Poradnik ubezpieczeniowy Punkty.
Prosto i w punkt.

Kompendium wiedzy na temat ubezpieczeń.

Jak zgłosić szkodę przez internet?

Chcesz zgłosić szkodę parkingową, uzyskać odszkodowanie za zniszczony w wyniku kolizji samochód lub skradzione z mieszkania rzeczy? Wiele firm ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, umożliwiając im zgłoszenie szkody przez internet. Sprawdź, jak zgłosić szkodę przez internet u wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli.

Jak zgłosić szkodę z AC? Poradnik krok po kroku

Twój samochód został skradziony? Miałeś stłuczkę i chcesz zlikwidować szkodę z polisy AC? Musisz postępować zgodnie z przyjętą przez ubezpieczyciela procedurą. Dowiedz się, jak zgłosić szkodę z AC – od tego zależy, czy otrzymasz odszkodowanie w pełnej wysokości. Sprawdzamy, jakie wymagania mają ubezpieczyciele działający na polskim rynku.

prawa konsumenckie w ubezpieczeniach
3 prawa konsumenckie w ubezpieczeniach. Czego jeszcze NIE WIESZ o swoim ubezpieczeniu?

15 marca obchodzimy Dzień Konsumenta - ważne święto, które przypomina o naszych prawach. Jak wyglądają prawa konsumencie w ubezpieczeniach, o czym większość z nas nie ma pojęcia? Dlaczego warto wiedzieć, czego możemy wymagać i jak dochodzić swoich roszczeń, kiedy coś idzie nie tak?

upoważnienie warsztatu do rozliczenia z ubezpieczycielem
Upoważnienie warsztatu do rozliczenia z ubezpieczycielem: plusy i minusy

Wypadek, kolizja, stłuczka. Twój samochód został uszkodzony. Koszty szkód zostaną pokryte z ubezpieczenia OC sprawcy. Do Ciebie należy decyzja czy proces likwidacji szkód przeprowadzisz osobiście od A do Z, czyli wybierzesz metodę gotówkową, czy może zdecydujesz się na sposób bezgotówkowy, czyli upoważnisz warsztat do rozliczenia z ubezpieczycielem. Dziś przyjrzymy się metodzie drugiej.

car-sharing samochód zastępczy to warto wiedzieć
Car-sharing a samochód zastępczy. Czy innowacja wygryzie tradycję?

XXI wiek przyniósł wiele nowych rozwiązań dla kierowców. O ile latające, czy autonomiczne samochody to wciąż bardziej raczkujące projekty niż realne udogodnienia, to car-sharing z coraz większymi sukcesami podbija, także polski rynek. Również z perspektywy ubezpieczycieli, którzy zaczynają oferować tę usługę w miejsce samochodu zastępczego. Czy to jest na pewno dobry pomysł?

Suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna - czyli ile maksymalnie dostaniesz odszkodowania
Suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna – czyli ile maksymalnie dostaniesz odszkodowania

Czy ubezpieczasz auto, mieszkanie, czy siebie - to właśnie od sumy ubezpieczenia będzie zależała wysokość Twojego odszkodowania. Czym jest suma ubezpieczenia, a czym jest suma gwarancyjna? Na jaką sumę powinieneś ubezpieczyć swoje mienie, aby potem dostać godziwe odszkodowanie?

Jeździsz bez prawa jazdy? Co z Twoim ubezpieczeniem OC i AC?
Jeździsz bez prawa jazdy? Co z Twoim ubezpieczeniem OC i AC?

Od 18 maja bardzo łatwo możesz stracić prawko. Wystarczy, że nie zauważysz tablicy oznaczającej teren zabudowany i pomkniesz tam o 50 km/h szybciej niż można. Wielu będzie jeździć pomimo zatrzymania dokumentu przez drogówkę. A co w takim przypadku z ubezpieczeniem OC i AC?

Bezpośrednia likwidacja szkód od kwietnia jest dostępna u 8 polskich ubezpieczycieli
Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Jakie towarzystwa oferują BLS?

Od kwietnia 2015 roku osiem firm ubezpieczeniowych oferuje bezpośrednią likwidację szkód (BLS) z OC. Jeśli masz ubezpieczenie w tych towarzystwach, a będziesz miał szkodę z winy innego kierowcy, możesz ją zgłosić do swojego ubezpieczyciela. Sprawdź, jakie to firmy i jakie warunki trzeba spełnić, aby szkoda mogła być likwidowana bezpośrednio.

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę?

Franszyza redukcyjna i integralna - czym się różnią?
Franszyza integralna i franszyza redukcyjna. Ile płaci ubezpieczyciel, a ile ubezpieczony?

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, tj. AC, często spotkamy się z pojęciami takimi jak franszyza integralna i franszyza redukcyjna. Zarówno pierwsza, jak i druga odnosi się do wysokości kwoty wypłaconego odszkodowania przez ubezpieczyciela. Franszyza ubezpieczeniowa określona jest przez warunki polisy. Choć nie są to duże kwoty, ubezpieczony powinien zastanowić się, czy jest to dla niego opłacalne.

Badanie techniczne pojazdu. Jak brak ważnego przeglądu może wpłynąć na ubezpieczenie?

Twój samochód jest jak żywy organizm. Zanim zostanie dopuszczony do ruchu, musi przejść gruntowne badania, dopóki mechanik nie poklepie go dobrotliwie po masce i nie wyśle w świat. Z upływem lat Twoje auto zacznie się starzeć, jego części nie będą już takie, jak kiedyś i nie ominą go regularne wizyty kontrolne. Okresowe badanie techniczne pojazdu ma przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo na drodze.

Wymiana fotelika po wypadku z OC sprawcy – jak to zrobić?

Jeśli brałeś udział w kolizji, stłuczce czy wypadku, a w twoim samochodzie był w tym czasie zamontowany dziecięcy fotelik samochodowy, należy go wymienić. Warto wiedzieć, że mamy prawo zrobić to na koszt sprawcy. Wydatek na nowy fotelik zostanie nam zwrócony z jego OC. Jak przeprowadzić wymianę fotelika po wypadku z OC?