Światła pozycyjne: kiedy ich używać, jaki mają symbol?

Aktualizacja:
swiatla-pozycyjne

W naszym cyklu poradnikowym dla kierowców przedstawiliśmy już m.in. znaki zakazu oraz informowaliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Dzisiaj światła pozycyjne i wszystko, co każdy kierowca powinien wiedzieć na ich temat.

Światła pozycyjne, czyli dwie lampy białe z przodu pojazdu i dwie czerwone lampy z tyłu

Do czego służą światła pozycyjne pojazdu? Mają one na celu zasygnalizowanie innym uczestnikom ruchu drogowego aktualnej pozycji naszego samochodu. Przepisy jasno regulują konieczność wyposażania pojazdów w tego rodzaju oświetlenie. Są to dokładnie dwie lampy z przodu, emitujące światło barwy białej, oraz dwie lampy z tyłu pojazdu, emitujące światło barwy czerwonej. Od 2010 roku stosowanie lamp przednich o barwie żółtej jest niedozwolone. Światła pozycyjne powinny być widoczne w nocy z odległości 300 m w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Lampy pozycyjne są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu.  

Tego typu wyposażenie jest obowiązkowe dla samochodów oraz przyczep, których szerokość wynosi 1,6 m i więcej. Jednak pojazdy silnikowe i przyczepy, których łączna długość przekracza 6 m, muszą być dodatkowo wyposażone w światła pozycyjne boczne. Warto o tym pamiętać, bo brak świateł, czy też niesprawne światła pozycyjne to ryzyko otrzymania mandatu podczas kontroli drogowej. Na wysokość ewentualnych kar wskazuje aktualny taryfikator mandatów.

ubezpieczenie-oc-tanio

Kiedy używamy świateł postojowych?

Światła pozycyjne zarówno przednie, jak i tyle używa się podczas postoju, gdy auto nie jest dostatecznie widoczne dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, a sam postój nie wynika z warunków ruchu lub przepisów. Używa się ich także, gdy światła pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne albo są one niesprawne.

Światła pozycyjne powinniśmy włączyć:

  • podczas postoju, gdy nie używamy świateł postojowych,
  • w warunkach niedostatecznej widoczności,
  • podczas postoju awaryjnego, gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne lub są one niesprawne,
  • podczas holowania samochodu (nie dotyczy to jednak motocykli bez wózka).
Jak włączyć światła pozycyjne

Jak włączyć światła pozycyjne w samochodzie?

Jak włączyć światła pozycyjne? Jaki symbol (ikona) określa ten typ świateł? Wystarczy odnaleźć włącznik reflektorów w aucie, przy którym znajduje się ikona, taka jak na obrazku po lewej stronie. Również na desce rozdzielczej powinna wyświetlić się zielona kontrolka informująca o włączeniu świateł pozycyjnych.

Pamiętajmy również, że podczas postoju lub zatrzymania samochodu możemy w ogóle wyłączyć światła, pod warunkiem że auto znajduje się w miejscu oświetlonym lub jest poza jezdnią i poboczem. Jeśli zatrzymanie trwa dłużej niż minutę, w takiej sytuacji także można wyłączyć światła zewnętrzne pojazdu, jeśli na tym samym pasie ruchu przed samochodem i za nim stoją inne pojazdy.

Światła pozycyjne a postojowe 

Kierowcy najczęściej mylą funkcję tych dwóch reflektorów. Nie są one wykorzystywane na co dzień, co może przysporzyć szczególnie kłopotu, kiedy używamy świateł pozycyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, postojowych używamy jedynie w trakcie postoju. Nie każde auto musi być w nie wyposażone, to właśnie wtedy wykorzystujemy te drugie.

Ze świateł postojowych korzystamy podczas postoju pojazdu w warunkach niedostatecznej widoczności.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Światła pozycyjne a mijania

Światła mijania, czyli tzw. światła krótkie, to światła, których każdy kierowca ma obowiązek używać podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W Polsce obowiązuje nakaz używania tego typu świateł przez całą dobę, jednak podczas jazdy dziennej dopuszczalne jest także korzystanie ze świateł do jazdy dziennej.

Światła pozycyjne a drogowe

Na koniec krótko o światłach drogowych (tzw. światła długie) – to rodzaj zewnętrznego oświetlenia pojazdu, którego używamy od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych. W tego typu oświetlenie musi być wyposażony każdy pojazd rozwijający prędkości powyżej 40 km/h.

CZYTAJ TAKŻE: 

Na jakich światłach powinno się jeździć?

Obserwując samochody na ulicy, zobaczysz, że mają one światła pozycyjne, mijania, drogowe, postojowe, przeciwmgielne i dzienne, a dodatkowo z tyłu jeszcze cofania i stopu. Dużo tego prawda? Początkujący, a nawet i bardziej zaawansowany kierowca może nie być w stanie odpowiedzieć na pozornie proste pytanie: na jakich światłach się jeździ? Spieszymy z odpowiedzią! Sprawdźmy w pierwszej kolejności, co mówią przepisy.

Artykuł 51. o ruchu drogowym — Zasady używania świateł mijania, świateł do jazdy dziennej i świateł drogowych

  1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
  2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

 

Jak widać, zgodnie z przepisami do codziennej jazdy powinniśmy używać świateł mijania. Przy dobrych warunkach pogodowych tzn. nie pada deszcz, śnieg lub nie ma mgły, które zmniejszałyby widoczność, można je jednak zmienić na światła do jazdy dziennej. 

Podsumowanie

  1. Świateł pozycyjnych używamy w trakcie postoju oraz w nagłych przypadkach, gdy światła awaryjne nie działają lub pojazd nie jest w nie wyposażony.
  2. Z przodu znajdują się dwie lampy pozycyjne w białym kolorze, a z tyłu dwie czerwone.
  3. Światła pozycyjne oznaczone są dwiema lampy świecącymi w przeciwnych kierunkach. Po włączeniu zapali się kontrolka na desce rozdzielczej w kolorze zielonym.
  4. Podczas codziennej jazdy przy dobrych warunkach atmosferycznych należy używać świateł mijania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń