Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Aktualizacja:
smierc-wlasciciela-pojazdu

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Po śmierci właściciela pojazdu możliwe są dwie drogi postępowania z samochodem. Wszystko uzależnione jest od tego, czy zmarły pozostawił po sobie testament, czy nie. W pierwszym przypadku konieczne będzie formalne potwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu. Jeżeli jednak ostatnia wola nie została spisana, wtedy prawa do pojazdu wyznaczane są zgodnie z prawem dziedziczenia.

Przyglądamy się dokładnie, jak należy wyrejestrować samochód po śmierci właściciela i kiedy możemy to zrobić. Czy OC przechodzi na kolejnego właściciela, jak w przypadku sprzedaży?

Śmierć właściciela pojazdu a wola zmarłego zapisana w testamencie

Jeżeli poprzedni posiadacz auta spisał za życia testament, uregulowanie kwestii prawnych staje się znacznie prostsze. Poświadczenie uzyskane u notariusza przyspiesza proces przeniesienia własności. W innym wypadku sprawy spadkowe mogą trwać nawet wiele miesięcy. Pamiętaj jednak, że w przypadku gdyby notariusz powziął jakiekolwiek wątpliwości dotyczące danego testamentu, wówczas i tak przekieruje nas do sądu.

Notariusz ma prawo odmówić poświadczenia dziedziczenia, jeśli na przykład nie będą przy nim obecni wszyscy spadkobiercy. Posiada również taką możliwość, gdy okaże się, że istnieją inne wcześniej otwarte/ogłoszone testamenty sporządzone przez zmarłego lub zmarły nie posiadał obywatelstwa polskiego.

Dziedziczenie na podstawie ustawy, czyli gdy zmarły nie pozostawia testamentu

O ile sytuacja, gdy zmarły wyraził swoją wolę w testamencie, o tyle należy zastanowić się co zrobić w momencie, gdy zmarły nie sporządził owego dokumentu. Przerejestrowanie samochodu po śmierci właściciela nie może odbyć się tak po prostu. Podobnie, jak resztę dobytku, także auto podchodzi pod przepisy prawa o dziedziczeniu.

Zgodnie z polskimi przepisami, w przypadku braku testamentu, spadek dziedziczy najbliższa rodzina. Jest to tak zwane dziedziczenie ustawowe. Według niego przedmioty pozostawione przez zmarłego w pierwszej kolejności przypadają małżonkowi i dzieciom. W przypadku zaś braku potomstwa – przez małżonka, rodziców i rodzeństwo. Również w tej sytuacji poświadczenie nabycia odbywa się przed sądem rejonowym lub u notariusza.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Zniesienie współwłasności w przypadku kilku spadkobierców

Jeżeli w toku dziedziczenia ustawowego stajemy się właścicielem części pojazdu np. ¼, wówczas musimy podjąć wspólną decyzję, kto otrzymuje auto. Zniesienie współwłasności odbywa się wtedy poprzez zrzeczenie się przez pozostałych części spadku. Zazwyczaj wiąże się to ze spłatą wartości.

Takie rozwiązanie jest zgodne z Kodeksem postępowania cywilnego. Jak mówi polskie prawo rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów K.p.c.

Przerejestrowanie pojazdu, którego właściciel zmarł

Kiedy już posiadamy notarialne bądź sądowe poświadczenie o nabyciu spadku (pojazdu), wówczas oficjalnie możemy przerejestrować go. Podobnie, jak w przypadku standardowej rejestracji pojazdu, udajemy się do wydziału komunikacji lub starostwa powiatowego z naszym miejscem zamieszkania. Jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela? Musisz przygotować niezbędne dokumenty:

Ubezpieczenie OC po śmierci właściciela pojazdu

Ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe. Jego brak naraża właściciela na nawet kilku tysięczne kary. Co więc dzieje się w przypadku, gdy osoba, która zawarła umowę, nie żyje? Polisa nie wygasa automatycznie – na spadkobierców zmarłego przechodzą prawa i obowiązki wynikające z zawartej wcześniej umowy.

– Ubezpieczenie na podstawie aktu notarialnego świadczącego o własności, wydanego w oparciu o postępowanie sądowe po ujawnieniu testamentu bądź jego braku, zostaje przepisane na właściciela bądź właścicieli, którzy są spadkobiercami pojazdu – dodaje ekspert ds. ubezpieczeń Agnieszka Małysz.

Polisy OC nie możemy „przerwać” na czas trwania postępowania spadkowego. Spadkobiercy zobowiązani są poinformować ubezpieczyciela o śmierci właściciela pojazdu. Jeśli polisa wygaśnie przed zakończeniem sprawy sądowej – odnowić ją, aby zachować jej ciągłość. Kodeks cywilny stanowi, iż do czasu podziału majątku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli więc zaniedbają kwestię przedłużenia w odpowiednim momencie polisy OC, zapłacą karę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Sprawdź cenę polisy OC już dziś

Oczywiście jeśli postępowanie spadkowe zostanie sfinalizowane przed upływem terminu ważności polisy, wówczas nowy właściciel pojazdu ma prawo wypowiedzieć umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela i zawrzeć nową w innym TU. Co w przypadku, gdy umowa nie zostanie wypowiedziana? Wówczas ubezpieczyciel przeliczy składkę, dostosowując ją do nowego właściciela samochodu, z uwzględnieniem przysługujących mu zniżek bądź zwyżek.

Umowę na polisę OC oficjalnie rozwiązać możemy wyłącznie w przypadku wyrejestrowania i zezłomowania odziedziczonego samochodu.

Co dzieje się z pozostałymi polisami?

Coraz więcej kierowców decyduje się na ubezpieczenie AC czy pakiet assistance. Pozwalają one ograniczyć znacznie wydatki w nieprzewidzianych sytuacjach. Co jednak dzieje się z polisą po śmierci właściciela? W przeciwieństwie do OC ubezpieczenia dodatkowe wygasają i przestają obowiązywać.

Nową polisą na AC, NNW czy assistance zawrzeć można jeszcze przed zakończeniem postępowania spadkowego. Pamiętaj jednak, że odszkodowanie z tytułu ewentualnej szkody wypłacone zostanie przez ubezpieczyciela i tak dopiero po formalnym ustaleniu przynależności samochodu, a więc po finalizacji procesu spadkowego.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela

Nie każdy chce zachować odziedziczony samochód. Możemy mieć własny, stan auta nie sprzyja jego dalszemu użytkowaniu lub po prostu nie posiadamy prawa jazdy. Jeśli chcemy pozbyć się niechcianego spadku, wówczas konieczne będzie zezłomowanie pojazdu na wybranej stacji demontażu, a następnie wyrejestrowanie go. Te kroki przedsięwziąć możemy wyłącznie po poświadczeniu u notariusza lub w sądzie rejonowym własności pojazdu.

Po przyjęciu pojazdu do kasacji właściciel otrzymuje:

  • unieważnienie dowodu rejestracyjnego,
  • zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do Stacji Demontażu Pojazdów,
  • unieważnienie tablic rejestracyjnych,
  • unieważnienie karty pojazdu (jeśli była wydana).

W celu wyrejestrowania samochodu należy udać się do właściwego wydziału komunikacji w ciągu 30 dni. Na wizytę nie zapomnij zabrać ze sobą zaświadczenia o przyjęciu pojazdu do kasacji oraz tablic rejestracyjnych.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Wyrejestrowanie pojazdu a ubezpieczenie OC

Z chwilą wydania zaświadczenia o przyjęciu pojazdu na złom, przestaje obowiązywać opłata OC. Jeżeli przedstawisz ubezpieczycielowi zaświadczenie o zezłomowaniu ze stacji demontażu i zaświadczenie o wyrejestrowaniu z wydziału komunikacji, otrzymasz zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Zwrot OC jest naliczany proporcjonalnie, z dokładnością co do dnia od daty wyrejestrowania pojazdu.

Oblicz składkę ubezpieczenia OC

Jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela?
Co dzieje się z samochodem po śmierci właściciela?
Kto dziedziczy samochód po śmierci właściciela?

Podsumowanie

  1. Notariusz ma prawo odmówić poświadczenia dziedziczenia.
  2. Jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu, spadek zostaje rozdzielony zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego.
  3. Bez uregulowanej sytuacji prawnej nie możesz podjąć żadnych działań związanych z pojazdem.
  4. W trakcie przeprowadzania procesu spadkowego osoby dziedziczące mają obowiązek przedłużyć umowę OC.
  5. Spadkobierca może wyrejestrować auto po śmierci właściciela.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
20 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Ula
Ula
2 lat temu

A co z przeglądem tech. pojazdu, jeśli sprawa spadkowa toczy się ponad dwa lata?Czy płaci się karę za nie zrobienie przeglądu?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Ula

W tej sprawie polecam kontakt z radcą prawnym.

Artur
Artur
1 rok temu
Reply to  Ula

A co ma przegląd do właściciela? To może zrobić nawet bezdomny z dowolnym samochodem.

Edyta
Edyta
2 lat temu

Mam pytanie , co w sytuacji kiedy osoba sprzedała samochód i nie zdążyła zgłosić zbycia samochodu w |Wydziale Komunikacji ponieważ umarła. Czy fakt ten ma zgłosić żyjący członek rodziny czy nie trzeba zgłaszać? Dzwoniliśmy do kilku urzędów interpretacja jest dwuznaczna, każdy interpretuje inaczej.

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Edyta

Przede wszystkim proszę skontaktować się z Ubezpieczycielem, aby poinformować o zaistniałej sytuacji. Ubezpieczyciel zapewne będzie prosił o przesłanie umowy kupna-sprzedaży. Co do informacji z Urzędu – polecam postąpić zgodnie z Pani urzędem lub skontaktować się z radcą prawnym.

Łukasz
Łukasz
2 lat temu

Witam
Jak załatwia się taką sprawę jeśli mój tata zmarł, a ja jego syn jestem współwłaścicielem samochodu. Też muszę iść do notariusza jeśli tata nie zostawił testamentu ?
Czy jeśli jestem współwłaścicielem pojazdu łatwiej załatwia się takie przepisanie samochodu na mnie ?
Jaki jest mniej więcej koszt ?
Pozdrawiam

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Łukasz

Dzień dobry, polecam skontaktować się w tej sprawie bezpośrednio z wydziałem komunikacji.

kol90
kol90
1 rok temu
Reply to  Łukasz

Witam !
Czy mógłby pan podzielić się informacją jak załatwić taką sprawę ?
Ja właśnie mam ten sam problem bo też byłem współwłaścicielem samochodu taty.

karolina
karolina
1 rok temu

Dzień dobry,

co w sytuacji jeśli tata po zakupie nie przerejestrował auta – było to przed rokiem 2020, po czym zmarł i auto poprzez dziedziczenie przeszło na mnie i na siostrę? Jak dopełnić przerejestrowania auta ponieważ skończyło się miejsce na pieczątki?

Pozdrawiam

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  karolina

Dzień dobry,

Proszę skontaktować się z wydziałem komunikacji, aby dopytać jakie dokumenty będą wymagane. Przede wszystkim proszę sprawdzić, czy jest umowa kupna-sprzedaży potwierdzająca nabycie auta od osoby, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym.

Grażyna
Grażyna
11 miesięcy temu
Reply to  karolina

Może Pani napisać jak udało się to załatwić? Mam identyczną sytuację.

Agnieszka
Agnieszka
9 miesięcy temu

Witam. Zmarła moja babcia. Miała ona ogara. Przed śmiercią motor trafił do mnie ale nie było żadnych formalności. Co zrobić w takiej sytuacji aby stać się jego wlascicielem

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
9 miesięcy temu
Reply to  Agnieszka

Dzień dobry. Wygląda, że sprawa o której Państwo piszą wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu.
Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym.

Tomek
Tomek
7 miesięcy temu

Co w sytuacji gdy zmarł jeden z rodziców? Wszystko poszło do podziału, dzieci chcą aby auta były na ojca zarejestrowane. Rozumiem, że darowizna na niego. Wystarczy papierek, czy notariusz musi to klepnąć? Czy US też należy zgłosić taką darowiznę? Wartość jeden 10k, drugi 15k.

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
7 miesięcy temu
Reply to  Tomek

Dzień dobry. Jeżeli dzieci są pełnoletnie wystarczy umowa darowizny. Tak wysoką darowiznę należy zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Iwona
Iwona
6 miesięcy temu

Co w sytuacji jeśli osoba zmarła dzień wcześniej kupiła samochód i nie zdążyła go zarejestrować. Umowa kupna jest na zmarłego ojca. Jest żona i dwójka dorosłych dzieci

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
6 miesięcy temu
Reply to  Iwona

Dzień dobry. W sytuacji jeżeli nie było spisanego testamentu. Właścicielami stają się małżonka i dwójka dzieci.

Krzysztof
Krzysztof
5 miesięcy temu

W urzędzie kazano wyszczególnić na piśmie że 1/4 spadku czyli auto przechodzi na żonę, a dzieci zmarłego się zrzekają na jej korzyść. Dzieci zrzekły się spadku na rzecz małżonki po zmarłym ale nie wyszczególniły że to jest auto i urząd robi problem z zarejestrować auto

eryry
eryry
4 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

daj flaszke

Andrzej
Andrzej
4 miesięcy temu

A co w przypadku gdy tata zmarl nie zostawil spadku a byl wlascicielem pojazdu zostala mama i trojka rodzenstwa kazdy ma akt poswiadczenia dziedziczenia czy moge zezlomowac pojazd