Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Aktualizacja:
smierc-wlasciciela-pojazdu

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Po śmierci właściciela pojazdu możliwe są dwie drogi postępowania z samochodem. Wszystko uzależnione jest od tego, czy zmarły pozostawił po sobie testament, czy nie. W pierwszym przypadku konieczne będzie formalne potwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu. Jeżeli jednak ostatnia wola nie została spisana, wtedy prawa do pojazdu wyznaczane są zgodnie z prawem dziedziczenia.

Przyglądamy się dokładnie, jak należy wyrejestrować samochód po śmierci właściciela i kiedy możemy to zrobić. Czy OC przechodzi na kolejnego właściciela, jak w przypadku sprzedaży?

Śmierć właściciela pojazdu a wola zmarłego zapisana w testamencie

Jeżeli poprzedni posiadacz auta spisał za życia testament, uregulowanie kwestii prawnych staje się znacznie prostsze. Poświadczenie uzyskane u notariusza przyspiesza proces przeniesienia własności. W innym wypadku sprawy spadkowe mogą trwać nawet wiele miesięcy. Pamiętaj jednak, że w przypadku gdyby notariusz powziął jakiekolwiek wątpliwości dotyczące danego testamentu, wówczas i tak przekieruje nas do sądu.

Notariusz ma prawo odmówić poświadczenia dziedziczenia, jeśli na przykład nie będą przy nim obecni wszyscy spadkobiercy. Posiada również taką możliwość, gdy okaże się, że istnieją inne wcześniej otwarte/ogłoszone testamenty sporządzone przez zmarłego lub zmarły nie posiadał obywatelstwa polskiego.

Dziedziczenie na podstawie ustawy, czyli gdy zmarły nie pozostawia testamentu

O ile sytuacja, gdy zmarły wyraził swoją wolę w testamencie, o tyle należy zastanowić się co zrobić w momencie, gdy zmarły nie sporządził owego dokumentu. Przerejestrowanie samochodu po śmierci właściciela nie może odbyć się tak po prostu. Podobnie, jak resztę dobytku, także auto podchodzi pod przepisy prawa o dziedziczeniu.

Zgodnie z polskimi przepisami, w przypadku braku testamentu, spadek dziedziczy najbliższa rodzina. Jest to tak zwane dziedziczenie ustawowe. Według niego przedmioty pozostawione przez zmarłego w pierwszej kolejności przypadają małżonkowi i dzieciom. W przypadku zaś braku potomstwa – przez małżonka, rodziców i rodzeństwo. Również w tej sytuacji poświadczenie nabycia odbywa się przed sądem rejonowym lub u notariusza.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Zniesienie współwłasności w przypadku kilku spadkobierców

Jeżeli w toku dziedziczenia ustawowego stajemy się właścicielem części pojazdu np. ¼, wówczas musimy podjąć wspólną decyzję, kto otrzymuje auto. Zniesienie współwłasności odbywa się wtedy poprzez zrzeczenie się przez pozostałych części spadku. Zazwyczaj wiąże się to ze spłatą wartości.

Takie rozwiązanie jest zgodne z Kodeksem postępowania cywilnego. Jak mówi polskie prawo rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów K.p.c.

Przerejestrowanie pojazdu, którego właściciel zmarł

Kiedy już posiadamy notarialne bądź sądowe poświadczenie o nabyciu spadku (pojazdu), wówczas oficjalnie możemy przerejestrować go. Podobnie, jak w przypadku standardowej rejestracji pojazdu, udajemy się do wydziału komunikacji lub starostwa powiatowego z naszym miejscem zamieszkania. Jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela? Musisz przygotować niezbędne dokumenty:

Ubezpieczenie OC po śmierci właściciela pojazdu

Ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe. Jego brak naraża właściciela na nawet kilku tysięczne kary. Co więc dzieje się w przypadku, gdy osoba, która zawarła umowę, nie żyje? Polisa nie wygasa automatycznie – na spadkobierców zmarłego przechodzą prawa i obowiązki wynikające z zawartej wcześniej umowy.

– Ubezpieczenie na podstawie aktu notarialnego świadczącego o własności, wydanego w oparciu o postępowanie sądowe po ujawnieniu testamentu bądź jego braku, zostaje przepisane na właściciela bądź właścicieli, którzy są spadkobiercami pojazdu – dodaje ekspert ds. ubezpieczeń Agnieszka Małysz.

Polisy OC nie możemy „przerwać” na czas trwania postępowania spadkowego. Spadkobiercy zobowiązani są poinformować ubezpieczyciela o śmierci właściciela pojazdu. Jeśli polisa wygaśnie przed zakończeniem sprawy sądowej – odnowić ją, aby zachować jej ciągłość. Kodeks cywilny stanowi, iż do czasu podziału majątku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli więc zaniedbają kwestię przedłużenia w odpowiednim momencie polisy OC, zapłacą karę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Sprawdź cenę polisy OC już dziś

Oczywiście jeśli postępowanie spadkowe zostanie sfinalizowane przed upływem terminu ważności polisy, wówczas nowy właściciel pojazdu ma prawo wypowiedzieć umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela i zawrzeć nową w innym TU. Co w przypadku, gdy umowa nie zostanie wypowiedziana? Wówczas ubezpieczyciel przeliczy składkę, dostosowując ją do nowego właściciela samochodu, z uwzględnieniem przysługujących mu zniżek bądź zwyżek.

Umowę na polisę OC oficjalnie rozwiązać możemy wyłącznie w przypadku wyrejestrowania i zezłomowania odziedziczonego samochodu.

Zobacz także: Śmierć właściciela pojazdu – co z ubezpieczeniem OC?

Co dzieje się z pozostałymi polisami?

Coraz więcej kierowców decyduje się na ubezpieczenie AC czy pakiet assistance. Pozwalają one ograniczyć znacznie wydatki w nieprzewidzianych sytuacjach. Co jednak dzieje się z polisą po śmierci właściciela? W przeciwieństwie do OC ubezpieczenia dodatkowe wygasają i przestają obowiązywać.

Nową polisą na AC, NNW czy assistance zawrzeć można jeszcze przed zakończeniem postępowania spadkowego. Pamiętaj jednak, że odszkodowanie z tytułu ewentualnej szkody wypłacone zostanie przez ubezpieczyciela i tak dopiero po formalnym ustaleniu przynależności samochodu, a więc po finalizacji procesu spadkowego.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela

Nie każdy chce zachować odziedziczony samochód. Możemy mieć własny, stan auta nie sprzyja jego dalszemu użytkowaniu lub po prostu nie posiadamy prawa jazdy. Jeśli chcemy pozbyć się niechcianego spadku, wówczas konieczne będzie zezłomowanie pojazdu na wybranej stacji demontażu, a następnie wyrejestrowanie go. Te kroki przedsięwziąć możemy wyłącznie po poświadczeniu u notariusza lub w sądzie rejonowym własności pojazdu.

Po przyjęciu pojazdu do kasacji właściciel otrzymuje:

  • unieważnienie dowodu rejestracyjnego,
  • zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do Stacji Demontażu Pojazdów,
  • unieważnienie tablic rejestracyjnych,
  • unieważnienie karty pojazdu (jeśli była wydana).

W celu wyrejestrowania samochodu należy udać się do właściwego wydziału komunikacji w ciągu 30 dni. Na wizytę nie zapomnij zabrać ze sobą zaświadczenia o przyjęciu pojazdu do kasacji oraz tablic rejestracyjnych.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Wyrejestrowanie pojazdu a ubezpieczenie OC

Z chwilą wydania zaświadczenia o przyjęciu pojazdu na złom, przestaje obowiązywać opłata OC. Jeżeli przedstawisz ubezpieczycielowi zaświadczenie o zezłomowaniu ze stacji demontażu i zaświadczenie o wyrejestrowaniu z wydziału komunikacji, otrzymasz zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Zwrot OC jest naliczany proporcjonalnie, z dokładnością co do dnia od daty wyrejestrowania pojazdu.

Oblicz składkę ubezpieczenia OC

Jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela?
Co dzieje się z samochodem po śmierci właściciela?
Kto dziedziczy samochód po śmierci właściciela?

Podsumowanie

  1. Notariusz ma prawo odmówić poświadczenia dziedziczenia.
  2. Jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu, spadek zostaje rozdzielony zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego.
  3. Bez uregulowanej sytuacji prawnej nie możesz podjąć żadnych działań związanych z pojazdem.
  4. W trakcie przeprowadzania procesu spadkowego osoby dziedziczące mają obowiązek przedłużyć umowę OC.
  5. Spadkobierca może wyrejestrować auto po śmierci właściciela.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
26 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej