Wojciech Martyński

Ubezpieczyciele nie ufają młodym kierowcom. Ich zdaniem ubezpieczenie samochodu i młody kierowca to połączenie o wysokim ryzyku. Każdy pamięta swoje początki za kółkiem. Kiedy nabrał nieco pewności siebie i zobaczył przed sobą kawałek wolnej drogi, bez wahania dociskał pedał gazu. 100 km/h, 120 km/h, 150 km/h – takie prędkości na warszawskich ulicach bywają dla młodych normą. Dopiero kilka groźnych sytuacji i ostrzejszych hamowań uświadamiają, że warto się opamiętać i zmądrzeć. Jeszcze więcej mądrości nabiera się zostając rodzicem. Zatem czy ubezpieczenia samochodowe dla młodych kierowców muszą być takie drogie? Czy Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają rację, gdy każą za brak doświadczenia płacić wyższe składki? Wreszcie czy można kupić tanie OC dla młodego kierowcy?

Czy wiek kierowcy wpływa na średnią cenę OC?

Statystycznie – i nie ma tu oczywiście zaskoczenia – za OC najwięcej płacą kierowcy z grupy wiekowej poniżej 25. roku życia. Ta różnica jest znaczna, ponieważ cena 1276 zł to o ponad 190% więcej niż średnia dla wszystkich polis, czyli 657 zł i ponad 210% więcej niż dla kierowców w grupie wiekowej 55+, którzy średnio za OC płacą 588 zł. [dane za I kwartał 2020 roku]

W innych grupach wiekowych ta dynamika nie jest aż tak duża, ale wyraźnie widać, że im starszy kierowca, tym średnia jest niższa. Z czego to wynika? Statystycznie im starszy kierowca, tym mniej wypadków powoduje. Temperament młodych, niedoświadczonych użytkowników dróg działa tu niestety na ich niekorzyść.

Zniżki OC dla młodych kierowców – od ilu lat?

Z zebranych przez nas danych wynika, że ze zniżkami OC dla młodego kierowcy mamy do czynienia powyżej 25. roku życia. Pamiętaj jednak, że wiek kierowcy nie jest jedynym wyznacznikiem ceny polisy – znaczenie ma również zachowanie młodych na drogach, które znacząco wpływa na zwyżki OC za wiek.

Statystyki wypadków bezlitosne dla młodych kierowców

Brak rozsądku młodych kierowców potwierdzają różnego rodzaju badania.

Jak wynika z analizy Komendy Głównej Policji, w 2019 roku kierowcy w wieku 18-24 lat byli sprawcami 4 910 wypadków (18,5% wypadków powstałych z winy kierujących), zginęły w nich 462 osoby, a 6 409 zostało rannych. Oznacza to, że na każde 10 tys. przedstawicieli 18-24-latków przypadło 17,4 wypadków. Dla porównania, w grupie wiekowej 25-39 lat liczba ta wyniosła 9,5, a w przedziale 40-59 lat – tylko 6,9.

Z kolei z badań Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego wynika, że co trzeci młody kierowca nie widzi nic złego w wypiciu kilku drinków czy piw przed jazdą samochodem. Wśród 18-24-latków jest też najmniejszy odsetek osób zapinających pasy. Aż wstyd podawać takie dane, ale niestety są prawdziwe.

OC dla młodego kierowcy: kogo dotyka zwyżka OC za wiek?

Nie dziwi nas to, że ubezpieczyciele nie chcą wierzyć w dobre intencje młodych i robią wszystko, żeby nie stracić na braku rozsądku początkujących kierowców. To dlatego zarówno pierwsze OC, jak i OC dla początkującego kierowcy jest takie drogie. – Zwyżki za wiek zależą od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre TU naliczają je osobom do 24. roku życia, podczas gdy inne traktują jako „niedoświadczonych” także i kierowców w wieku 26 lat. Zwyżki są przyznawane również tym osobom, które posiadają prawo jazdy krócej niż trzy lata – tłumaczy Ewa Olczak, doradca ds. obsługi klienta mfind. Warto zaznaczyć, że zwyżki za wiek dotyczą zarówno OC, jak i AC.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Koszt ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy nie należy do najniższych. Jak przykładowo kształtują się ceny ubezpieczeń OC oraz AC dla 20-latka posiadającego prawo jazdy od roku (pierwsze auto, singiel, bez dzieci), oraz 40-latka z 20-letnim doświadczeniem za kierownicą (kolejne auto, żonaty, dwójka dzieci)? Sprawdziliśmy to w naszej porównywarce.

Dane samochodu: kupiony właśnie Ford Fiesta 1.4 z 2013 r., parkowany na ulicy w Warszawie, planowany roczny przebieg do 10 tys. km. [kalkulacja wykonana 21.08.2020]

Najniższa cena dla 20-latkaNajniższa cena dla 40-latka
OC2147 zł569 zł
OC+AC2612 zł788 zł

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Oferty OC dla młodych kierowców

Oto inne oferty ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy z Warszawy:

OC młody kierowca Ford Fiesta 2013 Warszawa-kalkulacja

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Oferty OC i AC dla młodych kierowców

A oto inne oferty pakietu ubezpieczeń OC + AC dla młodego kierowcy z Warszawy:

OC AC młody kierowca Ford Fiesta 2013 Warszawa - kalkulacja

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za polisy OC? Z czego wynikają zwyżki OC za wiek?

  • Masz mniej niż 26 lat
  • Masz prawo jazdy krócej niż 3 lata
  • Nie masz zniżek na OC i AC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest droższe z kilku powodów. Ubezpieczyciele stosują przede wszystkim zwyżki za wiek. Młody kierowca do jakiego wieku płaci więcej za OC? Jak już wspominaliśmy, ubezpieczyciele czasami dzielą kierowców na tych przed 22. rokiem życia, oraz 23-26-latków. Jak tłumaczy niżej Paulina Malinowska z AB Port, czasami przekraczają także tę górną granicę.

Więcej zapłacisz również dlatego, że od niedawna posiadasz prawo jazdy. Ze zwyżką za brak doświadczenia musisz się liczyć przez pierwsze 3 lata po zdaniu egzaminu. Wiąże się to również z brakiem zniżek na OC i AC. OC dla nowych kierowców jest droższe po prostu przez to, że wcześniej nie miałeś wykupionego ubezpieczenia i nie mogłeś zgromadzić ulg za bezszkodową jazdę. Nie dostaniesz zniżki, na którą może liczyć kierowca, który od 7 lat nie miał żadnej stłuczki.

Ubezpieczyciele przychylniejszym okiem patrzą również na kierowców ustatkowanych, po ślubie i z dziećmi. A w dzisiejszych czasach niewiele osób zakłada przecież rodzinę w wieku 20-25 lat.

Co zrobić, żeby kupić najtańsze ubezpieczenie dla młodych kierowców?

  • Dopisz do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami
  • Zarejestruj samochód na kierowcę ze zniżkami
  • Poszukaj specjalnych promocji i zniżek
  • Jeśli to możliwe, kup auto z mniejszym silnikiem
  • Sprawdź oferty ubezpieczycieli pod kątem pakietów ubezpieczeniowych
  • Zarejestruj na siebie skuter i zacznij oszczędzać, zanim jeszcze uzyskasz prawo jazdy
  • Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń, aby porównać ceny OC w różnych towarzystwach i znaleźć najtańsze ubezpieczenia OC dla młodych kierowców

Co zatem powinieneś zrobić, żeby chociaż w części uniknąć płacenia majątku za ubezpieczenia OC dla młodych? Pierwszy, najprostszy i najlepszy sposób, to dopisanie współwłaściciela do OC, bardziej doświadczonego kierowcy ze zniżkami. Przy takim zabiegu Twój ubezpieczyciel uwzględni przy wyliczaniu wysokości składki nie tylko Twoje zwyżki za wiek czy też małe doświadczenie, ale również ulgi współwłaściciela. Dzięki temu opłata będzie znacznie niższa, niż w przypadku jednego, młodego właściciela samochodu. – Jeśli masz już 26 lat, a współwłaścicielem samochodu jest bardziej doświadczony kierowca z wysokimi zniżkami, niektórzy ubezpieczyciele przy wyliczaniu składki OC dla młodego kierowcy wezmą pod uwagę tylko dane tego ostatniego – zdradza Malinowska. Dodatkowym plusem rozwiązania ze współwłaścicielem jest to, że będzie Ci się naliczać okres bezwypadkowy, a co za tym idzie także zniżki.

Inne rozwiązania na najtańsze OC dla młodych kierowców

Istnieje również bardziej radykalne rozwiązanie – zarejestrowanie samochodu tylko na jednego, doświadczonego kierowcę ze zniżkami, np. Twojego ojca. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciele wymagają zadeklarowania tego, kto będzie jeździł ubezpieczonym samochodem. Informując towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że auta będzie używał również młody, niedoświadczony kierowca, musisz liczyć się ze zwyżką OC za wiek – pomimo ulg Twojego taty, mamy czy też starszego brata. Pamiętaj też, że na Twoje konto nie będą naliczane zniżki za bezszkodową jazdę, a po ewentualnej stłuczce – podobnie jak w przypadku wspólnego posiadania samochodu i niezależnie od tego kto ją spowoduje – doświadczony kierowca straci ulgi na wszystkie pojazdy.

Pamiętasz naszego młodego kierowcę z Warszawy? Poniżej przedstawiamy wyniki kalkulacji, gdy współwłaścicielem Forda będzie jego 40-letni ojciec. Różnica w cenie najtańszego OC to prawie 300 zł, a w przypadku pakietu OC+AC ponad 400 zł!

OC AC młody kierowca i wspolwlasciciel Ford Fiesta 2013 Warszawa - kalkulacja

W tym momencie zapewne pomyślałeś, że idealnym rozwiązaniem byłoby zarejestrowanie samochodu na kierowcę ze zniżkami i nieinformowanie ubezpieczyciela o tym, że będzie nim jeździł 20-latek. Pamiętaj jednak, że gdy dojdzie do wypadku, a towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło udowodnić, że auto prowadził np. syn właściciela, może się to wiązać z dopłatą do ubezpieczenia.

Kupując ubezpieczenie, możesz również poszukać różnego rodzaju zniżek i promocji, którymi ubezpieczyciele kuszą nowych klientów. Możesz również szukać zniżek np. za płatność z góry, zakup ubezpieczenia przez internet, czy też wykupienie polisy… w dniu urodzin. Wówczas ubezpieczenie auta dla młodych kierowców będzie znacznie tańsze.

Najtańsze OC dla młodych kierowców? Nie szukaj szybkiego samochodu!

Wiele osób, decydując się na zakup pierwszego auta dla młodego kierowcy, szuka mocnych aut z dużymi silnikami. To błąd – przynajmniej z finansowego punktu widzenia. Tani samochód dla młodego kierowcy to także i ten, za który nie trzeba przepłacać przy zakupie OC. Większa pojemność silnika i moc idzie w parze z wyższym OC samochodu dla młodego kierowcy. Przykład? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem Peugeota 206 z najmocniejszym, 2-litrowym silnikiem, to za OC zapłacisz w skali roku nawet o 570 złotych więcej, niż za podstawową wersję napędzaną przez jednostkę 1.1-litra.

W pakiecie taniej? Ta zasada sprawdza się także w przypadku ubezpieczeń. Kupując ubezpieczenie samochodu dla młodych kierowców, możesz także zapytać o ubezpieczenie zdrowotne czy nieruchomości. Ubezpieczyciele bardzo często stosują wówczas zniżki, które znacząco obniżają ostateczny rachunek i cena OC dla młodego kierowcy nie jest już tak wysoka.

Warto także przyjrzeć się markom aut. Zasadniczo kierowcy BMW płacą najwięcej za OC. Nie powinien więc być to pierwszy wybór, jeśli chodzi o samochód dla młodego kierowcy, który nie chce się zrujnować na OC.

Gdzie najtaniej OC dla „świeżego kierowcy”?

Niestety na to pytanie nie ma jednej, skutecznej odpowiedzi. Tak naprawdę każdy ubezpieczyciel traktuje kierowców indywidualnie i jeśli np. Twój znajomy znalazł najtańszą polisę OC dla młodego kierowcy w Link4 czy PZU, nie oznacza to, że Ty również znajdziesz tam atrakcyjną ofertę, bez wysokich zwyżek za wiek. Zasada ta tyczy się nie tylko nowych kierowców, lecz także i tych z historią ubezpieczeniową. Nie ma ubezpieczyciela, który oferuje OC najtaniej dla młodych kierowców, odwracając się od pozostałych grup wiekowych.

Zniżki OC dla młodych kierowców – czy to w ogóle jest możliwe?

Tak! Istnieje czasochłonna, ale skuteczna metoda. Wystarczy, że jako nastolatek zarejestrujesz na siebie (możesz być współwłaścicielem) przyczepkę samochodową lub skuter, a następnie będziesz opłacał za nie obowiązkowe OC, którego wysokość nie przekracza kilkudziesięciu złotych rocznie. Jeśli nie spowodujesz tym pojazdem żadnej szkody, to po kilku latach takiej eksploatacji jako młodociany kierowca wyrobisz sobie zniżki OC dla młodych kierowców, które u większości ubezpieczycieli będą honorowane przy ubezpieczeniu OC pierwszego samochodu.

Jeśli interesuje Cię tanie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, warto również skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Punkta. Różnica w cenach ubezpieczenia w różnych towarzystwach może wynosić nawet ponad 500 zł, więc warto zestawić oferty i wybrać tę najtańszą.

Ubezpieczyciele nie ufają młodym kierowcom. Niestety statystyki potwierdzają ich obawy. Pamiętaj jednak, że możesz liczyć na najtańsze OC i AC dla młodych kierowców, nawet jeśli masz 20 lat, a egzamin na prawo jazdy zdałeś miesiąc temu. Jeśli chcesz znaleźć tanie OC dla młodych kierowców, zastosuj się do wymienionych wskazówek.

Tanie OC dla młodego kierowcy dzięki czarnej skrzynce?

Wyjaśnienie tego, jak dokładnie działa spersonalizowane ubezpieczenie BlackBox, można znaleźć na stronie brytyjskiej porównywarki ubezpieczeń Confused.com, która podpowiada, jak zaopatrzyć się w odpowiednią usługę. Kierowca, który dopiero zaczyna swoją motoryzacyjną przygodę i nie ma na koncie długiej historii bezszkodowej jazdy, zazwyczaj jest skazany na płacenie pełnej kwoty składki OC. Co prawda Akademia Punkta podpowiada młodym, jak uniknąć zwyżek za wiek, ale na horyzoncie pojawiła się nowa perspektywa. Zainstalowane w samochodzie urządzenie może udowodnić, że niezależnie od wieku, płci i doświadczenia, osoba siedząca za kółkiem prowadzi ostrożnie i odpowiedzialnie.

Czarną skrzynkę montuje się zazwyczaj pod maską lub za deską rozdzielczą, ale może też znaleźć się w podwoziu – wszystko zależy od auta i modelu urządzenia.

BlackBox będzie mierzyć parametry takie jak lokacja, długość jazdy, prędkość, wchodzenie w zakręty, hamowanie i płynność jazdy. Informacje zgromadzone przez przyrząd zostaną przekazane ubezpieczycielowi, który na ich podstawie decyduje o przeliczeniu składki OC. Jeśli okaże się, że młody kierowca jeździ dobrze i spokojnie, jego składka będzie niższa.

Zalet posiadania czarnej skrzynki jest więcej – jakość swojej jazdy można sprawdzić online, a jeśli auto zostanie skradzione, można je z łatwością zlokalizować. Co prawda ubezpieczyciel może zastrzec godziny, w których kierowca nie powinien siadać za kółko (w porze, w której statystycznie ma miejsce najwięcej wypadków), a zignorowanie takiego polecenia może negatywnie wpłynąć na ostateczną ocenę, ale jest to niewielkie poświęcenie w zamian za najtańsze ubezpieczenie OC dla młodych kierowców.

W Polsce żaden ubezpieczyciel nie oferuje usługi czarnej skrzynki, ale coraz częściej słyszy się głosy o zaletach tego typu rozwiązania i planach wprowadzenia projektu monitorowania pracy pojazdu. Podobną opcją jest akcja „Kasa wraca” oferowana przez Link 4.