Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie zadośćuczynień - czy jest powód do paniki?

Aktualizacja:
uchwała- sądu-najwyższego -27-marca

Członek Twojej rodziny został poważnie poszkodowany w wypadku drogowym? Będziesz mógł z dużym prawdopodobieństwem otrzymać zadośćuczynienie. Oczywiście to nie cofnie czasu, ale może pomóc uporać się z problemami. Takie wyroki już zapadały, ale orzecznictwo było bardzo niejednolite.

Po uchwale Sądu Najwyższego media szybko podchwyciły temat i zaczęły wieścić armagedon na rynku ubezpieczeniowym. „Bliscy ofiar wypadków mogą puścić ubezpieczycieli z torbami”, „Sądny dzień w ubezpieczeniach”, „Ten wyrok może ściągnąć na ubezpieczycieli kłopoty” –  to tylko niektóre z tytułów, które pojawiły się w kilka godzin po wspomnianej uchwale na łamach internetowych portali informacyjnych. Czy faktycznie jest powód do paniki?

Uchwała Sądu Najwyższego –  czy zmienia prawo w Polsce?

W kwietniu ubiegłego roku Rzecznik Finansowy skierował do Sądu Najwyższego (SN) zapytanie o to czy bliscy osób ciężko poszkodowanych ( np. z trwałą niepełnosprawnością, paraliżem) w wypadkach komunikacyjnych mogą  żądać od ubezpieczyciela sprawcy wypadku wypłaty zadośćuczynienia. Jeśli tak, to czy powinno ono być wypłacane z OC komunikacyjnego? Rzecznik Finansowy skierował tą sprawę do SN nie bez powodu –  na rozstrzygnięcie czeka wiele podobnych spraw.

Jak było do tej pory?

Standardowo, bliscy osób, które zginęły w wypadku mogą żądać zadośćuczynienia za ból i cierpienie po stracie ukochanej osoby i często je dostają.  Jeśli jednak bliski przeżył wypadek, ale doznał bardzo poważnych obrażeń, jest w stanie wegetatywnym, lub wymaga stałej, specjalistycznej opieki medycznej, takie zadośćuczynienie jest dyskusyjne. Dotychczasowe orzecznictwo sądów w takich sprawach było zupełnie niejednolite. Część wniosków sądy uznawały za zasadne, część odrzucały.

Co ta uchwała oznacza w praktyce? Nie jest prawdą, że zmienia prawo, ale jest ważną i z pewnością istotną wskazówką dla sądów orzekających w tych sprawach.  Sądy niższych instancji powinny brać pod uwagę to, co powiedział Sąd Najwyższy. Prawnicy podkreślają, że samo powołanie się przez stronę sporu postępowania na uchwałę SN, daje cenne narzędzie w sporze.

Czy będą podwyżki za OC?

Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki ubezpieczeń Punkta zauważa, że uchwała Sądu Najwyższego z pewnością spowoduje wzrost ilości spraw dotyczących zadośćuczynień.

„Warto zauważyć, że okres przedawnienia w sprawach o zadośćuczynienie to aż 20 lat, oznacza to, że kancelarie odszkodowawcze i klienci mogą domagać się odszkodowania nie tylko w przypadku aktualnych, niedawnych zdarzeń, ale sięgać nawet kilka czy kilkanaście lat wstecz. Sąd będzie musiał rozpatrzyć taką sprawę, a w razie przychylenia się do wniosku, koszty odszkodowania obciążą ubezpieczyciela. Wzrost kosztów ubezpieczycieli może spowodować wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych, a proces ten może zacząć się właściwie natychmiast.

Konsekwencją uchwały może być też wzrost składek za OC. Niestety, dotychczasowe polisy nie brały pod uwagę ryzyka wypłaty odszkodowań bliskim ofiar, dlatego bardzo prawdopodobne, że ceny pójdą w górę.

Czy możemy spodziewać się powtórki z sytuacji, którą obserwowaliśmy na przełomie 2006/2017 kiedy stawki za OC rosły właściwie z dnia na dzień? Raczej nie.

Szacujemy, że stawki mogą rosnąć o około 2 -3% miesięcznie do około 20 % wzrostu pod koniec roku – mówi Bartosz Salwiński.

Oznacza to, że za polisę zapłacimy drożej –  o 100-200 zł rocznie.

Uchwała Sądu Najwyższego –  co sądzą eksperci?

Uchwała Sądu to jeszcze nie wszystko, istotne jest także uzasadnienie, a na to musimy jeszcze poczekać.

Ustawodawca powinien dokładnie określić, komu i w jakiej wysokości należy wypłacić zadośćuczynienie. W przeciwnym razie wiele spraw będzie miało finał w sądzie, ponieważ każda kwota zaproponowana przez zakład ubezpieczeniowy będzie mogła zostać uznana za zbyt niską — mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), zrzeszającej wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce w wypowiedzi dla Pulsu Biznesu.

A co Wy uważacie o tej uchwale? Czy zadośćuczynienia powinny być przyznawane? Dajcie znać w komentarzach!

 

 

Weryfikacja merytoryczna: Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Foto by: Serge Serebro, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
2015.05.27  •  Podróże
Zadośćuczynienia z OC po katastrofie smoleńskiej – teraz każdy chce po 250 tys. złotych

W przypadku śmierci poszkodowanego w wypadku drogowym jego najbliższa rodzina może ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC sprawcy. Coraz częściej rodziny zmarłych domagają się nawet kilkusettysięcznych odszkodowań, powołując się na tzw. casus smoleński.

Czytaj więcej
Zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak walczyć o duże pieniądze po wypadku?
2018.08.07  •  Podróże
Zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak walczyć o duże pieniądze po wypadku?

Coraz więcej Polaków po wypadkach walczy w sądach o zadośćuczynienia z ubezpieczenia OC. Liczą na znacznie wyższe kwoty niż te, które proponują ubezpieczyciele. W walkę o te pieniądze włączają się też kancelarie odszkodowawcze. Wyjaśniamy, czym jest zadośćuczynienie, komu przysługuje i czym różni się od odszkodowania.

Czytaj więcej
Obrażenia po wypadku - odszkodowanie od sprawcy
2024.08.30  •  Podróże
Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji – Jak się o nie ubiegać?

„Jak wysokie odszkodowanie od sprawcy wypadku mogę dostać po potrąceniu na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. Problem polega na wycenie takiego uszczerbku. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za rzeczoznawca. Zobacz, jak dostać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.04.03  •  Samochód
Najtańsze OC w kwietniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej