Planujesz zakup auta? Analizujesz koszty związane z jego utrzymaniem? Decydując się na zakup samochodu, weź pod uwagę ceny ubezpieczenia OC. Różnice pomiędzy poszczególnymi markami mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych! Jaki samochód kupić by płacić za OC najmniej? W czołówce jest Dacia, Suzuki, Kia, ale też inni faworyci.
Cena polisy OC zależy od wielu czynników. Ustalając wysokość składki bierze się pod uwagę między innymi wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania czy markę i model samochodu. Okazuje się, że to ostatnie ma znaczący wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Jakie są najtańsze auta do ubezpieczenia? Jaki model kupić, by płacić najmniej? Które marki samochodów mają najniższe OC?
Najtańsze auta do ubezpieczenia produkuje…
Jak wynika z danych porównywarki OC/AC Punkta z lat obejmujących okres od 1 stycznia 2018 do 1 stycznia 2019 roku, średnie ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC mogą znacząco różnić się w zależności od marki samochodu. Z analizy przeprowadzonej na podstawie kalkulacji dokonanych przez klientów Punkta.pl wynika, że najmniej za OC zapłacą posiadacze aut marki Dacia – to oni znaleźli się na samym topie rankingu z najniższą średnią ceną OC w wysokości 661 zł.
Przyjmuje się, że autami marki Dacia jeżdżą mniej brawurowi kierowcy, dlatego też ich szkodowość określona jest na stosunkowo niskim poziomie. Nie bez znaczenia pozostają tutaj dane techniczne pojazdu – Dacia kojarzy się przede wszystkim z kompaktowymi i ekonomicznymi autami.
Zaraz za nimi plasuje się Suzuki (686 zł) oraz Kia (730 zł). Stosunkowo niskie ceny OC ubezpieczyciele oferują także kierowcom Toyoty (756 zł) czy popularnej Skody (785 zł).
Zestawienie, co z pewnością nie jest zaskoczeniem, zamykają szybkie auta – Lexus i BMW. Właściciele tych pierwszych muszą liczyć się z kosztami ubezpieczenia OC oscylującymi w granicy 1245 zł.
Jak widać różnice te są spore, a mogą jeszcze dodatkowo rosnąć, jeśli ubezpieczenie wykupuje osoba bez wypracowanych zniżek i z małym doświadczeniem za kółkiem.
Obejrzyj: dlaczego kierowcy BMW płacą najwięcej.
Od czego zależy wysokość OC?
Tak jak dla niektórych elementem decydującym o wyborze konkretnego auta, są koszty związane z jego utrzymaniem, tak dla ubezpieczycieli rodzaj samochodu jest ważnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość składki z ubezpieczenia OC. Pojemność silnika, rodzaj paliwa, czy liczba drzwi – wszystko to wpłynie na wysokość obowiązkowej polisy OC.
To oczywiście nie wszystko. Tak jak wspominaliśmy na początku, spore znaczenie ma także wiek i doświadczenie kierowcy.
Zasada jest prosta – im większe masz doświadczenie za kierownicą, tym mniejsze OC zapłacisz. Dodatkowo, z każdym rokiem bezszkodowej jazdy, otrzymujesz większe zniżki u ubezpieczycieli.
Poza tym towarzystwa prowadzą własne statystki wypadków i kradzieży, na podstawie których kreują obraz marek najbardziej narażonych na różne zdarzenia. Ci, których samochody znajdą się w gronie tych o najwyższej szkodowości, zapłacą najwięcej.
Nie bez znaczenia jest także wiek auta. Jeśli więc rozważasz kupno samochodu i zastanawiasz się czy lepiej zainwestować w nowszy model czy ten z okazałym przebiegiem pamiętaj, że im pojazd młodszy, tym składka OC będzie niższa. Podobnie wygląda kwestia przebiegu auta – ten mówi z kolei o stopniu wyeksploatowaniu pojazdu. Uznaje się, że z każdym przebytym kilometrem, prawdopodobieństwo uszkodzenia pojazdu wzrasta. W związku z tym – wraz ze wzrostem ryzyka, wzrasta składka. Na wysokość OC wpłynie także pojemność silnika. Najtańsze OC dostaną przede wszystkim właściciele aut, które nie mogą rozwinąć wysokiej, ryzykownej prędkości.
Na koniec coś dla miłośników tuningu. Wydawałoby się, że dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ten nie ma większego znaczenia. Tymczasem niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, mogą odmówić przedstawienia oferty dla pojazdów udoskonalonych na własną rękę.
Podsumowanie
- Wysokość składki OC zależna jest od wielu czynników. Jednym z głównych jest marka auta, pojemność silnika czy przebieg pojazdu.
- Składka ubezpieczenia OC jest dla ubezpieczyciela odzwierciedleniem kalkulacji ryzyka wystąpienia szkody. Kierowcy aut uznanych za najbardziej szkodowe - za OC zapłacą najwięcej.
- Najmniej za obowiązkową polisę OC płacą właściciele aut marki Dacia, Suzuki, Kia, czy Toyota. Najwyższe OC przyjdzie zapłacić kierowcom Lexusa.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Miejsce zamieszkania i bezszkodowa jazda to tylko niektóre z czynników wpływających na wysokość składki OC. Okazuje się, że równie istotna jest marka pojazdu. Jak wynika z danych porównywarki OC/AC mfind.pl, na najniższą cenę mogą liczyć posiadacze aut marki Dacia. Ile zapłacisz za ubezpieczenie innych aut? Które marki samochodów mają najniższe OC?
Na cenę ubezpieczenia wpływa bardzo wiele czynników, takich jak marka pojazdu, pojemność silnika, wiek kierowcy, miejsce, w którym użytkuje się pojazd. Dodatkowo rynek ubezpieczeń jest w nieustającym ruchu, co powoduje, że ceny często się zmieniają. Jak sprawdzić cenę i wybrać dobrą ofertę?
W 2018 roku Polacy zarejestrowali ponad 500 tysięcy sprowadzonych z zagranicy dziesięcioletnich i starszych aut. Pod tym względem jesteśmy liderem w Europie, a stare samochody kochamy przede wszystkim za ich cenę! Ale czy na pewno oszczędzamy? Sprawdziliśmy, jak zmieniają się ceny ubezpieczenia OC w zależności od wieku auta. Im starsze, tym tańsze? Nie zawsze!
Globalny rynek motoryzacyjny mieni się w kolorach bieli. Drugie miejsce zajmuje czerń, a zaraz za nią plasuje się kolor srebrny i szary. Choć sytuacja jest dynamiczna, aktualnie w Europie kierowcy najczęściej wybierają właśnie szare samochody. A czy kierują się tylko i wyłącznie modą, własnymi upodobaniami i względami estetycznymi? W końcu – czy wybierając konkretny kolor auta mogą liczyć na tanie OC?
Pojemność silnika ma wpływ na wiele czynników, jednym z nich może być cena polisy OC. Dlaczego? Moc silnika wpływa na prędkość, jaką może rozwinąć auto, to z kolei może wpłynąć na szkody powypadkowe. Jak dokładnie wpływa to na cenę OC? Odpowiadamy.
Rok 2023 przyniósł znaczące zmiany w cenach ubezpieczenia OC samochodów. Sprawdź, jak zmieniające się stawki wpłynęły na Twój portfel i jak przedstawiały się ceny polis w różnych lokalizacjach. Dowiedz się, jak znaleźć najlepszą ofertę na rynku i co zrobić, aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu swojego auta. Zapoznaj się z podsumowaniem roku 2023 i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w ubezpieczeniach komunikacyjnych!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.