Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Aktualizacja:
Polisa OC młodego kierowcy.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Ubezpieczyciele nie ufają młodym kierowcom. Ich zdaniem ubezpieczenie samochodu i młody kierowca to połączenie o wysokim ryzyku. Każdy pamięta swoje początki za kółkiem. Kiedy nabrał nieco pewności siebie i zobaczył przed sobą kawałek wolnej drogi, bez wahania dociskał pedał gazu. 100 km/h, 120 km/h, 150 km/h – takie prędkości na warszawskich ulicach bywają dla młodych normą. Dopiero kilka groźnych sytuacji i ostrzejszych hamowań uświadamiają, że warto się opamiętać i zmądrzeć.

Jeszcze więcej mądrości według Towarzystw ubezpieczeniowych nabiera się zostając rodzicem. Zatem czy ubezpieczenia dla młodych kierowców muszą być takie drogie? Czy firmy mają rację, gdy każą za brak doświadczenia płacić wyższe składki? Wreszcie czy można kupić tanie OC dla młodego kierowcy?

Najnowsze informacje na temat cen polis znajdziesz zawsze w raporcie przygotowanym przez ekseprtów Punkty: Ranking – najtańsze OC

Czy wiek kierowcy wpływa na średnią cenę OC?

Statystycznie – i nie ma tu oczywiście zaskoczenia – za OC najwięcej płacą kierowcy z grupy wiekowej poniżej 25. roku życia. Ta różnica jest znaczna, ponieważ cena 1094 zł to o ponad 201% więcej niż średnia dla wszystkich polis, czyli 542 zł i ponad 217% więcej niż dla kierowców w grupie wiekowej 55+, którzy średnio za OC płacą 503 zł.
[dane za I kwartał 2022 roku]

W innych grupach wiekowych ta dynamika nie jest aż tak duża. Wyraźnie jednak widać, że im starszy kierowca, tym średnia jest niższa. Z czego to wynika? Statystycznie im starszy kierowca, tym mniej wypadków powoduje. Temperament młodych, niedoświadczonych użytkowników dróg działa tu niestety na ich niekorzyść.

Zniżki OC dla młodych kierowców – od ilu lat?

Z zebranych przez nas danych wynika, że ze zniżkami OC dla młodego kierowcy mamy do czynienia powyżej 25. roku życia. Pamiętaj jednak, że wiek kierowcy nie jest jedynym wyznacznikiem ceny polisy – znaczenie ma również zachowanie młodych na drogach, które znacząco wpływa na zwyżki OC za wiek.

Statystyki wypadków bezlitosne dla młodych kierowców

Niebezpieczne zachowania najmłodszych kierowców na drodze niestety mają potwierdzenie w wynikach badań. To powoduje, że TU jeszcze niechętniej obniżają cenę polis dla młodych.

Łącznie na wielkopolskich drogach w okresie od 1 stycznia do 9 lutego bieżącego roku (2022 r.) doszło do 192 wypadków drogowych, w których zginęło 20 osób, z czego 6 to były osoby do 25 roku życia. […] W tym samym okresie ci młodzi kierowcy byli sprawcami 42 wypadków oraz 469 kolizji.  – mówi  sierż. sztab. Łukasz Kędziora z wielkopolskiej policji w rozmowie z Radiem Poznań.

Komenda Główna Policji donosi, że kierowcy w wieku od 18 do 24 lat byli najczęstszymi sprawcami wypadków w 2020 roku. Z ich winy doszło do aż 3774 zdarzeń drogowych, w których zginęło 431 osób! Wynik ten stanowi aż 18% wszystkich wypadków z winy kierujących.

Z kolei z badań Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego wynika, że co trzeci młody kierowca nie widzi nic złego w wypiciu kilku drinków czy piw przed jazdą samochodem. Wśród 18-24-latków jest też najmniejszy odsetek osób zapinających pasy. Aż wstyd podawać takie dane, ale niestety są prawdziwe.

OC dla młodego kierowcy: kogo dotyka zwyżka OC za wiek?

Nie dziwi nas to, że ubezpieczyciele nie chcą wierzyć w dobre intencje i robią wszystko, żeby nie stracić na braku rozsądku początkujących kierowców. To dlatego zarówno pierwsze OC, jak i OC dla młodego kierowcy jest takie drogie.

Zwyżki za wiek zależą od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre TU naliczają je osobom do 24. roku życia, podczas gdy inne traktują jako „niedoświadczonych” także i kierowców w wieku 26 lat. Zwyżki są przyznawane również tym osobom, które posiadają prawo jazdy krócej niż trzy lata – tłumaczy Ewa Olczak, doradca ds. obsługi klienta Punkta.

Warto zaznaczyć, że zwyżki za wiek dotyczą zarówno OC, jak i AC.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Koszt ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy nie należy do najniższych. Jak przykładowo kształtują się ceny ubezpieczeń OC oraz AC dla 20-latka posiadającego prawo jazdy od roku (pierwsze auto, singiel, bez dzieci), oraz 40-latka z 20-letnim doświadczeniem za kierownicą (kolejne auto, żonaty, dwójka dzieci)? Sprawdziliśmy to w naszej porównywarce.

Dane samochodu: kupiony właśnie Ford Fiesta 1.4 z 2013 r., parkowany na ulicy w Warszawie, planowany roczny przebieg do 10 tys. km.
[kalkulacja wykonana 03.06.2022]

Najniższa cena dla 20-latkaNajniższa cena dla 40-latka
OC2148 zł518,59 zł
OC+AC3292 zł866 zł

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Oferty OC dla młodych kierowców

Oto inne oferty ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy z Warszawy:

OC młody kierowca Ford Fiesta 2013 Warszawa-kalkulacja

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Oferty OC i AC dla młodych kierowców

A oto inne oferty pakietu ubezpieczeń OC + AC dla młodego kierowcy z Warszawy:

OC AC młody kierowca Ford Fiesta 2013 Warszawa - kalkulacja

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za polisy OC? Z czego wynikają zwyżki OC za wiek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest droższe z kilku powodów. Ubezpieczyciele stosują przede wszystkim zwyżki za wiek. Do jakiego wieku będzie płaci więcej? Jak już wspominaliśmy, ubezpieczyciele czasami dzielą kierowców na tych przed 22. rokiem życia, oraz 23-26-latków. Jak tłumaczy niżej Paulina Malinowska z AB Port, czasami przekraczają także tę górną granicę.

W jakiej sytuacji zapłacisz więcej?

 • Masz mniej niż 26 lat
 • Masz prawo jazdy krócej niż 3 lata
 • Nie masz zniżek na OC i AC

Przyczyną też jest krótki okres posiadania prawa jazdy. Ze zwyżką za brak doświadczenia musisz się liczyć przez pierwsze 3 lata po zdaniu egzaminu. Wiąże się to również z brakiem zniżek na OC i AC. OC dla nowych kierowców jest droższe po prostu przez to, że wcześniej nie kupujesz ubezpieczenia i nie gromadzisz ulg za bezszkodową jazdę. Nie dostaniesz zniżki, na którą może liczyć kierowca, który od 7 lat nie miał żadnej stłuczki.

Ubezpieczyciele przychylniejszym okiem patrzą również na kierowców ustatkowanych, po ślubie i z dziećmi. W dzisiejszych czasach niewiele osób zakłada rodzinę w wieku 20-25 lat.

Co zrobić, żeby kupić najtańsze ubezpieczenie dla młodych kierowców?

Jest kilka sposobów, aby zmniejszyć koszty polisy, gdy jest się młodym właścicielem auta. Nie warto przepłacać, czasem niewielka zmiana może wprowadzić odczuwalne zniżki na OC. Możesz skorzystać z poniższych tricków na tańsze ubezpieczenie komunikacyjne:

 • Dopisz do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami.
 • Zarejestruj samochód na kierowcę ze zniżkami.
 • Poszukaj specjalnych promocji i zniżek.
 • Jeśli to możliwe, kup auto z mniejszym silnikiem.
 • Sprawdź oferty ubezpieczycieli pod kątem pakietów ubezpieczeniowych.
 • Zarejestruj na siebie skuter i zacznij oszczędzać, zanim jeszcze uzyskasz prawo jazdy.
 • Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń, aby porównać ceny OC w różnych towarzystwach i znaleźć najtańsze ubezpieczenia OC dla młodych kierowców.

Co zatem powinieneś zrobić, żeby chociaż w części uniknąć płacenia majątku za ubezpieczenia OC dla młodych?

Pierwszy, najprostszy i najlepszy sposób, to dopisanie współwłaściciela do OC, bardziej doświadczonego kierowcy ze zniżkami. Przy takim zabiegu Twój ubezpieczyciel uwzględni przy wyliczaniu wysokości składki nie tylko Twoje zwyżki za wiek czy też małe doświadczenie, ale również ulgi współwłaściciela. Dzięki temu opłata będzie znacznie niższa, niż w przypadku jednego, młodego właściciela samochodu.

Jeśli masz już 26 lat, a współwłaścicielem samochodu jest bardziej doświadczony kierowca z wysokimi zniżkami, niektórzy ubezpieczyciele przy wyliczaniu składki OC dla młodego kierowcy wezmą pod uwagę tylko dane tego ostatniego – zdradza Malinowska.

Dodatkowym plusem rozwiązania ze współwłaścicielem jest to, że będzie Ci się naliczać okres bezwypadkowy, a co za tym idzie także zniżki.

Zarejestruj na bliskiego, a unikniesz zwyżek na OC dla młodego kierowcy

Istnieje również bardziej radykalne rozwiązanie – zarejestrowanie samochodu tylko na jednego, doświadczonego kierowcę ze zniżkami, np. jednego z rodziców. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciele wymagają zadeklarowania tego, kto będzie jeździł ubezpieczonym samochodem.

Informując towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że auta będzie używał również młody, niedoświadczony kierowca, musisz liczyć się ze zwyżką OC za wiek – pomimo ulg Twojego taty, mamy czy też starszego brata.

W tym przypadku na Twoje konto nie będą naliczane zniżki za bezszkodową jazdę, a po ewentualnej stłuczce – podobnie jak w przypadku wspólnego posiadania samochodu i niezależnie od tego, kto ją spowoduje – doświadczony kierowca straci ulgi na wszystkie pojazdy.

Pamiętasz naszego młodego kierowcę z Warszawy? Poniżej przedstawiamy wyniki kalkulacji, gdy współwłaścicielem Forda będzie jego 40-letni ojciec. Różnica w cenie najtańszego OC to prawie 300 zł, a w przypadku pakietu OC+AC ponad 400 zł!

OC AC młody kierowca i wspolwlasciciel Ford Fiesta 2013 Warszawa - kalkulacja

W tym momencie zapewne pomyślałeś, że idealnym rozwiązaniem byłoby zarejestrowanie samochodu na kierowcę ze zniżkami i nieinformowanie ubezpieczyciela o tym, że będzie nim jeździł 20-latek. Pamiętaj jednak, że gdy dojdzie do wypadku, a towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło udowodnić, że auto prowadził np. syn właściciela, może się to wiązać z dopłatą do ubezpieczenia.

Promocja – proste rozwiązanie, które obniży koszty polisy!

Kupując ubezpieczenie, możesz również poszukać różnego rodzaju zniżek i promocji, którymi ubezpieczyciele kuszą nowych klientów. Możesz również szukać zniżek np. za płatność z góry, zakup ubezpieczenia przez internet, czy też wykupienie polisy… w dniu urodzin. Wówczas ubezpieczenie auta dla młodych kierowców będzie znacznie tańsze. Nie zapomnij jednak, że nie możesz pozostawić samochodu bez ciągłości ochrony. W innym wypadku zamiast oszczędzić, narazisz się na potężne kary za brak OC.

Najtańsze OC dla młodych kierowców? Nie szukaj szybkiego samochodu!

Wiele osób, decydując się na zakup pierwszego auta dla młodego kierowcy, szuka mocnych aut z dużymi silnikami. To błąd – przynajmniej z finansowego punktu widzenia. Tani samochód dla młodego kierowcy to także i ten, za który nie trzeba przepłacać przy zakupie OC. Większa pojemność silnika i moc idzie w parze z wyższym OC samochodu dla młodego kierowcy. Przykład? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem Peugeota 206 z najmocniejszym, 2-litrowym silnikiem, to za OC zapłacisz w skali roku nawet o 570 złotych więcej, niż za podstawową wersję napędzaną przez jednostkę 1.1-litra.

W pakiecie taniej? Ta zasada sprawdza się także w przypadku ubezpieczeń. Kupując ubezpieczenie samochodu dla młodych kierowców, możesz także zapytać o ubezpieczenie zdrowotne czy nieruchomości. Ubezpieczyciele bardzo często stosują wówczas zniżki, które znacząco obniżają ostateczny rachunek i cena OC dla młodego kierowcy nie jest już tak wysoka.

Warto także przyjrzeć się markom aut. Zasadniczo kierowcy BMW płacą najwięcej za OC. Nie powinien więc być to pierwszy wybór, jeśli chodzi o samochód dla młodego kierowcy, który nie chce się zrujnować na OC.

Gdzie najtaniej OC dla młodego kierowcy?

Niestety na to pytanie nie ma jednej, skutecznej odpowiedzi. Tak naprawdę każdy ubezpieczyciel traktuje klientów indywidualnie i jeśli np. Twój znajomy znalazł najtańszą polisę OC dla młodego kierowcy w Link4 czy PZU, nie oznacza to, że Ty również znajdziesz tam atrakcyjną ofertę.

– Wśród Towarzystw, które najczęściej posiadają najtańsze oferty dla osób ze świeżym stażem (nie mówimy tylko o osobach młodocianych, ale również o tych, które dopiero co zdobyły uprawnienia) przedstawiają na ten moment Ergo Hestia, PZU, Link4.  Warto pamiętać, że taryfy zmieniają się na przestrzeni czasu dość dynamicznie i warto zawsze porównać aktualne stawki i zakresy lub zapytać o to agenta. W przypadku PZU i Ergo Hestii istnieje możliwość rozbicia składki na 12 rat, co dla młodej osoby może być sporym ułatwieniem na starcie historii ubezpieczeniowej – doradza Agnieszka Małysz, dyrektor regionalna Punkty.

Zasada ta tyczy się nie tylko nowych kierowców, lecz także i tych z historią ubezpieczeniową. Nie ma ubezpieczyciela, który oferuje OC najtaniej dla młodych kierowców, odwracając się od pozostałych grup wiekowych. Jak wspominaliśmy – cena uzależniona jest od wielu czynników.

Mimo to, coraz więcej Towarzystw Ubezpieczeniowych zauważa problem na rynku. Dlatego coraz częściej spotkasz się z rozwiązaniami zaprojektowanymi na potrzeby najmłodszych klientów jak np. You Can Drive od Ergo Hestii. Wciąż jednak najlepszym rozwiązaniem jest  porównanie wszystkich dostępnych ofer.

Jesteś młodym kierowcą? Przeczytaj także te artykuły:

Zniżki OC dla młodych kierowców – czy to w ogóle jest możliwe?

Tak! Istnieje czasochłonna, ale skuteczna metoda. Wystarczy, że jako nastolatek zarejestrujesz na siebie (możesz być współwłaścicielem) przyczepkę samochodową lub skuter, a następnie będziesz opłacać za nie obowiązkowe OC, którego wysokość nie przekracza kilkudziesięciu złotych rocznie. Jeśli nie spowodujesz tym pojazdem żadnej szkody, to po kilku latach takiej eksploatacji jako młodociany kierowca wyrobisz sobie zniżki OC dla młodych kierowców, które u większości ubezpieczycieli będą honorowane przy ubezpieczeniu OC pierwszego samochodu.

Jeśli interesuje Cię tanie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, warto również skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Punkta. Różnica w cenach ubezpieczenia w różnych towarzystwach może wynosić nawet ponad 500 zł, więc warto zestawić oferty i wybrać tę najtańszą.

Zmiany, które czekają na nie tylko młodych kierowców w 2022 roku

Zwiększenie wysokości mandatów to nie jedyny sposób na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Od czerwca 2022 roku towarzystwa ubezpieczeniowe zyskały dostęp do baz danych policji, w których znaleźć można informację na temat historii mandatów kierowcy. Będą one także wpływać bezpośrednio na wysokość cen polis.

Co to oznacza dla „świeżaków”? Wykupienie ubezpieczenia na starszego członka rodu może nie być żadnym rozwiązaniem, jeżeli młodszy użytkownik pojazdu nie będzie przestrzegał zasad kodeksu ruchu drogowego. Jeśli chcesz uniknąć zwyżek OC dla młodych kierowców, pamiętaj, aby unikać dostawania mandatów i prowadzić odpowiedzialnie!

Podsumowanie

 1. Statystyki potwierdzają, że młodzi kierowcy jeżdżą nierozważnie.
 2. Zwyżki za wiek dotyczą przede wszystkim osób do 26. roku życia.
 3. Zapłacisz więcej, jeśli prawo jazdy masz krócej niż trzy lata.
 4. Chcesz płacić mniej? Dobrym sposobem jest dopisanie do ubezpieczenia samochodu osoby, która posiada już zniżki na OC lub AC.
 5. Szukaj specjalnych promocji i zniżek.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
85 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin Trzaska
Marcin Trzaska
8 lat temu

Dobre rady, młodym kierowcą już nie jestem, ale widzę, że ubezpieczenie dla początkujących kierowców może zrujnować portfel na amen. Nie pamiętam, ile płaciłem za swoje pierwsze OC, to było jeszcze w latach 90, ale moja córa za jakiś rok będzie podchodzić do prawka i choć nie mam w planach zakupienia jej samochodu, przynajmniej na razie, to jednak możliwość dopisanie swojej zniżki do wykupywanego przez nią OC będzie ewentualnie dobrym rozwiązaniem.

leon
leon
8 lat temu

A co jeżeli mam 19 lat i mam samochód a jestem jego współwłaścicielem. Mama ma 60% zniżek a ja zaczynałem od 0, nie było żadnych kolizji, czy już mam 10% zniżki i OC będzie tańsze? pozdrawiam

leon
leon
8 lat temu
Reply to  leon

Oczywiście rok już minął od zdania prawka a oc się kończy i pytam z ciekawości.

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu
Reply to  leon

Dzień dobry,

jako współwłaściciel auta z każdym rokiem bezszkodowej jazdy pracuje Pan na zniżki. Musi Pan jednak pamiętać, że sposób ustalania zniżek regulowany jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zawarł Pan umowę. Zazwyczaj jest to 10% (ale nie zawsze, może to być 5%) za każdy rok bezszkodowej jazdy. Wszystko zależy od zapisów ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU).

Proszę również pamiętać, że w przypadku szkody tym pojazdem, zarówno Pan jak i Pana i mama stracicie zniżki (o jedną lub dwie klasy taryfowe – liczba klas jest zależna od zapisów OWU).

Pozdrawiamy serdecznie

Obserwatorka
Obserwatorka
7 lat temu

Mam prawo jazdy od 12l i auto zarejestrowane na siebie Moja siostra dopiero zrobiła prawko i chce kupić sobie auto. Pytanie: Czy jeśli będzie właścicielem auta i użyczyła by mi go notarialnie, to czy moje zniżki przejdą na nią? (zdaję sobie sprawę z tego że nie wszystkie TU uwzględniają taką opcję) Czy w przypadku stłuczki z jej winy oczywiście ja stracę zniżki? (Domyślam się że tracę wtedy zniżki i dodatkowo powinnam tą sytuację powinnam zgłosić w swoim w TU bo być może moja dotychczasowa składka pójdzie w górę – chyba to zależy od TU) Czy jeśli zniżki przechodzą z męża na żonę i odwrotnie (jeśli nie ma rozdzielności majątkowej), to mąż może być współwłaścicielem lub jemu siostra może użyczyć auta aby otrzymać zniżki i czy w przypadku takiego rozwiązania ja jako żona nie stracę wypracowanych zniżek?

Akademia punkta
Akademia punkta
7 lat temu
Reply to  Obserwatorka

Dzień dobry,

o tym, czy TU uzna zniżki współmałżonka decyduje wewnętrznie każde TU, czyli jedni honorują zniżki, inni nie. Nie ma mowy jednak o przechodzeniu zniżek. Zasada jest taka, że z każdym rokiem pracuje się na swoje zniżki.

Jeżeli chodzi o notarialne użyczenie – stosuje się praktykę, że umowę OC zawiera się na rzecz właściciela – kwestia użytkowania nie ma znaczenia dla polisy OC, a tym samym dla zniżek. Fakt, że OC dotyczy posiadacza pojazdu… ale weryfikacja ciągłości ubezpieczenia i kwestia zniżek zawsze dotyczy osoby wpisanej w dowodzie rejestracyjnym.

Prostszym rozwiązaniem byłoby ustanowienie współwłasności (niekoniecznie 50% – może być 1%) i skorzystanie ze zniżek współwłaściciela. Analogicznie chodzi o skorzystanie ze zniżek, a nie „przejęcie” – w przypadku szkody każda z osób ponosi konsekwencje szkody – tj. traci zniżki.

Pozdrawiamy serdecznie

Kinga Kosowska
Kinga Kosowska
7 lat temu

Witam. Jeśli właścicielem auta jest mój partner,a ja dopisze się do dowodu rejestracyjnego to on traci zniżki?Ja mam prawo jazdy od miesiąca i mamy dziecko.Czyli ja bym musiała być właścicielem auta a on współwłaścicielem i wtedy mam większe zniżki?

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  Kinga Kosowska

Dzień dobry,

większość towarzystw ubezpieczeniowych przyjmuje do wyliczenia składki korzystniejsze zniżki. Pamiętaj jednak, że w przypadku spowodowania szkody przez któregokolwiek z właścicieli, zniżki utracą wszystkie osoby wpisane do dowodu rejestracyjnego.

Pozdrawiam,
Urszula Zimnoch
Akademia punkta

qwerty
qwerty
7 lat temu

tak wysokie oc to zwykłe złodziejstwo, nie ma się co dziwić że ludzie kłamią i kombinują jak tylko się da, jeżdżę samochodem za 3 tysiące złotych bo na lepszy mnie nie stać, gdybym nie kombinował i musiał zapłacić za ubezpieczenie 1700 zł to wcale nie miałbym auta

amperrr
amperrr
7 lat temu

Teraz tylko jedna kwestia – czy to nie jest zwyczajne złodziejstwo?
Nikt nie bierze pod uwagę że młodzi kierowcy zazwyczaj nie mają dużo pieniędzy, żeby kupić nowszy pojazd, jeżdżą starszymi autami, które mają mniejsze możliwości wymanewrowania na drodze. Owszem, niektórzy jeżdżą też zwyczajnie jak debile. Ale np. w moim przypadku, gdy mam 20 lat, prawo jazdy od lipca 2013, dlaczego mam płacić 1200zł za ubezpieczenie gdy jedyna moja kolizja to nawet niezgłoszone otarcie pojazdu o barierkę ledwo widoczne podczas gdy pilotowałem poj. nienormatywny i po prostu nie zwróciłem uwagi jadąc na wstecznym i patrząc na pojazd?
Mój przebieg wynosi jakieś 300000km aktualnie, jeżdżę bardzo, bardzo dużo. Odkąd mam prawo jazdy minimum 10000km miesięcznie. Samochód jest mi potrzebny na dojazdy do pracy, 30km po samochód służbowy. Czy nie powinni wszyscy być równi? Dostawać równe 0 zwyżek i zniżek na start, a wtedy kształtowanie kosztu ubezpieczenia na podstawie szkód? To byłoby zdecydowanie dużo bardziej „fair”!

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  amperrr

Na
stawkę za ubezpieczenie mają wpływ statystyki, które potwierdzają
że młodzi kierowcy jeżdżą nierozważnie. Jest to bardzo
krzywdzące dla ostrożnych kierowców, może rozwiązaniem byłoby
wprowadzenie czarnych skrzynek,tak jak w Wielkiej Brytanii i USA.
Więcej informacji znajdziesz tu:
https://punkta.pl/abc-zakupu/oc-mlodego-kierowcy/

qwa
qwa
7 lat temu

OC powinno być dla każdego jednakowe, bo co za różnica jakim autem kto jeździ, albo czy mieszkam na południu czy na północy Polski. Też zauważyłem, że inne miejsce zamieszkania i już w kalkulatorze wychodzi inna cena.

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  qwa

Różnice w cenach wynikają z tak zwanego ryzyka. Statystycznie szkody częściej występują w większych aglomeracjach i są wyrządzane starszymi autami.

gfghf
gfghf
4 lat temu

mozna sie np na chwilę przemeldowac do rodziny na wsi, zawrzeć ubezpieczenie i spowrotem przemeldowac, opcja jak ktos chce bardzo oszczedzic

Md
Md
7 lat temu

Witam auto sprzedaję z nowo wykupioną polisą , w tym samym dniu dochodzi do incydentu spowodowanego przez młodego kierowcę Brak zniżek.Pytanie czy ubezpieczyciel może żądać od nowego właściciela dopłaty składki OC?

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  Md

Po sprzedaży auta musisz wysłać umowę sprzedaży do ubezpieczyciela. TU po otrzymaniu tego dokumentu skontaktuje się z nowym właścicielem w celu przepisania polisy.
Czy będzie dopłata? – to zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. W niektórych firmach nowy właściciel ma „gwarancję ceny” co oznacza, że nie będzie musiał nic dopłacać. Na rynku są też firmy, które rekalkulują składkę uwzględniając zniżki i historię szkodliwość nowego właściciela. Najlepiej będzie jeśli skontaktujesz się firmą ubezpieczeniową i zapytasz jaka jest u nich praktyka.

Wredna
Wredna
6 lat temu

Młodzi kierowcy nie dajcie się wydudkać z kasy, ubezpieczyciele tylko na to czekają! Bierzcie kogoś ze zniżkami jako współwłaściciela ! Ja też tak robię a mam silnik 2.5 😀

KRIS
KRIS
6 lat temu

Do Wrednej 🙂 Witam ja też mam współwłaściciela i poprostu jest oszustwo że mam niby 60% zniżek za oc to jest absurd poprostu. Żeby okradali kase ze mnie i ja musze zmieniać ubezpieczyciela co rok bo oszukują mnie na każdym kroku. Mam opla vectre b w 1,6 oraz 1,8 16 v żeby tak skubali kase ze mnie.Ja płaciłem jako początkujący kierowca 400zł jak pamiętam a za 1,8 płaciłem 50 zł więcej. Jest coś nie halo. POWIEM WAM TAK JA ZAUWAŻYŁEM JAK KTOŚ MA 25 LAT ALBO 26 to ZDZIERAJĄ I WMAWIAJĄ ŻE MAM ZNIŻKI 60%,MIMO TEGO ŻE MAM WSPÓŁWŁAŚCICIELA PRZY TYCH AUTACH. NIE DAWAJCIE SIĘ BO AGENCI UBEZPIECZEN TEŻ NIE SĄ ŚWIĘCI…

Hator
Hator
6 lat temu

Mam pytanie czy osoba niemająca prawa jazdy może być właścicielem pojazdu ?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Hator

Witam,

jak najbardziej osoba nie posiadająca prawa jazdy może być właścicielem pojazdu (lecz nie może się nim poruszać jako kierowca).

Pozdrawiam

Hator
Hator
6 lat temu

A czy osoba bez prawa jazdy może wziąć na siebie ubezpieczenie OC ?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Hator

Witam,

osoba nie posiadająca prawa jazdy może być właścicielem auta oraz właścicielem polisy OC (proszę jednak pamiętać, że składkę zawsze wylicza się na osobę poruszającą się pojazdem).

Pozdrawiam

Lucka
Lucka
6 lat temu

Toż to absurd !
Skoro osoba nie ma prawa jazdy, to jak może mieć OC na samochód ? Przecież pisze Pani że „składkę zawsze wylicza się na osobę poruszającą się pojazdem”, a ta bez prawa jazdy nie ma prawa poruszać się pojazdem…
Pozdrawiam

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Lucka

Witam,

osoba nie posiadająca prawa jazdy może być posiadaczem samochodu i nim się nie poruszać. Osoba z prawem jazdy może poruszać się samochodem udostępnionym mu przez właściciela. Także w tej praktyce nie ma żadnego absurdu.

Pozdrawiam

Michał
Michał
6 lat temu

Witam. Mam zamiarckupic opla astre G 1.6 b ale jak zobaczyłem ile kosztuje OC to sie mozna za glowe złapać. Czy to jest mozliwe zeby OC kosztowalo ponad 3000 zl prawo jazdy od 10 mies, zadnych zniżek. Czy jak moja mama nie ma prawa jazdy a bedzie wlascicielem to bedzie tansze OC?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Michał

Witam 🙂

To jest niestety możliwe, ale na pewno można też znaleźć tańsze ubezpieczenie 🙂 i w tym pomagamy my! 🙂 Proszę skontaktować się z naszym konsultantem, czy to drogą telefoniczną (22 490 90 00), czy też na livechat i pomoże Panu wyliczyć jak najtańszą składkę, jak również sprawdzi ile będzie kosztować składka np. w wariancie z mamą, jako właścicielką/współwłaścicielką 🙂

Pozdrawiam

Grzesiek
Grzesiek
6 lat temu

To jest dramat k**** !

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Grzesiek

Grzesiek, zawsze może być gorzej… jednak jeśli potrzebujesz naszej pomocy w znalezieniu odpowiedniej oferty, to chętnie Ci jej udzielimy 😉

Pozdrawiam

grzesiek
grzesiek
6 lat temu

Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciele wymagają zadeklarowania tego, kto będzie jeździł ubezpieczanym samochodem. Informując towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że auta będzie używał również młody, niedoświadczony kierowca, musisz liczyć się ze zwyżką – pomimo ulg Twojego taty, mamy czy też starszego brata. Pamiętaj też, że na Twoje konto nie będą naliczane zniżki za bezszkodową jazdę, a po ewentualnej stłuczce – podobnie jak w przypadku wspólnego posiadania samochodu i niezależnie o tego kto ją spowoduje – doświadczony kierowca straci ulgi na wszystkie pojazdy.
Skoro nie naliczane to dlaczego zabieracie wrazie stłuczki to jest nie uczciwe

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  grzesiek

Hej grzesiek! Żeby zniżki zostały naliczone, dana osoba musi być wpisana do dowodu rejestracyjnego auta, jako właściciel/współwłaściciel. Jest to trochę kulawy system, ponieważ są takie sytuacje, gdzie użytkownik danym autem jeździ cały czas np. auto firmowe i zniżki mu się nie naliczają.. Ale idzie dużo zmian w ubezpieczeniach, więc może i ten temat zostanie poruszony 🙂

Pozdrawiam

Justyna
Justyna
6 lat temu

Witam.
Mam pytanie.
Jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem auta jeśli ja będę właścicielką ( bez prawa jazdy i 0 współwłaścicieli ) a będzie jeździł nim mój mąż, który ma prawo jazdy od 2miesięcy?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Justyna

Witam,

w zależności od Towarzystwa składka liczona jest na osobę wpisaną w dowodzie rejestracyjnym, bądź osobę najczęściej poruszającą się autem.

Pozdrawiam

Damian
Damian
6 lat temu

Mam pytanie.
Niedawno kupiłem pierwszy samochód. Prawo jazdy mam od roku i nie mam żadnych zniżek. W dowodzie współwłaścicielem samochodu jest dziadek(60% zniżki). Ostatnio miałem stłuczkę na parkingu i chciałbym się dowiedzieć jak teraz będzie wyglądać sprawa ze zniżkami i zwyżkami. Samochód w trakcie zakupu miał ważne ubezpieczenie i do tej pory nie dostałem żadnej rekalkulacji od ubezpieczyciela. Dodam, że nie ukończyłem jeszcze 25 roku życia.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Damian

Hej

szkoda, którą miałeś wpływa niestety negatywnie na zniżki Twoje, jak i dziadka (ponieważ jesteście współwłaścicielami).W zależności od firmy ubezpieczeniowej może to być od 10% do 30% zwyżki. Kiedy Wam się kończy obecna polisa ?

Pozdrawiam

Monika
Monika
6 lat temu

Witam , mam pytanko . kupując samochód dopisałam córkę do ubezpieczenia leci już drugi rok ubezpieczenia w lutym będzie robić prawko .Trafilam na jedną tylko firmę która potraktowała normalnie ubezpieczenie auta, bo inne składkę mi liczyli jak tu płace z AC a bardzo mi zależało żeby jej leciały już zniżki.
Moje pytanie jak to się ma do liczenia składek jak by kupiła autko na siebie co będzie lepiej się opłacać.?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Monika

Witam

naliczanie zniżek jest rzeczą indywidualną, dla każdego z TU w różny sposób kwotowaną.. Większość TU akceptuje tylko pełne lata ubezpieczenia, czyli okres 12 miesięcy, są też takie, którym wystarcza minimum 6 miesięcy, do zaliczenia pełnego okresu ubezpieczenia. Jedynym rozwiązaniem jest sprawdzenie tych wyliczeń w naszej porównywarce. i nie musi Pani tego robić samodzielnie. Może Pani zamówić na naszej stronie rozmowę i nasz konsultant przedstawi Pani najkorzystniejsze opcje. Istnieje również możliwość rozmowy na live chat 🙂

Pozdrawiam

Marcin
Marcin
6 lat temu

Witam, jak wygląda sytuacja z wymianą informacji na temat historii oc kierowcy?Słyszałem ,ze część firm nie wymienia się informacjami. W artykule jest zawarta informacja ,że np. PZU nie pyta o datę wystawienia prawa jazdy, jest to spory plus, które firmy jeszcze nie pytają o takie dane? pozdr

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Marcin

Wymiana informacji między ubezpieczycielami przebiega za pomocą bazy UFG, w której znajdują się dane na temat kierowcy, oraz historia jego ubezpieczenia (szkody, lata bez szkód itp). Na podstawie tych danych, oraz dodatkowych informacji uzupełnianych podczas wypełniania wniosku o kalkulację każdy ubezpieczyciel wylicza składkę.
Dla przykładu na naszym formularzu kalkulacji są wymagane wszystkie dane, które potrzebują ubezpieczyciele biorący udział w porównaniu cen. Podając datę wydania prawa jazdy widzą ja tylko Ci ubezpieczyciele, którzy wymagają takiej informacji, a pozostali nie, dlatego nie ma potrzeby przejmowania się, wymogami ubezpieczycieli ponieważ zawsze wyświetlimy najwyżej tą najtańszą składkę 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

paweł
paweł
6 lat temu

ile kosztuje oc na auto 1,6 na pełnych zwyszkach ?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  paweł

Witam,
cena zależy od wielu czynników i do jej wyliczenia trzeba znacznie więcej informacji. Chętnie poszukamy dla Pana jak najlepszej oferty dlatego zapraszam do kontaktu telefonicznego (22 490 90 00), lub rozmowy na Livechat z naszym doradcą, który wykona kalkulację.

Pozdrawiam,
Łukasz

Edward
Edward
6 lat temu

I w ten sposób statystyki na drogach spadają – po co wzywać policję:)

Michał
Michał
6 lat temu

Witam, zakupiłem Volvo S60 2,4 diesel 185km. Mam 24lata nigdy nie posiadałem auta. Czy jak dopiszę do współwłaściciela moją mamę która ma 60% zniżek to moje ubezpieczenie będzie tańsze ?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Michał

Dzień dobry

taki zabieg z pewnością pomoże Panu uzyskać dużo lepszą składkę niż dotychczas, gdy Pan sprawdzał ofertę na siebie, jako jedynego właściciela auta. Zapraszam do sprawdzenia składek za pomocą porównywarki punkta.pl 🙂 Szybko i bezboleśnie, oferta nalepiej dopasowana do oczekiwań klienta!

Pozdrawiam

Rafał
Rafał
4 lat temu

Witam ;)! Jeśli jest się nowym kierowcą w wieku 18lat i nie ma się nikogo kto ma samochód to ile będzie kosztowało roczne ac i oc?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Rafał

Witam. Składki OC nie da się określić bez odpowiednich danych. Zapraszam do skorzystania z naszej porównywarki.

Kamil
Kamil
6 lat temu

Witam. Mam 18 lat i zdałem prawo jazdy w lipcu tego roku. Niedawno zostałem wpisany do dowodu pojazdu jako współwłaściciel, a właścicielem jest dziadek, który posiada max zniżek. Chciałbym się zapytać czy muszę być wciągnięty w umowę oc jako współwłaściciel, czy bez niej, bez tego będą mi leciały jakieś zniżki? Obecnie dziadek płaci coś w granicach 500zł , a gdybym ja był wpisany w umowę to do zapłaty byłoby już ponad tysiąc. Gdybym był już wpisany to czy po roku już z tego „tysiąca” zrobiłoby się mniej, a ja miałbym 10% ? Bardzo proszę o poradę co zrobić w takiej sytuacji. Pozdrawiam Kamil 🙂

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Kamil

Hej Kamil 🙂

sam fakt, że jesteś wpisany do dowodu rejestracyjnego wymusza konieczność dopisania Cię na polisie jako współwłaściciela. Tak więc od momentu, kiedy zostaniesz dopisany, będą też naliczane zniżki. W znalezieniu odpowiedniej oferty zawsze możemy pomóc Ci my 🙂 Skorzystaj z naszej porównywarki punkta.pl lub dzwoń śmiało pod numer 22 490 90 00, pisz na LiveChat lub pod adres pomoc@Punkta.pl
Znajdziemy najlepszą ofertę 🙂

Pozdrawiam

tomasz
tomasz
6 lat temu

witam,
mam 25 lat, od 5 lat posiadam OC i co rok zmieniam ubezpieczyciela. Czy możliwe jest, zebym z roku na rok płacił wyższe OC, pomimo bezszkodowej jazdy? Czy zmiana ubezpieczyciela wpływa na wysokość zniżek/zwyżek za OC?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  tomasz

Dzień dobry

ten rok jest wyjątkowy, ponieważ wszystkie TU podniosły taryfy i nie było szansy ominąć zwyżki w ubezpieczeniu, ale nie ulega wątpliwości, że dalej są duże dysproporcje pomiędzy danymi firmami ubezpieczeniowymi. Często też kontynuacja ubezpieczenia u tego samego ubezpieczyciela, doprowadza do sytuacji, że można przepłacić za ubezpieczenia. Dlatego przed wyborem ubezpieczenia, warto porównać ze sobą wszystkie dostępne oferty na naszej stronie – Punkta porównywarka ubezpieczeń online. 🙂

Pozdrawiam

Łukasz
Łukasz
6 lat temu

Który wariant bedzie korzystniejszy cenowo ?:
Jeżeli będąc młodym kierowcą podczas zakupu samochodu
1. Samochód zostanie zakupiony tylko na tate który nie mial szkody i zapewne ma wszystkie zniżki i zostanie podane w ubezpieczalni że rownież bede poruszał sie tym pojazdem.
2. zostane dopisany jako współwłaściciel.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Łukasz

Dzień dobry

zależy jakiego rodzaju ubezpieczenie chce Pan zawrzeć. Jeśli mówimy o samym OC, to zdecydowanie polecam wariant 1, ponieważ dużo ubezpieczycieli nie pyta o dodatkowego użytkownika(godzą się na takie ryzyko), więc nie będzie zwyżki za młodego, niedoświadczonego kierowcę ale nie będą się naliczać zniżki, jesli nie będzie Pan współwłaścicielm pojazdu. Przy założeniu, że chce Pan zakupić również AC, dodatkowego użytkownika najczęściej trzeba zgłosić do polisy, ponieważ przewidziane są różne udziały własne przy szkodach spowodowanych przez młodych kierowców, w związku z powyższym opłaca się Pana dopisać do polisy, żeby były chociaż naliczane zniżki.

Pozdrawiam

Cezary
Cezary
5 lat temu

Witam, temat stary ale jak najbardziej aktualny. Mam 19 lat i przymierzam się do kupna BMW o pojemności 1.6 lita e36 ( czyli jednocześnie dobrze bo mniejsza pojemność i źle bo BMW) od osoby, na której matka jest zarejestrowana jako właścicielka auta ( raczej duże zniżki ) Ubezpiecznie OC na pół roku do lipca… Jak duża jest szansa że ubezpieczyciel, w tym wypadku Allianz będzie oczekiwał ode mnie wpłaty za rekalkulację OC? Czy po prostu bezpieczniej jest zakupić samochód i zarejestrować go za równo na siebie jak i ojczyma, który ma zniżki? Wtedy będzie mniejsze prawdopodbieństwo że ubezpieczyciel będzie chciał rekalkulować składkę… Słyszałem że np. w PZU raczej nie wykonują rekalkulacji, jak to wygląa z Allianzem?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Cezary

Dzień dobry

ubezpieczyciel ma pełne prawo do rekalkulacji składki i na chwilę obecną może mieć politykę, która rekalkulacji nie przewiduje, jednak w każdej chwili może się to zmienić. Najłatwiej jest zadzwonić i zapytać na infolinii, bez wątpienia udzielą takiej informacji. Co do samej rejestracji, dla młodego kierowcy bardzo ważny jest starszy, doświadczony za kierownicą współwłaściciel, który obniży wysokość składki za ubezpieczenie, także jest to dobre rozwiązanie.

Pozdrawiam

Marcin
Marcin
5 lat temu

Dzień dobry, chcę zostać współwłascicielem auta ojca, gdzie umowa ubezpieczenia kończy się 19 lutego. Czy żeby zniżki zaczęły mi się naliczać juz od tego roku to musze zostac wspołwlascicielem przed 19 lutym?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Marcin

Dzień dobry

W trakcie trwania umowy ubezpieczenia składka może zostać zrekalkulowana, ale wygodniej dla Pana będzie, jeśli przed rozpoczęciem nowej umowy zostanie Pan współwłaścicielem. Wtedy będzie Pan miał możliwość wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. W trakcie trwania umowy ubezpieczenia OC nie można jej wypowiedzieć.

Pozdrawiam

ada
ada
5 lat temu

taka zmiana jest krzywdząca też dla młodych kierowców,ja mam 45 lat od 27 lat mam prawo jazdy,zero wypadku,zero kolizji,zero mandatu,uczyłam się na pożyczonym maluchu pod okiem właściciela rok przed pójściem na kurs prawa jazdy!!!!po drogach szybkiego ruchu z pełną obsadą w aucie…..i cóż mogę powiedzieć o młodych kierowcach i wypadkach tych najgorszych …..powodują je młodzi ludzie którzy są po alkoholu lub chcą pokazać jaką mają furę zwykle od taty albo fundniętą przez mamą…a są to fury które warte są ok 15-20 tys i więcej zł …bo co…młody nie zapracował to nie wie ile to kosztuje trudu .Znam też młodych kierowców którzy łapią każdą fuchę żeby zarobić na autko z 2-3 tyś zł ,i mają zapłacić min 1700 zł oc(jeśli jedno z rodziców jest współwłaścicielem i ma zniżki)!!!!!Dla takiego co stać go na auto za 20 tyś to te 1700 zł to pikuś….a co ma powiedzieć ten co ledwo uzbierał na autko za 3 tyś zł. ……..Powinno być to inaczej rozwiązane: wg zasług !!!!

Daria
Daria
5 lat temu

Moja córka skonczyła własnie 26 lat, prawo jazdy ma od 18 roku życia. Chcielibysmy ją zrobić współwłaścicielem samochodu, by naliczałą sobie zniżki. Znizki dotąd 60 % w Allianz. Ubezpieczenie konczy się w grudniu, czy ma sens wpisać ją do dowodu juz teraz? Czy zacznie się jej naliczać bezszkodowy okres od razu, czy dopiero od kolejnego ubezpieczenia? Czy ubezpieczyciel każe dopłacić, jesli zrobimy to teraz? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o wieku młodego kierowcy w Allianz. To samo z innymi – gdzie znaleźć aktualne informacje?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Daria

Jeśli wpiszecie Państwo córkę do dowodu rejestracyjnego teraz, ubezpieczyciel teoretycznie może zrekalkulować składkę, ponieważ zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Bezszkodowy okres najprawdopodobniej byłby naliczany od momentu wpisania córki do dowodu rejestracyjnego. Informacje o tym, jaki kierowca traktowany jest jako młody, znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (najczęściej, jednak nie ma wymogu, aby taka informacja była, bo jest to raczej kwestia umowna).

Agnieszka
Agnieszka
5 lat temu

Witam. Chcę kupić samochód i zarejestrować go tylko na mnie(nigdy nie byłam właścicielem ani współwłaścicielem),mam 35 lat i prawo jazdy 11 lat czy mam szansę na jakiekolwiek zniżki?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Agnieszka

11 lat posiada Pani prawo jazdy, co może być podstawą do przyznania zniżek. Wszystko zależy jednak od konkretnej firmy ubezpieczeniowej, zatem zachęcam do skorzystania z naszej porównywarki. Pomożemy znaleźć najtańszą ofertę: https://punkta.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac

Konrad
Konrad
5 lat temu

Mam takie pytanie. W 2012 r. moja mama razem z ojcem kupili samochód jako współwłaściciele po 50% udziałów. Ojciec miał prawo jazdy i wcześniejsze zniżki, zaś mama brak prawa jazdy i zniżek. Po zarejestrowaniu samochodu w dowodzie rejestracyjnym wpisano : mama – właściciel, ojciec współwłaściciel. Polisa OC w PZU ze zniżkami przychodziła na mamę.
Po trzech miesiącach mama sporządziła umowę darowizny i darowała mi swój udział we własności samochodu. Problem w tym, że ja nigdzie tej umowy nie przedstawiłem. Dowodu rejestracyjnego nie wymieniłem. Polisa OC dalej była płacona na mamę, mimo, że de facto to ja byłem nowym współwłaścicielem samochodu zamiast mojej mamy i także kierowcą. Niedawno mama zmarła (dziedziczę po niej tylko ja – wydane sądowne postanowienie) i chciałbym wyprostować formalności i płacić OC na swoje nazwisko.
I teraz zasadnicze pytanie. Jak zostanę potraktowany przez PZU?
1) Czy stałem się współwłaścicielem z chwilą śmierci matki? Wtedy nie miałbym żadnych własnych wypracowanych zniżek.
2) Czy stałem się współwłaścicielem w 2012 r. na mocy umowy darowizny (mimo, że tej umowy nigdzie nie zgłaszałem i nie wyrabiałem nowego dowodu na siebie). Wtedy być może miałbym własne wypracowane zniżki od 2012 r., a nie przerejestrowanie samochodu można by uznać za zaniechanie.

Przeczytałem ten i kilka innych wątków, ale wprost nie znalazłem odpowiedzi w mojej sprawie.
Z jednej strony pisze, że polisę OC i związane zniżki może nabyć osoba, która jest wpisana do dowodu rejestracyjnego. Z drugiej strony OC może nabyć tylko właściciel lub współwłaściciel. W moim przypadku na mocy umowy darowizny moja mama przestała być współwłaścicielem. Jej miejsce zająłem ja. Nie dopełniłem za to formalności z rejestracją i wydaniem nowego dowodu i przez 5 lat opłacałem składkę na nazwisko mamy.
Proszę jakiegoś eksperta o możliwe wyjaśnienie konsekwencji i zakończenia tej sprawy.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Konrad

Współwłaścicielem stał się Pan w momencie, kiedy mama darowała Panu udział we współwłasności. Co do zasady, mama powinna była poinformować ubezpieczyciela o zmianie współwłaściciela samochodu co dałoby ubezpieczycielowi prawo do rekalkulacji składki. W zaistniałej sytuacji zatem, jak zgłosi Pan firmie ubezpieczeniowej, że miała miejsce zmiana właściciela, towarzystwo ubezpieczeniowe może zrekalkulować Panu składkę za ubezpieczenie ze względu na zmianę ryzyka ubezpieczeniowego wynikającego ze zmiany właściciela. Jeśli ubezpieczyciel uznawał dotychczas zniżki ojca, prawdopodobnym jest, że w zaistniałej sytuacji również je uzna.

Paweł
Paweł
4 lat temu

Witam mam 19 lat. Od roku posiadam prawo jazdy. Uzgodniłem z moim tatą, że dopisze mnie do traktora jako współwłaściciela. Czy np. za jakieś 2-3 lata jak będę chciał kupić samochód to będą mi się liczyć zniżki za to, że jestem dopisany do traktora przez te kilka lat? Jeśli tak to w jakiej wysokości te zniżki będą mi przysługiwać ?

Paweł
Paweł
4 lat temu

Witam mam 19 lat. Od roku posiadam prawo jazdy. Uzgodniłem z moim tatą, że dopisze mnie do traktora jako współwłaściciela. Czy np. za jakieś 2-3 lata jak będę chciał kupić samochód to będą mi się liczyć zniżki za to, że jestem dopisany jako współwłaściciel traktora od kilku lat? Jeśli tak to w jakiej wysokości te zniżki będą mi przysługiwać ?

Paweł
Paweł
4 lat temu

Witam mam 19 lat. Od roku posiadam prawo jazdy. Uzgodniłem z moim tatą, że dopisze mnie do traktora jako współwłaściciela. Czy np. za jakieś 2-3 lata jak będę chciał kupić samochód to będą mi się liczyć zniżki za to, że jestem dopisany do traktora od kilku lat? Jeśli tak to w jakiej wysokości te zniżki będą mi przysługiwać ?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Paweł

Witam. Co do zasady tak, ale niektóre firmy nie honorują zniżek np. z motocykli, przyczepek i/lub ciągników rolniczych. W bazie UFG, która przechowuje historię ubezpieczenia, nie widnieje to jako samochód, tylko inny pojazd i niektóre firmy przyjmą historię tylko z pojazdów zaraportowanych pod pozycją samochód. Pozostałe pojazdy niestety nie są uwzględniane. Wszystko zależy od towarzystwa i ich praktyk. Proponuję na chwilę obecną nie przejmować się tym, a gdy kupi Pan auto na siebie, skontaktować się z nami i pomożemy Panu znaleźć firmę, która przyjmie zniżki z ciągnika rolniczego.

Marcin
Marcin
4 lat temu

Jest to głupsze niż się wszystkim wydaje. Zakładając, że młody kierowca (powiedzmy 20 lat) dopiero zdał prawo jazdy ma zwyżkę za wiek, bo przecież nie ma 25/6 lat, a do tego nie ma 3 lat prawa jazdy, a ktoś kto ma 30 lat (nie ma rodziny na utrzymaniu, mieszka sam) też dopiero zdał prawo jazdy to zwyżka za wiek już go nie obowiązuje. Czy Polska jest aż tak zacofana?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Marcin

Jest coś takiego jak „zwyżka dla młodego kierowcy” i niektóre Towarzystwa traktują tak osobę (nawet powyżej 30 roku życia), która ma prawo jazdy krócej niż 3 lata. Dodatkowo większość ustaleń Towarzystw Ubezpieczeniowych, odnośnie zwyżek/zniżek za różne czynniki, jest brana ze statystyk.

Mariola
Mariola
4 lat temu

Chce kupic wnukowi auto zdal prawojazdy ma 18 lat chciala bym wiedziec jak wysokie jest oc na rok
W przyblizeniu
Z powarzaniem MK

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Mariola

Niestety ceny OC nie da się określić orientacyjnie. Wpływ na nią ma wiele czynników. Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki lub kontakt z nasza infolinią pod nr telefonu 22 490 90 00.

wika
wika
3 lat temu

ubezpieczenie oc dla młodych kierowców, są jakies fajne oferty teraz?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  wika

Dzień dobry, zapraszam do skorzystania z naszej porównywarki: https://punkta.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac lub poproszę o kontakt: 22 490 9000.

Tymek
Tymek
3 lat temu
Reply to  wika

Polecam sprawdzic ofertę youcandrive – to firma dla młodych kierowcow z konkurencyjnymi cenami 🙂

Paweł
Paweł
3 lat temu

Szukam ubezpieczyciela, ktory będzie łagodniej patrzył na młodego kierowce, są wgl tacy jeszcze?

Serawe
Serawe
3 lat temu
Reply to  Paweł

@Paweł wydaje mi się, że ciężko będzie takiego znaleźć, szczególnie jak chodzi o opłaty dla młodego kierowcy..

Tymek
Tymek
3 lat temu
Reply to  Paweł

sa! 😀 YouCanDrive – normalna cena za ubezpieczenie dla 20 latka samochodu w tym samym wieku co kierowca haha ! ;D

Ala
Ala
3 lat temu
Reply to  Tymek

@Serawe opłaty sięgają nawet kilku tysięcy, nie do wiary 🙁 @Tymek – normalna czyli jaka? 😮

Sasanka
Sasanka
3 lat temu
Reply to  Ala

@Ala opłaty sięgają połowy wartości samochodu. Wiadomo, że młody kierowca nie od razu potrafi dorobić się nowej fury, wiec ma samochód który ma więcej niż 10 lat
@Tymek oni są jacyś nowi na rynku, bo w sumie nie miałam pojęcia o nich

szop
szop
3 lat temu
Reply to  Ala

@Ala normalna – czyli średnia z opłat za taki samochod i młodego kierowcę a nie +100%
@Ala ja zaoszczędziłem 600 zł na zmianie ubezpieczyciela.

szym
szym
3 lat temu
Reply to  szop

@szop 600 zł oszczędności to bardzo dużo. Wg kalkulatora na stronie wychodzi mi 500zł – jestem zaskoczony taką różnicą.
@sasanka z tego co czytałem to już kilka ładnych lat są na rynku 😉

krzysztof
krzysztof
3 lat temu

ja skorzystałem z oferty you can drive. W moim przypadku różnica między ich ofertą a innymi ubezpieczycielami wyniosła prawie 600 zł więc wg mnie warto

Serawe
Serawe
3 lat temu
Reply to  krzysztof

@Krzysztof Janiak a jaki pakiet wykupiłeś konkretnie? Masz coś więcej prócz OC ?

Maciej
Maciej
1 rok temu

A co sądzicie o beesafe? Mają teraz konkurs w którym można wygrać Suzuki Samurai.

janek
janek
1 rok temu
Reply to  Maciej

czekam na wyniki. może się uda!!

trackback
Jak młody kierowca może obniżyć składkę polisy OC? -
8 miesięcy temu

[…] z przyczyn wyższej składki OC dla młodych kierowców jest to, że to oni często są odpowiedzialni za wypadki w naszym kraju. Według […]