Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu i po co porównywać oferty? WYJAŚNIAMY

Aktualizacja:
cena oc od czego zależy

Na cenę ubezpieczenia wpływa bardzo wiele czynników, takich jak marka pojazdu, pojemność silnika, wiek kierowcy, miejsce, w którym użytkuje się pojazd. Dodatkowo rynek ubezpieczeń jest w nieustającym ruchu, co powoduje, że ceny często się zmieniają. Jak sprawdzić cenę i wybrać dobrą ofertę?

Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu? Od czego zależy wysokość OC?

Ostateczna cena ubezpieczenia samochodu zależy od tego, jaki pojazd chcesz ubezpieczyć, ile masz lat, czy miałeś w ostatnich latach stłuczkę oraz od Twoich oczekiwań względem oferty. Jeśli chcesz kupić samo OC, zapłacisz najmniej. Jednak ubezpieczenie obowiązkowe nie da Ci pełnej ochrony, nie obejmuje przecież sytuacji, w których to Ty jako sprawca kolizji będziesz chciał naprawić samochód, nie chroni od ryzyka kradzieży. Dlatego wielu kierowców decyduje się na pakiet OC/AC, który może indywidualnie dobrać do swoich potrzeb. Możliwości jest wiele. Wysokość składki ubezpieczenia OC może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Jakich danych potrzebują ubezpieczyciele?

Aby przygotować polisę, ubezpieczyciele muszą dość dobrze Cię poznać – Twoją historię ubezpieczeniową oraz potrzeby, jeśli kupujesz pakiet OC/AC. Trzeba więc wpisać sporo informacji do formularza, który będzie podstawą do przygotowania indywidualnej oferty.

Czytaj także: Porównywarka ubezpieczeń – co to jest i jak działa?

Pamiętaj, że to co dla Ciebie wydaje się nieistotne, dla ubezpieczyciela stanowi ważne informacje. Na ich podstawie kalkuluje ryzyko ubezpieczeniowe, jakie poniesie na skutek ewentualnej szkody.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Nawet niewielka zmiana we wprowadzonych danych może w znacznym stopniu zmienić końcową ofertę, bo nawet najmniejsze parametry składają się na szacowane ryzyko, które ubezpieczyciele wliczają w swoje koszty. Dlatego jeśli nie masz pewności, co wpisać w formularz, nie zgaduj odpowiedzi, ale sprawdź ją, a w razie wątpliwości skonsultuj z doradcą. Pamiętaj, że tylko podanie prawdziwych informacji pozwoli ubezpieczycielowi na przygotowanie rzetelnej oferty.

Porównywarka Punkta

Samodzielne wypełnienie rubryk w porównywarce zajmie Ci tylko kilka minut! Wbrew pozorom to bardzo proste. Ułatw sobie zadanie i przygotuj potrzebne informacje od razu numer rejestracyjny, datę końca ubezpieczenia, numer VIN to te najważniejsze. Zastanów się także, jakie dodatkowe ubezpieczenie byłoby Ci potrzebne. Jeśli trzymasz samochód pod blokiem w niebezpiecznej dzielnicy, być może przydałoby Ci się ubezpieczenie od kradzieży pojazdu. Jeśli często podróżujesz po Polsce być może assistance z opcją holowania?

Po co porównywać oferty i jak wybrać najlepszą?

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego ceny mogą się różnić. Jeśli gubisz się wśród informacji, od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu, skorzystaj z porównywarki, aby poznać jak najwięcej ofert w krótkim czasie. To jedyny sposób, aby szybko przejrzeć oferty z wielu towarzystw. W przeciwnym wypadku na własną rękę musisz zaglądać na strony poszczególnych firm i za każdym razem wypełniać formularz, aby móc porównać oferty.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Także w zależności od kanału sprzedaży między cenami występują różnice. Tu działają takie same zasady, jak w innych grupach produktów. Przykładowo – jabłka najtaniej kupisz bezpośrednio u sadownika, w supermarkecie zaś skorzystasz z dużych rabatów i nie będziesz musiał szukać na własną rękę producenta. Z kolei, gdy zdecydujesz się na zakupy u małego sprzedawcy w lokalnym sklepie, wybór będzie mniejszy, a ceny uzależnione np. od tego, skąd sklepikarz bierze towar i jaką ma umowę z dostawcą.

Czytaj także: Tanie OC – jaki samochód kupić, by płacić najmniej? Dacia, Suzuki a może…

Tutaj również, analogicznie, ten sam produkt może kosztować inaczej u ubezpieczyciela, na stronie internetowej, a inaczej u agenta lub właśnie w porównywarce, którą traktuj jak supermarket – dobre ceny, duży wybór towarów i łatwość porównania.

Czynniki mające wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej samochodu OC

Czynniki mające wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej samochodu OC to między innymi:

  • rodzaj pojazdu, wiek pojazdu, pojemność silnika, przebieg –  wpływają one na to jaką składkę OC zaproponuje ubezpieczyciel ( najdrożej za OC płaca posiadacze BMW i AUDI)
  • lata bezszkodowej jazdy, historia ubezpieczeniowa klienta ( zniżki ) –  zasadniczy wpływ na cenę OC
  • wiek ubezpieczonego, płeć, okres posiadania prawa jazdy ( młodzi kierowcy płacą wyższe OC)
  • stan cywilny, ilość posiadanych dzieci – czynniki te obniżają cenę OC  –  osoby pozostające w związkach małżeńskich, posiadające dzieci są uznawane za mniej „szkodowe”.

Kto ma szansę na najtańsze OC?

Najtaniej za OC zapłacą kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od conajmniej 7 lat, mają powyżej 35 lat i w ciągu ostatnich 5-8 lat nie spowodowali żadnej szkody. Premiowani są także Ci, którzy poruszają się autem z małą pojemnością silnika, mają dzieci, lub pozostają w związku małżeńskim.

Czytaj także: Najtańsze towarzystwo ubezpieczeniowe – które to? 7 czynników, które wpływają na ceny ubezpieczeń

Jeśli nie spełniasz tych wszystkich warunków, a chcesz kupić tani OC, koniecznie porównuj oferty.

Zrobisz to szybko tutaj:

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Korzystaj z porównywarek, które pomogą znaleźć Ci najtańszą ofertę. Ma to duże znaczenie zwłaszcza przy OC, bo tutaj liczy się tylko cena. Potraktuj porównywarkę ofert jak supermarket z dużym wyborem i zróżnicowaną ofertą cenową.
  2. Daj się poznać ubezpieczycielowi: podawaj prawdziwe informacje, to się opłaca!
  3. Cena polisy zależy od wielu czynników, ubezpieczyciele mają też różne metody szacowania ryzyka. Porównywarka pomoże Ci przejrzeć i porównać oferty w jednym miejscu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej