Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór PDF

Aktualizacja:
zawiadomienie-o-zbyciu-pojazdu-wzor

Sprzedałem auto, co dalej? Wiele osób z nas staje przed trudnym dylematem, jakim jest wypełnienie wszystkich formalności już po dokonaniu transakcji. Kupujący już cieszy się z nowego nabytku, a my zastanawiamy się, do jakiego urzędu udać się w pierwszej kolejności. Punkta spieszy z pomocą i odpowiedzią, na to, co zrobić po sprzedaży auta!

Zacznijmy od najważniejszego – czy trzeba zgłosić sprzedaż auta? Tak! Każdy sprzedający jest zobligowany do dokonania opłaty w urzędzie skarbowym oraz zawiadomieniu odpowiednich instytucji. W naszym artykule opisujemy, jak złożyć wniosek o zbycie pojazdu. Czy musisz dostarczyć go osobiście, a może wystarczy przesłać go pocztą lub przez internet? Eksperci Punkty przygotowali szereg porad oraz odpowiadają na najczęściej zadawane przez Was pytania. Przeczytaj, a dowiesz się szybko, co zrobić po sprzedaży auta.

Gdzie zgłosić sprzedaż auta? Jakie instytucje muszę powiadomić?

Jeśli sprzedajesz samochód, musisz po przeniesieniu własności pojazdu powiadomić o tym 2 instytucje:

Wynika to z art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Na powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu masz 14 dni. W zawiadomieniu składanym ubezpieczycielowi powinny się znaleźć dane Twoje oraz dane nabywcy: imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL, a wypadku osób prawnych adres siedziby i numeru REGON.

 • Wydział Komunikacji – przydzielony zgodnie z miejscem zamieszkania sprzedającego

Powinieneś dokonać zgłoszenia sprzedaży samochodu w wydziale komunikacji we właściwym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Taki obowiązek wynika z ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Art. 78 ust. 2 pkt 1). Ustawa określa też termin, w jakim powinieneś to uczynić. Na złożenie zawiadomienia o sprzedaży pojazdu masz obecnie 60 dni. Więcej o tym zagadnieniu piszemy w dalszej części artykułu. Musisz jednak wiedzieć, że należy to zrobić w urzędzie, w którym miałeś zarejestrowany samochód. Niedopełnienie tego terminu wiąże się z karą za nieprzerejestrowanie auta.

Pobierz wzór zawiadomienia o zbyciu pojazdu

Czy zgłoszenie sprzedaży samochodu oznacza wyrejestrowanie auta po sprzedaży?

Choć zawiadomienie o zbyciu pojazdu nie jest równoznaczne z wyrejestrowaniem samochodu, nie musisz załatwiać tych dwóch spraw jednocześnie. Wystarczy wypełniony i złożony wniosek o zbyciu, a drugi z nich nie będzie potrzebny. Dlaczego?

Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży składa się tylko w przypadkach ściśle określonych przez ustawodawcę, a w przypadku sprzedaży auta w Polsce nie jest to w ogóle konieczne. Wynika to z konieczności zarejestrowania auta przez nowego właściciela. Nawet jeśli samodzielnie tego nie zrobisz, stanie się to automatycznie przy ponownym wprowadzeniu do ewidencji przez kolejnego właściciela.

Czytaj także: Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kiedy trzeba wyrejestrować auto?

Nie przepłacaj, znajdź najtańsze OC na rynku

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – druk. Jakie dokumenty dołączyć?

Oczywiście powinieneś wypełnić stosowny formularz sprzedaży samochodu. Możesz go pobrać z naszej strony. Do zawiadomienia o sprzedaży auta należy dołączyć (do wglądu) oryginał umowy kupna-sprzedaży. Nie zapomnij również wziąć ze sobą dowodu osobistego lub paszportu potwierdzającego Twoją tożsamość.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – wydział komunikacji – DRUK PDF

Jeżeli nie byłeś jedynym właścicielem, oświadczenie o zbyciu pojazdu powinno być podpisane przez wszystkich. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy samochód należy do firmy, czyli osoby prawnej. W takim przypadku należy przedłożyć urzędowi aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawy związane z wnioskiem możesz załatwić jedynie wtedy, gdy zgodnie z KRS jesteś do tego upoważniony.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Informacja o zbyciu pojazdu – krok po kroku

 1. Pobierz z naszej strony, wydrukuj i wypełnij formularz zbycia pojazdu: zbycie pojazdu – druk (druki dostępne są też w urzędach). Dopilnuj, aby wniosek został podpisany przez wszystkich dotychczasowych współwłaścicieli auta.
 2. Dołącz do wypełnionego zawiadomienia wymagane dokumenty – przede wszystkim umowę sprzedaży.
 3. Idź do urzędu, w którym pojazd jest zarejestrowany.
 4. Zabierz ze sobą dokument tożsamości. Jeżeli nie tylko Ty jesteś właścicielem pojazdu, wtedy wymagana jest obecność wszystkich współwłaścicieli lub ich pełnomocnictwa.
 5. Złóż wniosek wraz z załącznikami (możesz wysłać je również pocztą).
 6. Otrzymasz potwierdzenie przyjęcia dokumentów.
 7. Poinformuj ubezpieczyciela o sprzedaży auta.

Ile czasu na wyrejestrowanie auta po sprzedaży?

Jeżeli sprzedajesz auto, masz ściśle określony czas na złożenie formularza zawiadomienia o zbyciu pojazdu. Niezłożenie takiego druku podlega karze do nawet 1000 złotych. Dotychczas miałeś 30 dni na zgłoszenie faktu sprzedaży auta. Jednak od 1 lipca 2021 roku w związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego – czas ten został wydłużony do 60 dni. Przepisy te będą obowiązywać do czasu trwania stanu zagrożenia epidemiologicznego. Pamiętaj, że zawiadomienie o sprzedaży pojazdu to sprawa, której nie powinieneś bagatelizować.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu – kto może je złożyć za Ciebie?

Nie musisz załatwiać tej sprawy osobiście, ale wtedy konieczne jest napisanie pełnomocnictwa i dołączenie go do zebranych dokumentów oraz wniesienie 17 złotych opłaty skarbowej, jeżeli pełnomocnik nie należy do Twojej najbliższej rodziny. Nie obowiązuje ona: małżonków, rodziców, dzieci, rodzeństwa, dziadków oraz wnuków. Istnieje też możliwość przesłania pocztą zawiadomienia o sprzedaży auta. Pamiętaj wtedy o dołączeniu do przesyłki kopii dokumentu tożsamości.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czy mogę wypełnić wniosek o zbyciu pojazdu przez internet?

Tak, strona gov.pl umożliwia przesłanie zawiadomienia o zbyciu pojazdu za pośrednictwem internetu. Musisz przygotować skany dokumentów potwierdzających sprzedaż lub darowiznę auta. Potrzebne będą także dane nowego właściciela. Następnie należy zalogować się za pośrednictwem profilu zaufanego i złożyć wniosek.

Konsekwencje niezłożonego zawiadomienie o zbyciu pojazdu

Ustawodawca nakłada na Ciebie obowiązek złożenia zawiadomienia i jasno określa kary wynikające z niedopełnienia tego obowiązku. Od 1 stycznia 2020 roku każdy posiadacz auta jest zobligowany do złożenia odpowiedniego wniosku o zbyciu pojazdu lub podlega on karze. Za niezłożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu grozi kara pieniężna od 200 do 1 000 zł (art. 140mb ust. 1. i 2. Ustawy prawo o ruchu drogowym).

Przypominamy, że od 1 lipca 2021 roku w związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego czas ten wydłużono do 60 dni. Okres ten będzie obowiązywać do momentu trwania stanu zagrożenia lub stanu epidemiologicznego.

Zobacz także: Sprzedaż auta obywatelowi Ukrainy

Prawdziwe problemy mogą dopiero się zacząć…

Warto o tym pamiętać także z innego powodu. Prawdziwe problemy mogą się zacząć w momencie, gdy auto zostanie użyte do popełnienia przestępstwa, a kupujący nie zdąży go przerejestrować na siebie. Będziesz wtedy nadal figurował w dokumentach urzędowych jako właściciel pojazdu i pierwsze podejrzenia padną na Ciebie.

Gdy natomiast nie dopełnisz swoich obowiązków wobec ubezpieczyciela, ponosisz wraz z nabywcą solidarną odpowiedzialność za zapłatę składki za ubezpieczenie samochodu. Ubezpieczyciel w takim wypadku może zażądać od Ciebie zaległej składki, co bywa bardzo dotkliwe. Narzędzia do wyegzekwowania zaległości są bardzo skuteczne. Dlatego w przypadku zbywania pojazdu, powinieneś zastosować zasadę ograniczonego zaufania wobec osoby kupującej auto.

Najlepszym sposobem jest informacja o sprzedaży samochodu, która jest bezpłatna. Gdy poinformujesz zakład ubezpieczeń, możesz uzyskać zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczeń dobrowolnych, takich jak AC czy NNW.

CZYTAJ TAKŻE:

Wasze pytania:

<rudzielec001>: 2 miesiące temu mój mąż sprzedał samochód. W dniu, gdy miało do tej transakcji dojść, sporządziłam dwie kopie umowy, zostawiając puste miejsca do wpisania danych i poszłam do pracy. Wiem już teraz, że faceci są gorsi niż dzieci, że trzeba takiego wziąć za rękę i wszystko pokazać. Gdy wróciłam do domu, mój dumny mąż pokazał mi umowę i wtedy zagotowałam się od środka! Okazało się, że na umowie jest tylko seria i numer dowodu osobistego kupującego oraz jego podpis, żadnych danych kontaktowych ani adresu, po prostu nic!

Chcemy teraz wyrejestrować auto, ale bez adresu kupującego podobno się nie da! Nabywca kupił od nas auto za granicą, tydzień później pojechał nim do Polski i zrobił sobie rajd po stacjach benzynowych, tankując i nie płacąc! Wszystko poszło na konto męża, ale ten problem z policją jest już na szczęście rozwiązany. W wydziale komunikacji nie przyjęli zawiadomienia o sprzedaży, bo podobno bez adresu kupującego nie da się tego załatwić. Czy ktoś był w podobnej sytuacji i wie, jak ten problem rozwiązać? Nie mamy z nabywcą żadnego kontaktu, ale wiemy na pewno, że nie zarejestrował auta na siebie.

Odpowiedź: Gdy nabywca zarejestruje auto na siebie, problem się rozwiąże. Gorzej, jeśli nie zarejestruje i w dalszym ciągu będzie wykorzystywał pojazd do popełniania przestępstw – wtedy poprzedni właściciel, czyli Pani mąż może mieć kolejne problemy. Pozostaje tylko skontaktować się jakoś z nabywcą i uzupełnić dane na umowie.

<lukas19967>: Główny właściciel nie żyje a pojazd został sprzedany przed jego śmiercią. Nie zdążył zawiadomić o zbyciu. Co teraz mam zrobić?

Odpowiedź: Należy powiadomić urząd i ubezpieczyciela, informując o zgonie właściciela i udostępnić do wglądu akt zgonu.

<asston>: Po zbyciu pojazdu ubezpieczyciel chce, żebym mu podał dane nabywcy. Czy słusznie?

Odpowiedź: Tak, powinieneś podać imię, nazwisko, adres zamieszkania i PESEL nabywcy.

Zobacz także: Mandat po sprzedaży samochodu

Pytania i odpowiedzi

Gdzie zgłosić sprzedaż auta?
Jak zgłosić zbycie pojazdu?
Czy trzeba zgłaszać zbycie pojazdu?
Ile mam czasu na wyrejestrowanie auta po sprzedaży?
Czy zgłoszenie zbycia pojazdu jest obowiązkowe?

Podsumowanie

 1. Sprzedaż pojazdu nie wymaga jego wyrejestrowania. Złóż jedynie w wydziale komunikacji zawiadomienie o zbyciu pojazdu w ciągu 30 dni od podpisania umowy sprzedaży.
 2. Składając wniosek, miej przy sobie umowę kupna-sprzedaży oraz dowód tożsamości.
 3. W ciągu 14 dni od zbycia pojazdu należy powiadomić o tym ubezpieczyciela i podać mu dane nabywcy.
 4. Powiadomienie urzędu o zbyciu pojazdu pozwoli Ci uniknąć kłopotów, gdyby nabywca wykorzystał pojazd do popełnienia przestępstwa.

Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

guest
243 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej