścia jest ograniczony dla starszych aut emitujących najwięcej spalin. Celem jest poprawa jakości powietrza w stolicy i walka ze smogiem. Szacuje się, że dzięki strefie emisja szkodliwych substancji zmniejszy się w przyszłości o ponad 20%.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz