Przegląd techniczny po terminie – konsekwencje

Aktualizacja:
Young satisfied female mechanic fixing engine at service car garage

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Przegląd techniczny samochodu – po co się go wykonuje?

Przegląd techniczny samochodu jest obowiązkowy nie bez powodu. Dzięki corocznym badaniom jesteśmy w stanie znaleźć i usunąć potencjalne usterki, które mogłyby negatywnie wpływać na bezpieczeństwo podróżowania autem. Podczas przeglądu sprawdzane jest działanie istotnych układów i podzespołów. 

Jak przebiega przegląd techniczny?

Przegląd techniczny – nieważne, czy wykonany w terminie, czy nie – składa się z trzech etapów:

  1. Identyfikacji pojazdu polegającej na weryfikacji zgodności numeru VIN z dowodem rejestracyjnym. 
  2. Kontroli działania układów i podzespołów.
  3. Kontroli dodatkowego wyposażenia pojazdu.

W czasie badania technicznego sprawdza się:

  • układ wydechowy i emisję zanieczyszczeń, 
  • ogumienie, 
  • oświetlenie auta, 
  • działanie hamulców,
  • układ kierowniczy, 
  • zawieszenie oraz nadwozie, 
  • obowiązkowe wyposażenie.

Przeprowadzenie przeglądu technicznego zajmuje około pół godziny. Nie każdy kierowca wie o tym, że czas poświęcony na wykonanie badania w stacji diagnostycznej jest rejestrowany w CEP. Jeśli przegląd trwał zbyt krótko, może to wzbudzić podejrzenia. Lepiej więc uzbroić się w cierpliwość i pozwolić diagnoście dokładnie zbadać pojazd. 

Przeczytaj także: Badania techniczne i przeglądy – oto, co musisz wiedzieć

Kara za przegląd techniczny po terminie

To, że badanie techniczne samochodu przeprowadza się jedynie raz w roku, sprawia, iż wielu kierowców zwyczajnie zapomina o jego powtórzeniu. Co grozi za taką nieuważność? Jeśli chodzi o prawodawstwo – nie istnieją przepisy, które nakazywałyby ściganie opieszałych kierowców. Oznacza to, że jazda bez ważnego przeglądu technicznego nie niesie za sobą prawnych konsekwencji – do momentu zatrzymania auta przez patrol policji. 

Jeśli poruszamy się samochodem bez przeglądu i zostaniemy zatrzymani do kontroli drogowej, musimy liczyć się z konsekwencjami. Kara za ominięcie terminu badania może wynosić nawet 5000 zł. To najwyższa grzywna, jaką możemy zapłacić. Podczas kontroli policjant sprawdza stan techniczny pojazdu tak, jak pozwalają mu na to aktualne warunki, i indywidualnie ustala wysokość kary za brak przeglądu technicznego. Gdy samochód jest w dobrym stanie, bez oczywistych usterek, możemy liczyć na zmniejszenie kary. Jednocześnie fatalna kondycja auta może skończyć się zabraniem dowodu rejestracyjnego i odholowaniem samochodu na parking na koszt kierowcy. 

Przegląd techniczny po terminie – jak wygląda? 

Przegląd po terminie przebiega tak samo, jak każde inne badanie techniczne. Stacja diagnostyczna nie wyciąga konsekwencji z przegapienia obowiązującego okresu. Możemy więc swobodnie udać się na przegląd techniczny po terminie bez strachu, że zapłacimy dodatkową karę – chyba że trasę do stacji diagnostycznej pokonamy samochodem bez badania i natrafimy na patrol policji. 

Cena przeglądu technicznego po terminie

Cena przeglądu technicznego samochodu osobowego w każdej stacji diagnostycznej jest identyczna i w 2023 r. wynosi 99 zł. W przypadku badania po terminie kwota ta jest taka sama. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przegląd przeprowadza się 30 dni po wyznaczonej dacie badania – wówczas trzeba liczyć się z płatnością zwiększoną o 100%. 

Warto wiedzieć, że cena przeglądu technicznego jest taka sama bez względu na to, czy samochód przejdzie badanie pozytywnie, czy negatywnie. W przypadku, kiedy stan auta nie pozwala na „podbicie” przeglądu, zapłacona kwota nie jest zwracana. Kierowca ma wówczas obowiązek naprawy wskazanych usterek w terminie 14 dni. Po tym czasie powinien wrócić na stację diagnostyczną i uiścić opłatę za weryfikację przeprowadzonych napraw. 

Jak dojechać na badanie techniczne bez przeglądu?

Jest kilka możliwości na dotarcie do stacji diagnostycznej bez ważnego przeglądu. Pierwszą, nie polecaną przez nas opcją jest po prostu podjechanie autem bez ważnego przeglądu. Może być to jednak bardzo kosztowne w przypadku, gdy po drodze natkniemy się na patrol policji. Mandat za brak przeglądu technicznego czasem bywa wyższy niż koszt wynajęcia lawety. 

Najbezpieczniejszą i najszybszą możliwością dotarcia do stacji diagnostycznej jest właśnie wypożyczenie lawety. Dzięki temu mamy pewność, że w drodze nie spotkają nas przykre konsekwencje w postaci dodatkowych mandatów, a auto zostanie bezpiecznie dostarczone do celu. 

Trzecią opcją dostania się do stacji diagnostycznej jest wykorzystanie tzw. czerwonych tablic. Aby móc skorzystać z tego sposobu, należy złożyć w urzędzie wniosek o wydanie pozwolenia czasowego na jazdę autem w celu przeprowadzenia badania technicznego. Przy składaniu prośby konieczne jest okazanie dowodu rejestracyjnego oraz posiadanie tablic, które zostają zatrzymane przez urząd. Pozwolenie wydawane jest na 30 dni. Od momentu jego uzyskania można poruszać się po drogach publicznych i dojechać na zaległe badanie techniczne. 

Przegląd samochodu zarejestrowanego za granicą

W Polsce można poruszać się samochodami zarejestrowanymi za granicą bez konieczności ich przerejestrowywania – o ile ośrodek interesów życiowych kierowcy znajduje się za granicą. Należy jednak pamiętać, by zawsze mieć przy sobie dowód rejestracyjny, który potwierdza prawo do korzystania z auta. 

Czy przegląd samochodu zarejestrowanego za granicą jest konieczny w Polsce? Wszystko zależy od tego, z jakiego kraju pochodzi. Zgodnie z Dyrektywą 2014/45/UE z 3.04.2014 okresowe badanie techniczne pojazdów zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej jest obowiązkowe. Inaczej sytuacja wygląda z samochodami spoza Unii. Przegląd samochodu zarejestrowanego za granicą, np. na Ukrainie, nie jest konieczny, jeśli lokalne przepisy są inne niż te obowiązujące na terenie UE. Takie samochody uczestniczą w ruchu zgodnie z Konwencją o ruchu drogowym z 1968 r.

Obowiązki kierowcy – o czym musimy pamiętać? 

Wykonywanie okresowych badań technicznych w odpowiednim terminie to tylko jeden z obowiązków, o których musimy pamiętać. Drugą kwestią jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Jest ono bezwzględnie obowiązkowe, a za jego brak grożą dotkliwe kary. Ubezpieczenie OC musi mieć każdy pojazd – nawet ten, który na co dzień jedynie stoi bezczynnie na przydomowym parkingu. Składki ubezpieczenia OC, podobnie jak AC (które nie jest obowiązkowe, ale warto się na nie zdecydować zwłaszcza w przypadku stosunkowo nowych aut), mogą znacznie się od siebie różnić w zależności od modelu samochodu, jego wieku, doświadczenia kierowcy itp. Warto skorzystać z kalkulatora OC/AC, aby wiedzieć, ile musimy przeznaczyć na obowiązkowe ubezpieczenie. 

Pytania i odpowiedzi

Ile można spóźnić się z przeglądem technicznym samochodu?
Czy auto może stać na parkingu bez przeglądu technicznego?
Jakie konsekwencje grożą za zrobienie przeglądu dzień po terminie?
Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej