Globalny rynek motoryzacyjny mieni się w kolorach bieli. Drugie miejsce zajmuje czerń, a zaraz za nią plasuje się kolor srebrny i szary. Choć sytuacja jest dynamiczna, aktualnie w Europie kierowcy najczęściej wybierają właśnie szare samochody. A czy kierują się tylko i wyłącznie modą, własnymi upodobaniami i względami estetycznymi? W końcu – czy wybierając konkretny kolor auta mogą liczyć na tanie OC?
Planując zakup samochodu zwracamy uwagę przede wszystkim na jego paramenty techniczne i ogólny stan. Kolor auta wydaje się mieć znaczenie marginalne. W rzeczywistości, jest on dla nas ważniejszy, niż moglibyśmy przypuszczać. Według AAA Auto, kolor samochodu jest bardzo ważną informacją o właścicielu. Odcień karoserii może zdradzić wiele na przykład o stylu jazdy kierowcy czy jego bezpieczeństwie na drodze. Z podobnego założenia mogliby wyjść ubezpieczyciele, uzależniając cenę polisy OC od koloru samochodu. A jak to wygląda w rzeczywistości? Czy kolor auta wypływa na cenę OC? Czy właściciele aut w modnym kolorze mają szansę na tanie OC?
Czytaj także: Od czego zależy cena OC samochodu?
Najpopularniejsze kolory aut w Polsce
Producenci samochodów już dawno przestali stawiać na standardowe kolory. Wielu z nich, oprócz klasycznej palety barw, oferują odcienie, które będą wyróżniać się na drodze. Ale czy na pewno o to chodzi? Okazuje się, że kierowcy stawiają jednak na neutralne i nierzucające się w oczy kolory nadwozia. Z raportu AAA Auto obejmującego analizę danych z ostatnich 3 lat wynika, że w Polsce niesłabnącą popularnością cieszą się samochody w kolorze srebrnym i szarym. Zaraz za nimi uplasował się kolor niebieski i biały. Co ciekawe, ten ostatni wyparł przodującą przez wiele lat czerwień. A czy kolorystyczne upodobania Polaków mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w upodobaniach towarzystw ubezpieczeniowych? Czy kolor samochodu ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC? Czy kierowców stawiających na konkretny kolor karoserii można „karać” lub „nagradzać” droższym lub tańszym OC?
Czytaj także: Kolor samochodu a osobowość kierowcy
Tanie OC – jaki samochód kupić, by płacić najmniej? Dacia, Suzuki a może…
Tanie OC: od czego zalety wysokość składki OC?
Wysokość OC zależy od wielu czynników. Panuje powszechne przekonanie, że głównym kryterium mającym wpływ na wysokość składki OC są zniżki za bezszkodową jazdę. W rzeczywistości jest to tylko część prawdy. Owszem, zniżki wpływ mają, ale nie decydują o ostatecznej cenie polisy OC. Na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wpływ mają też takie czynniki jak model auta, wiek kierowcy, doświadczenie za kółkiem, miejsce zameldowania czy zawód. Kolor karoserii jest jedynie jednym z wielu kryteriów, które mogą być uwzględniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy określaniu wysokości składki OC. Mogą, ale nie muszą. W praktyce nie robią tego często. Warto jednak wiedzieć, że są firmy, które zwracają na to uwagę i podczas wyliczania składki wymagają podania koloru samochodu, np. tak jak Proama.
Sprawdź, od czego zależy cena ubezpieczenia OC!
Czy kolor auta ma wpływ na cenę OC?
Kilka lat temu Proama wprowadziła kolor auta jako czynnik warunkujący wysokość składki. Uzasadnieniem były dane statystyczne firmy, z których wynikało, że najbardziej niebezpiecznymi kierowcami są ci poruszający się samochodami w kolorze czerwonym. To oni mieli wyższą niż średnia, ilość stłuczek. Według statystyk, najrozważniejsi i najmniej szkodowi kierowcy poruszali się natomiast niebieskimi autami. Choć dane te jednoznacznie wskazują na większą szkodowość kierowców czerwonych samochodów, nie oznacza to jednak, że zapłacą oni za OC najwięcej. Kolor auta zaledwie w niewielkim procencie może mieć wpływ na wysokość ubezpieczenia. O ostatecznym kształcie ceny polisy zadecydują jednak klasyczne czynniki takie jak dane techniczne samochodu czy profil kierowcy.
Nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie? Sprawdź, jakie są sposoby na niskie OC!
Tanie OC: jak wyliczyć składkę?
Wysokość składki OC możesz obliczyć bez wychodzenia z domu. Umożliwi Ci to nasz kalkulator OC/AC. Jak działa kalkulator OC/AC za darmo? Wszystko, co musisz zrobić to podać niezbędne dane, a kalkulator OC bazując na konkretnym algorytmie, wygeneruje dla Ciebie najkorzystniejsze cenowo oferty ubezpieczenia OC. Pamiętaj jednak, że bez podania koniecznych informacji, możesz uzyskać jedynie orientacyjną wysokość składki OC, która w rzeczywistości może okazać się o wiele wyższa. Nie zapominaj także, że w przypadku wyboru polisy OC powinieneś kierować się jedynie ceną, a nie renomą ubezpieczyciela czy sentymentem.
Jak działa kalkulator OC/AC? Sprawdź, gdzie zapłacisz najmniej za ubezpieczenie!
Podsumowanie
- W Polsce największą popularnością cieszą się samochody srebrne i szare. Potężne grono zwolenników mają też auta w kolorze niebieskim i białym.
- Według AAA Auto kolor samochodu jest ważną informacją o właścicielu. Odcień karoserii zdradza co nieco o stylu jazdy kierowcy czy jego bezpieczeństwie na drodze.
- Kolor karoserii jest jedynie jednym z wielu kryteriów, które mogą być uwzględniane przez firmy ubezpieczeniowe przy określaniu wysokości składki OC.
- Według statystyk towarzystwa Proama, które przy wyliczaniu składki OC bierze pod uwagę kolor samochodu wynika, że najwięcej stłuczek powodują kierowcy czerwonych aut, a najmniej – niebieskich.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Planujesz zakup auta? Analizujesz koszty związane z jego utrzymaniem? Decydując się na zakup samochodu, weź pod uwagę ceny ubezpieczenia OC. Różnice pomiędzy poszczególnymi markami mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych! Jaki samochód kupić by płacić za OC najmniej? W czołówce jest Dacia, Suzuki, Kia, ale też inni faworyci.
Zastanawiasz się, czemu Twój znajomy płaci za ubezpieczenie auta prawie o połowę mniej niż Ty? Ubezpieczyciele wymagają od kierowcy podania wielu szczegółowych informacji, by przygotować indywidualną ofertę polisy. Sprawdź, od czego zależy cena OC.Co wpływa na ceny OC? Ile Ty zapłacisz?
Marka i model samochodu, rok produkcji, liczba i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych, historia ubezpieczeniowa właściciela, jego wiek, stan cywilny i wykonywany zawód. To niektóre z danych, jakie musisz podać w kalkulatorze OC online. Kiedy dbamy o bezpieczeństwo naszych danych, kalkulator OC bez podawania danych osobowych wydaje się ciekawym rozwiązaniem. Jak działa?
Mechanizm obliczania składki OC nie jest skomplikowany. Za każdy rok bezszkodowej jazdy zyskujesz około 10% upustu, ale jeśli spowodowałeś stłuczkę, to przy zakupie kolejnej polisy zapłacisz więcej. Sprawdzamy, jak zmienia się wysokość składki OC, gdy jesteś sprawcą kolizji.
Kierowcy z Poznania płacą za ubezpieczenie komunikacyjne średnio 747 zł. To jedna z wyższych stawek w skali kraju! Nie oznacza to jednak, że nie ma szans na niskie OC. W 2020 r. najtańsze OC przypadło 32-letniemu właścicielowi Fiata 126 EL z 1989 roku, który zapłacił za polisę 284 zł. To nie wszystkie okazyjne oferty, jakie udało się znaleźć osobom zamieszkującym Poznań.
Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe – musi je mieć każdy właściciel samochodu, natomiast AC jest dobrowolne – mimo to warto mieć taką ochronę i to nie tylko w przypadku najdroższych samochodów. Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od wielu czynników, takich jak m.in. marka samochodu, pojemność silnika czy rok produkcji auta. Dodatkowo na koszt polisy wpływa miejsce zamieszkania właściciela.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?