Pozew zbiorowy - „przywiązani do polisy” na wojennej ścieżce

Aktualizacja:

Przymusu nikt nie lubi, a ostatnie dyskusje krążące w sieci dookoła bardzo niefortunnej wypowiedzi Rafała Ziemkiewicza tylko potwierdzają tę tezę. Dyktatura siły może narzucać swoją wolę w każdej dziedzinie życia – poczynając od relacji damsko-męskich, a na prawach konsumenta kończąc.

W atmosferze przymusu i kary rozpoczął się konflikt między klientami a firmami ubezpieczeniowymi, który rozgrywa się w sądzie od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz dla poszkodowanych konsumentów zapaliło się światełko w tunelu.

Jak podaje portal informacyjny Wyborcza.biz, stołeczny sąd okręgowy przyjął do rozpatrzenia pierwszy pozew zbiorowy przeciwko Generali w sprawie klauzuli wcześniejszego wyjścia, stosowanej przez ubezpieczyciela w umowach inwestycyjnych. Zapis ten oznacza, że klient nie może bezkarnie odstąpić od płacenia składek, nawet jeśli nie jest zadowolony z tego, w jaki sposób inwestowane są jego pieniądze. Zobowiązuje się go wtedy do płacenia tak zwanej opłaty likwidacyjnej, co sprawia, że jego oszczędności topnieją wbrew idei produktu. Co prawda wcześniejsze sprawy indywidualne przyniosły powodom zwycięstwo, a zapis o opłatach likwidacyjnych został uznany przez Sąd Ochrony Konkurencji za niedozwolony, ale nie przyniosły one spodziewanych zmian w praktyce ubezpieczycieli. Dopiero masowe pozwy zbiorowe mogą być pierwszym, milowym krokiem w stronę zwycięstwa.

O ile grupowe inicjatywy nie sprawdzają się w sprawach przeciwko skarbowi państwa (pozwy w sprawie katastrofy hali MTK i w sprawie Amber Gold zostały odrzucone przez sąd jako niedopuszczalne prawnie), o tyle szykująca się walka z sektorem prywatnym ma mocne podstawy i historię zwycięstw w sprawach wytoczonych przez indywidualnych klientów.

W czasie, kiedy główna bitwa toczy się w sądzie, wojna trwa także pośród szeregów stowarzyszenia „Przywiązani do polisy”, które zorganizowało pikietę pod siedzibą KNF, protestując przeciwko bezczynności nadzoru wobec nieuczciwych praktyk w sektorze ubezpieczeniowo-inwestycyjnym. Stowarzyszenie zarzuciło nadzorowi wspieranie ubezpieczycieli w sądzie oraz brak troski o interesy konsumenta tracącego oszczędności.

Według informacji podanych przez portal Bankier.pl KNF opublikował na swojej stronie odpowiedź na krytykę niezadowolonych klientów, w której oświadcza, że na bieżąco informuje o niedozwolonych zapisach w umowach, kieruje do ubezpieczycieli rekomendację podkreślającą znaczenie stosowania dobrych praktyk w sprzedaży, a także wywołuje inne podmioty odpowiedzialne za ochronę praw ubezpieczonego.

Protestujący widzą polisy z UFK jako produkty pozornie ubezpieczeniowe, podczas gdy KNF sprzeciwia się takiemu postrzeganiu polis inwestycyjnych, zaznaczając, że są one legalne  oraz znane i powszechnie oferowane w wielu krajach Europy.

Foto: by Simon Cunningham, [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Dla kogo jest nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Co oznacza zniesienie udziału własnego w szkodzie?

Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Motocykl
Jak holować motocykl?

Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej