Samochód zastępczy w ramach likwidacji szkody. Kiedy się należy i o jakie formalności trzeba zadbać?

Aktualizacja:
Samochód zastępczy w ramach likwidacji szkody. Kiedy się należy i o jakie formalności trzeba zadbać?

Samochód zastępczy to nie luksus dla wybranych. Jeśli zdarzył Ci się wypadek, kolizja lub gdy Twoje auto uległo awarii takie ułatwienie właściwie Ci się należy (choć są wyjątki). Musisz jednak wiedzieć, jak rozmawiać z ubezpieczycielem. Jak możesz się domyślić, wykorzystują oni niewiedzę klientów i szukają powodów, żeby nie refundować wynajmu takiego samochodu, bo zwyczajnie chcą zaoszczędzić.

Bez auta ani rusz

Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego roszczenia o zwrot kosztów za najem pojazdu zastępczego muszą być rozpatrywane indywidualnie, a ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu powołując się wprost na argument, że poszkodowany miał dostęp do komunikacji miejskiej lub nie wykorzystywał auta w działalności gospodarczej. O zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego możesz ubiegać się w trzech opisanych poniżej sytuacjach.

Sytuacja nr 1 – samochód zastępczy należy Ci się z polisy OC sprawcy 

Jeśli byłeś uczestnikiem wypadku i Twój samochód został uszkodzony, możesz otrzymać auto zastępcze z polisy OC sprawcy kolizji. Jak to zrobić? Musisz zgłosić się do ubezpieczyciela, w którym sprawca wypadku ma wykupioną polisę i złożyć prośbę o wypożyczenie lub pokrycie kosztów wypożyczenia samochodu zastępczego. Pamiętaj, żeby zawrzeć tam informację, że swoim autem jeździłeś regularnie i że nie masz żadnego innego samochodu – wtedy ubezpieczyciel nie będzie miało powodu, żeby odrzucić Twoją prośbę. Oczywiście, na wszelki wypadek zachowaj kopię tego pisma dla siebie.

Możesz także postąpić inaczej i po zgłoszeniu szkody ubezpieczycielowi udać się do wypożyczalni, gdzie podasz tylko numer szkody i numer polisy sprawcy kolizji. Wtedy wypożyczalnia dokona za Ciebie wszystkich formalności i w Twoim imieniu rozliczy się z firmą ubezpieczeniową.

Auto zastępcze z polisy OC należy Ci się do momentu naprawienia Twojego pojazdu. Nie musisz się także obawiać o liczbę przebytych kilometrów (bo nie ma limitu) ani o stawkę wynajmu (bo firma nie może Ci jej narzucić). Musisz jednak zwrócić uwagę na to, aby cena wynajmu odpowiadała przeciętnym cenom w regionie, w którym mieszkasz i użytkujesz swój własny samochód. Inaczej ubezpieczyciel może odmówić Ci pełnej refundacji wynajmu pojazdu.

Sytuacja nr 2 – samochód zastępczy należy Ci się z AC

Oczywiście, o ile zadbałeś o to przy podpisaniu umowy na AC. Sprawdź zatem dokładnie ogólne warunki swojej umowy (OWU), w których powinieneś znaleźć szczegółowe informacje na temat okoliczności, w jakich możesz wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela. Powinny tam się znaleźć również dane, na ile dni możesz wypożyczyć auto – niestety, o ile w przypadku wynajmu samochodu zastępczego z polisy OC nie ma limitu czasu, o tyle w przypadku AC najczęściej są to tylko 3-4 dni. Lepiej także na wszelki wypadek wynająć pojazd od firmy wskazanej przez Twojego ubezpieczyciela. Jak się domyślasz, skorzystanie z usług innej firmy może skończyć się niepełną refundacją wynajmu samochodu.

Sytuacja nr 3 – auto zastępcze należy Ci się przy awarii w ramach gwarancji

Jeśli byłeś uczestnikiem kolizji, a Twój samochód jest jeszcze na gwarancji, powinieneś od dealera otrzymać auto zastępcze. Uważaj jednak, bo możesz je otrzymać tylko wtedy, gdy Twój samochód jest całkowicie niesprawny, a warsztat przekroczył czas potrzebny na naprawę. Jeśli usterki nie są duże albo doszło do nich z Twojej winy, w wyniku niewłaściwego używania pojazdu, nie otrzymasz takiego auta. Podobnie jak w przypadku samochodu zastępczego uzyskanego w ramach polisy AC, samochód zastępczy możesz uzyskać tylko na 3-4 dni.

A co się dzieje, jeśli już skończyła się Twoja gwarancja? Musisz liczyć na dobrą wolę ubezpieczyciela. A jeśli chcesz wynająć auto poza serwisem, w którym naprawiany jest Twój samochód, zostaniesz prawdopodobnie poproszony o wpłatę kaucji (wysokiej, do kilku tysięcy złotych).

Podsumowując, auto zastępcze należy Ci się z polisy OC sprawcy kolizji, z AC (jeśli masz taki punkt zawarty w umowie) lub od dealera (jeśli Twój samochód jest na gwarancji, łatwiej uzyskasz pojazd). Składając prośbę o wynajem samochodu zastępczego, pamiętaj, aby podkreślić, że jest Ci on niezbędny do codziennego funkcjonowania (masz firmę, praca wymaga od Ciebie przemieszczania się, wozisz dzieci do szkoły itp.) i że nie posiadasz żadnego innego auta poza tym, które właśnie stoi rozbite w warsztacie. I sprawdź, czy możesz korzystać z samochodu w nieokreślonym wymiarze czasu, czy też powinieneś go oddać po 3-4 dniach; czy musisz skorzystać z wypożyczalni, którą zasugerował Ci ubezpieczyciel, czy możesz udać się do innej firmy. Dowiedz się tego, a korzystanie z samochodu zastępczego nie zakończy się niemiłą niespodzianką w postaci niepełnej refundacji samochodu zastępczego.

Podsumowanie

  • Jeśli miałeś wypadek i Twój samochód został poważnie uszkodzony lub uległ awarii, powinieneś otrzymać auto zastępcze. Uważaj jednak, bo nie w każdym przypadku.
  • Samochód należy Ci się z polisy OC kierowcy, który spowodował wypadek, z Twojego AC lub od dealera przy awarii auta, które jest jeszcze na gwarancji.
  • Auto zastępcze otrzymasz bez problemu, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą bądź jest Ci ono niezbędne w codziennej pracy.
  • Nawet jeśli używasz auta do prywatnych celów, możesz starać się o zwrot kosztów wynajęcia pojazdu zastępczego. Każdy przypadek ubezpieczyciel rozpatruje indywidualnie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
109 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Konrado Molendo
Konrado Molendo
8 lat temu

Jaki jest czas oczekiwania na zatwierdzenie złożonego wniosku o wydanie samochodu zastępczego?

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu

Witam,

w przypadku szkody z OC odbywa się to najczęściej w ten sposób, że poszkodowany oddając auto do warsztatu, otrzymuje samochód zastępczy natychmiast – od warsztatu, któremu bardzo zależy na tym, żeby wystawić jak największą fakturę zakładowi ubezpieczeń za udostępnienie pojazdu zastępczego. Wówczas klient może takim samochodem jeździć nawet 30 dni, czyli tyle ile ma ustawowo towarzystwo na zlikwidowanie szkody z OC. Klient zadowolony, warsztat zadowolony, towarzystwo trochę mniej…

Plus dla klienta jest też taki, że towarzystwu powinno zależeć na jak najszybszej likwidacji szkody (żeby nie ponosić dodatkowych kosztów auta zastępczego), ale w praktyce nie zawsze tak jest.

W przypadku AC samochód zastępczy również powinniśmy otrzymać w warsztacie, kiedy oddajemy uszkodzone auto.

Pozdrawiam,
Wojciech Martyński
Akademia punkta

Wojciech Drapała
Wojciech Drapała
8 lat temu

Poszkodowany nie musi składać takiego wniosku. Powinien po prostu zawrzeć umowę (jeżeli samochód jest mu potrzebny), a następnie dochodzić zwrotu kosztów.

Filip Przestarz
Filip Przestarz
8 lat temu

a jeżeli dealer lub ubezpieczyciel wyraźnie się sprzeciwiają wydania samochodu zastępczego pomimo dobrego argumentu, można zgłosić się do jakiejś wyższej instancji? Czy pozostaje droga sądowa?

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu

W takiej sytuacji należy zwrócić się do Rzecznika Ubezpieczonych.

Patryk Morawski
Patryk Morawski
8 lat temu

Czy prawo do samochodu zastępczego (pod warunkiem spełnienia wszelkich kryteriów tj.: duże uszkodzenia auta oraz potrzeba korzystania z niego do codziennego życia) przysługuje z każdej polisy OC sprawcy zdarzenia, czy to już zależy od warunków umowy konkretnej firmy, która udziela takiego ubezpieczenia (np.: ubezpieczyciel zobowiązuje się jedynie do pokrycia kosztów naprawy auta)?

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu

Jeśli samochód zastępczy jest rzeczywiście niezbędny i poszkodowany odpowiednio to uargumentuje, to auto przysługuje mu z każdej polisy OC sprawcy. Nie jest to uzależnione od jej zakresu.

Wojciech Drapała
Wojciech Drapała
8 lat temu

To dotyczy wszystkich ubezpieczeń OC KOMUNIKACYJNYCH (obowiązkowych). W innych przypadkach przysługuje, jeżeli wynika to z konkretnej umowy ubezpieczenia.

Dagmara Deska
Dagmara Deska
8 lat temu

To ja zabiorę głos w imieniu kobiet, i to tych, które nie posiadają własnego samochodu: po raz pierwszy słyszę w ogóle o możliwości wypożyczenia auta zastępczego w ramach likwidacji szkody. Do tej pory wydawało mi się tylko, że w razie nieszczęścia możemy tylko siedzieć i czekać na ewentualne odszkodowanie. Człowiek uczy się i dowiaduje nowych rzeczy całe życie! Cenny artykuł, szczególnie dla laików 🙂

Kutasiorz24cm
Kutasiorz24cm
5 lat temu
Reply to  Dagmara Deska

Założe sie że pani po raz pierwszy słyszy również o energii jądrowej. A warto o tym wiedzieć bo to się czasem przydaje, zwaszcza kobietom które nie posiadają własnego samochodu 😉

eme
eme
8 lat temu

Mam niepełnosprawną przyjaciółkę (przyznany I stopień niepełnosprawności na narząd ruchu), której początkowo po uszkodzeniu samochodu nie chciano przyznać auta zastępczego, ale przyjaciółka była uparta i dopięła swego. Namawiam gorąco – walczcie o swoje Kobitki, bo warto! 🙂

piotr
piotr
8 lat temu

odświeżę troche temat.
Mam szkodą na pojeździe (auto zostało całe porysowane dookoła przez dziecko) która będzie likwidowana z OC W ŻYCIU PRYWATNYM W GENERALI, czy na czas naprawy przysługuje mi auto zastępcze. Prowadzę własną działalność (sklep) i jest mi niezbędne.

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu
Reply to  piotr

Dzień dobry,

rozumiemy, że szkodę spowodowało obce dziecko i będzie ona likwidowana z OC innego rodzica? W takim przypadku, jeśli odpowiednio udokumentuje Pan, że samochód jest Panu niezbędny, auto zastępcze Panu przysługuje.

Pozdrawiamy

piotr
piotr
8 lat temu

Tak, szkodę spowodowało obce dziecko, rodzic posiada polisę OC w życiu prywatnym. Czy jest jakaś podstawa prawna do tego bo po rozmowie z Generali idą w zaparte że z tego ubezpieczenia auto zastępcze mi się nie należy. Czy na auto zastępcze to muszą wyrazić zgodę na piśmie czy jak inaczej to się odbywa bo nie chcę brać auta a później szarpać się po sądach.

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu
Reply to  piotr

Panie Piotrze, skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Rzecznikiem Ubezpieczonych. Przekazuję jego odpowiedź:

„Podstawą prawną w tym przypadku jest przede wszystkim umowa ubezpieczenia OC, którą zawarli rodzice dziecka (przedstawiciele ustawowi) z ubezpieczycielem. Jest to umowa ubezpieczenia dobrowolnego, a za tym jej treść będzie decydować o zakresie ochrony ubezpieczeniowej i wysokości odszkodowania ubezpieczeniowego. Co nie oznacza, iż przedstawiciele ustawowi dziecka nie będą odpowiadać na zasadach ogólnych za powstałą szkodę. Wręcz przeciwnie albowiem w części odszkodowania niepokrytej przez ubezpieczyciela będzie możliwe wystąpienie do rodziców dziecka o naprawienie szkody. Jednym słowem roszczenie o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego przysługuje na zasadach ogólnych, a już niekoniecznie na tych wynikających z umowy ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Dodatkowo, tytułem zasygnalizowania problemu, kwestię odpowiedzialności może komplikować wiek dziecka. Niemniej jednak w zaistniałej sytuacji proponuję zwrócić się do ubezpieczyciela bądź ubezpieczającego (sprawcy) o udostępnienie warunków umowy OC i na tej podstrawie ustalenie czy i w jakim zakresie przysługuje na jej podstawie zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.”

Pozdrawiamy serdecznie

Piotr
Piotr
8 lat temu

Witam

Dziękuję za informacje, ale i tak dla mnie to jest czarna magia :).

Dotarłem do warunków tego ubezpieczenia http://www.generali.pl/binsource?docId=50922&paramName=FILE&index=0&language=PL jest to konkretnie „ubezpieczenie Dom i Rodzina, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym” zakres podstawowy z roszerzeniem o klauzulę 2A i 2B. Jeżeli to nie problem to miałbym prośbę o zerknięcie na to bo mnie za wiele to nie mówi :). Dodam jeszcze bo nie wiem czy to istotne dziecko ma 2 lata i z auta zrobiło sobie tablicę do rysowania. Generalnie było to na wsi a auto było zaparkowane na podwórku ubezpieczonej. Nie chodzi mi też tutaj o ciąganie się po sądach z tym autem zastępczym bo jest to osoba znajoma a w miarę bezkosztowe załatwienie tego przez ubezpieczenie.

Pozdrawiam i dziękuję

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu
Reply to  Piotr

Zapoznaliśmy się ze wszystkimi materiałami i proponujemy działać w następujący sposób:

1. Powinien Pan wysłać do Generali oficjalny wniosek o zwrot kosztów za samochód zastępczy. Musi Pan napisać o jaką sprawę chodzi, dokładnie ją opisać i uargumentować, dlaczego samochód zastępczy jest Panu niezbędny. Może Pan podkreślić, że Pana straty będą mniejsze, jeśli otrzyma Pan auto zastępcze, ponieważ będzie Pan mógł wykonywać swoją pracę w pełnym wymiarze.

2. Jeśli otrzyma Pan oficjalną odmowę bez stosownej argumentacji, powinien Pan poprosić (na piśmie) właśnie o argumenty i wyjaśnienie przyczyny, dlaczego ubezpieczyciel odmówił zwrotu kosztów za wynajem samochodu zastępczego.

3. Kiedy będzie Pan miał już odmowę Generali wraz z argumentacją, powinien Pan zwrócić się o pomoc do Rzecznika Ubezpieczonych. Powinien Pan opisać mu całą sprawę, uargumentować dlaczego samochód jest Panu niezbędny oraz przesłać argumentację od Generali.

Nie możemy oczywiście zagwarantować, że się uda. W ogólnych warunkach ubezpieczenia, które Pan nam przesłał, w paragrafie 27, ustępie 2 i punkcie 7 jest zapis: „Z zakresu ubezpieczenia wyłączone są koszty: na których poniesienie Generali nie wyraziło pisemnej zgody”. Tym zapisem ubezpieczyciel może próbować się „wykręcić” w bardzo wielu sytuacjach.

Uzyskiwanie odszkodowania to w pewnym sensie przepychanka na argumenty. Proszę się nie poddawać 🙂

Pozdrawiamy

Piotr
Piotr
8 lat temu

Witam

Dziękuję za przeanalizowanie tych paragrafów, teraz mniej więcej wiem na czym stoję i zaczynam działać z tą sprawą. Jak już zacznie się coś dziać to będę informował, przynajmniej zostanie ślad dla innych w podobnej sytuacji. Na obecną chwilę bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam 🙂

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu
Reply to  Piotr

Czekamy na najświeższe informacje i życzymy powodzenia 🙂

piotr
piotr
8 lat temu

OC oczywiście ma rodzic i obejmuje ono dzieci.

Agnieszka
Agnieszka
8 lat temu

Genialne artykuły i bardzo pomocny portal. Dziękuję serdecznie, bo faktycznie nie mialam pojęcia, że właściwie bezproblemowo mogę ubiegać się o samochód zastępczy (mój „odjechał” na lawecie a bez samochodu ani rusz…). Pozdrawiam 🙂

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu
Reply to  Agnieszka

Dzięki 🙂

Daniel
Daniel
8 lat temu

Dobre rady. Pamiętajmy też, że z TU trzeba być stanowczym i ważne naprawy i samochód zastępczy najlepiej bezgotówkowo! Wtedy wypożyczalnia i warsztat biorą na siebie ściąganie należności od TU. 3 lata temu robiłem wszytko na własną rękę to TU do dziś nie zwrócił mi całości. Rok temu już załatwiłem wszytko bezgotówkowo i miałem spokój.

Dominika Grabek
Dominika Grabek
8 lat temu
Reply to  Daniel

Właśnie dzięki stanowczym klientom posypało się trochę wyroków sądowych, co zmusiło ubezpieczycieli do zwracania kosztów wynajmu auta zastępczego z OC. PZU nawet uznał, że nie chce dłużej przepłacać za auta z wypożyczalni i teraz organizuje własną sieć samochodów zastępczych. Pozdrawiam!

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu
Reply to  Daniel

Dokładnie – świadomość swoich praw to podstawa. A w razie czego warto zwrócić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

barti
barti
7 lat temu

Witam, mam takie pytanie miałem kolizje tylko że nie z mojej winy, początkowo szkoda była likwidowana z polisy sprawcy, ale to mi się w ogóle nie opłacało gdyż za pieniądze które mi oferowano nie byłem wstanie naprawić tego auta. Więc poprosiłem o regres likwidacji szkody z mojego ac, wszystko ok szkoda całkowita i teraz pytanie, natychmiast w dniu wypadku dostałem auto zastępcze z jakiejś tam wypożyczalni ale to był taki gruchot że praktycznie tym się nie dało jeździć, więc oddałem to auto i wypożyczyłem w innej wypożyczalni, no i właśnie nie wiem czy dostanę zwrot za wypożyczenie tego auta skoro najpierw szkoda była z oc sprawcy a teraz z mojego ac, a w swojej polisie mam auto zastępcze tylko na 3 dni. Fakturę za auto zastępcze dostałem, i ją wysłałem do ubezpieczyciela sprawcy i czekam na jakieś info. Tak więc proszę was o informację czy mam szansę odzyskać pieniądze za auto zastępcze. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Bartek.

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  barti

Opisana sprawa jest dość złożona. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe
sprawcy zapewniło samochód zastępczy, a Pan z niego zrezygnował i
wynajął na własną rękę, to mogą odmówić zwrotu poniesionych kosztów. Jeśli ta kwestia była ustalona z towarzystwem, to nie powinno być żadnych problemów. Tak naprawdę wszystko zależy od firmy ubezpieczeniowej i ich dobrej woli.

barti
barti
7 lat temu

Było tak, zaraz po kolizji to zbytnio nie myślałem o aucie zastępczym, dopiero gdy przyjechały lawety jeden z kierowców owych lawet zaproponował mi auto zastępcze z oc sprawcy, ale jak się okazało że nie mają żadnych dostępnych aut. Więc po chwili gdzieś zadzwonił i załatwił mi to pierwsze tego gruchota. Ale że tym się nie dało jeździć, a ja naprawdę dużo jeżdżę wiec oddałem to auto i również wypożyczyłem w innej firmie auto. Co do pieniędzy za wynajem, to na początku ta firma pierwsza jak i druga sama miała sobie ściągać pieniądze z oc sprawcy. Ale jak zrobiłem regres z oc sprawcy na moje ac i poinformowałem o tym tą drugą wypożyczalnie, to mi powiedzieli że w takim wypadku to ja będę musiał sobie sam ściągać koszty z oc sprawcy. No to więc wysłałem tą Fakturę do firmy ubezpieczeniowej sprawcy i czekam na jakąś informację.W takim razie dziękuje za odpowiedź, mam nadzieje że nie będę ponosił żadnych kosztów gdyż na fakturze jest prawie 8tyś, auto miałem wypożyczone z tego co pamiętam na 44 dni. Pozdrawiam Bartek.

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  barti

Do przesłanej faktury, warto dołączyć dobrze poparte uzasadnienie. Jeśli dużo jeździ Pan samochodem, należy to umotywować tym, że auto jest potrzebne do
wykonywanej pracy. Średni koszt wynajmu auta to ok. 100zł za dobę, a u Pana to ok. 200zł jeśli jest to związane z klasą uszkodzonego pojazdu, to oczywiste
jest, że wynajmuje Pan auto zbliżonej klasy, ale nie wyższej, gdzie wynajem jest droższy. Czy ubezpieczyciel pokryje koszta, ciężko stwierdzić jednoznacznie. Każda
sprawa jest zawsze rozpatrywana indywidualnie.

barti
barti
7 lat temu

Dziękuję za podpowiedź w związku z tym uzasadnieniem, to rozwalone auto to było audi a4 b8, a wypożyczone pierwsze stare renault megan, a to drugie to nowy opel astra. Tak więc co do klasy auta to ani pierwsze ani drugie nie jest klasy wyższej od rozwalonego. Jeszcze raz dziękuje za pomoc. Pozdrawiam Bartek.

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  barti

Trzymam kciuki i życzę powodzenia.
Pamiętaj, że zawsze warto się odwoływać od decyzji towarzystwa i ważne jest dobre uzasadnienie.
Powodzenia!

tito
tito
7 lat temu

Witam,czy ktoś może mi doradzić w następującej sytuacji?
Parę dni temu zostałem poszkodowany w poważnej kolizji , trawiłem karetką na pogotowie a auto na lawecie pod dom. policja zrobiła oględziny miejsca zdarzenia ,dzisiaj podczas rozmowy telefonicznej dowiedziałem się że funkcjonariusz prowadzący tą sprawę udaje się na urlop i zostanę wezwany dopiero za dwa tygodnie , czyli ustalenie kto jest sprawcą zajmie przynajmniej trzy tygodnie w sytuacji gdzie ja jestem bezsprzecznie poszkodowany.Czy mogę wypożyczyć auto zastępcze licząc na to że ubezpieczyciel sprawcy odda poniesione przeze mnie koszta?

Akademia punkta
Akademia punkta
7 lat temu
Reply to  tito

Jeżeli sytuacja nie jest jednoznaczna tj. wymagane jest potwierdzenie winy kto był sprawcą zdarzenia przez policję, złożyłabym wniosek o przekazanie sprawy innemu funkcjonariuszowi w celu przyspieszenia procedury.

Napisałeś, że jesteś bezsprzecznie poszkodowany- w takim wypadku proponuję zgłosić szkodę w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy i po zgłoszeniu szkody w porozumieniu z pracownikami ubezpieczyciela zająć się kwestią wynajmu pojazdu zastępczego.
Pamiętaj jednak, że jeżeli to Ty zostaniesz uznany za sprawcę – koszty wynajmy będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

pozdrawiam,
Edyta Skórka

Kenau
Kenau
7 lat temu

Auto zastępcze po kolizji, o ile swoje własne w danym czasie jest „unieruchomione” i nie posiadasz innych samochodów z których możesz korzystać, należy Ci się jak psu buda.

Roma
Roma
7 lat temu
Reply to  Kenau

A ja mam taka sytuację. W dniu 10.12.2015 roku zostało uszkodzone moje auto nie z mojej winy. Policja ukarała sprawcę mandatem karnym i wydali mi stosowne zaświadczenie. Pomoc drogowa zawiozła samochód do warsztatu, gdzie zaoferowano mi pojazd zastępczy, poinformowano mnie że wszystkie formalności załatwi właściciel warsztatu.
W dniu 22 grudnia otrzymałam maila z TU, że jest to szkoda całkowita i wycenę auta sprzed wypadku oraz wartość wraku. SMS-em poinformowali mnie że mam czekać na decyzje w sprawie decyzji dot, auta zastępczego. Mija prawie miesiąc i cisza – zadzwoniłam do TU, a oni mi mówią że sprawa w toku bo oczekują na notatkę z policji i pisemne oświadczenie sprawcy wypadku. Poinformowano mnie również, że mają czas do 3 miesięcy na wypłatę odszkodowania.
Dziś wysłali mi również mailem jakiś wyciąg z ich regulaminu, z którego wynika, że samochód zastępczy należy mi sie tylko 7 dni od daty poinformowania mnie o szkodzie całkowitej

Ja cały czas korzystam z samochodu zastępczego i właściciel warsztatu twierdzi, że mam czas do czasu wypłaty odszkodowania i mam się niczym nie martwić, bo to on będzie dochodzić się z TU. Ja scedowałam na niego załatwianie wszystkich formalności w sprawie tego auta.
Bez samochodu nie mam szans pracować ( praca terenowa ), mąż również musi mieć samochód. Na dzień dzisiejszy mamy zarejestrowane 3 samochody, ale jeden jest od dawna zepsuty( nie posiadam środków na naprawę) a ten uszkodzony – wiadomo wrak. Nie wiem co robić, czytając komentarze w internecie boję się, że karzą mi płacić a to wyjdzie jakaś astronomiczna dla mnie kwota

Dominika Grabek
Dominika Grabek
7 lat temu
Reply to  Roma

Powinna Pani przeczytać przede wszystkim tę umowę cesji z warsztatem, którą Pani zawarła – czy warsztat rzeczywiście bierze na siebie całą odpowiedzialność za ściągniecie od ubezpieczyciela zwrotu kosztów najmu. Rzeczywiście może się Pani nie przejmować tym wyciągiem z regulaminu ubezpieczyciela, ponieważ każdy przypadek wynajmu auta zastępczego powinien być rozpatrywany indywidualnie. Tu przeczyta Pani więcej o aucie zastępczym z OC sprawcy: https://punkta.pl/abc-likwidacji/samochod-zastepczy-z-oc/

Patryk
Patryk
6 lat temu

Witam, mój przypadek jest trochę inny przy naprawie auta mechanik popełnił niezamierzony błąd w krótkim czasie silnik auta uległ awarii ,ponieważ zakład naprawczy miał ubezpieczenie próbuje postarać się o zwrot z polisy OC. Niestety trwa to już ponad miesiąc i nie wiadomo jak to się zakończy. Wystąpiłem o auto zastępcze do czasu naprawy lecz nie przydzielono go,a wskazano abym wynajął go w wypożyczalni i na podstawie faktury wystąpił o zwrot zapłaconej kwoty. Wówczas będzie rozpatrzona zasadność?! Pytanie żona ma auto -ale prowadzi działalność i jest jej niezbędne, ja mam jeszcze zarejestrowane auto ciężarowe niemniej stoi uszkodzone, jaka jest szansa na otrzymanie zwrotu za wynajęcie pojazdu zastępczego? czy ktoś miał podobne zdarzenie.

Gosia
Gosia
6 lat temu

Witam, w zeszlym miesiacu mialam stluczke, nie z mojej winy. Szkode naprawialam bezgotowkowo w warsztacie. Ubezpieczyciel zaoferowal samochod zastepczy, bezgotowkowo, wiec z niego skorzystalam, jednakze po paru dniach dostalam informacje ze nie mam zgody na przedluzenie najmu i auto mam zwrocic. W tym czasie moje auto bylo w serwisie i czekalo na akceptacje dodatkowych kosztow gdyz wykryto dodatkowe szkody.
Auto wiec zwrocilam i na wlasna reke wynajelam inne, placac z wlasnej kieszeni. Oddalam w dniu odbioru mojego auta z serwisu.
Moje pytanie, do ktorego ubezpieczyciela powinnam udac sie z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztow najmu?
Pozdrawiam

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Gosia

Witam,

o zwrot poniesionych kosztów w związku z serwisowaniem auta powinna się Pani zwrócić do ubezpieczyciela sprawcy, ponieważ zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego (17.11.2011, sygn. III CZP 5/11) ma on obowiązek pokryć koszty wynajmu auta zastępczego na czas naprawy auta poszkodowanego.

Pozdrawiam

Marek
Marek
6 lat temu

Prawda jest taka, że ubezpieczalnie w 80 % przekraczaja ustawowy termin 30 dni i wtedy auto zastępcze należy się na dłuższy okres (do całkowitego zlikwidowania szkody). Polecam skorzystać z renomowanych firm, które udostępniaja auta zastępcze bezgotówkowo. [reklama]

Ralf
Ralf
6 lat temu

Witam. Proszę o informację dot. auta zastępczego w sytuacji gdy moje auto zostało uszkodzone w skutek najechania na ogromna dziurę w drodze.
Czy z polisy MZD możan się o takie auto ubiegać ?

Dorota
Dorota
6 lat temu

Witam. proszę o podpowiedź. Jadąc swoim autem dostawczym zostałąm najechana od tyłu/ sprawca nie wyhamował i uderzył mnie w tył . Ubezpieczalnia uznała szkodę całkowitą mimo ze auto nie była az tak uszkodzone- zdecydowałam ze naprawię je, bo przed koizją auto przeszło gruntowny remont i szkoda mi go sprzedawać.Wiem czym jeżdżę. Na moją prośbę dostałam auto zastępcze na 5 dni i w tym czasie zostało moje auto wycenione i dostałam pieniądze na konto.W tym czasie dostałam smsa ze przedłużają mi wynajem na kolejne 12 dni. A ponieważ z auta zastępczego korzystałam z umiarem i brałam je tylko wtedy gdy naprawdę potrzebowałam zostało mi jeszcze 11 dni . W miedzy czasie dostałam informację ze już nie mogę wiecej z niego korzystać bo szkoda została wg ubezpieczalni zlekwidowana :(. Wcześniej wysłałam odwołanie onośnie wyceny auta z przed wypadku , pani ,która się tym zajmowała jest na urlopie i muszę czekać . Czy mogę się domagać aby ubezpieczyciel zapewnił mi jeszcze auto zastępcze? na czas remontu.Dodam ,że auto to jest potrzebne mi do pracy mimo że nie jest zarejstrowane na firmę.

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Dorota

Witam,

zgodnie z Sygn. akt III CZP 76/13 może Pani ubiegać się o zwrot kosztów najmu auta zastępczego na czas remontu Pani pojazdu.

Pozdrawiam

karolina
karolina
6 lat temu

31.03.2016 mialam kolizje drogowa nie ze swojej winy, sprawca przyznal sie na policji , ze sie zapatrzyl i we mnie wjechal, konkretnie w tyl moego samochodu, samochod jest do kasacji, czy nalezy mi sie auto zastepcze i na jaki okres czasu. Drugie pytanie jest takie, czy firma od ktorej wynajelabym auto zastepcze bezgotowkowo moze w umowie najmu podac adnotacje :
ze upowazniam te firme do odbioru odszkodowania finansowego z Zakladu Ubezpieczen za szkode ,tzn moj wypadek ? bo takie pelnomocnictwo dostaam od firmy zajumujacej sie wypozyczaniem aut bezgotowkowo z oc sprawcy. rozumiem, ze TU ma im zwrocic oszty wynajmu auta aleskad mowa o tym, ze maja odebrac odszkodowanie za moja szkode ?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  karolina

Witam,

przysługuje Pani (jako poszkodowanemu) auto zastępcze do dnia wypłaty odszkodowania, a jeżeli jest to szkoda całkowita, to zgodnie z Sygn. akt III CZP 76/13 do czasu nabycia nowego pojazdu lub remontu obecnego.

Pozdrawiam

Michał
Michał
6 lat temu

Witam,
Czy przysługuje mi auto zastępcze z OC sprawcy jeżeli mam dwa auta? Jedno auto jest zarejestrowane na mnie a drugie na żonę. Dodam, że ja swoim jeżdżę do pracy a żona swoje auto używa na zakupy, wyjazdy do lekarzy (małe dziecko) etc. Z powyższego artykułu wynika, że nie należy mi się takie auto ale używanie jednego auta bardzo skomplikuje nam życie (to był powód kupienia drugiego auta) do tego stopnia, że będę musiał brać wolne żeby jechać z żoną na badania do lekarza lub płacić za taksówkę jeżeli jej zostawię auto. Jak to wygląda w takich sytuacjach?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Michał

Witam,

nie uważałabym sprawy za przegraną na starcie. Drugie auto w gospodarstwie domowym może być argumentem przeciw refundowaniu auta zastępczego, ale nie musi nim być. Warto spróbować, argumentując powyższym- szczególnie, jeżeli drugie auto jest użytkowane tak samo często i wspólne użytkowanie go znacznie utrudniałoby funkcjonowanie w życiu codziennym. Proszę pamiętać, że każdy przypadek Towarzystwo rozpatruje indywidualnie. 🙂

Pozdrawiam

tomasz
tomasz
6 lat temu

witam
mialem kolizje w lutym tego roku zabralem samochod z wypozyczalni.ubezpieczalnia wyslala pieniadze po 30 dniach potem zabralem sie za naprawe samochodu.przedstawilem do tu fakture oraz umowe na 44 dni. pozniej pisalem oswiadczenie ze samochod jest mi potrzebny itd.pzu wyplacilo mi pieniadze za 4 dni auta zastepczego co teraz najlepiej zrobic?czy tu musi mi dac taki sam samochod jaki posiadam 7 osobowy?prosze o porade

Grazyna
Grazyna
6 lat temu

Auto zastępcze od dealera przy kolizji drogowej ,( nawet jak będzie na gwarancji) nie należy się. W tym przypadku tylko ubezpieczyciel z OC z AC w zależności od zawartej umowy.

Damian77
Damian77
6 lat temu

W moim wypadku na szczęście było bez problemów i cyrków ze strony ubezpieczyciela, ale znajomy (Warta) już tego szczęścia nie miał. Pożyczyłem samochód w wypożyczalni [reklama] w Krakowie. Na miejscu mi wszystko super wyjaśniono, więc byłem spokojny o swoje i fatycznie kasa została zwrócona co do złotówki.

Krzysztof
Krzysztof
6 lat temu

Ja miałem sytuację z Ergo Hestia, u której był ubezpieczony sprawca kolizji drogowej. Na czas likwidacji szkody z OC sprawcy zażyczyłem sobie samochód zastępczy. Hestia pokryła koszty jedynie technologicznego szacowanego czasu naprawy (5 dni) a czas rzeczywistej naprawy był 2 razy dłuższy. Przez to wypożyczalnia obciążyła mnie kosztem wynajmu za 5 dodatkowych dni. Dodatkowo dzień przed odbiorem samochodu z warsztatu/zdaniem samochodu zastępczego warsztat wystosował maila o terminie zakończenia naprawy, ubezpieczyciel przez telefon zapewnił mnie, że przedłuży gwarancję płatności za samochód zastępczy, a wypożyczalnia potwierdziła, że taką gwarancję otrzymała. Następnego dnia rano już nikt nic nie wiedział na temat tych gwarancji, a Hestia stwierdziła, że wiadomość z warsztatu o realnym terminie naprawy nie jest podstawą do przedłużenia wynajmu samochodu…
Sprawę zgłosiłem do rzecznika ubezpieczonych, złożyłem reklamację i obsmarowałem ich na FB. Reakcja była na razie taka, że mają się kontaktować…
Czy jeśli te środki nie pomogą trzeba iść do sądu czy jest jeszcze jakaś metoda?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Krzysztof

Witam

w tej konkretnej sytuacji proszę kontaktować się z Justyną Szymańską, Rzecznikiem Klienta ERGO Hestii, podaję link do formularza – ( tutaj ). Jest to najskuteczniejszy sposób do wyjaśnienia sprawy.

Pozdrawiam

Lidia
Lidia
6 lat temu

Witam. Trzy lata temu mój mąż miał stłuczkę w sumie stwierdzoną, że z jego winy, Poszkodowany miał ledwo zarysowany tylny zderzak. Po dogadaniu się poszkodowany wziął namiary na firmę ubezpieczeniową PZU i sprawa na tym się skończyła. Wczoraj, po ponad 3 latach od zdarzenia mąż otrzymał pismo od radcy prawnego poszkodowanego, wzywające do zapłaty 2,182,00 zł. za koszt najmu pojazdu, za który PZU nie chciało zapłacić. Kwota nie obejmuje wartości szkody pokrytej przez ubezpieczyciela – tak napisano. Oczywiście radca prawny nie zapomniał o postraszeniu męża odsetkami, sądem itd w przypadku nie zapłacenia do 14 dni. Czy to jest jakieś wyłudzanie? co mamy w tym przypadku zrobić? Nie słyszałam, żeby ktoś takie koszty ponosił, załatwia to ubezpieczyciel. Proszę o pilną poradę Dziękuję.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Lidia

Witam

w tej sytuacji proszę koniecznie poprosić pełnomocnika poszkodowanego o oryginał faktur związanych z poniesieniem kosztów, z czego wynikały (uzasadnienie), jak również proszę upomnieć się o dokumentację samochodu ( terminy naprawy, kosztorys itp. ), żeby to roszczenie w jakikolwiek sposób było zasadne, jednocześnie mogąc je w ten sposób bardzo łatwo podważyć.

Pozdrawiam

Kasia
Kasia
6 lat temu

Witam.
mam pytanie… Czy aby uzyskać zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy muszę mieć fakturę z wypożyczalni czy wystarczy moja umowa najmu samochodu z osobą prywatną?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Kasia

Witam

trzeba udokumentować wszystkie wydatki z tym związane, jak również trzeba uzasadnić czas użytkowania pojazdu, tak żeby ubezpieczyciel miał pewność, co do refundacji kosztów wynajmu.

Pozdrawiam

Izabela
Izabela
6 lat temu

Witam, 29.09 miałam zdarzenie drogowe z obcokrajowcem. Węgier zmieniając pas ruchu wjechał do mojego tyłu samochodu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mam tylko zdarty lakier, lampę odblaskową zniszczoną i błotnik przesunięty. Udałam się więc do pzu (bo tam jestem ubezpieczona) aby zgłosić szkodę. Policja dała mi imię nazwisko, nr rejestracyjny i nr zielonej karty węgra. w pzu agent zgłosił zdarzenie w moim imieniu i tutaj zaczynają sie schody. W przyszłym tygodniu miał przyjechac orzecznik z pzu. dlatego wczoraj byłam w warsztacie aby dopytać co konkretnie mam zniszczone. Okazało się, że aby orzecznik prawidłowo wszystko zanotował to samochód musi być w warsztacie z zdemontowanym zderzakiem, błotnikiem gdyż część zniszczeń jest niewidoczna gołym okiem. w warsztacie powiedzieli mi, że przysługuje mi samochód zastępczy z pzu. zadzwoniłam więc aby to zgłosić a tutaj okazało się, że po 1 mam źle zgłoszoną sprawę, bo mam z mojego autocasko a nie z oc ubezpieczyciela, a po 2 z autocasko i tak przysługuje mi tylko na 3 dni. dodam, że auto mam w warsztacie a w poniedziałek muszę 25km do pracy dojechać. na infolini powiedzieli mi, że po nr zielonej karty można wnioskować, że węgier był ubezpieczony w allian węgry czyli ewentualnie można wystąpić do allians polska. Proszę o pomoc, bo boję się, że wypożyczę samochód w potem okaże się, że nikt nie będzie chciał zwrócić mi pieniędzy za niego.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Izabela

Witam

jeśli przekwalifikowała Pani szkodę w samym PZU z AC na OC sprawcy, to zakładam, że Pani zgłoszenie zostało włączone do systemu BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkody) – proszę to sprawdzić! W związku z powyższym, to PZU w tym momencie będzie odpowiedzialne za naprawę Pani auta i pokrycie kosztów pojazdu zastępczego, natomiast po dokonaniu naprawy i podliczeniu kosztów wystąpią z regresem do ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli tak jest proszę się kontaktować bezpośrednio z PZU. Co do wynajmu pojazdu zastępczego, przesyłam Pani orzecznictwa ze strony Rzecznika Finansowego, na które w drodze oficjalnych pism proszę się powołać, domagając się pojazdu zastępczego, który będzie odpowiadać parametrami Pani samochodowi – Najem Pojazdu Zastępczego i Refundacja Kosztów Najmu Pojazdu Zastępczego.

Pozdrawiam

Izabela
Izabela
6 lat temu

witam, dzisiaj był orzecznik z PZU, natomiast samochodu i tak nie dostałam. Otrzymałam jednak wiadomość od PZU:

„Centrum Operacyjne Likwidacji Szkód i Świadczeń informuje, że z dokumentacji szkody w pojeździe marki FORD o nr rej. XXXX dnia 2016-09-29 wynika, że domniemany sprawca zdarzenia (kierowca pojazdu VOLVO XXXXX) ubezpieczony jest w towarzystwie Allianz Hungaria Biztosito.

Na podstawie art. 122 ust. 1 pkt 3 w związku z ust. 2 Ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152, z późn. zm.) upoważnionym do dalszej likwidacji szkody w imieniu wskazywanego zagranicznego ubezpieczyciela jest jego nominowany korespondent w Polsce tj ALLIANZ POLSKA

W związku z powyższym dokumentacja szkody została w dniu 2016-10-03 odesłana do ALLIANZ POLSKA

Wszelką dalszą korespondencję i zapytania dotyczące likwidacji powyższej szkody prosimy kierować bezpośrednio na poniższy adres:
ALLIANZ POLSKA „

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Izabela

Pani Izabelo

proszę kontaktować się bezpośrednio z Allianz, ponieważ szkoda jak widać nie będzie likwidowana w systemie (BLS), o którym wspominałem. Natomiast proszę wystosować do Allianz prośbę o wynajem pojazdu zastępczego ( w poprzednim komentarzu zamieściłem argumentację RF, na której warto się oprzeć i orzecznictwo sądowe, w przypadku braku współpracy ze strony ubezpieczyciela ).

Pozdrawiam

Izabela
Izabela
6 lat temu

ps. Zadzwoniłam ponownie do pzu i przekształciłam zdarzenie na ” z oc sprawcy” ale pomimo tego i tak nie przysługuje mi samochód.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Izabela

Odpowiedź powyżej.

Pozdrawiam

Krzysztof
Krzysztof
6 lat temu

Witam. Mam pytanie, do jakiego momentu w procesie odszkodowania należy się samochód zastępczy?
Do czasu gdy firma ubezpieczeniowa przekażę informacje o tym że odszkodowanie zostanie wypłacone (np w ciągu 5dni), czy też do momentu pojawienia się pieniędzy na koncie poszkodowanego?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Krzysztof

Witam Panie Krzysztofie,
ubezpieczyciel powinien pokryć koszty wynajmu pojazdu aż do dnia zakończenia naprawy samochodu, tj. przez cały okres kiedy Pan nie mógł poruszać się własnym pojazdem. Jednak należy pamiętać o tym, że niezbędne jest odpowiednie udokumentowanie i argumentowanie czasu naprawy. aby ubezpieczyciel w momencie składania przez Pana wniosku o zwrot kosztów za wynajem samochodu nie miał powodów do odrzucenia płatności.

Pozdrawiam!

Mateusz
Mateusz
6 lat temu

Witam w ubiegły poniedziałek moja mama miała stłuczkę , na miejscu była policja sprawca został ukarany mandatem . tego samego dnia o zdarzeniu został poinformowany ubezpieczyciel sprawcy ( PZU ) . Konsultant zapewnił iż ktoś zjawi się do końca tygodnia oby ocenić szkody , nikt się nie zjawił a po telefonie do PZU dowiedzieliśmy się że być może we wtorek zjawi się rzeczoznawca , problem polega na tym że to jest jedyny samochód mamy , a musi jechać z niepełnosprawnym bratem ( posiada orzeczenie o niepełnosprawności ) do lekarza i potrzebuje samochodu . Czy może wypożyczyć samochód i będzie jej przysługiwał zwrot kosztów i na ile czasu może wypożyczyć ? za odpowiedź dziękuje i pozdrawiam .

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Mateusz

Witam

proszę skontaktować się z ubezpieczycielem i poprosić o organizację pojazdu zastępczego (należy się on Państwu od dnia zdarzenia do dnia naprawy pojazdu). Niepotrzebny jest do tego wcześniej rzeczoznawca. Jeśli ubezpieczyciel z jakichś powodów dalej nie będzie chciał tego pojazdu Państwu przydzielić, proszę skontaktować się z wypożyczalnią, która współpracuje z PZU i z nimi domówić wynajem.
W ostateczności, jeśli żadne z rozwiązań nie poskutkuje, proszę wynająć na własny koszt pojazd zastępczy (takiej samej klasy lub niższej niż Państwa samochód) i po okresie wynajmu, zgłosić się do ubezpieczyciela po refundację poniesionych kosztów, oczywiście odpowiednio ją argumentując.

Pozdrawiam

Piotrek
Piotrek
6 lat temu

Mam nietypową sprawę jadąc autem z wypozyczalniotworzyla mi się maska,nie sprawdziłem czy była dotknięta..dochodząc do tego jak to się mogło stać zaowarzylem ze uchwyt od otwierania maski jest urwany,wisi kawałek kółka który mogłem przypadkiem ruszyć nogą może nogawka bo same się raczej nie otwierają..,co zrobic w takiej sutulacji jak przez ten defekt auta moglem zginac,a firma chce odemnie pokrycia kosztow

Piotrek
Piotrek
6 lat temu
Reply to  Piotrek

Dostajac auto z wyporzyczalni,mam sprawdzac czy kola sa dokrecone i czy jest cisnienie w oponach,drobne uszkodzenia uchwytu a mogło skończyć się zle

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Piotrek

Witam, najczęściej w umowie wynajmu auta jest zapis, który mówi o tym, że osoba wypożyczająca zna stan techniczny pojazdu i nie ma do tego zastrzeżeń. Więc jeśli uszkodzenie było i nie zostało zakwestionowane przy podpisaniu umowy podejrzewam, że może być ciężko udowodnić firmie, że samochód był w takim stanie przed odbiorem i przyczyniło się to do otwarcia maski.

Pozdrawiam,
Łukasz

Paweł
Paweł
6 lat temu

Witam,
Moja sytuacja jest bardziej zawiła a mianowicie.
Miałem zdarzenie drogowe nie ze swojej winy było to 31.03.2016 sprawca kolizji nie przyznał się do winy została, powiadomiona policja o zarżeniu, przyjechali i zrobili co do nich należy.
Po kilku dniach otrzymałem telefon z Komendy i poproszono mnie o stawienie w celu przesłuchania.
W trakcie zdarzenia jechałem z kolegą on również został wezwany na złożenie zeznań.
Zostałem poinformowany że jak skończą wszystkie czynności to wyślą wniosek do sądu o ukaranie sprawcy, czekałem i czekałem…. .
Dnia 26.08.2016 otrzymałem pismo z komendy mówiące iż zakończyli postępowanie i kierują sprawę do sądu o ukaranie sprawcy (została potwierdzona wina tamtego kierowcy). Wiem że winę musi orzec jeszcze sąd, ale minęło już prawie 8 miesięcy a auto stoi na parkingu, w trakcie skończył się przegląd. Autem nie mogę się poruszać bo po
1. ma uszkodzone oświetlenie a po
2. brak przeglądu (w momencie zdarzenia był aktualny),
i teraz wszystko się nawarstwia jeżeli sąd orzeknie winę tamtego kierowcy (innej możliwości nie dopuszczam, chociaż wiem że życie płata figle) to czy mogę od ubezpieczyciela zażądać wypłaty za:
– przewiezienie auta na lawecie do warsztatu w celu naprawy
– wymianę hamulców (po tak długim postoju są bardzo skorodowane)
– transportu auta na lawecie z warsztatu na przegląd.

poza standardową likwidacją szkody.
W tym okresie korzystam z samochodu pożyczonego od znajomego za który muszę zapłacić, podpisaliśmy krótką umowę użyczenia pojazdu (stawki w wypożyczalniach za taki okres to 100% bankructwo) zmierzając do końca.
Jeżeli nie mogę starać się o zwrot poniesionych kosztów to może oddać auto i wypożyczyć z wypożyczalni mam nadzieję że sprawa zbliża się do końca i nie potrwa już długo.

Wiem że dopiero 24.10.2016 pismo z policji zostało wysłane do sądu.
Bardzo proszę o poradę bo mam nadzieję że niedługo będę musiał się zmierzyć z tą machiną.
Pozdrawiam Paweł.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Paweł

Dzień dobry

w przedstawionej przez Pana sytuacji, oprócz standardowej wyceny szkody i jej naprawy, na pewno może się Pan ubiegać o zwrot kosztów transportu uszkodzonego samochodu z parkingu do warsztatu, jak również później z warsztatu do stacji diagnostycznej. Co do hamulców, w mojej opinii ubezpieczyciel ich nie uwzględni, ponieważ są mocno eksploatacyjnym elementem i żadna z firm ubezpieczeniowych nie chce ponosić odpowiedzialności w związku z jego zużyciem. Wszystko oczywiście przy założeniu, że wina zostanie po stronie tego drugiego kierowcy, czego Panu życzę!

Pozdrawiam

Ewa
Ewa
6 lat temu

witam serdecznie, mialam szkode komunikacyjna spowodowaną winną sprawcy. Sprawca miał ubezpiecznie OC w PZU. Naprawa samochodu odbywa się w autoryzowanym serwisie samochodowym w rozliczeniu bezgotówkowym. Dostałam auto zastepcze na 7 dni z mozliwoscia przedłużenia. Przedłuzono mi auto o kolejne 2 doby. Obecnie dostałam informacje ze auto zastepcze juz mi sie nie nalezy w formie bezgotówkowej a moje auto nadal jest w seriwie i naprawa potrwa jeszcze kilka dni. Mam pytanie czy faktycznie już nie nalezy mi sie auto zastepcze w formie bezgotówkowej? czy to jest zalezne od uszkodznia auta ( bo taka dzisiaj dostałam informacje, że auto zostało mi przyzne na 7 dni plus dodatkowe przedłużenie o 2 doby bo w tym czasie powinna byc naprawiaona moja szkoda) .Jezeli przedłuże auto zastecze z własnej kieszeni, ) a jestem zmuszona to zrobic ponieważ codziennie pokonuje 30 km do pracy plus powrót – w sumie 60 km) to jak mam sie domagac zwrotów kosztów jego wynajmu? proszę o informacje, pozdrawiam

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Ewa

Dzień dobry

najlepiej dokonać tego w porozumieniu z ubezpieczycielem, aczkolwiek jeśli dochodzi do sytuacji, że nie chce już pokrywać kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, to prawdopodobnie będzie trzeba to zrobić na swój koszt i po naprawie pojazdu żądać od niego zwrotu, oczywiście przedstawiając mu rachunki za wynajem. Przesyłam również interpretację Rzecznika Finansowego, która może być pomocna – link do artykułu.

Pozdrawiam

Ewa
Ewa
6 lat temu

dziękuję bardzo za informacje, pozdrawiam

Paweł
Paweł
6 lat temu

Witam
mam taki problem ponieważ jestem poszkodowany w wypadku komunikacyjnym i mam samochód zastępczy, szkoda miała miejsce 23-11-16 zgłoszone było 25,26-11-16 dzisiaj dostałem odpowiedź o szkodzie całkowitej i że auto mam oddać w piątek 23-11 tuż przed świętami .Ponieważ nie uznaję szkody całkowitej i chcę naprawić auto mimo wszystko i wystawić ubezpieczalni FV za naprawę nie przekraczając wartości rynkowej samochodu uszkodzonego, więc moje pytanie jest czy mogę ,mam prawo dalej mieć auto zastępcze na koszt sprawcy ? do momentu naprawy mojego . Chciałbym zaznaczyć że moje auto jest już w trakcie naprawy , ale do świąt nie będzie gotowe.
Proszę o odpowiedź

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Paweł

Dzień dobry

w tym przypadku obawiam się, że będzie Pan musiał na własny koszt dalej kontynuować wynajem auta, dopiero przy odwołaniu się od decyzji ubezpieczyciela i jej powodzeniu będzie Pan mógł uzyskać refundację kosztów wynajmu na podstawie FV.

Pozdrawiam

Marek
Marek
6 lat temu

Witam, mam takie pytanie. Wczoraj tj. 07.01.2017 miałem kolizję drogową (jestem poszkodowanym) z autem na niemieckich numerach rejestracyjnych. Przybyła policja, sporządziła notatkę. Sprawca nie chciał okazać zielonej karty. Podobno ma do tego prawo. Dziś czyli 08.01.2017 skonsultowałem się z PZU aby zgłosić szkodę, gdyż oni są w stanie określić dane ubezpieczalni sprawcy. Pani przyjęła moje zgłoszenie, sprawa w toku, w czwartek czyli 12.01.2017 przychodzi rzeczoznawca aby sprawdzić szkody. Moje pytanie brzmi: czy w takiej sytuacji przysługuje mi auto zastępcze i ewentualnie gdzie mam się zgłosić. I czy jest to możliwe w ogóle?

Pozdrawiam

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Marek

Dzień dobry

sprawca zdarzenia ( jeśli było to niemieckie auto ), powinien mieć niemieckie OC. Według międzynarodowych postanowień, każdy ubezpieczyciel w „krajach ubezpieczenia OC” ma swojego przedstawiciela w Polsce, którym jest dana firma ubezpieczeniowa w naszym kraju. Jak uda się ustalić firmę ubezpieczeniową, to powinien Pan zgłosić się do jej reprezentanta w Polsce i tam składać roszczenia. W związku z tym, że zdarzenie miało miejsce na terenie Polski, obowiązują polskie standardy przy likwidacji szkód, w związku z powyższym powinno zostać przyznane Panu auto zastępcze.

Pozdrawiam

Janusz
Janusz
6 lat temu

Witam,
Jestem poszkodowanym w kolizji zaistniałej w dniu 19 grudnia 2016r. 21 grudnia 2016 dostałem samochód zastepczy z OC sprawcy, najpierw na kilka dni, potem przedłużono do 29 grudnia, następnie do 02.01.2017r., oraz ostatnie przedłużenie (ubezpieczyciel zaznaczył, że to ostateczne przedłużenie) do 09.01.2017r.
Bałem się jeździć tym samochodem, (bo to nie moje, bo naczytałem się trochę, że ubezpieczyciele nie zwracają całej kwoty za wynajęcie samochodu) więc już dnia 02.01.2017r. oddałem samochód do wypożyczalni kończąc wynajmowanie. Mój samochód odebrałem od mechanika dopiero 17.01.2017r.
Czy mam prawo ubiegać się od ubezpieczyciela o odszkodowanie z tyt. kosztów (pomimo, iż nie korzystałem z samochodu zastęstepczego w dniach 03.01 – 17.01.2017), tzn. czy jeśli nie wynajmuje się samochodu zastępczego, to czy jest możliwość otrzymania kwotę gotówką od ubezpieczyciela w ramach odszkodowania w tej samej wysokości co ubezpieczyciel musiałby ponieść koszty za wynajmowanie samochodu zastępczego ?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Janusz

Dzień dobry

mógłby się Pan ubiegać o faktyczną refundację kosztów wynajmu, jeśli poniósłby Pan taki koszt. Wtedy przedstawia się rachunki/faktury i argumentację, ubezpieczyciel dokonuje zwrotu poniesionych kosztów.

Pozdrawiam

Janusz
Janusz
6 lat temu

na tej stronie: http://rf.gov.pl/files/3008__5195__Refundacja_kosztow_najmu_pojazdu_zastepczego_w_ocenie_Rzecznika_Ubezpieczonych.pdf
znalazłem zapis:
W opinii Rzecznika Ubezpieczonych rezygnacja przez poszkodowanego lub żądanie od niego rezygnacji z wynajmu samochodu zastępczego, ponieważ funkcjonuje komunikacja publiczna nie jest okolicznością, która zapewniłaby mu naprawienie szkody polegającej na uprawnieniu do normalnej, niezakłóconej eksploatacji samochodu i korzystanie ze swojej rzeczy w sposób wyznaczony przez jej właściciela.
Czy to nie jest związane z tym, o co pytałem w poprzednim mailu ?
czy to oznacza, że mozna ubiegać się o takie odszkodowanie bez przedstawienuia rachunków i faktur ?

Pozdrawiam

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Janusz

Panie Januszu

użytkował Pan pojazd zastępczy zapewniony przez ubezpieczyciela, bał się Pan nim jeździć i zwrócił Pan auto. Finalnie oddał je Pan dobrowolnie, nawet przed terminem wyznaczonym przez ubezpieczyciela,dlatego śmiem twierdzić, że nie ma podstaw ku temu. TU nie zwróci Panu pieniędzy za to, że nie korzystał Pan z jakieś możliwości, którą ubezpieczyciel zapewnił.

Pozdrawiam

Janusz
Janusz
6 lat temu

dziękuję i pozdrawiam

Krzysiek
Krzysiek
5 lat temu

Czy koszt wynajmu auta zastępczego jest kosztem likwidacji szkody? Czy to oznacza że likwidacja szkody auta to naprawa auta plus kosz auta zastępczego? Akceptacja wyceny kosztów ustalonych przez serwis jest decyzja o zapłacie tej szkody, a co w przypadku kiedy kierowca wypożyczyć auto zastepcze na 3 miesiące bo tyle zajmie naprawa auto. Wtedy koszt naprawy auta plus koszt samochodu zastępczego może przekroczyć wartość uszkodzonego samochodu. Zakładam ze w przypadku bezgotówkowej likwidacji szkody nie powinienem się niczym przejmować.

Gdzieś wyczytałem ze wypozyczane auto może być wyższej klasy niż auto poszkodowanego pod warunkiem że całkowity koszt likwidacji szkody czyli wyżej wspomniany przykład, nie przekroczy kosztu wartości samochodu. Niestety nie znalazłem potwierdzenia.

Proszę o wyjaśnienie dwóch powyższych przypadków.

Pozdrawiam,
Krzysiek

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Krzysiek

W ramach likwidacji szkody z OC ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić poszkodowanemu wszelkie koszty jakie poniósł na skutek zdarzenia, w tym – koszty najmu samochodu zastępczego. Koszty ustalane są w odniesieniu do indywidualnych okoliczności. Jeżeli zasadnym jest, by użytkować samochód zastępczy przez 3 miesiące z powodów, które są niezależne od poszkodowanego, ubezpieczyciel, co do zasady, powinien takie koszty zwrócić. Wypożyczone auto nie może być wyższej klasy niż auto uszkodzone, bo wypożyczenie auta wyższej klasy generuje wyższe koszty, co powoduje bezpodstawne powiększanie rozmiaru szkody.

tomasz738
tomasz738
5 lat temu

Niedawno miałem stłuczkę (nie z mojej winy) całkowicie uszkodzone drzwi i lekko słupek. Zgłaszając szkodę ( ERGO hestia) poprosiłem o auto zastępcze. Na drugi dzień nastąpił kontakt i propozycja wypożyczenia auta. Ze wzgędu na charakter mojej działalności (elektryka i anteny) odpowiadało mi jedno auto nissan nv200, osobiście używam fiata scudo . Zapadła decyzja a Pani obiecała ze oddzwoni jak namierzy pojazd. Oddzwoniła i poinformowała, że auto mi się należy ale po tym jak obecne oddam do naprawy. Sęk w tym ze zanim auto miałem oddać musiałem czekać na rzeczoznawce ( kilka dni). Nie chciałem dłużej czekać ( jest sezon w budowlance )i pożyczyłem auto od osoby prywatnej, płace ze swojej kieszeni 100zł za wypożyczenie, mam tylko umowę.Likwidator szkód mówił ze stawka normalna ale ERGO Hestia życzy sobie faktury. Prosiłem jeszcze o zwrot dochodu w wysokości 400 zł za dwa dni zanim zorganizowałem sobie samochód. Jak wygląda zwrot za wypożyczenie auta ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  tomasz738

Kwestia wypożyczenia auta od osoby prywatnej jest dyskusyjna (mimo to, proszę próbować starać się o zwrot na podstawie umowy), może Pan natomiast wypożyczyć samochód z wypożyczalni, a potem dochodzić zwrotu kosztów od ubezpieczyciela. Należy pamiętać, że musi to być auto podobnej klasy.

Jarek
Jarek
5 lat temu

W moim przypadku dostałem auto zastępcze w związku z usuwaniem szkody z mojego AC z PZU. Auto dostarczono z innej miejscowości niż miejsce zamieszkania. Przy zwrocie zażądano aby auto odstawić nie do warsztatu, gdzie zostało dostarczone, ale do miejscowości z której zostało przywiezione. Oczywiście wiąże się to z tym, że muszę jakoś stamtąd wrócić. Wydaje mi się, że nie powinno tak być. Co na ten temat mówią przepisy?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Jarek

AC to umowa dobrowolna, zatem wszelkie prawa i obowiązki stron umowy zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Kwestia, o której Pan pisze zapewne wynika z wewnętrznych procedur stosowanych przez firmę ubezpieczeniową. Żaden przepis prawa nie zabrania takiego działania, jednak może Pan spróbować ,,dogadać” się z towarzystwem, podnosząc, iż jest to dla Pana zwyczajnie niewygodne.

Marta
Marta
5 lat temu

Witam, auto zostało nam uszkodzone podczas wakacji na prywatnym parkingu dozorowanym. Sprawca szkody zbiegł z miejsca zdarzenia, jednak pracownik parkingu był świadkiem kolizji i spisał nr rejestracyjny pojazdu oraz markę. Sprawa została zgłoszona na policję. Po powrocie do domu (na lawecie), otrzymaliśmy pismo z policji mówiące o tym, że kolizja miała miejsce na terenie prywatnym, w naszym pojeździe oraz pojeździe sprawcy nie przebywały inne osoby i zdarzenie nie zawiera znamion czynu zabronionego. Możemy się ubiegać o odszkodowanie. Od policjanta otrzymaliśmy również nr polisy OC sprawcy. Zgłosiliśmy z mężem szkodę do PZU. Otrzymaliśmy auto zastępcze. W przeciągu kilku dni skontaktował się z nami mobilny ekspert w celu wykonania wyceny. Pan przyjechał, popatrzył, porobił zdjęcia. Tego samego dnia otrzymaliśmy e-maila od TU, zawierającego wycenę szkody. Rzeczoznawca stwierdził, że bez związku ze zdarzeniem było to, że wybił nam pod sam sufit prawy tylni amortyzator (korozja – eksploatacja) oraz wartość auta wycenił na 4000zł, gdzie my w październiku 2016 płaciliśmy za auto 6000zł oraz dokonaliśmy w nim napraw/wymian na ok. 2000zł (na wszystko posiadamy faktury). Szkodę wyceniono i na tym koniec. Odwołaliśmy się od wyceny. Pojechaliśmy na wakacje całym autem, po przeglądzie a po 2 dniach pobytu w Zakopanem auto wróciło na lawecie do domu. Mimo korozji kielicha amortyzatora, to właśnie uderzenie spowodowało jego uszkodzenie – taką mamy ocenę blacharza i mechanika. Otrzymaliśmy pismo od PZU, że w chwili obecnej ustalają swoją odpowiedzialność i cisza. Autem zastępczym jeździłam przez tydzień i otrzymaliśmy smsa, że przedłużają wynajem o 2 dni, bez możliwości dalszego przedłużenia wynajmu. I moje pytanie. Czy PZU ma prawo by pozbawić mnie auta zastępczego, kiedy szkoda nie jest zlikwidowana? Od konsultanta otrzymaliśmy informację, że auto zostało wynajęte na czas, w którym auto mogło zostać naprawione. No ale przecież nawet auta jeszcze do warsztatu nie wstawialiśmy, ponieważ nie mamy pieniędzy na naprawę. Dopiero po uzyskaniu odszkodowania będziemy mogli podjąć próbę naprawy. Nadmieniam, że dojeżdżam codziennie do pracy autem, w pracy również auta używam i wożę dziecko do przedszkola. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Marta

Odpowiedź na zapytanie znajdzie Pani w poniższym linku:
https://punkta.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/samochod-zastepczy-oc/

Jan
Jan
5 lat temu

Otrzymalem auto zastepcze w Gdyni ubezpieczyciel PZU chce zebym oddal auto w wypozyczalni w Wejcherowie. Jak to jest

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Jan

Przedmiotowa kwestia wynika bezpośrednio z umowy z ubezpieczycielem. Żaden przepis prawa nie odnosi się tak szczegółowo do problemu. W mojej ocenie, skoro odebrał Pan samochód w Gdyni, a we wcześniejszych ustaleniach z ubezpieczycielem nie było mowy o tym, że ma Pan oddać samochód w innym miejscu, firma ubezpieczeniowa nie powinna robić problemów, nadrzędne znaczenie ma tutaj bowiem Pański interes.

Tom
Tom
5 lat temu

A ja jestem zdania, że to świetna sprawa. Mało jest dobrych wypożyczalni samochodów [reklama], ale znam takie jak ta, które działają sprawnie i dają auta właśnie z OC sprawcy, co nie oszukujmy się – znacznie ułatwia życie.

Michał
Michał
5 lat temu

No ale jeśli ja wezmę samochód zastępczy z OC sprawcy to dostanę mniej pieniędzy z odszkodowania?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Michał

Witam. Nie wpływa to na wysokość odszkodowania. Ustawowo oprócz pokrycia kosztów naprawy, przysługuje Panu zwrot uzasadnionych kosztów wynajmu pojazdu zastępczego.

Seweryn
Seweryn
5 lat temu

Witam Proszę o jakąś wskazówkę mam samochód FORD MONDEO na gwarancji podstawowej w ,którym stwierdzono wadę fabryczną ,która skutkuje wymianą silnika niestety pech jest taki ,że silnika nie ma w Polsce jak i na magazynach Forda w Europie oczywiście naprawa została zaklasyfikowana jako naprawa gwarancyjna.
Samochód jest wzięty w leasingu na Firmę w której zostaje wykorzystywany do kontaktu z klientami.
Na dziś dzień FORD POLSKA jak i salon w którym został on zakupiony nie przyznały mi samochodu zastępczego sama sytuacja trwa już około 4 tygodni i nic się nie zmienia a ja jako Firma ponoszę realne straty A: wynajmując samochód B: brak mobilności
Proszę o informację co zrobić w takiej sytuacji ewentualnie poproszę o kontakt osoby ,która miała prowadziła taką sprawę ponieważ zamierzam sprawę skierować do sądu.
Pozdrawiam

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Seweryn

Witam. W tej sytuacji zastosowanie mają zapisy z umowy leasingowej i gwarancji producenta Pana pojazdu. Przy awarii pojazdu nie mają zastosowania przepisy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeśli w Pana przypadku leasing lub producent przewidywaliby pojazd zastępczy, zapewne taki byłby Panu dostarczony. Z opisanej sytuacji wynika, że taka opcja nie jest przewidziana w Pana przypadku. Może Pan też zapytać ubezpieczyciela, czy jest w stanie zorganizować pojazd zastępczy z Pana polisy assistance, o ile taką w ogóle Pan posiada w ubezpieczeniu. Będzie to zapewne okres od 3 do 7 dób. Zależnie od wariantu assistance.

Seweryn
Seweryn
5 lat temu

Dziękuję za odpowiedź samochód stoi na serwisie około 24 dni naprawa gwarancyjna może trwać 14 dni a silnika w dalszym ciągu nie ma…
Nie wiadomo kiedy będzie…. w tej sytuacji sprawa wygląda nieco inaczej a swoich praw będę dochodzić w sądzie.
Pozdrawiam

Wojtek
Wojtek
5 lat temu

Jak wygląda sytuacja przy aucie zastępczym przy likwidacji szkody z ac, szkoda jest całkowita i będzie regres na OC sprawcy. Ubezpieczyciel odmawia auta zastępczego, prowadzę działalność i jest mi ono niezbędne.

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Wojtek

Witam. Decydując się na likwidację szkody z AC, wynajem samochodu zastępczego jest realizowany na warunkach AC. Jeśli Pana AC nie przewiduje samochodu zastępczego na czas naprawy, ubezpieczyciel faktycznie może odmówić wynajmu auta zastępczego.

Wojtek
Wojtek
5 lat temu

Miałem wypadek auto wrozcilo do serwisu na lawecie szkoda z ac samochod jest nowy na gwarancji czy w takim przypadku moge wymagac od dilera samochodu na czas naprawy?auto jest na firme

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Wojtek

Witam. Jeśli gwarancja przewiduje taką opcję, to tak. Niestety nie jest to standard, a diler nie ma obowiązku ustawowo przydzielenia auta zastępczego. Proszę sprawdzić, czy nie ma Pan takiej opcji w ramach polisy AC.

Adrian
Adrian
5 lat temu

Witam miałem kolizję i już wiem że jest to szkoda całkowitą,obecnie na siebie mam 3 samochody, jeden właśnie po kolizji unieruchomiony który użytkowaniem, drugi użytkuje żona dojeżdżają do pracy (te same godziny pracy ,różne miejsca) A trzeci jest niesprawny ,rozsypał się łożysko podtrzymania walu). Czy mam prawo do auta zastępczego tym bardziej że nie mam środków do naprawy 3 pojazdu?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Adrian

Witam. Co do zasady ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć koszty zasadnego wynajmu auta zastępczego. Moim zdaniem ubezpieczyciel bez problemu w Pana sytuacji powinien uznać, że wynajem auta zastępczego będzie zasadny. Oczywiście najlepiej i najbezpieczniej jest ustalić to bezpośrednio z zakładem ubezpieczeń.

Mateusz
Mateusz
4 lat temu

miałem stłuczkę nie z mojej winy, w ten sam dzien dostałem auto zastępcze ale czas naprawy się wydłuża trzeba bylo czekac na swoją kolej u mechanika no i na częci. Po 2 tygodniach towarzystwo ubezpieczen nie przedłużylo wynajmu i teraz jestem bez samochodu

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Mateusz

Przeważnie firmy ubezpieczeniowe przy rozliczaniu kwestii pojazdu zastępczego kierują się tzw. technologicznym czasem naprawy, czyli określają z góry ile powinna trwać naprawa samochodu. Niestety często w tym pojęciu nie jest uwzględniane, to że na zamówione części trzeba czekać dłużej albo niezbędne są kolejne oględziny pojazdu. Polecam odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, wklejam również link do naszego artykułu gdzie ten temat jest poruszony link

Daniel
Daniel
4 lat temu

Co robić jeżeli wystawili fakturę na mnie za samochód zastępczy?

Tomek
Tomek
4 lat temu

Ile czasu ma ubezpieczyciel na zapłatę faktury za auto zastepcze?