"Za którym razem?" W Polsce coraz trudniej zdać egzamin na prawo jazdy

Aktualizacja:
prawo jazdy

Ci, którzy zwlekali ze zrobieniem prawa jazdy, mogą pluć sobie w brodę. Kilka lat temu egzamin nie był tak ekstremalnym przeżyciem. Wprawdzie na pytanie "za którym razem?", najczęściej padała odpowiedź: za drugim, trzecim, piątym, to niepowodzenie zwykle zdarzało się "na mieście". Dziś największe obawy zdających budzi egzamin teoretyczny.

Egzamin na prawo jazdy w Polsce należy do najtrudniejszych na świecie. W drugim tygodniu lipca w Warszawie z testem teoretycznym poradziła sobie mniej niż połowa zdających. Tym, którzy przeszli do części praktycznej na stołecznych ulicach, poszło jeszcze gorzej. Na Radarowej – to jedno z trzech miejsc w stolicy, w których każdego dnia dziesiątki osób próbują zdobyć wymarzone prawko – tylko co trzecia z nich wracała z jazdy po mieście szczęśliwa z powodu zdanego egzaminu.

Łatwiej… już było

W dobrych i niestety minionych czasach część teoretyczna egzaminu nie budziła większych emocji. Nie przechodzili jej tylko ci, którzy w ogóle nie przygotowali się do testu. A ten polegał  na losowaniu 18 pytań z zestawu obejmującego pół tysiąca.

Z początkiem 2013 roku zasady się zmieniły. Teraz kandydat na kierowcę musi odpowiedzieć na 20 multimedialnych pytań, które pojawiają się na ekranie wraz z symulacją zdarzenia na drodze oraz na 12 pytań teoretycznych z tradycyjnymi odpowiedziami A, B lub C. Na każde z nich, jak w teleturnieju, zdający ma konkretny czas. Nie może już wrócić do poprzednich pytań, jeśli chce się jeszcze raz zastanowić.

Pierwsze miesiące egzaminu budziły wielkie kontrowersje. Pula pytań była bowiem utajniona, nie można było więc przygotować się do egzaminu z wyprzedzeniem. Co więcej, w internecie krążyły legendy o konieczności podania na teście wymiarów tablicy rejestracyjnej albo długości drążka od skrzyni biegów. Kilka tygodni temu Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o odtajnieniu bazy, ale i tak przyszli kierowcy mają do nauczenia się prawie 3 tysięcy pytań.

Mniej zdających, szkoły jazdy w opałach

W efekcie zamieszania z egzaminem teoretycznym liczba osób odbierających upragniony dokument po wprowadzeniu nowych zasad gwałtownie spadła. Jeszcze w styczniu 2013 roku urzędy wydały 52 tysięcy dokumentów, ale już w drugiej połowie roku liczba ta spadła do ok. 30 tysięcy miesięcznie i utrzymuje się do dzisiaj.

Gdzie się podziała reszta potencjalnych kierowców? – Ja sama podchodziłam do egzaminu praktycznego pięć razy i zaprzestałam, bo uznałam, że się do tego nie nadaję – przyznaje Dominika Grabek, nasza redaktor naczelna, która o prawo jazdy starała się 10 lat temu. Słysząc o nowych zasadach tym bardziej nie pali się do ponownego zdawania egzaminów i konsekwentnie wybiera komunikację miejską.

Liczba wydanych praw jazdy przed reformą i po reformie
2012578 tys.
2013447 tys.
2014328 tys.
2015 (I-V)151 tys.

Źródło: CEPiK

Mniejsza liczba ubiegających się o prawo jazdy oznacza też kłopoty szkół jazdy. Już w pierwszych miesiącach 2013 roku wiele z nich nie poradziło sobie na skromniejszym rynku. Do końca roku splajtowała co dziesiąta. Te, które utrzymały się na powierzchni, walczą o klienta wszelkimi sposobami, przede wszystkim oferując coraz tańsze kursy. A to oznacza kolejne kłopoty finansowe, za którymi idzie zwalnianie instruktorów i sprzedawanie samochodów. Pocieszeniem mogą być jedynie zdeterminowani zdający, którzy po niepowodzeniach egzaminacyjnych wykupują kolejne jazdy doszkalające.

Kto zarabia na oblewaniu kandydatów?

Jest jednak ktoś, kto na restrykcyjnych egzaminach sporo zarabia. To WORD-y, czyli ośrodki przeprowadzające egzaminy. Zmiana w sposobie egzaminowania przyniosła bowiem rewolucję w sposobie ich finansowania. Pieniądze za egzamin wpływają teraz wprost do ośrodków. A ich szefowie wynagradzani są za wyniki finansowe. Stąd w ich interesie jest jak największa liczba przystępujących ponownie do egzaminu. Jak napisał tygodnik „Wprost”, rekordzistą jest ośrodek w Opolu, który dzięki poprawkowiczom zarobił w ubiegłym roku dodatkowe 3 mln zł.

Lista rzeczy, za które egzaminator może oblać zdającego, powiększa się. Od tego roku podczas egzaminów trzeba wykazać się znajomością ekologicznej jazdy. Oznacza to opanowanie dodatkowych umiejętności, takich jak zmiana biegów w odpowiednim momencie, tak by liczba obrotów silnika nie była zbyt duża, czy hamowanie silnikiem.

Ograniczenia prędkości dla “zielonych listków”

– Czekam na złagodzenie przepisów – nie chcę przystępować kilkanaście razy do egzaminu, licząc na łut szczęścia – deklaruje Dominika. Ale w najbliższym czasie raczej się nie doczeka. Wręcz przeciwnie. Ustawodawcy forsują kolejne restrykcyjne przepisy. Od 2016 roku same egzaminy pozostaną wprawdzie bez zmian, ale na świeżych kierowców mają zostać nałożone dodatkowe ograniczenia.

Każdy, kto otrzyma kategorię B, dostanie tymczasowe prawo jazdy oraz zielony listek, który będzie informował innych kierowców na drodze o początku przygody z samochodem. Dla policji będzie to informacja o dopuszczalnej prędkości, z jaką może poruszać się takie auto. Kierowca z małym stażem nie będzie mógł przekraczać 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym, nawet gdy znaki pozwalają się bardziej rozpędzić, a także 80 km/h poza miastem i 100 km/h na autostradzie.

Czytaj także: Polisa OC młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Podsumowanie

  • W 2013 roku zmieniły się zasady egzaminów na prawo jazdy. Od tamtej pory największe obawy budzi część teoretyczna.
  • Kandydat na kierowcę odpowiada na 20 pytań spośród 3 tysięcy. Pula pytań do niedawna była utajniona.
  • W 2012 roku wydano 578 tys. praw jazdy, a w 2014 roku już tylko 328 tys.
  • Mniejsza ilość kandydatów na kierowców oznacza kłopoty dla szkół jazdy.
  • W 2016 roku mają wejść w życie przepisy nakazujące jazdę z zielonym listkiem i nakładające dodatkowe ograniczenia prędkości.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

zabrane prawo jazdy jak odzyskać
2024.08.29  •  Samochód
Zabrane prawo jazdy. Jak odzyskać? Jak się odwołać?

Przekroczona prędkość, jazda z procentami we krwi czy uzbierany komplet punktów karnych – przyczyn odebrania prawa jazdy może być wiele. Jeśli Twój dokument został odebrany na pewien czas, to po jego upływie możesz się ubiegać o jego zwrot. Jak odzyskać zabrane prawo jazdy? Jak się odwołać? Podpowiadamy!

Czytaj więcej
prawo jazdy na automat
2023.10.27  •  Samochód
Prawo jazdy na automat – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Egzamin na prawo jazdy to dla wielu młodych, wciąż potencjalnych kierowców, przeszkoda, z którą często muszą się zmagać nawet kilkanaście razy. Egzamin sprawdza nie tylko naszą wiedzę na temat przepisów, ale też umiejętności prowadzenia auta. Niektórzy wybierają więc egzamin na automatycznej skrzyni biegów, aby nieco ułatwić sobie zadanie. Jak jest w rzeczywistości? Jak wygląda egzamin na prawo jazdy na automat?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.11  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej