CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – czym jest i jak możesz z niej korzystać?

Aktualizacja:
Cepik

Baza CEPiK zbiera informacje zarówno o pojazdach, jak i kierowcach. Niewielu kierowców wie jednak, że z części zgromadzonych tam danych mogą korzystać również oni. Kiedy warto zrobić użytek z zasobów CEPiK? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

System CEPiK jest wciąż rozbudowywany, co wiąże się z udostępnianiem użytkownikom nowych funkcjonalności. Aktualnie z bazy tej korzystają różne instytucje państwowe (np. policja, sądy, komornicy sądowi), ale też osoby fizyczne. Zastanawiasz się, kiedy będziesz mógł skorzystać z CEPiK? Choćby przy zakupie pojazdu z rynku wtórnego. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o CEPiK i tym, kiedy warto zajrzeć na jego stronę internetową, zapoznaj się z przygotowanym przez nas poradnikiem.

Co to jest Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK)?

Od strony technicznej CEPiK to baza informacji, której prowadzeniem od 1 stycznia 2016 r. zajmuje się Ministerstwo Cyfryzacji. Z kolei za udostępnianie informacji (zarówno uprawnionym instytucjom, jak i osobom fizycznym) odpowiedzialny jest Centralny Ośrodek Informacji (COI).

Jakie informacje znajdziesz w zbiorze Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców? Jak wskazuje sama nazwa, jej częścią są dwie bazy:

  • Centralna Ewidencja Pojazdów (CEP) – jej zasoby obejmują informacje m.in. o kradzieży pojazdu, danych właścicieli (poprzednich, aktualnych) i terminach badań technicznych,
  • Centralna Ewidencja Kierowców (CEK) – jej zasoby obejmują informacje o osobach, które uzyskały uprawnienia do kierowania pojazdami i tych, którym uprawnienia te cofnięto.

Informacje do CEPiK przekazują różne podmioty, w tym przede wszystkim: wydziały komunikacji (ich zadaniem jest m.in. rejestracja pojazdów), policja, stacje kontroli pojazdów i firmy ubezpieczeniowe. W razie niezgodności informacji w bazie ze stanem rzeczywistym zmiany może dokonać tylko podmiot, który przekazał nieprawidłowe dane.

Od 2017 r. funkcjonuje CEPiK 2.0, który działa na podstawie znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ostatnie zmiany w systemie miały miejsce w 2020 r. – dotyczyły one m.in. przekazywania informacji o wskazaniach drogomierzy. W przyszłości można spodziewać się, że baza CEPiK zostanie poszerzona o kolejne funkcjonalności.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

CEPiK – najważniejsze usługi dla osób fizycznych

Rozbudowa bazy CEPiK podyktowana jest potrzebami nie tylko instytucji, ale również osób fizycznych, które także mają interes w sprawdzeniu np. pochodzenia pojazdu. Z tego względu część usług dedykowana jest właśnie obywatelom. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć cztery:

  • Historia Pojazdu,
  • Bezpieczny autobus,
  • Punkty karne online,
  • Mój pojazd.

Z wszystkich wymienionych usług można skorzystać bezpłatnie – wystarczy przejść na stronę http://www.cepik.gov.pl/dla-obywateli. To właśnie tam znajdują się odnośniki do poszczególnych serwisów.

Historia Pojazdu – kiedy warto z niej skorzystać?

Zakup samochodu z rynku wtórnego wiąże się z pewnym ryzykiem. Zapewnienia sprzedawców (że auto nie jest powypadkowe czy wskazanie licznika wynika z jego sporadycznego użytkowania) czasami okazują się nieprawdziwe. Jeżeli właśnie przymierzasz się do zakupu samochodu, centralny rejestr pojazdów, a dokładniej usługa Historia Pojazdu, pozwoli Ci zweryfikować słowa osoby wystawiającej auto na sprzedaż.

Rejestr samochodów w ramach usługi Historia Pojazdu zawiera informacje nie tylko o pojazdach z Polski – w bazie znajdują się dane o autach z innych europejskich państw, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Od 24 kwietnia 2020 r. zasoby bazy zostały powiększone o dane samochodów sprowadzanych z Niemiec. To informacja szczególnie ważna dla osób, które kupują używany samochód z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi.


Dowiedz się także, jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec

Aby sprawdzić, czy pojazd nie zgłoszono jako kradziony, a także upewnić się, że ma on aktualne ubezpieczenie OC i badanie techniczne, wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl, a następnie podaj jego dane – numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Informacje o pojeździe znajdziesz w formie raportu, który możesz pobrać i wydrukować. Pod względem możliwości zweryfikowania, czy pojazd ubezpieczono, Historia Pojazdu jest alternatywą dla narzędzia oferowanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Odczyty drogomierzy przy badaniu technicznym są gromadzone w CEPiK od 2014 r. W sekcji „Oś czasu” można znaleźć też informacje o szkodach istotnych (np. o uszkodzeniu elementów układu kierowniczego). O te informacje baza CEPiK została rozszerzona 1 marca 2018 r.

Usługę Historia Pojazdu udostępniono osobom fizycznym, aby obrót samochodami używanymi był jeszcze bezpieczniejszy. Wśród kierowców cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem. Świadczą o tym liczby – w 2019 r. skorzystano z niej prawie 130 mln razy.

Jakie informacje można sprawdzić w usłudze Bezpieczny autobus?

Wysyłasz dziecko na wycieczkę? Zdarza się, że do pracy dojeżdżasz komunikacją miejską? Dzięki usłudze Bezpieczny autobus możesz upewnić się, że pojazd, którym Ty lub Twoi najbliżsi będziecie podróżować, został zarejestrowany oraz ma aktualne badanie techniczne i polisę OC. Aby dokonać weryfikacji, wystarczy przejść na stronę bezpiecznyautobus.gov.pl, a następnie podać numer rejestracyjny autobusu.

Analogicznie jak w przypadku usługi Historia Pojazdu będziesz mógł pobrać raport. Znajdziesz w nim także dane techniczne pojazdu, w tym liczbę miejsc.

Jak można przeczytać na stronie internetowej cepik.gov.pl, usługa Bezpieczny autobus cieszy się dużym zainteresowaniem wśród użytkowników. Miesięcznie za pośrednictwem tej usługi do CEPiK trafia ponad 17 000 zapytań.

Sprawdź swoje punkty karne – skorzystaj z usługi Punkty karne online

Jeszcze do niedawna punkty karne można było sprawdzić jedynie na komisariacie policji. Dziś stan punktów karnych kontrolować możesz również przez internet. Aby skorzystać z usługi Punkty karne online, musisz posiadać profil zaufany. Założysz go za pomocą internetowego konta bankowego, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jeżeli nie masz profilu zaufanego, skorzystaj z tymczasowego profilu zaufanego – swoją tożsamość będziesz musiał potwierdzić w rozmowie wideo z urzędnikiem.

Sprawdź też: Raport roczny Punkty 2023 r. ▷ Ceny ubezpieczenia samochodu już od 140 zł!

Po zalogowaniu się na swoje konto, będziesz mógł pobrać informację o liczbie punktów karnych. Pamiętaj jednak, że taki wydruk nie jest dokumentem urzędowym, a to oznacza, że może nie zostać uznany np. przez sąd.

W usłudze Punkty karne online widoczne są aktywne punkty (czyli te będące na koncie kierowcy) i tymczasowe punkty karne (przyznane za naruszenia, za które kierowca nie przyjął mandatu).

Baza punktów karnych jest aktualizowana raz dziennie. Za pośrednictwem tej usługi CEPiK będziesz mógł sprawdzić stan wyłącznie swoich punktów karnych (a nie np. zaprzyjaźnionego kierowcy).

Czym jest i jak działa usługa Mój pojazd?

Ze strony Cepik.gov.pl przejść można również do usługi Mój pojazd. Jeżeli wystawiasz swój samochód na sprzedaż i chcesz podać w ogłoszeniu wszystkie najważniejsze informacje zgodnie ze stanem rzeczywistym, przyda Ci się dostęp właśnie do tej usługi. Korzystając z tego serwisu, możesz sprawdzić informacje o swoim aucie. W tym przypadku również będziesz potrzebował profilu zaufanego.

Po zalogowaniu się na swoje konto sprawdzisz m.in. terminy ważności polisy OC i badania technicznego, a także dane techniczne auta (marka, model, rok produkcji, pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa). W tej usłudze CEPiK udostępnia informacje o zmianie praw własności (sprzedaż, darowizna pojazdu).

Historia pojazdu nie działa – co robić?

Historiapojazdu.gov.pl nie działa? Przyczyn może być kilka. Być może dane, które wprowadzasz są niepoprawne. Spróbuj wpisać je jeszcze raz. Oprócz tego przyczyną może być także nieaktualna przeglądarka. Sprawdź więc, czy posiadasz najnowszą wersję przeglądarki internetowej. Jeśli Historia pojazdu nadal nie działa, koniecznie może się okazać wyłączenie java script oraz plików cookies.

Jak widzisz, baza CEPiK to bardzo cenne źródło informacji dla kierowców, którzy chcą sprawdzić dane swojego auta, ale także kupić samochód używany bądź zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych w wypadku wycieczki autobusem.

Pytania i odpowiedzi

CEPiK – co to jest?
Jak sprawdzić prawo jazdy w CEPiK?
Co zrobić, jeśli Historia pojazdu nie działa?
Jak sprawdzić pojazd w CEPiK?
Centralny rejestr pojazdów – gdzie znajdę?

Podsumowanie

  1. CEPiK to baza, która zawiera informacje zarówno o kierowcach, jak i samochodach. Z zasobów CEPiK korzystają instytucje państwowe i użytkownicy indywidualni.
  2. Dla osób fizycznych udostępniono kilka usług, z których najważniejsza to Historia Pojazdu – pozwala ona potwierdzić słowa sprzedawcy przy zakupie auta z rynku wtórnego.
  3. Wszystkie usługi udostępniane osobom fizycznym są bezpłatne. Aby skorzystać z usług Punkty karne online i Mój pojazd trzeba posiadać profil zaufany.
  4. Informacje do CEPiK przekazuje m.in. policja, stacje kontroli pojazdów i wydziały komunikacji, które rejestrują pojazdy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej