Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Aktualizacja:
Polisa OC młodego kierowcy.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Ubezpieczyciele nie ufają młodym kierowcom. Ich zdaniem ubezpieczenie samochodu i młody kierowca to połączenie o wysokim ryzyku. Wiele osób, gdy tylko nabierze nieco więcej pewności siebie, postanawia mocniej wdepnąć pedał gazu i sprawdzić się w takich warunkach. 100 km/h, 120 km/h, 150 km/h – takie prędkości na warszawskich ulicach bywają dla młodych kierowców normą. Dopiero kilka groźnych sytuacji i ostrzejszych hamowań uświadamiają, że warto się opamiętać i zmądrzeć.

Kalkulator OC/AC. Sprawdź, ile zapłacisz

Jeszcze więcej mądrości według towarzystw ubezpieczeniowych nabiera się zostając rodzicem. Zatem czy ubezpieczenia dla młodych kierowców muszą być takie drogie? Czy firmy mają rację, gdy każą za brak doświadczenia płacić wyższe składki? Wreszcie czy można kupić tanie OC dla młodego kierowcy?

Najnowsze informacje na temat cen polis znajdziesz zawsze w raporcie przygotowanym przez ekspertów Punkty: Ranking – najtańsze OC

Czy wiek kierowcy wpływa na średnią cenę OC?

Statystycznie – i nie ma tu oczywiście zaskoczenia – za OC najwięcej płacą kierowcy z grupy wiekowej poniżej 25. roku życia. Ta różnica jest znaczna, ponieważ cena 1094 zł to o ponad 201% więcej niż średnia dla wszystkich polis, czyli 542 zł i ponad 217% więcej niż dla kierowców w grupie wiekowej 55+, którzy średnio za OC płacą 503 zł.
[dane za I kwartał 2022 roku]

W innych grupach wiekowych ta dynamika nie jest aż tak duża. Wyraźnie jednak widać, że im starszy kierowca, tym średnia jest niższa. Z czego to wynika? Statystycznie im starszy kierowca, tym mniej wypadków powoduje. Temperament młodych, niedoświadczonych użytkowników dróg działa tu niestety na ich niekorzyść.

Sprawdź też: Kto zapłaci więcej za ubezpieczenie OC: młody czy starszy kierowca

Zniżki OC dla młodych kierowców – od ilu lat?

Z zebranych przez nas danych wynika, że ze zniżkami OC dla młodego kierowcy mamy do czynienia powyżej 25. roku życia. Pamiętaj jednak, że wiek kierowcy nie jest jedynym wyznacznikiem ceny polisy – znaczenie ma również zachowanie młodych na drogach, które znacząco wpływa na zwyżki OC za wiek.

Statystyki wypadków bezlitosne dla młodych kierowców

Niebezpieczne zachowania najmłodszych kierowców na drodze niestety mają potwierdzenie w wynikach badań. To powoduje, że TU jeszcze niechętnie obniżają cenę polis dla młodych.

Łącznie na wielkopolskich drogach w okresie od 1 stycznia do 9 lutego 2022 roku  doszło do 192 wypadków drogowych, w których zginęło 20 osób, z czego 6 to były osoby do 25 roku życia. […] W tym samym okresie ci młodzi kierowcy byli sprawcami 42 wypadków oraz 469 kolizji.  – mówi  sierż. sztab. Łukasz Kędziora z wielkopolskiej policji w rozmowie z Radiem Poznań.

Komenda Główna Policji donosi, że kierowcy w wieku od 18 do 24 lat byli najczęstszymi sprawcami wypadków w 2020 roku. Z ich winy doszło do aż 3774 zdarzeń drogowych, w których zginęło 431 osób! Wynik ten stanowi aż 18% wszystkich wypadków z winy kierujących.

Z kolei z badań Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego wynika, że co trzeci młody kierowca nie widzi nic złego w wypiciu kilku drinków czy piw przed jazdą samochodem. Wśród osób pomiędzy 18. a 24. rokiem życia jest też najmniejszy odsetek osób zapinających pasy. Aż wstyd podawać takie dane, ale niestety są prawdziwe.

OC dla młodego kierowcy: kogo dotyka zwyżka OC za wiek?

Nie dziwi nas to, że ubezpieczyciele nie chcą wierzyć w dobre intencje i robią wszystko, żeby nie stracić na braku rozsądku początkujących kierowców. To dlatego zarówno pierwsze OC, jak i OC dla młodego kierowcy jest takie drogie.

Zwyżki za wiek zależą od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre TU naliczają je osobom do 24. roku życia, podczas gdy inne traktują jako „niedoświadczonych” także i kierowców w wieku 26 lat. Zwyżki są przyznawane również tym osobom, które posiadają prawo jazdy krócej niż trzy lata – tłumaczy Ewa Olczak, doradca ds. obsługi klienta Punkta.

Warto zaznaczyć, że zwyżki za wiek dotyczą zarówno OC, jak i AC.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Koszt ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy nie należy do najniższych. Jak przykładowo kształtują się ceny ubezpieczeń OC oraz AC dla 20-latka posiadającego prawo jazdy od roku (pierwsze auto, singiel, bez dzieci), oraz 40-latka z 20-letnim doświadczeniem za kierownicą (kolejne auto, żonaty, dwójka dzieci)? Sprawdziliśmy to w naszej porównywarce.

Dane samochodu: kupiony właśnie Ford Fiesta 1.4 z 2016 r., parkowany na ulicy w Warszawie, planowany roczny przebieg do 10 tys. km.
[kalkulacja wykonana 15.03.2023]

Rodzaj ubezpieczeniaNajniższa cena dla 20-latkaNajniższa cena dla 40-latka
OC1998 zł656,72 zł
OC + AC2686 zł1205 zł

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Oferty OC dla młodych kierowców

Oto przykładowe oferty ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy z Warszawy:

kalkulacje OC dla młodego kierowcy w kalkulatorze Punkta

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Oferty OC i AC dla młodych kierowców

A tu przykładowe oferty ubezpieczeń OC + AC dla młodego kierowcy z Warszawy:

oc z ac dla młodego kierowcy

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za polisy OC? Z czego wynikają zwyżki OC za wiek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest droższe z kilku powodów. Ubezpieczyciele stosują przede wszystkim zwyżki za wiek. Do jakiego wieku będziesz płacić więcej? To zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, w niektórych płacisz więcej przed 24., w innych – przed 26. rokiem życia.

W jakich sytuacjach zapłacisz więcej?

 • Masz mniej niż 26 lat.
 • Masz prawo jazdy krócej niż 3 lata.
 • Nie masz zniżek na OC i AC.

Ubezpieczyciele przychylniejszym okiem patrzą również na kierowców ustatkowanych, po ślubie i z dziećmi. W dzisiejszych czasach niewiele osób zakłada rodzinę w wieku 20-25 lat.

Co zrobić, żeby kupić najtańsze ubezpieczenie dla młodych kierowców?

Jest kilka sposobów, aby zmniejszyć koszty polisy, gdy jest się młodym właścicielem auta. Nie warto przepłacać, czasem niewielka zmiana może wprowadzić odczuwalne zniżki na OC. Możesz skorzystać z poniższych tricków na tańsze ubezpieczenie komunikacyjne:

 • Dopisz do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami.
 • Zarejestruj samochód na kierowcę ze zniżkami.
 • Poszukaj specjalnych promocji i zniżek.
 • Jeśli to możliwe, kup auto z mniejszym silnikiem.
 • Sprawdź oferty ubezpieczycieli pod kątem pakietów ubezpieczeniowych.
 • Zarejestruj na siebie skuter i zacznij oszczędzać, zanim jeszcze uzyskasz prawo jazdy.
 • Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń, aby porównać ceny OC w różnych towarzystwach i znaleźć najtańsze ubezpieczenia OC dla młodych kierowców.

Ubezpiecz swój samochód jak najtaniej!

Co zatem powinieneś zrobić, żeby chociaż w części uniknąć płacenia majątku za ubezpieczenia OC dla młodych?

Pierwszy, najprostszy i najlepszy sposób, to dopisanie współwłaściciela do OC, bardziej doświadczonego kierowcy ze zniżkami. Przy takim zabiegu Twój ubezpieczyciel uwzględni przy wyliczaniu wysokości składki nie tylko Twoje zwyżki za wiek czy też małe doświadczenie, ale również ulgi współwłaściciela. Dzięki temu opłata będzie znacznie niższa niż w przypadku jednego, młodego właściciela samochodu.

Jeśli masz już 26 lat, a współwłaścicielem samochodu jest bardziej doświadczony kierowca z wysokimi zniżkami, niektórzy ubezpieczyciele przy wyliczaniu składki OC dla młodego kierowcy wezmą pod uwagę tylko dane tego ostatniego – zdradza Malinowska.

Dodatkowym plusem rozwiązania ze współwłaścicielem jest to, że będzie Ci się naliczać okres bezwypadkowy, a co za tym idzie także zniżki.

Zarejestruj na bliskiego, a unikniesz zwyżek na OC dla młodego kierowcy

Istnieje również bardziej radykalne rozwiązanie – zarejestrowanie samochodu tylko na jednego, doświadczonego kierowcę ze zniżkami, np. jednego z rodziców. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciele wymagają zadeklarowania tego, kto będzie jeździł ubezpieczonym samochodem.

Informując towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że auta będzie używał również młody, niedoświadczony kierowca, musisz liczyć się ze zwyżką OC za wiek – pomimo ulg Twojego taty, mamy czy też starszego brata.

W tym przypadku na Twoje konto nie będą naliczane zniżki za bezszkodową jazdę, a po ewentualnej stłuczce – podobnie jak w przypadku wspólnego posiadania samochodu i niezależnie od tego, kto ją spowoduje – doświadczony kierowca straci ulgi na wszystkie pojazdy.

Pamiętasz naszego młodego kierowcę z Warszawy? Poniżej przedstawiamy wyniki kalkulacji, gdy współwłaścicielem Forda będzie jego 40-letni ojciec. W przypadku wielu towarzystw widoczna jest różnica 200-300 zł.

wyliczenia polisy OC dla młodego kierowcy razem z doświadczonym kierowcą

W tym momencie zapewne pomyślałeś, że idealnym rozwiązaniem byłoby zarejestrowanie samochodu na kierowcę ze zniżkami i nieinformowanie ubezpieczyciela o tym, że będzie nim jeździł 20-latek. Pamiętaj jednak, że gdy dojdzie do wypadku, a towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło udowodnić, że auto prowadził np. syn właściciela, może się to wiązać z dopłatą do ubezpieczenia.

Promocja – proste rozwiązanie, które obniży koszty polisy!

Kupując ubezpieczenie, możesz również poszukać różnego rodzaju zniżek i promocji, którymi ubezpieczyciele kuszą nowych klientów. Poszukaj również niższych cen np. za płatność z góry, zakup ubezpieczenia przez internet, czy też wykupienie polisy… w dniu urodzin. Wówczas ubezpieczenie auta dla młodych kierowców będzie znacznie tańsze. Nie zapomnij jednak, że nie możesz pozostawić samochodu bez ciągłości ochrony. W innym wypadku zamiast oszczędzić, narazisz się na potężne kary za brak OC.

Oblicz OC dla swojego samochodu!

Najtańsze OC dla młodych kierowców? Nie szukaj szybkiego samochodu!

Wiele osób, decydując się na zakup pierwszego auta dla młodego kierowcy, szuka mocnych aut z dużymi silnikami. To błąd – przynajmniej z finansowego punktu widzenia. Tani samochód dla młodego kierowcy to także i ten, za który nie trzeba przepłacać przy zakupie OC. Większa pojemność silnika i moc idzie w parze z wyższym OC samochodu dla młodego kierowcy. Przykład? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem Peugeota 206 z najmocniejszym, 2-litrowym silnikiem, to za OC zapłacisz w skali roku nawet o 570 złotych więcej, niż za podstawową wersję napędzaną przez jednostkę 1.1-litra.

W pakiecie taniej? Ta zasada sprawdza się także w przypadku ubezpieczeń. Kupując ubezpieczenie samochodu dla młodych kierowców, możesz także zapytać o ubezpieczenie zdrowotne czy nieruchomości. Ubezpieczyciele bardzo często stosują wówczas zniżki, które znacząco obniżają ostateczny rachunek i cena OC dla młodego kierowcy nie jest już tak wysoka.

Warto także przyjrzeć się markom aut. Zasadniczo kierowcy BMW płacą najwięcej za OC. Nie powinien więc być to pierwszy wybór, jeśli chodzi o samochód dla młodego kierowcy, który nie chce się zrujnować na OC.

Gdzie najtaniej OC dla młodego kierowcy?

Niestety na to pytanie nie ma jednej, skutecznej odpowiedzi. Tak naprawdę każdy ubezpieczyciel traktuje klientów indywidualnie i jeśli np. Twój znajomy znalazł najtańszą polisę OC dla młodego kierowcy w Link4 czy PZU nie oznacza to, że Ty również znajdziesz tam atrakcyjną ofertę.

– Wśród towarzystw, które najczęściej posiadają najtańsze oferty dla osób ze świeżym stażem (nie mówimy tylko o osobach młodocianych, ale również o tych, które dopiero co zdobyły uprawnienia) przedstawiają na ten moment Ergo Hestia, PZU, Link4.  Warto pamiętać, że taryfy zmieniają się na przestrzeni czasu dość dynamicznie i warto zawsze porównać aktualne stawki i zakresy lub zapytać o to agenta. W przypadku PZU i Ergo Hestii istnieje możliwość rozbicia składki na 12 rat, co dla młodej osoby może być sporym ułatwieniem na starcie historii ubezpieczeniowej – doradza Agnieszka Małysz, dyrektor regionalna Punkty.

Zasada ta tyczy się nie tylko nowych kierowców, lecz także i tych z historią ubezpieczeniową. Nie ma ubezpieczyciela, który oferuje OC najtaniej dla młodych kierowców, odwracając się od pozostałych grup wiekowych. Jak wspominaliśmy – cena uzależniona jest od wielu czynników.

Mimo to, coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych zauważa problem na rynku. Dlatego coraz częściej spotkasz się z rozwiązaniami zaprojektowanymi na potrzeby najmłodszych klientów jak np. You Can Drive od Ergo Hestii. Wciąż jednak najlepszym rozwiązaniem jest  porównanie wszystkich dostępnych ofert.

Jesteś młodym kierowcą? Przeczytaj także te artykuły:

Zniżki OC dla młodych kierowców – czy to w ogóle jest możliwe?

Tak! Istnieje czasochłonna, ale skuteczna metoda. Wystarczy, że jako nastolatek zarejestrujesz na siebie (możesz być współwłaścicielem) przyczepkę samochodową lub skuter, a następnie będziesz opłacać za nie obowiązkowe OC, którego wysokość nie przekracza kilkudziesięciu złotych rocznie. Jeśli nie spowodujesz tym pojazdem żadnej szkody, to po kilku latach takiej eksploatacji jako młodociany kierowca wyrobisz sobie zniżki OC dla młodych kierowców, które u większości ubezpieczycieli będą honorowane przy ubezpieczeniu OC pierwszego samochodu.

Jeśli interesuje Cię tanie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, warto również skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Punkta. Różnica w cenach ubezpieczenia w różnych towarzystwach może wynosić nawet ponad 500 zł, więc warto zestawić oferty i wybrać tę najtańszą.

Oblicz OC/AC już teraz!

Ważne zmiany nie tylko dla młodych kierowców

Zwiększenie wysokości mandatów to nie jedyny sposób na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Od czerwca 2022 roku towarzystwa ubezpieczeniowe zyskały dostęp do baz danych policji, w których znaleźć można informację na temat historii mandatów kierowcy. Będą one także wpływać bezpośrednio na wysokość cen polis.

Co to oznacza dla „świeżaków”? Wykupienie ubezpieczenia na starszego członka rodu może nie być żadnym rozwiązaniem, jeżeli młodszy użytkownik pojazdu nie będzie przestrzegał zasad kodeksu ruchu drogowego. Jeśli chcesz uniknąć zwyżek OC dla młodych kierowców, pamiętaj, aby unikać dostawania mandatów i prowadzić odpowiedzialnie!

Chcę kupić OC/AC!

Nauka odpowiedzialnej jazdy od najmłodszych lat

Zniżki OC ze względu na wiek interesują wiele osób. Zwróćmy jednak uwagę na to, że nasz system nauki prawidłowego zachowania na drodze nie jest idealny. Kary to jedno, natomiast kierowcy wciąż są zbyt nieświadomi konsekwencji, nie poczuwają się także do odpowiedzialności, a brawura często wygrywa z rozsądkiem.

Największym problemem, na który zwraca uwagę Marek Dworak, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, jest całkowity brak wychowania komunikacyjnego w polskim systemie edukacji. – Młodych ludzi trzeba nauczyć odpowiedzialności i ostrożności na drodze i powinno się to robić wtedy, kiedy ich umysły są najbardziej chłonne, a więc zacząć już w szkole podstawowej. Na kurs prawa jazdy trafiają praktycznie dorośli ludzie, a wtedy na tę naukę jest już za późno – wyjaśnia.

A brawura na drodze bierze się właśnie z braku takiego wychowania. − Skoro uczymy dzieci chemii i fizyki, dlaczego nie uczymy tego, jak zachować się na drodze. Przecież każdy z nas ma do czynienia z ruchem drogowym – jako pieszy, rowerzysta, kierowca. Do szkoły powinna przyjść osoba, która uległa ciężkiemu wypadkowi komunikacyjnemu, i opowiedzieć, jak się dochodzi do zdrowia po długiej rehabilitacji, powinien przyjść więzień odsiadujący wyrok za spowodowanie wypadku, strażak, policjant, ratownik, który brał udział w akcji ratunkowej – ich opowieści na pewno przemówiłyby do młodych umysłów.

Czy drogie OC dla młodego kierowcy jest sprawiedliwe?

Ubezpieczyciele zgodnie tłumaczą, że grupa wiekowa, która powoduje najwięcej wypadków, musi płacić najwyższe składki za ubezpieczenia komunikacyjne. To dlatego ubezpieczenie dla młodych kierowców jest takie drogie! Znawcy zagadnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego podkreślają jednak, że ten system nie jest skuteczny i wcale nie powoduje poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Po pierwsze – jest niesprawiedliwy. Po drugie – nie uczy odpowiedzialnej jazdy i zachęca do naginania prawa.

Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe stosują odpowiedzialność zbiorową – nie wszyscy młodzi kierowcy jeżdżą brawurowo, nie wszyscy powodują wypadki, ale wszyscy muszą płacić wysokie OC. Działa tu wyłącznie motywacja negatywna – straszenie wysokimi cenami i karanie, jeszcze zanim stanie się coś złego.

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?
Kiedy młody kierowca może stracić prawo jazdy?
Czy młody kierowca może jeździć sam?
Ile punktów karnych może mieć młody kierowca?
Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Podsumowanie

 1. Statystyki potwierdzają, że młodzi kierowcy jeżdżą nierozważnie.
 2. Zwyżki za wiek dotyczą przede wszystkim osób do 25. roku życia.
 3. Zapłacisz więcej, jeśli prawo jazdy masz krócej niż trzy lata.
 4. Chcesz płacić mniej? Dobrym sposobem jest dopisanie do ubezpieczenia samochodu osoby, która posiada już zniżki na OC lub AC.
 5. Szukaj specjalnych promocji i zniżek, np. w dniu swoich urodzin.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
85 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej