Samochód zastępczy w ramach likwidacji szkody. Kiedy się należy i o jakie formalności trzeba zadbać?

Aktualizacja:
Samochód zastępczy w ramach likwidacji szkody. Kiedy się należy i o jakie formalności trzeba zadbać?

Samochód zastępczy to nie luksus dla wybranych. Jeśli zdarzył Ci się wypadek, kolizja lub gdy Twoje auto uległo awarii takie ułatwienie właściwie Ci się należy (choć są wyjątki). Musisz jednak wiedzieć, jak rozmawiać z ubezpieczycielem. Jak możesz się domyślić, wykorzystują oni niewiedzę klientów i szukają powodów, żeby nie refundować wynajmu takiego samochodu, bo zwyczajnie chcą zaoszczędzić.

Bez auta ani rusz

Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego roszczenia o zwrot kosztów za najem pojazdu zastępczego muszą być rozpatrywane indywidualnie, a ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu powołując się wprost na argument, że poszkodowany miał dostęp do komunikacji miejskiej lub nie wykorzystywał auta w działalności gospodarczej. O zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego możesz ubiegać się w trzech opisanych poniżej sytuacjach.

Sytuacja nr 1 – samochód zastępczy należy Ci się z polisy OC sprawcy 

Jeśli byłeś uczestnikiem wypadku i Twój samochód został uszkodzony, możesz otrzymać auto zastępcze z polisy OC sprawcy kolizji. Jak to zrobić? Musisz zgłosić się do ubezpieczyciela, w którym sprawca wypadku ma wykupioną polisę i złożyć prośbę o wypożyczenie lub pokrycie kosztów wypożyczenia samochodu zastępczego. Pamiętaj, żeby zawrzeć tam informację, że swoim autem jeździłeś regularnie i że nie masz żadnego innego samochodu – wtedy ubezpieczyciel nie będzie miało powodu, żeby odrzucić Twoją prośbę. Oczywiście, na wszelki wypadek zachowaj kopię tego pisma dla siebie.

Możesz także postąpić inaczej i po zgłoszeniu szkody ubezpieczycielowi udać się do wypożyczalni, gdzie podasz tylko numer szkody i numer polisy sprawcy kolizji. Wtedy wypożyczalnia dokona za Ciebie wszystkich formalności i w Twoim imieniu rozliczy się z firmą ubezpieczeniową.

Auto zastępcze z polisy OC należy Ci się do momentu naprawienia Twojego pojazdu. Nie musisz się także obawiać o liczbę przebytych kilometrów (bo nie ma limitu) ani o stawkę wynajmu (bo firma nie może Ci jej narzucić). Musisz jednak zwrócić uwagę na to, aby cena wynajmu odpowiadała przeciętnym cenom w regionie, w którym mieszkasz i użytkujesz swój własny samochód. Inaczej ubezpieczyciel może odmówić Ci pełnej refundacji wynajmu pojazdu.

Sytuacja nr 2 – samochód zastępczy należy Ci się z AC

Oczywiście, o ile zadbałeś o to przy podpisaniu umowy na AC. Sprawdź zatem dokładnie ogólne warunki swojej umowy (OWU), w których powinieneś znaleźć szczegółowe informacje na temat okoliczności, w jakich możesz wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela. Powinny tam się znaleźć również dane, na ile dni możesz wypożyczyć auto – niestety, o ile w przypadku wynajmu samochodu zastępczego z polisy OC nie ma limitu czasu, o tyle w przypadku AC najczęściej są to tylko 3-4 dni. Lepiej także na wszelki wypadek wynająć pojazd od firmy wskazanej przez Twojego ubezpieczyciela. Jak się domyślasz, skorzystanie z usług innej firmy może skończyć się niepełną refundacją wynajmu samochodu.

Sytuacja nr 3 – auto zastępcze należy Ci się przy awarii w ramach gwarancji

Jeśli byłeś uczestnikiem kolizji, a Twój samochód jest jeszcze na gwarancji, powinieneś od dealera otrzymać auto zastępcze. Uważaj jednak, bo możesz je otrzymać tylko wtedy, gdy Twój samochód jest całkowicie niesprawny, a warsztat przekroczył czas potrzebny na naprawę. Jeśli usterki nie są duże albo doszło do nich z Twojej winy, w wyniku niewłaściwego używania pojazdu, nie otrzymasz takiego auta. Podobnie jak w przypadku samochodu zastępczego uzyskanego w ramach polisy AC, samochód zastępczy możesz uzyskać tylko na 3-4 dni.

A co się dzieje, jeśli już skończyła się Twoja gwarancja? Musisz liczyć na dobrą wolę ubezpieczyciela. A jeśli chcesz wynająć auto poza serwisem, w którym naprawiany jest Twój samochód, zostaniesz prawdopodobnie poproszony o wpłatę kaucji (wysokiej, do kilku tysięcy złotych).

Podsumowując, auto zastępcze należy Ci się z polisy OC sprawcy kolizji, z AC (jeśli masz taki punkt zawarty w umowie) lub od dealera (jeśli Twój samochód jest na gwarancji, łatwiej uzyskasz pojazd). Składając prośbę o wynajem samochodu zastępczego, pamiętaj, aby podkreślić, że jest Ci on niezbędny do codziennego funkcjonowania (masz firmę, praca wymaga od Ciebie przemieszczania się, wozisz dzieci do szkoły itp.) i że nie posiadasz żadnego innego auta poza tym, które właśnie stoi rozbite w warsztacie. I sprawdź, czy możesz korzystać z samochodu w nieokreślonym wymiarze czasu, czy też powinieneś go oddać po 3-4 dniach; czy musisz skorzystać z wypożyczalni, którą zasugerował Ci ubezpieczyciel, czy możesz udać się do innej firmy. Dowiedz się tego, a korzystanie z samochodu zastępczego nie zakończy się niemiłą niespodzianką w postaci niepełnej refundacji samochodu zastępczego.

Podsumowanie

  • Jeśli miałeś wypadek i Twój samochód został poważnie uszkodzony lub uległ awarii, powinieneś otrzymać auto zastępcze. Uważaj jednak, bo nie w każdym przypadku.
  • Samochód należy Ci się z polisy OC kierowcy, który spowodował wypadek, z Twojego AC lub od dealera przy awarii auta, które jest jeszcze na gwarancji.
  • Auto zastępcze otrzymasz bez problemu, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą bądź jest Ci ono niezbędne w codziennej pracy.
  • Nawet jeśli używasz auta do prywatnych celów, możesz starać się o zwrot kosztów wynajęcia pojazdu zastępczego. Każdy przypadek ubezpieczyciel rozpatruje indywidualnie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
109 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej