Pozew zbiorowy - „przywiązani do polisy” na wojennej ścieżce

Aktualizacja:

Przymusu nikt nie lubi, a ostatnie dyskusje krążące w sieci dookoła bardzo niefortunnej wypowiedzi Rafała Ziemkiewicza tylko potwierdzają tę tezę. Dyktatura siły może narzucać swoją wolę w każdej dziedzinie życia – poczynając od relacji damsko-męskich, a na prawach konsumenta kończąc.

W atmosferze przymusu i kary rozpoczął się konflikt między klientami a firmami ubezpieczeniowymi, który rozgrywa się w sądzie od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz dla poszkodowanych konsumentów zapaliło się światełko w tunelu.

Jak podaje portal informacyjny Wyborcza.biz, stołeczny sąd okręgowy przyjął do rozpatrzenia pierwszy pozew zbiorowy przeciwko Generali w sprawie klauzuli wcześniejszego wyjścia, stosowanej przez ubezpieczyciela w umowach inwestycyjnych. Zapis ten oznacza, że klient nie może bezkarnie odstąpić od płacenia składek, nawet jeśli nie jest zadowolony z tego, w jaki sposób inwestowane są jego pieniądze. Zobowiązuje się go wtedy do płacenia tak zwanej opłaty likwidacyjnej, co sprawia, że jego oszczędności topnieją wbrew idei produktu. Co prawda wcześniejsze sprawy indywidualne przyniosły powodom zwycięstwo, a zapis o opłatach likwidacyjnych został uznany przez Sąd Ochrony Konkurencji za niedozwolony, ale nie przyniosły one spodziewanych zmian w praktyce ubezpieczycieli. Dopiero masowe pozwy zbiorowe mogą być pierwszym, milowym krokiem w stronę zwycięstwa.

O ile grupowe inicjatywy nie sprawdzają się w sprawach przeciwko skarbowi państwa (pozwy w sprawie katastrofy hali MTK i w sprawie Amber Gold zostały odrzucone przez sąd jako niedopuszczalne prawnie), o tyle szykująca się walka z sektorem prywatnym ma mocne podstawy i historię zwycięstw w sprawach wytoczonych przez indywidualnych klientów.

W czasie, kiedy główna bitwa toczy się w sądzie, wojna trwa także pośród szeregów stowarzyszenia „Przywiązani do polisy”, które zorganizowało pikietę pod siedzibą KNF, protestując przeciwko bezczynności nadzoru wobec nieuczciwych praktyk w sektorze ubezpieczeniowo-inwestycyjnym. Stowarzyszenie zarzuciło nadzorowi wspieranie ubezpieczycieli w sądzie oraz brak troski o interesy konsumenta tracącego oszczędności.

Według informacji podanych przez portal Bankier.pl KNF opublikował na swojej stronie odpowiedź na krytykę niezadowolonych klientów, w której oświadcza, że na bieżąco informuje o niedozwolonych zapisach w umowach, kieruje do ubezpieczycieli rekomendację podkreślającą znaczenie stosowania dobrych praktyk w sprzedaży, a także wywołuje inne podmioty odpowiedzialne za ochronę praw ubezpieczonego.

Protestujący widzą polisy z UFK jako produkty pozornie ubezpieczeniowe, podczas gdy KNF sprzeciwia się takiemu postrzeganiu polis inwestycyjnych, zaznaczając, że są one legalne  oraz znane i powszechnie oferowane w wielu krajach Europy.

Foto: by Simon Cunningham, [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Co musisz wiedzieć na temat badania lekarskiego na prawo jazdy?

Badania lekarskie na prawo jazdy to obowiązkowa procedura, która ma na celu ocenę zdolności zdrowotnych przyszłego kierowcy. Celem jest zapewnienie, że osoba ubiegająca się o prawo jazdy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu.

Czytaj więcej
Wyprzedzanie na autostradzie
2024.10.17  •  Samochód
Co grozi za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej?

Chociaż zasady dotyczące tego manewru są jasne, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji oraz konsekwencji, jakie mogą wynikać z jego złamania. W artykule przyjrzymy się szczegółowo, jakie kary i punkty karne grożą za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, czy są sytuacje, w których wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest dozwolone oraz czy takie wykroczenie może wpłynąć na składki ubezpieczeniowe.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej