Zdecydowałeś się kupić ubezpieczenie na życie? A może jesteś zainteresowany ofertą ubezpieczeń zdrowotnych? Okazuje się jednak, że towarzystwo uzależnia zawarcie polisy ubezpieczeniowej od wyników badań lekarskich. Czy ma do tego prawo? Jak najbardziej. To właśnie na podstawie naszego stanu zdrowia ubezpieczyciel ocenia ewentualne ryzyko ubezpieczeniowe, a przepisy prawne stoją za nim murem. Jest jednak pewne ale…
Z jednej strony dostęp do dokumentacji medycznej, a z drugiej strony tajemnica lekarska. Czy ubezpieczyciel ma prawo prosić o dokumentację lekarską? Czy ma prawo wglądu w naszą historię choroby? Czy może wymagać od nas dokumentacji medycznej, a placówka zdrowia ma obowiązek ją wydać? Dostęp ubezpieczyciela do dokumentacji medycznej to dość kontrowersyjny temat. Warto go jednak podjąć, ponieważ w życiu nie raz możemy stanąć przed takim dylematem.
Dostęp ubezpieczyciela do dokumentacji medycznej a tajemnica medyczna
Czy udostępnienie dokumentacji medycznej to uchylenie tajemnicy medycznej? Nie do końca. Musimy pamiętać o tym, że obowiązek zachowania tajemnicy medycznej nie ma charakteru bezwzględnego. Oznacza to, że istnieją pewne przesłanki, które pozwalają na jej uchylenie. Wśród nich będzie przede wszystkim zgoda pacjenta, upoważnienie wynikające z przepisów prawa lub działanie dla dobra pacjenta, w tym także dla ratowania jego życia i zdrowia. Dziś przyjrzymy się kwestii dostępu do dokumentacji medycznej wynikającej z przepisów prawa, bo to właśnie tutaj ma podstawę przepis umożliwiający ubezpieczycielom dostęp do danych medycznych pacjenta.
Art. 38 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej mówi:
Zakład ubezpieczeń może uzyskać odpłatnie od podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, które udzielały świadczeń zdrowotnych ubezpieczonemu lub osobie, na rachunek której ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia, informacje o okolicznościach związanych z oceną ryzyka ubezpieczeniowego i weryfikacją podanych przez tę osobę danych o jej stanie zdrowia, ustaleniem prawa tej osoby do świadczenia z zawartej umowy ubezpieczenia i wysokością tego świadczenia.
Powyższy zapis jasno potwierdza prawo ubezpieczycieli do wglądu w naszą dokumentację medyczną. Nadrzędną przesłanką w tym momencie jest ocena ryzyka ubezpieczeniowego i wyeliminowanie sytuacji, w której mogłoby dojść do wyłudzenia odszkodowania. Jest jednak pewne ale… Jakie?
Udostępnienie dokumentacji medycznej tylko za zgodą pacjenta
W ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta znajduje się zapis, który jasno i klarownie definiuje, w jakiej sytuacji placówka zdrowia może udostępnić naszą dokumentację medyczną. Jest to możliwe tylko za zgodą pacjenta. Aby dostęp ubezpieczyciela do dokumentacji medycznej był możliwy, musi on przedłożyć pisemną zgodę pacjenta. Co jednak w sytuacji, gdy pacjent owej zgody nie wyrazi? Brak takiej zgody powoduje, że lekarz nie ma prawa wydać żądanej dokumentacji. Konsekwencją tego może być odmowa udzielenia ochrony, a w przypadku sprawy o odszkodowanie – odmowa wypłaty świadczenia.
Czytaj także: Uwierzytelnianie dokumentów dla ubezpieczyciela
Do jakich informacji medycznych ubezpieczyciel ma prawo?
Jeśli już powiedzieliśmy sobie, że dostęp ubezpieczyciela do dokumentacji medycznej jest możliwy, warto zastanowić się także, do jakich konkretnie informacji ma on prawo. Tylko do tych, które są niezbędne z punktu widzenia konkretnej sprawy. Może się okazać, że do oceny konkretnego ryzyka nie zawsze potrzebny jest wgląd w całość historii choroby. Prawo ubezpieczyciela obejmuje między innymi informacje o przyczynach hospitalizacji, wykonanych badaniach i ich wynikach, informacji o przyczynach leczenia ambulatoryjnego oraz informacji o wynikach przeprowadzonych konsultacji lekarskich. Warto jednak pamiętać, że obowiązuje tutaj jedno wyłączenie – ubezpieczyciel nie ma prawa wglądu do wyników badań genetycznych.
A czemu konkretnie mają służyć te informacje? Zakład ubezpieczeń na ich podstawie może dokonać oceny ryzyka ubezpieczeniowego, zweryfikować podane przez nas informacje o naszym stanie zdrowia, ustalić nasze prawo do świadczenia z zawartej umowy, a także wysokość tego świadczenia. Może uzyskać także informacje o przyczynie śmierci ubezpieczonego.
Dostęp do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta
Tym sposobem przeszliśmy do sytuacji, w której ubezpieczyciel domaga się wglądu do dokumentacji medycznej już po śmierci pacjenta. Czy zakład ubezpieczeń ma prawo wglądu do historii choroby? Tę wątpliwość rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w 2015 roku uznając, że zakład ubezpieczeń może korzystać z dostępu do dokumentacji medycznej, za zgodą pacjenta, również po jego śmierci. Jak to rozumieć? W świetle prawa jeśli za życia pacjent udzielił zgody na udostępnianie dokumentacji medycznej i jeśli nie istnieje żadne wyraźne zastrzeżenie mówiące o jej odwołaniu, zgoda ta nie wygasa wraz ze śmiercią pacjenta. Wobec tego towarzystwo ubezpieczeniowe ma pełne prawo do wglądu w historię medyczną osoby zmarłej. Sytuacja komplikuje się jednak w momencie, gdy pacjent za życia nie upoważnił żadnej osoby do swojej dokumentacji medycznej. W takim przypadku, podmiot leczniczy ma obowiązek odmówić udostępnienia dokumentacji, a prawo takie można nabyć jedynie drogą sądową.
Podsumowanie
- Obowiązek zachowania tajemnicy medycznej nie ma charakteru bezwzględnego. Istnieją pewne przesłanki, które pozwalają na jej uchylenie.
- Udostępnienie dokumentacji medycznej możliwe jest za zgodą pacjenta, w przypadku upoważnienia wynikającego z przepisów prawa lub działania dla dobra pacjenta, np. w przypadku ratowania jego życia i zdrowia.
- Prawo ubezpieczyciela obejmuje między innymi informacje o przyczynach hospitalizacji, wykonanych badaniach i ich wynikach, informacji o przyczynach leczenia ambulatoryjnego oraz informacji o wynikach przeprowadzonych konsultacji lekarskich.
- Zgoda na udostępnienie dokumentacji medycznej nie wygasa po śmierci pacjenta. Jeśli jednak nie została ona wcześniej udzielona, prawo do niej można nabyć jedynie drogą sądową.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Ubezpieczenie zdrowotne, które otoczy Cię opieką nie tylko na co dzień, ale zagwarantuje także wsparcie w razie wypadku czy ciężkiego zachorowania. Opieka medyczna, która daje uprawnienia do konsultacji lekarskich bez skierowań i kilkumiesięcznego czekania. Wszyscy tego oczekujemy! Czy znajdziemy to w ofercie PZU Zdrowie? Prześwietlamy prywatną opiekę medyczną PZU Plan na Zdrowie.
Niewydolność NFZ powoduje, że coraz więcej Polaków kupuje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Porównywarka ubezpieczeń mfind.pl przetestowała dostępne na rynku pakiety medyczne. Dowiedz się, które ubezpieczenie zdrowotne będzie dla Ciebie najlepsze.
Troska o własne zdrowie i dobre samopoczucie to priorytet dla każdej odpowiedzialnej osoby. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z różnorodnymi dolegliwościami, posiadanie prywatnego ubezpieczenia medycznego staje się coraz bardziej popularne. Ranking pakietów medycznych 2024 to kompleksowe zestawienie najlepszych ofert, które pozwoli Ci wybrać optymalną ochronę.
Co dzieje się w przypadku, kiedy pracownik rozstaje się z firmą, a chciałby kontynuować opiekę medyczną w ramach swojego pakietu, na dotychczasowych warunkach i u sprawdzonych lekarzy? Czy jest to możliwe i ile to kosztuje?
Nieraz zawiodłeś się na państwowej służbie zdrowia? A może nie chcesz narażać swojej rodziny na to, że w sytuacji, gdy będą potrzebowali specjalistycznej pomocy, to jej nie dostaną? W takich wypadkach koniecznie zastanów się nad ubezpieczeniem medycznym. Czym jest i czy warto je wykupić?
Zdrowie człowieka jest najważniejsze. Towarzystwo Ubezpieczeń Zdrowie kreuje produkty ubezpieczeniowe wspierające utrzymywanie dobrego zdrowia i długiego życia swoich klientów.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.