Ranking prywatnych pakietów medycznych. Sprawdź, gdzie ubezpieczysz się najkorzystniej [RAPORT]

Aktualizacja:
Ranking prywatnych pakietow medycznych – Punkta

Prywatna opieka medyczna cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Sprawdziliśmy oferty pięciu ubezpieczycieli: Lux Med, Medicover, TU Zdrowie, Signal Iduna oraz InterRisk, aby ułatwić Wam wybór, jeśli zdecydujecie się na to, by nie polegać wyłącznie na państwowej służbie zdrowia. Kto oferuje najtańsze pakiety? Kto najlepszą obsługę? Prywatne pakiety medyczne - oto porównanie.

To, co skłania Was do poszukiwania prywatnej opieki medycznej, to przede wszystkim zła kondycja służby zdrowia: niekończące się kolejki i nawet kilkumiesięczny czas oczekiwania na wizytę u lekarzy specjalistów. Dlatego właśnie te czynniki wzięliśmy pod uwagę w naszym raporcie.

Stworzyliśmy najlepsze oferty dla pięciu fikcyjnych person. Nie wszystkie grupy wiekowe mają porównywalny wybór. Seniorzy i kobiety w ciąży niestety nie mogą liczyć na preferencyjne warunki. Ułatwiamy im szukanie, wskazując tych ubezpieczycieli, którzy nie pomijają ich w swoich pakietach.

Zbadaliśmy również przybliżony czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty, jakość obsługi na infolinii, możliwe sposoby zapisania się na wizytę oraz dostępność placówek w miastach wojewódzkich. To ważne dla wszystkich kryteria. Niestety okazało się, że nie ma w stu procentach idealnej oferty, która w każdym z tych nich osiągnęłaby najwyższe noty. Czy jednak wszystkie są równie ważne? Nie – najważniejsze to idealne dopasowanie oferty do swoich potrzeb i taki wybór placówki, która ma to, co istotne dla nas. Wybór ułatwia oczywiście wskazanie faworytów w poszczególnych kategoriach.

Porównanie pakietów medycznych

Persony, które wybraliśmy do analizy to:

  • 2-letnie dziecko,
  • małżeństwo z dwójką dzieci (w wieku 32 lata, 35 lat, 3 lata i 12 lat),
  • 30-letnia kobieta wymagająca opieki lekarzy specjalistów,
  • 75-letni senior,
  • 30-letnia kobieta w ciąży.

W przypadku 2-letniego dziecka zależało nam na nielimitowanych konsultacjach u pediatry oraz wizytach domowych. Okazało się, że najtańsze ubezpieczenie, spełniające jednocześnie założenia, oferuje Lux Med. Miesięczna składka w pakiecie Morelka (dedykowanym najmłodszym pacjentom) wyniesie 96,50 zł. Najdrożej wypadła oferta TU Zdrowie, gdzie składka zaczynałaby się od 260 zł.

Tabela przedstawia wyniki zestawienia ofert porównywanych ubezpieczycieli (kliknij, aby powiększyć).

Ceny pakietów dla 2-letniego dziecka.pdf

Ceny pakietów dla 2-letniego dziecka - raport Punkta

 

Rodzina z dwójką dzieci potrzebuje podstawowej opieki lekarskiej oraz możliwości zrobienia morfologii.  Najtańszy pakiet zaoferowałaby im Signal Iduna. Składka w tym przypadku wyniosłaby 143,50 zł miesięcznie. Na drugim miejscu uplasował się Medicover z pakietem Standard. Ta opcja wymaga jednak dopłaty 15 zł za każdą wizytę u lekarza.

Ceny pakietów dla rodziny z dwójką dzieci.pdf

Ceny pakietów dla rodziny - raport Punkta

30-letniej kobiecie zależy na wizytach u lekarzy specjalistów: diabetologa, endokrynologa, okulisty i ginekologa. Najkorzystniejszą ofertę przygotowała dla niej Signal Iduna. W ramach pakietu Moja Pełnia Zdrowia może korzystać z potrzebnej opieki już od 49 zł miesięcznie. Druga w kolejności oferta to pakiet Brzoza Lux Med. Za każdą konsultację tutaj pacjentka będzie jednak musiała zapłacić dodatkowo 20 zł.

Ceny pakietów dla 30-letniej kobiety.pdf

Ceny pakietów dla 30-letniej kobiety - raport Punkta

75-letni senior chciałby wykupić pakiet zapewniający kompleksowy zakres usług medycznych wraz z hospitalizacją. Okazuje się, że jedynie Medicover oraz InterRisk mają coś do zaproponowania osobom, które ukończyły 75 lat.  W obu przypadkach ostateczna wysokość składki będzie zależała od stanu zdrowia pacjenta. Na pierwszy rzut oka tańszą ofertą dysponuje InterRisk, w którym składka w pakiecie Medi-Care zaczyna się od 314 zł.

Ceny pakietów dla 75-letniego seniora.pdf

Ceny pakietów dla 75-letniego seniora - raport Punkta

 

Kłopot ze znalezieniem odpowiedniej oferty będzie również miała kobieta w ciąży, której zależy na jej prowadzeniu oraz porodzie. Dokupienie porodu jest możliwe w Medicover. Ubezpieczyciel jako jedyny posiada też pakiet Platinum z opcją porodu. Jego koszt to już jednak 1535 zł miesięcznie, dodatkowo oferta zawiera zapis o dziewięciu miesiącach karencji.Najtańszy pakiet zainteresowana znajdzie w Signal Iduna – za 49 zł miesięcznie. Żadna z wymienionych ofert nie obejmuje jednak porodu.

Ceny pakietów dla kobiety w ciąży.pdf

Ceny pakietów dla kobiety w ciąży - raport Punkta

 

Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty

Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty zależy od terminu, w którym pacjent chce się umówić, wybranego pakietu oraz miasta. Medicover i TU Zdrowie mają odgórnie określone widełki. W przypadku Lux Med-u, Signal Iduny i InterRisk są to przybliżone terminy aktualne tylko w dniu, w którym prosiliśmy o ich podanie i obowiązujące na terenie Warszawy.

Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty.pdf

Czas oczekiwania na specjalistę - raport Punkta

Warto wspomnieć, że Medicover posiada usługę Medicover Express, z której można skorzystać w nagłych wypadkach. Pozwala ona jeszcze tego samego dnia umówić się na wizytę u lekarza.Jeżeli pacjent ma zaleconą wizytę w trybie cito, wszyscy ubezpieczyciele starają się jak najbardziej przybliżyć czasowo konsultacje.

Podane terminy mogą się różnić od czasu oczekiwania w placówkach współpracujących z ubezpieczycielami.

Dostępność specjalistycznych badań

Każdy z ubezpieczycieli udostępnia pacjentom możliwość specjalistycznych badań w ramach określonych pakietów. W tabeli zestawiliśmy dane dotyczące takich usług, jak: tomografia, USG, echo serca, USG Dopplera, rezonans, EEG, wysiłkowe EKG, koronarografia, kolonoskopia, spirometria.

Okazuje się, że największy problem jest z tomografią i koronarografią. Tej ostatniej Lux Med i InterRisk nie mają w ogóle w swojej ofercie pakietów medycznych.

Tańsze pakiety proponowane przez ubezpieczycieli zawierają zazwyczaj bardzo ograniczony zakres badań specjalistycznych. Ich liczba wzrasta wraz z ceną pakietu. W przypadku Medicover komplet badań możemy sobie zrobić w ramach pakietu Elite. Jednak dopiero przy Elite+ nie będziemy musieli za nie dopłacać.  Wymienione badania (oprócz koronarografii) możemy wykonać również w Lux Medzie, jeżeli wykupimy pakiety Wierzba (tutaj z dopłatami), Dąb i Platan oraz w TU Zdrowie przy zakupie oferty Prestige.

Signal Iduna cały zestaw wymienionych badań przewiduje tylko w pakiecie Pełnia Zdrowia (ambulatorium i szpital). Przy InterRisk w grę wchodzą trzy pakiety: Medi-Care Gold, Medi-Care Gold Plus (w obu przypadkach pacjent musi pokryć cenę kontrastu do tomografii) i Medi-Care Gold Prestige. Żaden pakiet nie zawiera koronarografii.

Jakość obsługi na infolinii

Przy ocenie obsługi na infolinii braliśmy pod uwagę nie tylko okres oczekiwania na połączenie, ale również łatwość z jaką uzyskaliśmy informacje na temat czasu oczekiwania na wizytę, zakresu i cen pakietów, łatwość nawiązania kontaktu z konsultantem oraz jego zachowanie.

Jakość obsługi na infolinii.pdf

Jakość obsługi na infolinii - raport Punkta

Sposoby umówienia się na wizytę

Ubezpieczyciele nie różnią się tutaj zbyto od siebie. Ubezpieczeni pacjenci mogą się umówić na wizytę przez infolinię, portal pacjenta (nie zawsze obejmuje współpracujące placówki) oraz bezpośrednio w wybranej przychodni. Medicover jako jedyny posiada czat na stronie.

Sposoby umówienia się na wizytę.pdf

Sposoby umówienia się na wizytę - raport Punkta

Placówki medyczne

Każdy z ubezpieczycieli ma swoje placówki lub placówki współpracujące we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce.

Przewodzi pod tym względem TU Zdrowie, które umożliwia pacjentom korzystanie z usług każdej placówki w Polsce, nawet jeżeli nie ma z nią podpisanej umowy. Koszty poniesione przez ubezpieczonego są zwracane na podstawie faktury (do wysokości uzgodnionej w umowie).

Liczba placówek, z których mogą korzystać ubezpieczeni zależy zazwyczaj od ich miejsca zamieszkania oraz wykupionego pakietu.

Podsumowanie – najlepszy wybór placówki

Który ubezpieczyciel zdobył najlepsze oceny w poszczególnych kategoriach? Aby to pokazać, stworzyliśmy specjalną tabelkę. Wzięliśmy w niej pod uwagę osiem kategorii: cenę pakietów medycznych (dla omawianych w raporcie przykładów), czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, jakość obsługi na infolinii, szerokość i zróżnicowanie cenowe oferty ubezpieczyciela (pakiety medyczne dla osób indywidualnych), liczbę placówek medycznych, łatwość uzyskania informacji na temat oferty od konsultanta, dostępność informacji na stronie internetowej i ich przejrzystość.

Każdy ubezpieczyciel mógł zdobyć w poszczególnych kategoriach od 1 do 5 punktów. Żółtym kolorem zaznaczyliśmy pierwsze miejsce, szarym drugie, brązowym trzecie.

W przypadku najtańszych pakietów medycznych dla wybranych person najlepiej wypadła Signal Iduna. Aż w trzech przytoczonych przypadkach to właśnie ten ubezpieczyciel zaproponował ofertę spełniającą wymagania w najniższej cenie. Signal Iduna najlepiej wypadła również przy czasie oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Medicover może się z kolei pochwalić najlepszą jakością obsługi klienta oraz przejrzystością oferty na swojej stronie internetowej.

Najszerszą ofertę i zróżnicowanie cenowe ma Lux Med, a najwięcej placówek medycznych w Polsce TU Zdrowie. Od TU Zdrowie najłatwiej również pozyskać informacje na temat pakietów.

Przy dostępności informacji o ofercie na stronie internetowej pierwsze miejsce zajęło ex aequo dwóch ubezpieczycieli – Lux Med i TU Zdrowie.

W naszym zestawieniu najlepsze noty, mimo nie najtańszych pakietów, zdobył Medicover. Łącznie zyskał aż 30 punktów. Na drugim miejscu jest TU Zdrowie, na trzecim Signal Iduna. Lux Med i InterRisk zamykają ranking.

Ranking prywatnych pakietów medycznych (kliknij, aby powiększyć):

Ranking pakietów medycznych.pdf

Ranking pakietów medycznych - raport Punkta

Pamiętajmy jednak, że każdy ubezpieczyciel proponuje bardzo różny zakres opieki medycznej. Czynniki, które mają istotny wpływ na kształt oferty to cena, jaką jesteśmy w stanie zapłacić, wiek, stan zdrowia i miejsce zamieszkania. One powinny być dla nas decydujące. Są to czynniki, które razem z oczekiwaniami w stosunku do zakresu pakietu medycznego, powinniśmy każdorazowo brać pod uwagę przy wybieraniu ubezpieczyciela. Zestawianie ułatwi nam orientację.

 

 

 

Metodologia badania:

Dane na podstawie wywiadów z pracownikami infolinii oraz analizy ofert zebranych od 10 do 25 września 2016 r.

Partner raportu:

Forsal

 

 

 

Podsumowanie

  1. Porównujemy oferty prywatnych pakietów medycznych w Lux Med, Medicover, TU Zdrowie, Signal Iduna oraz InterRisk.
  2. Niełatwy wybór mają osoby starsze i kobiety w ciąży. Zapłacą za prywatną opiekę najwięcej.
  3. Osobom, które ukończyły 75 lat, mają coś do zaproponowania jedynie Medicover oraz InterRisk.
  4. Medicover oraz TU Zdrowie mają odgórnie określone widełki, w których muszą zmieścić się z czasem oczekiwania na specjalistę.
  5. Jakość obsługi we wszystkich placówkach na infolinii jest bardzo wysoka.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
17 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
anka
anka
6 lat temu

Dlaczego nie uwzględniono enelmedu?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  anka

Dzień dobry

ranking zamieszczony powyżej został przygotowany w oparciu o oferty ubezpieczycieli, którzy oferują stałe ceny pakietów medycznych bez indywidualnej oceny ryzyka ubezpieczeniowego (bez ankiety medycznej).

Pozdrawiam

Lesław
Lesław
6 lat temu

w mojej ocenie ranking mocno naciągany, brak wag dla poszczególnych kryteriów. Czy tak samo ważna dla pacjenta jest np. cena pakietu, czy dostępność lekarzy jak bardzo subiektywna ocena przejrzystości strony WWW. 25% punktów za stronę WWW, która z samymi usługami nie ma nic wspólnego…

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Lesław

Dzień dobry

na takiej stronie ma Pan mnóstwo narzędzi, dzięki którym można uzyskać błyskawiczny dostęp do np. wyników badań, dostępności lekarzy, określonej placówki i wielu innych pomocnych opcji. Przy tworzeniu rankingu braliśmy pod uwagę właśnie funkcjonalność tych stron i możliwości działania jakie dają pacjentom. Jest to bardzo ważny punkt w obsłudze klienta.

Pozdrawiam

Marta
Marta
6 lat temu

Signal Iduna ma 10 miesięcy karencji na prowadzenie ciąży szkoda, że nie ma o ty ani słowa …

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Marta

Dzień dobry

wspominamy w raporcie ogólnie o karencji, która istnieje dla prowadzenia ciąży lecz nie wyłącza innych świadczeń z pakietu. Raport był przygotowywany w oparciu o możliwie najczęstsze wybory, których dokonują klienci z przeciętą zasobnością portfela.

Pozdrawiam

Lopez
Lopez
6 lat temu

Dlaczego MEDICOVER dostał dwukrotnie wyższą ocenę za liczbę placówek od LUXMED?
W każdym z dużych miast PL jest więcej placówek LUXMED. W Warszawie jest podobna liczba….

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Lopez

Dzień dobry

w tej kategorii pod uwagę brane były placówki własne + placówki współpracujące. W związku z tym Medicover uplasował się o jedno miejsce wyżej niż Lux Med, co skutkuje przyznaniem mu o jeden punkt więcej w klasyfikacji.

Pozdrawiam

Maria
Maria
5 lat temu

A Enel-Med? To chyba niesprawiedliwe, nie uwzględnić takiej sieci w zestawieniu prywatnych placówek, trochę w błąd wprowadzacie ludzi. Ja leczę się w Enel-medzie od 3 lat i na żadne luxmedy, medikowery bym nie zamieniła, a mam porównanie.

Karolex
Karolex
5 lat temu

My mamy [reklama], którego nie ma w zestawieniu. Konsultacje odbywają się online i dzięki temu jest to dużo tańsze, niż standardowe pakiety prywatne, a my jako pracownicy mamy jeszcze inne benefity w to miejsce.

marciocha
marciocha
5 lat temu

Moja rodzina też ma pakiet w [reklama]. Każdy może dostosować pakiet do swoich indywidualnych potrzeb. Z naszego jestem bardzo zadowolona, mam dostęp do każdego specjalisty, badań bez dłuuuugich kolejek.

ludziska
ludziska
5 lat temu

Nie rozumiem dlaczego usuwacie wymienione nazwy firm , skoro każdy chce się wypowiedzieć czy jest zadowolony czy nie… Po co umożliwiliście w takim razie możliwość komentowania ???????

Patrycja
Patrycja
5 lat temu

Witam, na jakiej podstawie przedstawiona jest oferta dla 75 letniego seniora, skoro w OWU wiek ubezpieczonego jest określony na 65 lat nie więcej?!

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Patrycja

Witam, oferta dla osób powyżej 75 lat jest przygotowywana indywidualnie, na specjalnych warunkach. I w takiej sytuacji zapis w OWU dotyczący wieku zostaje po prostu zniesiony.

robs
robs
5 lat temu

fajnie…ale chyba mijamy się delikatnie z prawdą. spróbujcie Państwo umówić się w Warszawie do internisty w Medicover. ciekaw jestem ile dni Wam wyjdzie. bo mi ostatnio wyszło miesiąc…oczywiście std w takim przypadku lepiej zadzwonić…i o ile trafi się na kompetentna osobe, która może troche wiecej to można zadziałać tak, że wizyta może się odbyć na drugi dzień, ale na drugim końcu Warszawy…i o ile normalnie nie robi to wielkich problemów, ale jeśli człowiek ma gorączke, cieknie z nosa i jest brzydka pogoda to już tak…wiec w takich przypadkach poleca się wizyte online, ale fajnie na wizycie online nie dostanie się zwolnienia…więc i tak trzeba jechać drugi koniec miasta…nie wszyscy mają możliwość pracować zdalnie, a przychodzenie do pracy w stanie przeziębienia kładzie do łóżek od razu kilka osób z zespołu….wiec lepiej sporządzać rankingi na bazie opinii klientów

Paweł
Paweł
5 lat temu

Ech, widzę że komentują tylko ci, którym się nie podoba. Nie widziałem w Waszym rankingu informacji dla oferty indywidualnej młodego mężczyzny około 30 lat. Która firma oferuje najlepszą obsługę, w stosunku do najniższej ceny? Dojazd nie ma znaczenia, wsiądę w samochód i podjadę, jak będę umierał to wezmę taksę za 15 złotych i też będzie dobrze. Prośba o odpowiedź na mój adres mailowy, jeśli jest taka możliwość.

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Paweł

Witam. Wszystko zależy od Pana preferencji co do zakresu takiego pakietu medycznego. Proponuję kontakt z naszą infolinią pod numerem 22 490 9000 lub może Pan sprawdzić ofertę na naszej stronie: https://punkta.pl/ubezpieczenie-zdrowotne/porownywarka/#/ Wystarczy uzupełnić krótka ankietę.