Jak robić dobre zdjęcia z wakacji i jak ubezpieczyć sprzęt fotograficzny?

Aktualizacja:
wakacje

Jak zrobić dobre zdjęcia z wakacji, by stały się świetną pamiątką? Bez głupich min, niekorzystnych ujęć, najlepiej takie, dzięki którym znajomi naprawdę pozazdroszczą nam wakacji? I przy okazji, jak zabezpieczyć aparat przed kradzieżą? Na wakacjach to się niestety może zdarzyć! Dlatego ubezpieczenie sprzętu fotograficznego to konieczność! Przeczytaj!

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego

Recepta na dobre zdjęcia z wakacji

Dobrych zdjęć nie musisz mieć dużo. Nie idź na ilość i zapełnianie miejsca na dysku. Nie każdą chwilę musisz uwieczniać. Skup się lepiej na zwiedzaniu, wtedy łatwiej dostrzeżesz naprawdę wartościowe ujęcia. Zwracaj uwagę nie tylko na to, co oczywiste, zabytki, oblegane miejsca czy idylliczne widoczki.

Wędruj po zaułkach, oglądaj zwiedzane miasta nie tylko przez pryzmat turystycznych miejsc. Unikniesz wielu dokładnie takich samych, pozowanych zdjęć. Oczywiście jeśli odwiedzasz Paryż, nikt nie zabroni Ci pstryknąć kilku fotek pod wieżą Eiffla, ale zrób też takie, które po jakimś czasie przypomną Ci, jakie to miasto jest naprawdę!

Zwróć uwagę na światło

Nawet najlepszy kadr nie będzie wyglądał korzystnie, kiedy będzie zbyt mocno lub zbyt słabo doświetlony. Świetne zdjęcia wychodzą o świcie, blade światło wschodzącego słońca jest idealne. Najgorsza pora na fotografowanie to samo południe: jest wtedy po prostu za jasno, zwłaszcza jeśli spędzasz wakacje w tropikach czy na gorącej plaży.

Nie rób min

Kilka zdjęć w czasie wygłupów to oczywiście konieczność, ale na pozostałych uśmiechaj się naturalnie. Potem będziesz żałować, że się tylko wygłupiałeś. Nie stój wyprostowany, jakbyś połknął kij. Fotografie nie lubią symetrii! Ugnij lekko kolana, wysuń nogę, opuść delikatnie jedno ramię. Zobaczysz, że tak wyglądasz lepiej.

Jak zabezpieczyć sprzęt fotograficzny na wakacjach?

Sprzęt fotograficzny, a więc aparat, obiektywy czy statyw są kosztowne i delikatne. Nie służą mu zmienne warunki atmosferyczne, kurz, piasek czy wilgoć. Uważaj więc, gdzie je kładziesz, pakuj do futerałów. Upuszczenie obiektywu na ziemię, czy zalanie aparatu wodą może się skończyć zupełnym zniszczeniem sprzętu. Uważaj też na piasek, żeby nie dostał się do wnętrza aparatu.

Oprócz futerałów, bardzo przydają się zwykłe reklamówki, czy worki na śmieci. Jeśli owiniesz w nie sprzęt, nie będzie miała do niego dostępu wilgoć, nie zmoczy go także deszcz. Pamiętaj: aparatu nie wolno suszyć na słońcu, grzejniku. Specjaliści polecają specjalną substancję higroskopijną, która pochłania nadmiar wilgoci.

Bardzo przydaje się także… zdrowy rozsądek. Pomyśl, czy aparat na łódce, czy trudnym górskim szlaku to konieczność? Może wystarczy mała wodoszczelna kamera i smartfon. Łatwiej je uchronić niż sporą lustrzankę. A taki sprzęt jest dosyć ciężki, to dodatkowe utrudnienie podczas np. górskiej wyprawy.

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą sprzętu?

Oczywiście nie ma stuprocentowo pewnej metody i nawet bardzo ostrożnym podróżnikom zdarzają się przykre niespodzianki. Podstawowe zasady to nie rzucać się w oczy, nie epatować drogim sprzętem, nie zostawiać go bez nadzoru nawet na chwilę, nie nosić na szyi, tak jak często robią niewprawni turyści.

Torba bez logo

Zamiast drogiej torby z logo firmy produkującej sprzęt fotograficzny, zapakuj wszystko w plecak lub torbę bez naszywek, która na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z cennym sprzętem fotograficznym. Podczas podróży sprzęt zapakuj razem z innymi rzeczami do dużej walizki. Łatwiej jest ukraść niewielki pakunek, neseser z aparatem, niż wynieść niepostrzeżenie dużą walizę.

Alarm

Producenci polecają także alarmy, które można zamontować na sprzęcie / torbie. Dzięki specjalnej aplikacji ustawia się alarm, który włączy się, jeśli torba fotograficzna wraz z małym urządzeniem w środku oddali się od naszego smartfona, a zatem od nas, o ustalony dystans. W takim wypadku urządzenie zaczyna głośno wyć. Mało prawdopodobne, aby złodziej uciekał dalej z tak zwracającym uwagę pakunkiem.

Czy można ubezpieczyć sprzęt fotograficzny?

Najłatwiej ubezpieczyć sprzęt fotograficzny, gdy prowadzisz firmę. Taką ofertę ma np. PZU. Posiadając takie ubezpieczenie zabezpieczasz się nie tylko przed utratą sprzętu fotograficznego w wypadku kradzieży, ale także na skutek uszkodzenia, zalania czy innych szkód.

Jeśli jednak nie prowadzisz firmy, a z aparatu korzystasz głównie na wakacjach, nie zostajesz z niczym.

Nawet towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie sprzedają ubezpieczeń aparatów fotograficznych dla osób fizycznych, często oferują możliwość ubezpieczenia sprzętu w ramach polisy turystycznej. Ubezpieczenie działa wtedy za granicą i dotyczy zwykle tylko kradzieży. Koniecznie przeczytaj OWU, by wiedzieć, w jakich wypadkach polisa nie zadziała. Skontaktuj się też z agentem lub zapytaj na infolinii.  Niektóre towarzystwa skłonne się dostosować ofertę do Twoich indywidualnych potrzeb.

Inną opcją jest ubezpieczenie bagażu, w którym dodatkowo możesz zawrzeć ubezpieczenie sprzętu fotograficznego. Zyskujesz dzięki temu ochronę aparatu na wypadek rabunku, kradzieży w wyniku włamania, ale również uszkodzeń w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia, aby nie była niższa niż wartość sprzętu, jakim dysponujesz.

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego

 

Podsumowanie

  • Dobre zdjęcia z wakacji? Rób je z umiarem, nie rób głupich min, bądź naturalny
  • Aparat noś w torbie bez logo firmy, jeśli masz super drogi sprzęt, pomyśl o alarmie
  • Ubezpiecz bagaż
  • Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego jest najczęściej tylko dla firm

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej