Światła pozycyjne: kiedy ich używać, jaki mają symbol?

Aktualizacja: 28.05.2020
Światła-pozycyjne-kiedy-ich-używać,-jaki-mają-symbol-

W naszym cyklu poradnikowym dla kierowców przedstawiliśmy już m.in. znaki zakazu oraz informowaliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Dzisiaj światła pozycyjne i wszystko, co każdy kierowca powinien wiedzieć na ich temat.

Czytaj także: Znaki zakazu

Światła pozycyjne, czyli dwie lampy białe z przodu pojazdu i dwie czerwone lampy z tyłu

Do czego służą światła pozycyjne pojazdu? Światła pozycyjne mają na celu zasygnalizowanie innym uczestnikom ruchu drogowego aktualnej pozycji naszego samochodu. To przepisy regulują konieczność wyposażania pojazdów w tego rodzaju oświetlenie (np. światła postojowe nie są obowiązkowe) i są to dokładnie dwie lampy z przodu, emitujące światło barwy białej, oraz dwie lampy z tyłu pojazdu, emitujące światło barwy czerwonej (od 2010 roku stosowanie lamp przednich o barwie żółtej jest niedozwolone). Światła pozycyjne powinny być widoczne w nocy z odległości 300 m w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Tego typu wyposażenie jest obowiązkowe dla samochodów oraz przyczep, których szerokość wynosi 1,6 m i więcej, jednak pojazdy silnikowe i przyczepy, których łączna długość przekracza 6 m muszą być dodatkowo wyposażone w światła pozycyjne boczne. Warto o tym pamiętać, bo brak świateł, czy też niesprawne światła pozycyjne to ryzyko otrzymania mandatu podczas kontroli drogowej, na co wskazuje wraz z wysokością ewentualnych kar aktualny taryfikator mandatów.

Światła pozycyjne – kiedy powinniśmy je włączyć?

Światła pozycyjne powinniśmy włączyć:

  • podczas postoju, gdy nie używamy świateł postojowych,
  • w warunkach niedostatecznej widoczności,
  • podczas postoju awaryjnego, gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne lub są one niesprawne,
  • podczas holowania samochodu (nie dotyczy to jednak motocykli bez wózka).

A jak włączyć światła pozycyjne? Jaki symbol (ikona) określa ten typ świateł? Wystarczy odnaleźć włącznik, który określa taki znaczek :

Pamiętajmy również, że podczas postoju lub zatrzymania samochodu możemy w ogóle wyłączyć światła, pod warunkiem, że auto znajduje się w miejscu oświetlonym lub poza jezdnią i poboczem. Jeśli zatrzymanie trwa dłużej niż minutę, w takiej sytuacji także można wyłączyć światła zewnętrzne pojazdu, jeśli na tym samym pasie ruchu przed samochodem i za nim stoją inne pojazdy.

Światła pozycyjne a światła postojowe – jaka jest między nimi różnica?

Światła pozycyjne, potocznie określane, jako postojówki, często mylone są ze światłami postojowymi. Światła postojowe nie są jednak wyposażeniem obowiązkowym samochodu. Działają z kolei podobnie, jak kierunkowskazy – można je włączyć z prawej lub z lewej strony pojazdu, zawsze jednak od strony osi środkowej jezdni (możliwe jest to jednak jedynie w przypadku samochodów poruszających się bez przyczepy i których długość nie przekracza 6 m, a szerokość 2 m).

Ze świateł postojowych korzystamy podczas postoju pojazdu w warunkach niedostatecznej widoczności.

Światła pozycyjne a światła mijania

Światła mijania, czyli tzw. światła krótkie, to światła, których każdy kierowca ma obowiązek używać podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W Polsce obowiązuje nakaz używania tego typu świateł przez całą dobę, jednak podczas jazdy dziennej dopuszczalne jest także korzystanie ze świateł do jazdy dziennej.

Światła pozycyjne a światła drogowe

Na koniec krótko o światłach drogowych (tzw. światła długie) – to rodzaj zewnętrznego oświetlenia pojazdu, którego używamy od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych. W tego typu oświetlenie musi być wyposażony każdy pojazd rozwijający prędkości powyżej 40 km/h.

Podsumowanie

Z tego artykułu dowiesz sięŚwiatła pozycyjne, czyli dwie lampy białe z przodu pojazdu i dwie czerwone lampy z tyłuŚwiatła pozycyjne – kiedy powinniśmy je włączyć?Światła pozycyjne a światła postojowe – jaka jest między nimi różnica?Światła pozycyjne a światła mijaniaŚwiatła pozycyjne a światła drogowe Czytaj także: Znaki zakazu Światła pozycyjne, czyli dwie lampy białe z przodu […]

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments