Miłośnicy jazdy na rowerze, którym zamarzy się aktywny urlop na dwóch kółkach, muszą podjąć ważną decyzję. W jaki sposób przewieźć rower samochodem? Oto przegląd możliwości.
Rowery w samochodzie
Ta opcja sprawdza się w przypadku dużych samochodów oraz aut, które mają wewnątrz specjalne mocowania na rowery. Zdecydowanie nie polecamy przewożenia roweru wewnątrz małego samochodu. Nawet jeśli uda się rozłożyć go tak, by się zmieścił, może to skończyć się odrapanym lakierem i brudną, podartą tapicerką. Poza tym, w razie kolizji, rower może narazić pasażerów na ogromne niebezpieczeństwo.
Jak zatem przewozić rowery, by było to bezpieczne i zgodne z przepisami?
Czytaj także: Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Bagażnik dachowy
Najtańsza opcja, która jest też najmniej skomplikowana w montażu, to bagażnik dachowy. Abyś mógł bezpiecznie przewozić rowery, potrzebujesz dachowego bagażnika bazowego (to koszt 100-300 złotych) i zapięć na poszczególne rowery (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sztukę).
Czytaj także: Rowerem na wakacje – ubezpiecz rower, ubezpiecz siebie
Zalety:
- Możesz jednorazowo przewieźć nawet 6 rowerów,
- Stosunkowo niska cena zestawu,
- Łatwy montaż,
- Niektóre modele zapięć mają wbudowane zabezpieczenia antykradzieżowe.
Wady:
- Trudne i wymagające siły wkładanie i zdejmowanie rowerów,
- Konieczność wolniejszej jazdy (przy dużej prędkości rowery mogą spaść z dachu),
- Opór powietrza (większe spalanie, hałas w samochodzie),
- Ryzyko porysowania roweru przez uchwyt trzymający.
Uwaga: Sprawdź w dokumentach samochodu dopuszczalną nośność dachu i pamiętaj, by rowery nie były cięższe niż zaleca to producent.
Czytaj także: Ubezpieczenie roweru. Czy ma sens? Jak można ubezpieczyć rower?
Stelaż na tylnej klapie
Specjalny bagażnik na rowery możesz zamontować bezpośrednio na tylną klapę samochodu. Dokładny rodzaj bagażnika dobierz do modelu samochodu. To ważne, w tej kategorii nie znajdziesz uniwersalnych bagażników. Koszt tego rozwiązania to średnio 300-500 złotych. W ten sposób przewieziesz 3, a w niektórych modelach 4 rowery.
Czytaj także: Rower w prezencie od PZU zamiast auta zastępczego
Zalety:
- Szybki montaż
- Brak konieczności posiadania haka holowniczego
Wady:
- Ten model bagażnika pasuje tylko do wybranych modeli samochodów,
- Ryzyko porysowania i odkształcenia klapy samochodu, szczególnie na nierównych drogach,
- Mała stabilność rowerów i całego pojazdu (konieczność wolniejszej i ostrożniejszej jazdy),
- Ograniczona widoczność,
- Brak zabezpieczeń antykradzieżowych.
Bagażnik na haku holowniczym
Na początku 2016 roku weszły w życie przepisy, które pozwalają kierowcom otrzymać legalnie trzecią tablicę rejestracyjną, przeznaczoną do zamontowania na bagażniku rowerowym. Wcześniej sprzedaż bagażników montowanych na haku holowniczym była legalna, ale policjanci często karali kierowców za brak widoczności numerów rejestracyjnych i tylnych świateł. Niedozwolone było też robienie trzeciej tablicy rejestracyjnej we własnym zakresie.
Ten rodzaj bagażnika to koszt 1000 – 2000 złotych. Jeśli Twój samochód nie ma haka holowniczego, za jego montaż zapłacisz dodatkowo 500-1500 złotych, w zależności od modelu samochodu. Rowery opierają się na specjalnej platformie, która zwiększa stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo pojazdu. Większość modeli pozwala na transport 3 rowerów. Droższe umożliwiają otwarcie bagażnika bez konieczności zdejmowania rowerów.
Czytaj także: 6 błędów, których nigdy nie popełniaj jadąc na rowerze
Zalety:
- Wygodny, szybki montaż, sprawne zapinanie rowerów,
- Brak ryzyka uszkodzenia klapy samochodu,
- Mniejszy opór powietrza,
- Większa stabilność (w porównaniu z bagażnikiem montowanym na klapie).
Wady:
- Konieczność posiadania haka holowniczego,
- Stosunkowo wysoki koszt całego zestawu (hak+bagażnik),
- Ograniczona widoczność.
Rower składany
Bardzo popularne stają się ostatnio rowery składane o średnicy kół od 14 do 20 cali. Złożenie i rozłożenie roweru jest proste. Ramę można zgiąć na pół, złamać kierownicę, schować sztycę siedzenia, złożyć pedały. Cała operacja trwa kilka sekund i wymaga przykręcenia kilku śrub. Dwa tego typu egzemplarze z powodzeniem zmieszczą w bagażniku przeciętnego samochodu typu hatchback lub sedan. Jeśli do roweru dokupimy dużą, zapinaną torbę – możemy nie tylko nie martwić się o czystość we wnętrzu naszego samochodu, ale także podróżować z rowerem komunikacją miejską, samolotem, a nawet dojechać rowerem do pracy, a potem wnieść go do budynku. Wprawdzie na mniejszym rowerze jedzie się nieco mniej komfortowo niż na tradycyjnym, tę różnicę czuć głównie na nierównym terenie, ale pod względem funkcji rowery składane nie ustępują pełnowymiarowym modelom. Są wyposażone w system przerzutek, amortyzatory, oświetlenie i bagażnik.
Ceny tego typu rowerów zaczynają się od 700 złotych i wyżej, w zależności od rozmiaru i ilości funkcji. Model dobieramy do wzrostu i wagi. Warto sprawdzić dopuszczalną masę danego egzemplarza, bo zwykle jest ona niższa niż w tradycyjnych, dużych rowerach.
Zalety:
- Brak konieczności montowania jakiegokolwiek bagażnika,
- Łatwość przemieszczania się różnymi środkami transportu,
- Niewielki rozmiar, niska waga.
Wady:
- Nieco mniejszy komfort jazdy,
- Przewożone wewnątrz samochodu, zajmują miejsce przewidziane na bagaż.
Podsumowanie
- Wybierz najlepszy dla siebie rodzaj bagażnika rowerowego
- Najtańszy jest bagażnik na dach
- Najwięcej zalet ma bagażnik na hak samochodowy, ale jest najdroższy
- A może zdecydujesz się na składany rower?
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.
Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?
Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?