Uwierzytelnianie dokumentów dla ubezpieczyciela

Aktualizacja:
uwierzytelnianie dokumentów

Zanim twój ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie za poniesione straty, ma prawo poprosić o dokumenty – na przykład potwierdzające wartość utraconego majątku albo uszczerbek na zdrowiu. Co zrobić, gdy nie możesz dostarczyć ich oryginału? Czym jest uwierzytelnienie dokumentów i jak go dokonać?

Co to znaczy uwierzytelnienie dokumentów?

Uwierzytelnianie dokumentów to nic innego, jak potwierdzenie jego autentyczności, czyli pozostawienie na kopii adnotacji „za zgodność z oryginałem”. Jest ona dowodem tego, że kopia (zazwyczaj kserokopia) dokumentu jest autentyczna i tożsama z oryginałem.

Warto wiedzieć, że w świetle obowiązujących w Polsce przepisów, za dokument jest uznawany wyłącznie oryginał każdego pisma. Odpis dokumentu zachowuje jego moc prawną tylko wtedy posiada poświadczenie za zgodność z oryginałem. Pojęcia „odpis dokumentu”, „uwierzytelniona kopia dokumentu poświadczona za zgodność z oryginałem”, „uwierzytelnienie dokumentu” czy „podpis urzędowo poświadczony” to synonimy, które można stosować zamiennie.

Wszelkie wątpliwości w tym zakresie reguluje ustawa w zakresie uwierzytelniania dokumentów.

Czytaj także: Kradzież dokumentów za granicą

Odpis dokumentu – do czego się przydaje?

Kopia dokumentu posiadająca poświadczenie za zgodność z oryginałem bywa przydatna w wielu sytuacjach urzędowych. Pozostając w temacie ubezpieczeń – ubezpieczyciel może wymagać od nas kopii dokumentacji medycznej, świadczącej o stanie naszego zdrowia, umów będących dowodem, że pojazd jest naszą własnością, dokumentów potwierdzających naszą tożsamość czy aktów stanu cywilnego.

Jeśli nie dysponujemy oryginałem dokumentu lub z jakiegoś powodu nie chcemy przekazywać go towarzystwu ubezpieczeniowemu – dobrym rozwiązaniem jest właśnie kopia dokumentu z potwierdzeniem za zgodność z oryginałem.

Uwierzytelnianie dokumentów – kto może to zrobić?

Najpewniej i najbezpieczniej, gdy o uwierzytelnienie dokumentu poprosimy notariusza, wtedy ryzyko, że ktoś zakwestionuje jego prawdziwość jest minimalne. Opłata za każdą stronę poświadczonej dokumentacji wynosi około 6 złotych i jest to stawka wynikająca z narzuconej ustawowo taksy notarialnej.

Jak przeprowadzić takie uwierzytelnianie? Należy udać się do notariusza i poprosić o wykonanie takiej usługi. UWAGA! Notariusz poświadcza tylko dokumenty oryginalne, a więc jeśli takiego dokumentu nie posiadasz, dysponujesz tylko kopią np. wypisu ze szpitala, to nie ma sensu się do niego udawać.

Uwierzytelnienia może też dokonać w placówce, która wydaje dokument – a więc np. w szpitalu, u rzeczoznawcy itp.

Na przykład dokumentację z placówki medycznej (kartę leczenia szpitalnego, wyniki badań, dokumentację ambulatoryjną) może uwierzytelnić pracownik tej placówki.

Podobnie jest z dokumentami stanu cywilnego – zgodność z oryginałem może potwierdzić pracownik wydającego je organu administracji państwowej.

Warto pamiętać, że uwierzytelnienia nie możemy wykonać we własnym zakresie, nie może tego zrobić także zrobić nikt z naszych bliskich ani znajomych. Potwierdzenia nie może też dokonać przedstawiciel ubezpieczyciela, nawet jeśli dostarczymy mu oryginał dokumentu.

Czytaj także: Czy trzeba tłumaczyć dokumenty do rejestracji samochodu?

Gdy ubezpieczyciel prosi o dokumentację medyczną

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo prosić o dokumenty lekarskie? Tak, ponieważ właśnie na ich podstawie oceniany jest stan naszego zdrowia i ewentualna wartość roszczeń. Może to zrobić na dwa sposoby. Prosząc nas o dostarczenie odpowiednich danych albo zwracając się bezpośrednio do szpitala czy placówki medycznej. Pamiętajmy jednak, że sytuacja, w której szpital przesyła ubezpieczycielowi wyniki naszych badań musi być poprzedzona naszą zgodą na dostęp do takich informacji.

[Widget_reklama_porownywarki]

Czytaj także: Informacja o dokumentach potrzebnych do ustalenia odpowiedzialności lub wysokości odszkodowania

Dokumentacja dostarczana przed zawarciem ubezpieczenia

Zdarza się, że ubezpieczyciel prosi o dokumenty jeszcze zanim zawrzemy umowę ubezpieczenia i może od tego uzależniać zawarcie polisy. Takie sytuacje mają miejsce szczególnie w przypadku ubezpieczeń na życie, czy ubezpieczeń zdrowotnych.

Czy ubezpieczyciel ma prawo żądać od nas takich dokumentów? Tak. Ocenia na ich podstawie np. nasz stan zdrowia i ewentualne ryzyko ubezpieczeniowe.

Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel nie może takich dokumentów nikomu ujawnić i są one objęte tajemnicą.

Czytaj także: Kradzież samochodu z dokumentami


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej