Jazda na rowerze z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Rower to już nie tylko forma relaksu, a także świetny sposób na zwiedzanie bliższych i dalszych okolic, a także szybkie i wygodne poruszanie się po mieście. Wiele zafascynowanych rowerem osób postanawia spędzić urlop na dwóch kółkach. Szczególnie, gdy robimy to po raz pierwszy, warto sensownie się do tego przygotować. I dobrze ubezpieczyć.
Moda na rowery sprawiła, że coraz więcej mówi się o rozsądnej jeździe, zgodnej z zasadami bezpieczeństwa i ruchu drogowego. Kupujemy coraz lepsze (i droższe) rowery, więc siłą rzeczy, coraz częściej interesujemy się też tym jak zabezpieczać rowery przed kradzieżą.
Choć polisy ubezpieczeniowe dla rowerzystów nie są w świetle polskiego prawa obowiązkowe, coraz większa liczba rowerzystów ubezpiecza rower, chroniąc sprzęt przed skutkami kradzieży, a siebie – przed skutkami wypadków.
Planując urlop na dwóch kółkach, w kraju i za granicą, obowiązkowo trzeba zaopatrzyć się w dobrą polisę ubezpieczeniową. Dobrą, czyli jaką? Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie.
Ubezpieczenie roweru od kradzieży
To jeden z najważniejszych elementów polisy ubezpieczeniowej, szczególnie, gdy nasz rower jest nowy i sporo warty. Ubezpieczenie roweru od kradzieży zawarte jest w wielu polisach, choć warto dokładnie wczytać się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia, ponieważ część z nich pod pojęciem kradzież rozumie włamanie do mieszkania lub piwnicy oraz kradzież z rozbojem, czyli siłowe odebranie roweru właścicielowi. Niewiele polis chroni nas przed kradzieżą roweru w przestrzeni miejskiej, czyli sytuacją, w której przypinamy rower do stojaka czy ogrodzenia, idziemy do sklepu albo baru, a po powrocie znajdujemy tylko resztki rowerowego zapięcia. Zwróćmy na to uwagę!
Warto też pamiętać, że niektóre polisy na mieszkanie obejmują ochroną rowery, choć i tu warto być uważnym na szczegóły i sprawdzić, czy polisa działa, gdy trzymamy rower w piwnicy czy na balkonie.
OC rowerzysty
Polisa od odpowiedzialności cywilnej rowerzysty przyda się, gdy wjedziemy w innego rowerzystę, uszkodzimy samochód czy potrącimy pieszego. Wtedy koszty usunięcia szkody (naprawy pojazdu lub leczenia pieszego) pokryte zostaną z naszej polisy. To istotny element ubezpieczenia rowerzysty, szczególnie podczas podróżowania po innych krajach, w których wartość uszkodzonego samochodu czy koszt hospitalizacji potrąconej osoby może iść w tysiące euro. Wybierając polisę dla rowerzysty, zwykle myślimy tylko o tym, czy polisa pokryje wartość naszego ukochanego roweru. Tymczasem płacenie za szkody wyrządzone innym osobom może być dla naszej kieszeni znacznie trudniejsze!
Przeczytaj też:
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, czy naprawdę warto?
Ubezpieczenie NNW
Warto mieć też polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków, która zapewni nam odszkodowanie, gdy ucierpimy podczas jazdy na rowerze lub w rowerowej kolizji. Ubezpieczenie pozwoli pokryć koszty leczenia czy naprawy uszkodzonego sprzętu, da nam też prawo do odszkodowania oraz rehabilitacji na koszt ubezpieczyciela.
Assistance dla roweru
Niektóre polisy zapewniają nam też wparcie w sytuacji wypadku – naprawę roweru na miejscu lub transport do warsztatu. W zależności od dokładnych warunków polisy, możesz liczyć na pomoc, gdy podczas jazdy zerwiesz łańcuch, przebijesz dętkę albo z innego powodu twój rower nie będzie nadawał się do jazdy. Możesz też liczyć na transport roweru do serwisu (zwykle najbliższego) i naprawę usterki do określonej w polisie kwoty.
Czytaj także: Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Ubezpieczenie roweru – przegląd ofert
Na polskim rynku ubezpieczeniowym dostępnych jest kilka propozycji polis dla rowerzystów. Co w nich znajdziemy?
• PZU – Pewnie na rower: OC, NNW, Casco (ochrona roweru od kradzieży i zniszczenia), ubezpieczenie bagażu. Polisę można wykupić na cały rok lub tylko na sezon rowerowy, wyłącznie na Polskę lub na cały świat.
• Aviva (obecnie Allianz) – Koło za kołem: Kradzież lub uszkodzenie roweru, OC rowerzysty, NNW, pakiet assistance na terenie Polski.
• CUK – Ubezpieczenie roweru i rowerzysty: OC rowerzysty, Casco (utrata, zniszczenie, uszkodzenie roweru), ubezpieczenie bagażu, NNW.
• TU Europa, Ubezpieczenie rowerzysty: NNW, OC rowerzysty na mienie i sprzęt, koszty poszukiwań i ratownictwa. Polisa dostępna jest w dwóch wariantach, można też wybrać dowolny okres jej obowiązywania. Działa na terenie Polski i w strefie przygranicznej (30 km).
• Simplesurance – całodobowe ubezpieczenie od kradzieży, które działa w całej Europie. Obejmuje kradzież (także poza domem), rabunek, włamanie, wandalizm, szkody powypadkowe, błędy w obsłudze, zużycie sprzętu. Pozostałe opcje (OC, NNW) nie są dostępne w tej polisie.
Przeczytaj też:
Ubezpieczenie roweru. Czy ma sens? Jak można ubezpieczyć rower?
Simplesurance – ubezpieczenie laptopa, smartfona, elektroniki i narzędzi
Ubezpieczenie roweru – wyłączenia
Wiele polis przeznaczonych jest tylko dla rowerów nowych lub prawie nowych – Aviva (obecnie Allianz) ubezpiecza rowery, których wiek nie przekroczył 24 miesięcy, PZU obejmie polisą rowery maksymalnie czteroletnie. Pamiętajmy też, że w przypadku kradzieży, zdarzenie musi być zgłoszone na polisę, musimy też udowodnić, że rower był prawidłowo zabezpieczony przed kradzieżą. W przeciwnym razie nie otrzymamy odszkodowania.
Pamiętaj o ubezpieczeniu podróży!
Wyjeżdżając na wakacje na rowerze lub zabierając rower ze sobą, nie ograniczaj się wyłacznie do zakupu ubezpieczenia rowerzysty. Szczególnie, gdy jedziesz za granicę! Wykup też dobrą polisę turystyczną, z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia, która pokryje ewentualne koszty twojego leczenia, akcji ratowniczej i transportu medycznego.
Dowiedz się więcej o tym, jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne:
Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – bez niego ani rusz!
5 sytuacji, w których NIE przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, jak tego uniknąć!
Aviva i Allianz razem od 2 lipca! Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką! |
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas! |
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Miłośnicy jazdy na rowerze, którym zamarzy się aktywny urlop na dwóch kółkach, muszą podjąć ważną decyzję. W jaki sposób przewieźć rower samochodem? Oto przegląd możliwości.
W starciu z samochodem rowerzysta ma niewielkie szanse. Co Ci po tym, że miałeś pierwszeństwo, jeśli wylądujesz w gipsie? Dla własnego bezpieczeństwa powinieneś pamiętać o kilku zasadach, aby bezpiecznie jeździć na rowerze.
Czy rzeczywiście kierowcy i rowerzyści nie są zdolni do współpracy na drodze i stanowią dla siebie śmiertelne zagrożenie? Akademia ubezpieczeń mfind bierze na warsztat mit o odwiecznym konflikcie "blachosmrodziarzy" i "pedalarzy".
Uległeś potrąceniu na rowerze? A może kierowałeś pojazdem, który zderzył się z kierowcą jednośladu? Takie wypadki są bardzo niebezpieczne. Niezależnie od tego, z czyjej winy doszło do zdarzenia, warto wiedzieć, co grozi za jego spowodowanie i jak można ubiegać się o odszkodowanie.
Nieważne, jak bardzo się spieszysz – przepisów drogowych należy przestrzegać w każdej sytuacji! Nawet, jeśli uważasz, że w środku nocy, na pustej drodze, nikt nie zauważy, jak przemkniesz na czerwonym świetle... A co w sytuacji, kiedy ten fakt zarejestruje kamera lub stróż prawa? Sprawdź, jakie są konsekwencje przejazdu na czerwonym świetle!
Pogoda dopisuje i wiele osób odkurzyło już swoje jednoślady po zimowej przerwie. Rowerzyści coraz śmielej wyjeżdżają nie tylko na ścieżki rowerowe, ale też na ulice i chodniki. Według badania Europ Assistance tylko 48 proc. rowerzystów jeździ po wyznaczonych trasach. Im więcej rowerzystów, tym większą czujność muszą wykazać kierowcy samochodów i piesi.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?