Ranking prywatnych pakietów medycznych. Sprawdź, gdzie ubezpieczysz się najkorzystniej [Materiał archiwalny]

Aktualizacja:
prywatna opieka medyczna

Prywatna opieka medyczna cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Sprawdziliśmy oferty pięciu ubezpieczycieli: Lux Med, Medicover, TU Zdrowie, Signal Iduna oraz InterRisk, aby ułatwić Wam wybór, jeśli zdecydujecie się na to, by nie polegać wyłącznie na państwowej służbie zdrowia. Kto oferuje najtańsze pakiety? Kto najlepszą obsługę? Prywatne pakiety medyczne - oto porównanie.

To, co skłania Was do poszukiwania prywatnej opieki medycznej, to przede wszystkim zła kondycja służby zdrowia: niekończące się kolejki i nawet kilkumiesięczny czas oczekiwania na wizytę u lekarzy specjalistów. Dlatego właśnie te czynniki wzięliśmy pod uwagę w naszym raporcie.

Stworzyliśmy najlepsze oferty dla pięciu fikcyjnych person. Nie wszystkie grupy wiekowe mają porównywalny wybór. Seniorzy i kobiety w ciąży niestety nie mogą liczyć na preferencyjne warunki. Ułatwiamy im szukanie, wskazując tych ubezpieczycieli, którzy nie pomijają ich w swoich pakietach.

Zbadaliśmy również przybliżony czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty, jakość obsługi na infolinii, możliwe sposoby zapisania się na wizytę oraz dostępność placówek w miastach wojewódzkich. To ważne dla wszystkich kryteria. Niestety okazało się, że nie ma w stu procentach idealnej oferty, która w każdym z tych nich osiągnęłaby najwyższe noty. Czy jednak wszystkie są równie ważne? Nie – najważniejsze to idealne dopasowanie oferty do swoich potrzeb i taki wybór placówki, która ma to, co istotne dla nas. Wybór ułatwia oczywiście wskazanie faworytów w poszczególnych kategoriach.

Porównanie pakietów medycznych

Persony, które wybraliśmy do analizy to:

  • 2-letnie dziecko,
  • małżeństwo z dwójką dzieci (w wieku 32 lata, 35 lat, 3 lata i 12 lat),
  • 30-letnia kobieta wymagająca opieki lekarzy specjalistów,
  • 75-letni senior,
  • 30-letnia kobieta w ciąży.

W przypadku 2-letniego dziecka zależało nam na nielimitowanych konsultacjach u pediatry oraz wizytach domowych. Okazało się, że najtańsze ubezpieczenie, spełniające jednocześnie założenia, oferuje Lux Med. Miesięczna składka w pakiecie Morelka (dedykowanym najmłodszym pacjentom) wyniesie 96,50 zł. Najdrożej wypadła oferta TU Zdrowie, gdzie składka zaczynałaby się od 260 zł.

Tabela przedstawia wyniki zestawienia ofert porównywanych ubezpieczycieli (kliknij, aby powiększyć).

Ceny pakietów dla 2-letniego dziecka.pdf

Rodzina z dwójką dzieci potrzebuje podstawowej opieki lekarskiej oraz możliwości zrobienia morfologii.  Najtańszy pakiet zaoferowałaby im Signal Iduna. Składka w tym przypadku wyniosłaby 143,50 zł miesięcznie. Na drugim miejscu uplasował się Medicover z pakietem Standard. Ta opcja wymaga jednak dopłaty 15 zł za każdą wizytę u lekarza.

Ceny pakietów dla rodziny z dwójką dzieci.pdf

30-letniej kobiecie zależy na wizytach u lekarzy specjalistów: diabetologa, endokrynologa, okulisty i ginekologa. Najkorzystniejszą ofertę przygotowała dla niej Signal Iduna. W ramach pakietu Moja Pełnia Zdrowia może korzystać z potrzebnej opieki już od 49 zł miesięcznie. Druga w kolejności oferta to pakiet Brzoza Lux Med. Za każdą konsultację tutaj pacjentka będzie jednak musiała zapłacić dodatkowo 20 zł.

Ceny pakietów dla 30-letniej kobiety.pdf

75-letni senior chciałby wykupić pakiet zapewniający kompleksowy zakres usług medycznych wraz z hospitalizacją. Okazuje się, że jedynie Medicover oraz InterRisk mają coś do zaproponowania osobom, które ukończyły 75 lat.  W obu przypadkach ostateczna wysokość składki będzie zależała od stanu zdrowia pacjenta. Na pierwszy rzut oka tańszą ofertą dysponuje InterRisk, w którym składka w pakiecie Medi-Care zaczyna się od 314 zł.

Ceny pakietów dla 75-letniego seniora.pdf

Kłopot ze znalezieniem odpowiedniej oferty będzie również miała kobieta w ciąży, której zależy na jej prowadzeniu oraz porodzie. Dokupienie porodu jest możliwe w Medicover. Ubezpieczyciel jako jedyny posiada też pakiet Platinum z opcją porodu. Jego koszt to już jednak 1535 zł miesięcznie, dodatkowo oferta zawiera zapis o dziewięciu miesiącach karencji.Najtańszy pakiet zainteresowana znajdzie w Signal Iduna – za 49 zł miesięcznie. Żadna z wymienionych ofert nie obejmuje jednak porodu.

Ceny pakietów dla kobiety w ciąży.pdf

Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty

Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty zależy od terminu, w którym pacjent chce się umówić, wybranego pakietu oraz miasta. Medicover i TU Zdrowie mają odgórnie określone widełki. W przypadku Lux Med-u, Signal Iduny i InterRisk są to przybliżone terminy aktualne tylko w dniu, w którym prosiliśmy o ich podanie i obowiązujące na terenie Warszawy.

Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty.pdf

Warto wspomnieć, że Medicover posiada usługę Medicover Express, z której można skorzystać w nagłych wypadkach. Pozwala ona jeszcze tego samego dnia umówić się na wizytę u lekarza.Jeżeli pacjent ma zaleconą wizytę w trybie cito, wszyscy ubezpieczyciele starają się jak najbardziej przybliżyć czasowo konsultacje.

Podane terminy mogą się różnić od czasu oczekiwania w placówkach współpracujących z ubezpieczycielami.

Dostępność specjalistycznych badań

Każdy z ubezpieczycieli udostępnia pacjentom możliwość specjalistycznych badań w ramach określonych pakietów. W tabeli zestawiliśmy dane dotyczące takich usług, jak: tomografia, USG, echo serca, USG Dopplera, rezonans, EEG, wysiłkowe EKG, koronarografia, kolonoskopia, spirometria.

Okazuje się, że największy problem jest z tomografią i koronarografią. Tej ostatniej Lux Med i InterRisk nie mają w ogóle w swojej ofercie pakietów medycznych.

Tańsze pakiety proponowane przez ubezpieczycieli zawierają zazwyczaj bardzo ograniczony zakres badań specjalistycznych. Ich liczba wzrasta wraz z ceną pakietu. W przypadku Medicover komplet badań możemy sobie zrobić w ramach pakietu Elite. Jednak dopiero przy Elite+ nie będziemy musieli za nie dopłacać.  Wymienione badania (oprócz koronarografii) możemy wykonać również w Lux Medzie, jeżeli wykupimy pakiety Wierzba (tutaj z dopłatami), Dąb i Platan oraz w TU Zdrowie przy zakupie oferty Prestige.

Signal Iduna cały zestaw wymienionych badań przewiduje tylko w pakiecie Pełnia Zdrowia (ambulatorium i szpital). Przy InterRisk w grę wchodzą trzy pakiety: Medi-Care Gold, Medi-Care Gold Plus (w obu przypadkach pacjent musi pokryć cenę kontrastu do tomografii) i Medi-Care Gold Prestige. Żaden pakiet nie zawiera koronarografii.

Jakość obsługi na infolinii

Przy ocenie obsługi na infolinii braliśmy pod uwagę nie tylko okres oczekiwania na połączenie, ale również łatwość z jaką uzyskaliśmy informacje na temat czasu oczekiwania na wizytę, zakresu i cen pakietów, łatwość nawiązania kontaktu z konsultantem oraz jego zachowanie.

Jakość obsługi na infolinii.pdf

Sposoby umówienia się na wizytę

Ubezpieczyciele nie różnią się tutaj zbyto od siebie. Ubezpieczeni pacjenci mogą się umówić na wizytę przez infolinię, portal pacjenta (nie zawsze obejmuje współpracujące placówki) oraz bezpośrednio w wybranej przychodni. Medicover jako jedyny posiada czat na stronie.

Sposoby umówienia się na wizytę.pdf

Placówki medyczne

Każdy z ubezpieczycieli ma swoje placówki lub placówki współpracujące we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce.

Przewodzi pod tym względem TU Zdrowie, które umożliwia pacjentom korzystanie z usług każdej placówki w Polsce, nawet jeżeli nie ma z nią podpisanej umowy. Koszty poniesione przez ubezpieczonego są zwracane na podstawie faktury (do wysokości uzgodnionej w umowie).

Liczba placówek, z których mogą korzystać ubezpieczeni zależy zazwyczaj od ich miejsca zamieszkania oraz wykupionego pakietu.

Podsumowanie – najlepszy wybór placówki

Który ubezpieczyciel zdobył najlepsze oceny w poszczególnych kategoriach? Aby to pokazać, stworzyliśmy specjalną tabelkę. Wzięliśmy w niej pod uwagę osiem kategorii: cenę pakietów medycznych (dla omawianych w raporcie przykładów), czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, jakość obsługi na infolinii, szerokość i zróżnicowanie cenowe oferty ubezpieczyciela (pakiety medyczne dla osób indywidualnych), liczbę placówek medycznych, łatwość uzyskania informacji na temat oferty od konsultanta, dostępność informacji na stronie internetowej i ich przejrzystość.

Każdy ubezpieczyciel mógł zdobyć w poszczególnych kategoriach od 1 do 5 punktów. Żółtym kolorem zaznaczyliśmy pierwsze miejsce, szarym drugie, brązowym trzecie.

W przypadku najtańszych pakietów medycznych dla wybranych person najlepiej wypadła Signal Iduna. Aż w trzech przytoczonych przypadkach to właśnie ten ubezpieczyciel zaproponował ofertę spełniającą wymagania w najniższej cenie. Signal Iduna najlepiej wypadła również przy czasie oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Medicover może się z kolei pochwalić najlepszą jakością obsługi klienta oraz przejrzystością oferty na swojej stronie internetowej.

Najszerszą ofertę i zróżnicowanie cenowe ma Lux Med, a najwięcej placówek medycznych w Polsce TU Zdrowie. Od TU Zdrowie najłatwiej również pozyskać informacje na temat pakietów.

Przy dostępności informacji o ofercie na stronie internetowej pierwsze miejsce zajęło ex aequo dwóch ubezpieczycieli – Lux Med i TU Zdrowie.

W naszym zestawieniu najlepsze noty, mimo nie najtańszych pakietów, zdobył Medicover. Łącznie zyskał aż 30 punktów. Na drugim miejscu jest TU Zdrowie, na trzecim Signal Iduna. Lux Med i InterRisk zamykają ranking.

Ranking prywatnych pakietów medycznych (kliknij, aby powiększyć):

Ranking pakietów medycznych.pdf

Pamiętajmy jednak, że każdy ubezpieczyciel proponuje bardzo różny zakres opieki medycznej. Czynniki, które mają istotny wpływ na kształt oferty to cena, jaką jesteśmy w stanie zapłacić, wiek, stan zdrowia i miejsce zamieszkania. One powinny być dla nas decydujące. Są to czynniki, które razem z oczekiwaniami w stosunku do zakresu pakietu medycznego, powinniśmy każdorazowo brać pod uwagę przy wybieraniu ubezpieczyciela. Zestawianie ułatwi nam orientację.

Przeczytaj także: Raport – dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Metodologia badania:

Dane na podstawie wywiadów z pracownikami infolinii oraz analizy ofert zebranych od 10 do 25 września 2016 r.

Partner raportu:

Forsal

Podsumowanie

  1. Porównujemy oferty prywatnych pakietów medycznych w Lux Med, Medicover, TU Zdrowie, Signal Iduna oraz InterRisk.
  2. Niełatwy wybór mają osoby starsze i kobiety w ciąży. Zapłacą za prywatną opiekę najwięcej.
  3. Osobom, które ukończyły 75 lat, mają coś do zaproponowania jedynie Medicover oraz InterRisk.
  4. Medicover oraz TU Zdrowie mają odgórnie określone widełki, w których muszą zmieścić się z czasem oczekiwania na specjalistę.
  5. Jakość obsługi we wszystkich placówkach na infolinii jest bardzo wysoka.

Michał Daniluk
Ekspert ds. ubezpieczeń

Prezes Zarządu do stycznia 2024 roku. To jedna z bardziej wyrazistych postaci polskiej branży ubezpieczeniowej. Doświadczony manager, świetny mówca, wytrawny znawca mechanizmów wpływających na ceny produktów i warunków serwisu klientów. Niestrudzony promotor innowacji w ubezpieczeniach w tym strategii omnichannel. Ponad dekadę zarządzał procesami z poziomu dyrektora zarządzającego w STU Ergo Hestia. Od 2016 związany z grupą Punkta, w której pełnił funkcję prezesa zarządu Punkta sp. z o.o. do stycznia 2024 roku. Często zapraszany przez media do komentowania zjawisk i trendów rynku ubezpieczeniowego.

guest
17 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej