Tak jak w życiu trudno znaleźć proste rozwiązanie każdego problemu, tak interpretacja przepisów prawnych jest procesem złożonym i wymagającym zbadania wielu czynników. Niejednoznaczność przepisów może działać na korzyść ubezpieczyciela, który odmawia poszkodowanemu wypłaty świadczenia. 4 września zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który raz na zawsze rozstrzygnie spory w sprawie likwidacji szkód wyrządzonych przez użytkowe pojazdy wolnobieżne.
Dotychczas zakłady ubezpieczeń mogły odmówić poszkodowanemu wypłaty odszkodowania z obowiązkowej polisy OC, jeśli do wypadku doszło na przykład na skutek kolizji z koparką. Choć, jak twierdzi podająca informację Gazeta Prawna, w orzecznictwie dominuje szerokie ujęcie odpowiedzialności ubezpieczyciela, zdarza się, że spór zostaje rozstrzygnięty na jego korzyść z powodu zawężenia interpretacji pojęcia „ruch pojazdów”.
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekał w sprawie pomiędzy mieszkańcem Słowenii Damijanem Vnukiem a firmą ubezpieczeniową Zavarovalnica Triglav d.d., która odmówiła wypłacenia odszkodowania z OC w związku z wypadkiem spowodowanym na podwórzu gospodarstwa rolnego przez traktor z przyczepą. Dzięki wyrokowi, który zapadł 4 września wypadki z udziałem koparek, spycharek i innych pojazdów wolnobieżnych nie powinny już budzić wątpliwości. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł bowiem, że obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów powinien być objęty każdy wypadek spowodowany podczas użytkowania pojazdu zgodnie z jego normalną funkcją.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Do tej pory uszkodzenie pojazdu przez pasażera bardzo często wiązało się z odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela OC. Tymczasem okazuje się, że nawet szkody wyrządzone przez pasażera powinny zostać pokryte z OC kierowcy samochodu, który był „sprawcą” zdarzenia - właśnie taki wyrok wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozstrzygnął kwestię szkody przy otwieraniu drzwi auta.
Jakie kryteria musi spełnić urządzenie, którym można poruszać się inaczej niż za pomocą siły mięśni, żeby zostało objęte obowiązkiem ubezpieczenia komunikacyjnego? Sprawa wydaje się prosta – podstawowym wyznacznikiem powinno być to, czy pojazd uczestniczy w ruchu drogowym i stanowi zagrożenie dla innych. Jak w tę logikę wpisuje się kosiarka - traktorek, która być może już niedługo będzie musiała zostać ubezpieczona?
Za szybą auta przesuwają się malownicze krajobrazy, na drodze nie ma żywej duszy. Sielankę przerywa nie wiadomo skąd wbiegający przed maskę pies. Zwierzę nie ma żadnych szans w tym starciu, a Twój samochód ląduje na przydrożnym drzewie. Szybko orientujesz się, że psina wybiegła z pobliskiego gospodarstwa. Czy masz szanse na odszkodowanie z OC rolnika za zderzenie z psem?
Zgłosiłeś szkodę komunikacyjną do zakładu ubezpieczeń i nie wiesz jak długo będziesz czekał na wypłatę odszkodowania? Sprawdzamy ile trwa wypłata odszkodowania z OC i AC sprawcy i co robić jeśli wypłata ubezpieczenia się przedłuża?
Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.
Czym są ubezpieczenia obowiązkowe i jakie są ich rodzaje? Pierwsza rzecz, która przychodzi Ci do głowy, to zapewne OC, które musisz posiadać jako właściciel samochodu czy innego pojazdu. Niektórzy wiedzą, że obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają też gospodarstwa rolne. Na tym jednak wiedza większości osób najczęściej się kończy. A to dopiero wierzchołek góry lodowej zwanej „ubezpieczenia obowiązkowe”.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.