Kolor samochodu a tanie OC: czy kolor auta wpływa na cenę ubezpieczenia?

Aktualizacja:
Różowy samochód

Globalny rynek motoryzacyjny mieni się w kolorach bieli. Drugie miejsce zajmuje czerń, a zaraz za nią plasuje się kolor srebrny i szary. Choć sytuacja jest dynamiczna, aktualnie w Europie kierowcy najczęściej wybierają właśnie szare samochody. A czy kierują się tylko i wyłącznie modą, własnymi upodobaniami i względami estetycznymi? W końcu – czy wybierając konkretny kolor auta mogą liczyć na tanie OC?

Planując zakup samochodu zwracamy uwagę przede wszystkim na jego paramenty techniczne i ogólny stan. Kolor auta wydaje się mieć znaczenie marginalne. W rzeczywistości, jest on dla nas ważniejszy, niż moglibyśmy przypuszczać. Według AAA Auto, kolor samochodu jest bardzo ważną informacją o właścicielu. Odcień karoserii może zdradzić wiele na przykład o stylu jazdy kierowcy czy jego bezpieczeństwie na drodze. Z podobnego założenia mogliby wyjść ubezpieczyciele, uzależniając cenę polisy OC od koloru samochodu. A jak to wygląda w rzeczywistości? Czy kolor auta wypływa na cenę OC? Czy właściciele aut w modnym kolorze mają szansę na tanie OC?

Czytaj także: Od czego zależy cena OC samochodu?

Najpopularniejsze kolory aut w Polsce

Producenci samochodów już dawno przestali stawiać na standardowe kolory. Wielu z nich, oprócz klasycznej palety barw, oferują odcienie, które będą wyróżniać się na drodze. Ale czy na pewno o to chodzi? Okazuje się, że kierowcy stawiają jednak na neutralne i nierzucające się w oczy kolory nadwozia. Z raportu AAA Auto obejmującego analizę danych z ostatnich 3 lat wynika, że w Polsce niesłabnącą popularnością cieszą się samochody w kolorze srebrnym i szarym. Zaraz za nimi uplasował się kolor niebieski i biały. Co ciekawe, ten ostatni wyparł przodującą przez wiele lat czerwień. A czy kolorystyczne upodobania Polaków mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w upodobaniach towarzystw ubezpieczeniowych? Czy kolor samochodu ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC? Czy kierowców stawiających na konkretny kolor karoserii można „karać” lub „nagradzać” droższym lub tańszym OC?

Czytaj także: Kolor samochodu a osobowość kierowcy

Tanie OC – jaki samochód kupić, by płacić najmniej? Dacia, Suzuki a może…

Tanie OC: od czego zalety wysokość składki OC?

Wysokość OC zależy od wielu czynników. Panuje powszechne przekonanie, że głównym kryterium mającym wpływ na wysokość składki OC są zniżki za bezszkodową jazdę. W rzeczywistości jest to tylko część prawdy. Owszem, zniżki wpływ mają, ale nie decydują o ostatecznej cenie polisy OC. Na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wpływ mają też takie czynniki jak model auta, wiek kierowcy, doświadczenie za kółkiem, miejsce zameldowania czy zawód. Kolor karoserii jest jedynie jednym z wielu kryteriów, które mogą być uwzględniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy określaniu wysokości składki OC. Mogą, ale nie muszą. W praktyce nie robią tego często. Warto jednak wiedzieć, że są firmy, które zwracają na to uwagę i podczas wyliczania składki wymagają podania koloru samochodu, np. tak jak Proama.

Sprawdź, od czego zależy cena ubezpieczenia OC!

Czy kolor auta ma wpływ na cenę OC?

Kilka lat temu Proama wprowadziła kolor auta jako czynnik warunkujący wysokość składki. Uzasadnieniem były dane statystyczne firmy, z których wynikało, że najbardziej niebezpiecznymi kierowcami są ci poruszający się samochodami w kolorze czerwonym. To oni mieli wyższą niż średnia, ilość stłuczek. Według statystyk, najrozważniejsi i najmniej szkodowi kierowcy poruszali się natomiast niebieskimi autami. Choć dane te jednoznacznie wskazują na większą szkodowość kierowców czerwonych samochodów, nie oznacza to jednak, że zapłacą oni za OC najwięcej. Kolor auta zaledwie w niewielkim procencie może mieć wpływ na wysokość ubezpieczenia. O ostatecznym kształcie ceny polisy zadecydują jednak klasyczne czynniki takie jak dane techniczne samochodu czy profil kierowcy.

Nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie? Sprawdź, jakie są sposoby na niskie OC! 

Tanie OC: jak wyliczyć składkę?

Wysokość składki OC możesz obliczyć bez wychodzenia z domu. Umożliwi Ci to nasz kalkulator OC/AC. Jak działa kalkulator OC/AC za darmo? Wszystko, co musisz zrobić to podać niezbędne dane, a kalkulator OC bazując na konkretnym algorytmie, wygeneruje dla Ciebie najkorzystniejsze cenowo oferty ubezpieczenia OC. Pamiętaj jednak, że bez podania koniecznych informacji, możesz uzyskać jedynie orientacyjną wysokość składki OC, która w rzeczywistości może okazać się o wiele wyższa. Nie zapominaj także, że w przypadku wyboru polisy OC powinieneś kierować się jedynie ceną, a nie renomą ubezpieczyciela czy sentymentem.

Jak działa kalkulator OC/AC? Sprawdź, gdzie zapłacisz najmniej za ubezpieczenie! 

Podsumowanie

  1. W Polsce największą popularnością cieszą się samochody srebrne i szare. Potężne grono zwolenników mają też auta w kolorze niebieskim i białym.
  2. Według AAA Auto kolor samochodu jest ważną informacją o właścicielu. Odcień karoserii zdradza co nieco o stylu jazdy kierowcy czy jego bezpieczeństwie na drodze.
  3. Kolor karoserii jest jedynie jednym z wielu kryteriów, które mogą być uwzględniane przez firmy ubezpieczeniowe przy określaniu wysokości składki OC.
  4. Według statystyk towarzystwa Proama, które przy wyliczaniu składki OC bierze pod uwagę kolor samochodu wynika, że najwięcej stłuczek powodują kierowcy czerwonych aut, a najmniej – niebieskich.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej