Ubezpieczenie na zimowy wyjazd za granicę – czy to wliczone w cenę wyjazdu będzie wystarczające?

Aktualizacja:
Miasto Wisła – Zima – Turystyka – krajobraz zimowy

Ferie zimowe to dobra okazja, żeby odpocząć razem z rodziną. Część z naszych rodaków wybiera krótki urlop na zagranicznych stokach. Nierzadko taki wyjazd jest organizowany przez biuro podróży. Czy ubezpieczenie, które jest wliczone w cenę wycieczki, jest wystarczające? A może warto poszukać dodatkowej polisy?

Mimo pandemii biura podróży powoli odzyskują klientów. Co prawda nie jest ich tylu, co przed pandemią, ale nie brakuje chętnych, żeby wyjechać za granicę z touroperatorem. Zanim pojawiło się zagrożenie epidemiologiczne, z oferty biur podróży korzystało rocznie ok. 6 mln Polaków. Jak wynika z danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, w 2021 roku było ich 3 mln.

Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy wakacyjne. Nie brakuje również chętnych, żeby wyjeżdżać w zimę – szczególnie w czasie ferii. Jak wynika z badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS, nawet połowa Polaków deklarujących, że potrafi jeździć na nartach, wybiera szusowanie po zagranicznych stokach i decyduje się na skorzystanie z oferty biur podróży.

Czy warto wyjechać na narty z biurem podróży?

Wśród miłośników narciarstwa są zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy zorganizowanych wyjazdów na narty za granicę. Ci pierwsi argumentują, że wybierając takie rozwiązanie, trzeba się podporządkować pod narzucone reguły wyjazdu, nie można samodzielnie wybrać środka transportu i zakwaterowania, ma się niewielki wpływ na wybór atrakcji, z jakich można korzystać itp.

Z drugiej strony zwolennicy takich wyjazdów zorganizowanych przekonują, że dzięki ofercie nie trzeba tracić czasu i energii na organizowanie wyjazdu i załatwianie różnych formalności, a także zwracają uwagę na wygodę takiego rozwiązania, możliwość zakwaterowania blisko stoku (tzw. opcja ski to door), wsparcie opiekuna wycieczki i przewodnika czy pomoc instruktora narciarstwa. To argumenty, które przekonują do wyboru oferty biura podróży. W cenie otrzymuje się transport, zakwaterowanie, wyżywienie, karnet narciarski, dodatkowe atrakcje, a także ubezpieczenie. Pochylmy się nad ostatnią kwestią.

Jakie ubezpieczenie oferują biura podróży?

Nie wszyscy przywiązują wagę do ubezpieczenia przy zagranicznym wyjeździe na narty, a jeszcze mniej osób analizuje zakres ochrony, jaki zapewnia ubezpieczenie wliczone w cenę wycieczki.

Tymczasem to ogromny błąd. W cenie wyjazdu dostajemy bowiem jedynie podstawową polisę, a warto pamiętać, że narciarstwo i jazda na snowboardzie nie należą wcale do najbezpieczniejszych sportów. Na stoku można łatwo ulec wypadkowi, a koszty akcji ratunkowych i leczenia za granicą są ogromne. Na nic zda się tutaj karta EKUZ, którą wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ pozwala korzystać za darmo jedynie z podstawowego leczenia, którego zakres bywa dodatkowo różny w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Jak ma się do tego ubezpieczenie wliczone w cenę wycieczki? Niestety – nie najlepiej. Wspomnieliśmy już, że od biura podróży otrzymujemy tylko podstawową polisę uwzględniającą jedynie podstawowe ryzyka – koszty leczenia i ratownictwa oraz NNW. Wydaje się to atrakcyjne, ale zwykle suma ubezpieczenia w takich polisach jest bardzo niska i w rzeczywistości może nie pokryć rachunku wystawionego przez ratowników i szpital za granicą. Takie podstawowe ubezpieczenie nie zapewni również odszkodowania w przypadku zniszczenia sprzętu narciarskiego lub jego kradzieży, nie wspominając już o odszkodowaniu w ramach odpowiedzialności cywilnej.

Czy warto wybrać ubezpieczenie indywidualne?

Przed wyjazdem na zagraniczne stoki z biurem podróży warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie. Dopiero wtedy będziemy naprawdę dobrze chronieni. Taka zakupiona indywidualnie polisa jest zdecydowanie lepiej dopasowana do naszych potrzeb i do specyfiki wypoczynku.

Podstawowa opcja ubezpieczenia, którą zaproponuje nam biuro podróży, nigdy nie będzie w pełni chroniła przy takiej aktywności sportowej, jak jazda na nartach. Oczywiście polisa indywidualna może być nieco droższa, ale zapewni zdecydowanie szerszą ochronę.

W tym zakresie z pomocą przychodzi nasza porównywarka ubezpieczeń. Wystarczy wybrać w kalkulatorze ubezpieczeń Punkta.pl opcję „Podróże”, żeby przejść do ubezpieczeń turystycznych, a następnie wybrać kierunek wyjazdu i sumę kosztów leczenia. Po wyświetleniu najlepszych ofert można łatwo zapoznać się z zakresem ochrony poszczególnych polis.

Wybór ubezpieczenia turystycznego – na co zwrócić uwagę?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, nie można kierować się tylko ceną. Istotny jest zakres ochrony oraz odpowiednio wysoka suma ubezpieczenia. W przypadku kosztów leczenia ta wartość nie powinna być niższa niż 30 tys. euro.

Suma ubezpieczenia w zakresie kosztów ratownictwa także nie powinna być zbyt niska, żeby bez problemu pokryć wszystkie opłaty. Podstawa to również solidne ubezpieczenie NNW, ponieważ na stoku łatwo o kontuzje. Z tego względu należy też wybrać OC sportowe, które zapewnia ochronę przed skutkami finansowymi spowodowania szkody na osobie trzeciej lub jej mieniu. Do tego warto się zastanowić, czy potrzebujemy dodatkowego rozszerzenia polisy. Przykładem jest ochrona w przypadku jazdy poza wyznaczonymi trasami narciarskimi.

Podsumowanie

Zimowy wyjazd z biurem podróży na stok narciarski za granicą może być doskonałym sposobem na odpoczynek w czasie ferii. Trzeba jednak pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem. Niestety, często polisa, którą proponuje biuro podróży w cenie wycieczki, to za mało.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej