Indywidualna kontynuacja pakietu medycznego. Czy warto za nią płacić?

Aktualizacja:
Indywidualna kontynuacja pakietu medycznego – czy warto?

Co dzieje się w przypadku, kiedy pracownik rozstaje się z firmą, a chciałby kontynuować opiekę medyczną w ramach swojego pakietu, na dotychczasowych warunkach i u sprawdzonych lekarzy? Czy jest to możliwe i ile to kosztuje?

KUP NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE I ZAPEWNIJ SOBIE BEZPIECZEŃSTWO W KAŻDEJ SYTUACJI!

Nieodłączną ofertą dużych korporacji, ale coraz częściej również i mniejszych firm, są pozafinansowe formy motywowania pracowników. Kandydaci do pracy kuszeni są nimi już na etapie wstępnej rekrutacji, a zasobność pakietu socjalnego oferowanego przez pracodawcę coraz częściej stanowi kluczowy argument za przycięciem tej, a nie innej posady. Prywatna opieka medyczna jest najpopularniejszym, ale również i najbardziej pożądanym przez pracowników pozafinansowym motywatorem. Atrakcyjne cenowo lub nawet całkowicie bezpłatne dla pracowników abonamenty medyczne kuszą tym bardziej, że jakość usług oferowanych przez prywatne centra medyczne jest nieporównywalnie wyższa niż to, co oferuje NFZ.

Czytaj także: Polacy nie ufają NFZ. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne coraz popularniejsze

Dlaczego pracodawcy wykupują prywatną opiekę medyczną dla pracowników?

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi medycynę pracy w zakresie:

 • oceny ryzyka zdrowotnego na stanowisku pracy,

 • wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, które mają za zadanie sprawdzenie czy pracownik może pracować na powierzonym mu stanowisku,

 • profilaktyki medycznej na stanowiskach tego wymagających.

Obecnie pracodawcy coraz częściej wykupują swoim pracownikom pakiety usług medycznych daleko wybiegające poza obowiązkowe usługi i obejmują nimi coraz więcej grup zawodowych.

Jednym z powodów popularności tego typu świadczeń jest pogarszający się stan publicznej służby zdrowia, powodujący, że opieka medyczna oferowana przez pracodawcę jest dobrze widziana zarówno przez pracowników, jak i kadrę kierowniczą. Drugim powodem jest powszechność tego rozwiązania. Oferowanie przez firmę pakiety medyczne powoli stają się standardem, a dodatkowym argumentem jest stosunkowo niski koszt zapewnienia tego benefitu pracownikom w porównaniu do innych świadczeń motywacyjnych.

Kto zapewnia prywatną opiekę medyczną pracownikom firm na polskim rynku?

Pracodawca pragnący otoczyć prywatną opieką medyczną swoich pracowników może skorzystać na polskim rynku z dwóch rozwiązań:

 1. grupowe ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników zawarte w towarzystwie ubezpieczeniowym. Oto niektóre zakłady ubezpieczeń oferujące ubezpieczenia zdrowotne: , Allianz, Uniqa, TU Europa, PZU, INTER Polska, TU Zdrowie, Signal Iduna.

 2. abonament medyczny proponowany w naszym kraju przez prywatne centra medyczne takie jak LUX MED czy Medicover.

Dla Ciebie jako pracownika nie ma większego znaczenia, czy korzystasz z grupowego ubezpieczenia zdrowotnego, czy abonamentu medycznego. Sposób realizacji usług jest bowiem niemal identyczny i, co najważniejsze, szybszy niż w NFZ.

Kiedy prywatna opieka medyczna oferowana przez Twoją firmę przestaje obowiązywać?

Pakiet socjalny, w tym prywatna opieka medyczna, przestaje obowiązywać pracownika, z którym firma kończy współpracę, bądź tego, który sam postanowił zmienić pracodawcę. Dodatkowo bonusy i przywileje skierowane do pełnoetatowych pracowników przestają dotyczyć pracowników pozostających na urlopie wychowawczym, długotrwałym urlopie bezpłatnym, czy osoby przechodzące na emeryturę lub rentę.

Czytaj także: Prywatne ubezpieczenie medyczne – co zrobić, kiedy przestaje być potrzebne?

Czy osoby, które czasowo lub na stałe utraciły związek z pracodawcą, mogą kontynuować dotychczasową opiekę medyczną indywidualnie?

Kontynuacja abonamentu medycznego w postaci umowy indywidualnej jest jak najbardziej możliwa, tyle tylko, że na warunkach, które będą dla Ciebie zazwyczaj mniej atrakcyjne zarówno pod względem ceny jak i zakresu usług.

Przyjrzyjmy się, jakie oferty kontynuacji opieki medycznej przygotowali dla swoich klientów najwięksi przedstawiciele prywatnych abonamentów medycznych w Polsce.

Oferta kontynuacji w LUX MED

LUX MED przygotował preferencyjne ceny Indywidualnego Ubezpieczenia Zdrowotnego Magnolia dla osób, które były wcześniej objęte opieką medyczną w ramach abonamentu pracowniczego w LUX MED.

Zasady przystąpienia:

 • Produkt skierowany jest do pracowników, czyli osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz członków ich rodzin (mąż, żona, partner życiowy, dziecko (do ukończenia 25 roku życia), którzy dotychczas mieli opiekę medyczną w ramach abonamentu opłacanego przez pracodawcę i nie ukończyli 70 roku życia.

 • Warunkiem przystąpienia do pakietu jest zgłoszenie chęci korzystania z opieki medycznej w ciągu 30 dni od daty wykreślenia pracownika z list zgłoszeniowych pracodawcy.

 • Umowa podpisywana jest minimum na rok, z możliwością automatycznego przedłużenia na kolejny roczny okres

Ceny za rok za 1 osobę w przypadku płatności jednorazowej za rok z góry (wybrane przedziały wiekowe):

 • Osoby w wieku od 8 do 18 lat: 1069 zł

 • Osoby w wieku od 19 do 40 lat: 1544 zł
 • Osoby w wieku od 41 do 50 lat: 1339 zł

 • Osoby w wieku od 51 do 55 lat: 1499 zł

Oferta kontynuacji w Enel-Med

Dla klientów decydujących się kontynuować abonament medyczny na indywidualnych warunkach Enel-Med.przygotował 10% rabat od standardowych cen, jakie oferowane są nowym klientom. Rabat ten może uzyskać pacjent, który zdecyduje się na kontynuację opieki medycznej do 30 dni od zamknięcia abonamentu firmowego.

Przykład: Pacjent, który korzystał z opieki medycznej z ramienia mikro-firmy w Enel-Medzie za nielimitowany dostęp do 34 specjalistów, bardzo szeroki zakres badań diagnostycznych i laboratoryjnych z TK (Tomografia Komputerowa), RM (Rezonans Magnetyczny) oraz rehabilitacją ponosił koszt 115 zł miesięcznie. Kontynuacja umowy na warunkach indywidualnych w podobnym zakresie po 10% zniżce wyniesie go 186,5 zł miesięcznie.

Oferta kontynuacji w Medicover

Również Medicover przygotował dla klientów abonamentowych atrakcyjną ofertę kontynuacji, którą pacjent może wykupić w okresie 30 dni od zakończenia dotychczasowego abonamentu. Cena oraz zakres uzależniona jest od wyjściowego pakietu, z którego pacjent do tej pory korzystał. Po zakończeniu pracowniczego abonamentu medycznego klient, decydując się na ofertę indywidualną, otrzymuje 10% rabat na standardowe pakiety skierowane do nowych pacjentów.

Warunki kontynuacji grupowego ubezpieczenia zdrowotnego

Kontynuacja grupowego ubezpieczenia zdrowotnego na indywidualnych warunkach nie jest już taka prosta, jak w przypadku abonamentu medycznego. Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że nie wszystkie zakłady ubezpieczeń, które kierują oferty do klienta korporacyjnego, prowadzą sprzedaż polis indywidualnych. Uniqa i Allianz mogą posłużyć za przykład towarzystw, które wycofały się ze sprzedaży pakietów medycznych skierowanych dla klienta indywidualnego. Jeśli więc byłeś objęty w pracy grupowym ubezpieczeniem zdrowotnym w którymś z tych towarzystw, nie będziesz mógł kontynuować ubezpieczenia na warunkach indywidualnych.

Grupowo czy indywidualnie?

Jeśli masz możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej w firmie, w której pracujesz, skorzystaj z niej. Oferta, ta będzie dla Ciebie najatrakcyjniejsza zarówno pod względem ceny, zakresu jak i możliwości realizacji usług. Kontynuując ubezpieczenie na warunkach indywidualnych zawsze będziesz musiał zapłacić więcej, przy czym zakres oferowanych usług zostanie Ci pomniejszony.

Podsumowanie

 • Prywatna opieka medyczna to jeden z najatrakcyjniejszych elementów pakietu socjalnego.
 • Pakiet socjalny, w tym prywatna opieka medyczna, przestaje obejmować pracownika, który kończy współpracę z firmą, pozostaje na urlopie wychowawczym, długotrwałym urlopie bezpłatnym lub przechodzi na emeryturę czy rentę.
 • Indywidualna kontynuacja opieki medycznej jest możliwa, ale jest ona zazwyczaj mniej atrakcyjna zarówno pod względem ceny jak i zakresu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej