Ile kosztuje prawo jazdy?

Opublikowano: 22.01.2021
prawo-jazdy

Jaka jest cena zdobycia uprawnień do kierowania pojazdem? Na to, ile kosztuje prawo jazdy, ma wpływ wiele czynników: kategoria prawa jazdy, a także miasto czy województwo, które zamieszkujemy i w którym będziemy realizować kurs. Warto od razu dodać, że koszt zdobycia prawa jazdy to również opłaty egzaminacyjne, badania lekarskie czy opłata za wydanie dokumentu. Sprawdziliśmy, ile kosztuje prawo jazdy w 2021 roku.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, z pewnością warto wskazać koszty prawa jazdy identyczne dla każdego przyszłego kierowcy. Ostateczna cena obejmować będzie bowiem koszt związany z wyrobieniem numeru PKK (Profil Kandydata na Kierowcę, o którym pisaliśmy szerzej w artykule: Ile się czeka na prawo jazdy?), czyli:

  • wykonanie zdjęć – od 20 zł do 50 zł,
  • badania lekarskie stwierdzające, że jesteśmy zdolni do prowadzenia pojazdu – min. 200 zł.

Samo nadanie numeru PKK jest bezpłatne, ale obowiązkowe, podobnie jak m.in. ubezpieczenie OC, o którym świeżo upieczony kierowca nie może zapomnieć decydując się na zakup pojazdu. W tym przypadku jednak możliwości znalezienia atrakcyjnej cenowo oferty jest zdecydowanie więcej. Wystarczy wykorzystać kalkulator OC AC i porównać polisy proponowane przez różnych ubezpieczycieli.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. A?

Jeśli interesuje Cię prawo jazdy na motor, pierwszym krokiem będzie kurs obejmujący zajęcia teoretyczne i praktyczne dla kategorii A. Średnia cena tego typu kursu wynosi obecnie 1450 zł. Oczywiście ostateczna cena za prawo jazdy obejmować będzie szereg opłat dodatkowych, o których pisaliśmy już powyżej i które wskazujemy także na końcu artykułu. Znaczenie będzie miało również to, w jak dużej miejscowości zrealizujesz kurs, czy też w jakim województwie wybierzesz szkołę nauki jazdy. Standardowo większe ośrodki miejskie oznaczają wyższe ceny. Dla przykładu, kurs na prawo jazdy kat. A w województwie podkarpackim waha się od ok. 1880 zł do ok. 2100 zł., ale w województwie zachodniopomorskim już od ok. 2100 zł do ok. 2600 zł.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. B?

W przypadku najbardziej popularnych uprawnień do kierowania pojazdami, jakimi jest prawo jazdy kat. B, rozbieżność w cenie za kurs, jaka istnieje pomiędzy poszczególnymi miastami czy województwami, jest chyba najbardziej zauważalna. Ceny wahają się tutaj od 1500 zł do 2500 zł. Z reguły w mniejszych miejscowościach płacimy mniej, w większych koszt kursu na prawo jazdy jest wyższy. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również województwo. Na Dolnym Śląsku zapłacimy za kurs średnio od 1800 zł do 2300 zł, a na Pomorzu od 2200 zł do 2530 zł.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. C?

Kategoria C uprawnia do prowadzenia m.in. pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Warunkiem jest tutaj ukończenie przez przyszłego kierowcę 21. roku życia i zdanie egzaminów poprzedzonych kursem. Jego koszt wynosi średnio od 2600 zł do 3760 zł.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. D?

Jeśli chcemy prowadzić autobus (także z lekką przyczepą) czy też ciągnik rolniczy, konieczne będzie prawo jazdy kategorii D. Uprawnienia zdobędziemy zdając stosowne egzaminy, a wcześniej realizując kurs na prawo jazdy właśnie kategorii D. Ile kosztuje tutaj teoretyczne i praktyczne przygotowanie do egzaminów? Cena kursu na prawo jazdy kategorii D waha się w granicach od 3200 zł do ponad 4500 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to kurs dla osób, które zdecydowały się jedynie na kategorię D, nie posiadając prawa jazdy innej kategorii. Jeśli posiadamy już prawo jazdy, np. kategorii C, cena kursu będzie odpowiednio niższa – w takiej sytuacji wynosi zwykle ok. 2900 zł.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Do wyżej wymienionych kwot musimy doliczyć jeszcze koszt państwowego egzaminu teoretycznego – 30 zł, oraz egzaminu praktycznego – 140 zł. Koszty te będziemy ponosić za każde podejście do egzaminu, niezależnie od jego rodzaju (praktyczny czy teoretyczny). Do egzaminów przystąpimy we właściwym ze względu na nasze miejsce zamieszkania Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, ale w tym przypadku obowiązujące ceny są w każdym Ośrodku takie same (dla kategorii B). Podobnie jak koszt wydania prawa jazdy – po zdanym egzaminie, dokument ten kosztować nas będzie 100,50 zł.

Jeśli zdecydujemy się na uprawnienia do kierowania pojazdami w kategorii A, cena za egzaminy będzie już wyższa o 40 zł, a w przypadku kategorii C i D – o 60 zł.

Podsumowując – ile kosztuje prawo jazdy kat. B w 2021 roku?

  • wykonanie zdjęć: od 20 do 50 zł, zatem średnio 35 zł
  • badanie lekarskie: 200 zł
  • kurs na prawo jazdy: średnio 2000 zł
  • egzamin teoretyczny i praktyczny: 30 zł + 140 zł, czyli razem 170 zł
  • wydanie dokumentu: 100,50 zł

Kwota łączna: 2505,50 zł

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments