Najtańsze OC w 2017 r. Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]

Aktualizacja:
Porównanie cen OC 2017 – raport Punkta

Ostatnie 12 miesięcy przyniosło drastyczne podwyżki cen OC. W naszym najnowszym raporcie porównaliśmy stawki poszczególnych ubezpieczycieli w miastach wojewódzkich w styczniu 2017 i 2016 r. Sprawdź średnie ceny OC w Twojej okolicy i dowiedz się, w jaki sposób możesz oszczędzić na polisie.

Zobacz, jak wiele możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu, sprawdź Najtańsze OC Ranking

Zespół porównywarki OC/AC Punkta.pl, w poszukiwaniu najtańszego ubezpieczenia auta w 2017 r., po raz kolejny przygotował raport o cenach OC u poszczególnych ubezpieczycieli w miastach wojewódzkich. 12 miesięcy temu informowaliśmy, że średnia cena OC wzrosła o 19% w porównaniu do roku 2015. W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2016 r. stawki skoczyły jeszcze bardziej – aż o 48%! Jak kształtują się ceny OC na początku 2017 r.? Jak duże podwyżki przyniósł poprzedni rok?

2016 rok przyniósł wzrost cen OC o 55%!

Jak co roku w naszym raporcie porównaliśmy ceny ubezpieczenia OC dla dokładnie tego samego kierowcy (na końcu artykułu oraz w stopkach infografik znajdziesz jego dokładne dane). Pod uwagę wzięliśmy 18 ubezpieczycieli w 18 miastach wojewódzkich Polski. Jak wynika z kalkulacji, średnia cena OC wzrosła z 659 zł w styczniu 2016 r. do 1024 zł w tym samym miesiącu 2017 roku. Oznacza to podwyżkę aż o 55%!

Ceny OC wzrosły o 55 procent - raport Punkta

 

Rzeszów z najtańszym OC. Wrocław, Gdańsk i Warszawa bardzo drogie

W styczniu 2017 r. najniższą średnią ceną ubezpieczenia OC może się pochwalić Rzeszów – 829 zł (wzrost z 538 zł w 2016 r.). Dwanaście miesięcy temu tytuł najtańszego miasta uzyskały Kielce, które tym razem znalazły się na drugiej pozycji. Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie auta muszą obecnie płacić kierowcy we Wrocławiu (1230 zł), Gdańsku (1203 zł) i Warszawie (1147 zł). Co ciekawe, w 2016 r. kolejność była dokładnie taka sama, jednak ceny znacznie niższe (kolejno 807, 786 i 746 zł).

Średnie ceny OC w polskich miastach 2017 - raport Punkta

 

Najtańszą możliwą ofertę dla przykładowego kierowcy uzyskaliśmy również w Rzeszowie (650 zł w Warta). W 2016 r. najlepiej wypadła Benefia w Kielcach (319 zł). AXA Direct okazała się najtańsza w 6 miastach, Proama i Liberty Ubezpieczenia* w 5, a Warta w dwóch.

Najtańsze OC w polskich miastach 2017 - raport Punkta

 

Od początku 2016 r. do stycznia 2017 r. ceny OC w poszczególnych miastach rosły równomiernie. We wszystkich miejscowościach odnotowaliśmy wzrosty na poziomie powyżej 50%. W największym stopniu podwyżki dotknęły Lublin (64%) oraz Bydgoszcz (63%).

Wzrosty cen OC w miastach - raport Punkta

 

– Różnice w cenach OC między miastami wynikają przede wszystkim z prowadzonych przez ubezpieczycieli statystyk wypadkowych, na podstawie których towarzystwa oceniają ryzyko. Im większe prawdopodobieństwo kolizji, tym wyższe składki OC – wyjaśnia Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. – Należy również pamiętać, że ubezpieczyciele często dążą do tego, by mieć w swoim portfelu określony typ kierowców. I to im proponują najniższe składki. Dlatego w jednym mieście ceny OC poszczególnych towarzystw różnią się w tak dużym stopniu. Aby nie przepłacić, przed zakupem konieczne jest porównanie kilkunastu ofert – dodaje Salwiński.

Proama z najtańszym OC w 2017 roku. Porównanie towarzystw

W tym roku najniższą średnią cenę OC uzyskaliśmy w Proama (782 zł). Dla towarzystwa to awans aż o siedem pozycji w porównaniu do 2016 r., kiedy na czele rankingu znalazło się Liberty Ubezpieczenia (tym razem 4. miejsce). Na podium oprócz Proama znalazły się również Generali oraz AXA Direct.

Zdecydowanie najdroższym towarzystwem jeśli chodzi o OC jest Uniqa (średnia cena 1449 zł). Polisa auta jest bardzo droga również w Aviva (obecnie Allianz), Gothaer oraz InterRisk. W 2016 r. najdroższa była Compensa.

Warto zwrócić uwagę na wzrosty cen u poszczególnych ubezpieczycieli. Największe odnotowały Aviva (obecnie Allianz)(134%) oraz Benefia (97%). Z kolei Compensa podrożała zaledwie o 2%. Należy jednak zauważyć, że na początku zeszłego roku OC dla przykładowego kierowcy było tam najdroższe – towarzystwo nie musiało więc tak gwałtownie podnosić cen.

Średnie ceny OC ubezpieczycieli - raport Punkta

 

Warto zwrócić uwagę na ogromne różnice w cenie OC u poszczególnych ubezpieczycieli w każdym z miast wojewódzkich. Okazuje się, że np. w Gdańsku pechowy kierowca, który nie porówna ofert, może przepłacić aż… 1115 zł! To różnica między najtańszym i najdroższym OC w tym mieście.

Różnica między najtańszym i najdroższym OC 2017 - raport Punkta

 

SPRAWDŹ, jakie ceny oferują ubezpieczyciele w Twoim mieście. TUTAJ znajdziesz INFOGRAFIKI DLA 18 MIAST WOJEWÓDZKICH.

Dlaczego ceny OC rosną?

Główną przyczyną podwyżek stawek OC było zakończenie wojny cenowej, która przez lata przynosiła ubezpieczycielom ogromne straty. Przykładowo w 2009 r. towarzystwa straciły niemal 1 mld zł! Z kolei po trzech kwartałach 2015 r. segment OC przyniósł stratę w wysokości 585 mln zł. O zakończenie wojny cenowej apelował jeszcze w 2015 r. ówczesny przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak. Nadzór zauważył, że ubezpieczyciele zaniżaną ceny poprzez przyznawanie lekką ręką zniżek handlowych ze względu na „ostrą konkurencję rynkową”. Obawy KNF wzbudził również fakt, że ubezpieczenia komunikacyjne stanowią znaczną część portfela ubezpieczycieli, co przy pogarszającej się rentowności, może w znaczący sposób wpłynąć na płynność działalności zakładów ubezpieczeń oraz ich „zdolność do realizacji zobowiązań z zawartych umów ubezpieczenia”.

Na wzrost cen OC wpływają również coraz wyższe kwoty świadczeń za szkody osobowe. Polacy coraz chętniej korzystają również z pomocy kancelarii odszkodowawczych. Na dodatek w 2017 r. w górę poszły sumy gwarancyjne OC. Minimalna suma gwarancyjna w przypadku szkody na osobie wynosi obecnie 1,22 mln euro na jednego poszkodowanego (wcześniej 1 mln euro) oraz do 6,07 mln euro na jedno zdarzenie drogowe (wcześniej 5 mln euro).

Przyczyny wzrostu cen OC w Polsce

 

Należy również pamiętać, że jeszcze niedawno stawki OC w Polsce były jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. W 2013 r. mniej za obowiązkowe ubezpieczenie auta płacili tylko Bułgarzy, Łotysze i Węgrzy. Raport o cenach OC w Europie znajdziesz TUTAJ.

Stawki OC w Europie

 

Duży wpływ na rosnące ceny OC ma również rosnąca liczba wypadków drogowych w Polsce oraz ich ofiar śmiertelnych. Należy pamiętać, że na tej podstawie ubezpieczyciele wyliczają ryzyko.

Wypadki w Polsce - porównanie 2015 i 2016 - analiza Punkta

 

Zapewne wpływ na rynek ubezpieczeń OC będzie miał również… zakup przez PZU 32,8 proc. akcji banku Pekao SA. Łączna kwota transakcji wyniosła 10,6 mld zł i nie pozostanie bez wpływu na ceny OC największego polskiego ubezpieczyciela, który ubezpiecza aż 35% kierowców w Polsce!

– Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby ceny OC nagle przestały rosnąć – komentuje Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. – Głównym powodem do zmniejszenia tempa wzrostu lub całkowitego zatrzymania, może być jedynie odzyskanie rentowności ze sprzedaży obowiązkowego ubezpieczenia OC. Na chwilę obecną pozostaje nam czekać na wyniki finansowe ubezpieczycieli za cały rok 2016, wówczas można ocenić, czy tempo wzrostu składek będzie utrzymywać się przez 2017 rok – wyjaśnia Salwiński.

Więcej o przyczynach wzrostu cen OC można przeczytać w naszej analizie TUTAJ.

Możliwe scenariusze walki z wysokimi cenami OC

Chociaż ceny OC prawdopodobnie dalej będą rosły, nie będzie to jednak już tak gwałtowny wzrost jak w ciągu 12 miesięcy 2016 roku. Sprawą drastycznych podwyżek zajęli się nawet… politycy. Zarówno oni, jak i inni eksperci proponowali rozwiązania mające poprawić sytuację kierowców. Cztery rozważane, najbardziej prawdopodobne scenariusze to:

 1. Wycena OC na podstawie liczby mandatów i punktów karnych
 2. Możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu
 3. Monitorowanie stylu jazdy (czarne skrzynki w samochodach)
 4. Wprowadzenie maksymalnych cen OC

Realności tych propozycji dokładniej przyjrzeliśmy się w analizie, którą można przeczytać TUTAJ. Zdecydowanie najbardziej prawdopodobny i mogący przynieść pozytywne skutki dla kierowców jest scenariusz zakładający monitorowanie stylu jazdy. Rozwiązanie to działa już z powodzeniem np. w Wielkiej Brytanii.

Kary za brak OC w 2019 roku

Wzrost cen OC wzbudził obawy, że na ulicach pojawi się więcej kierowców bez obowiązkowej polisy, liczących na szczęście. Jest to pozorna oszczędność. Po pierwsze, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za pomocą systemu informatycznego, tzw. wirtualnego policjanta, monitoruje ciągłość polis i szybko wyłapuje osoby, które nie posiadają ubezpieczenia. A w 2019 r. za brak OC przez ponad 14 dni zapłacimy aż… 4500 zł kary! Po drugie, w razie wypadku, sprawca bez OC będzie musiał pokryć koszty zdarzenia. Czasami są to ogromne kwoty, które mogą zrujnować życie nierozsądnemu kierowcy.

Kary za brak OC 2019

 

Jak kupić najtańsze OC? 5 sposobów

Na szczęście kierowcy nie są całkiem bezbronni w walce o tanie OC i mogą brać sprawy w swoje ręce. Oto pięć sposobów na znalezienie najtańszej oferty w czasach podwyżek.

 1. Porównanie ofert wielu towarzystw – to najskuteczniejszy sposób na oszczędność. Z naszego raportu wynika, że dla przykładowego kierowcy różnica między najtańszą i najdroższą ofertą w Gdańsku wynosi aż 1115 zł!
 2. Właściwy moment zakupu polisy – ceny najkorzystniejsze są na około 2 tygodnie przed końcem ważności OC. Zbyt późne (kilka dni przed końcem ubezpieczenia) lub wczesne (ponad 30 dni) wykupywanie polisy wiąże się wyższą ceną
 3. Jednorazowa płatność kartą – ubezpieczyciele faworyzują klientów, którzy składkę opłacają w całości, najlepiej kartą i przez internet. Rozbicie opłaty na dwie raty to podwyżka o około 15%, a kolejne raty – nawet o 30%
 4. Zakupy pakietowe – warto planować zakupy perspektywicznie. Jeśli wiemy, że będzie nam potrzebne również autocasco, należy wykupić je w pakiecie z OC. Dzięki temu możemy zapłacić nawet o 10% mniej
 5. Dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami – to rozwiązanie jest sposobem na oszczędność dla młodych kierowców bez zniżek. Wyliczając cenę OC, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę ulgi starszego członka rodziny czy znajomego. Należy pamiętać, że przy takim rozwiązaniu młodemu kierowcy będą się naliczać lata bezszkodowej jazdy, ale w przypadku stłuczki „dostanie się” również współwłaścicielowi

Co ciekawe, kierowcy zorientowali się już, że warto szukać tańszych ofert w internecie. W 2016 r. liczba wyszukań w Google takich fraz jak „kalkulator OC”, „najtańsze OC”, „ubezpieczenie OC” czy też „porównywarka OC” znacząco wzrosła. Zwiększa się zatem świadomość kierowców, którzy coraz częściej sami porównują oferty i wybierają najkorzystniejszą opcję.

Kierowcy szukają taniego OC w internecie - infografika

 

Metodologia badania

Kalkulacje składek OC u 18 ubezpieczycieli w 18 miastach wojewódzkich zostały wykonane przez specjalistów multiagencji AB Port oraz porównywarki OC/AC Punkta.pl w okresie 3-5 stycznia 2017 r. Wyliczenie przeprowadzono dla przykładowego 36-letniego żonatego mężczyzny z jednym dzieckiem, pełnymi zniżkami, posiadającego prawo jazdy od 16 lat, poruszającego się Volkswagenem Golfem z 2007 roku z silnikiem Diesla o pojemności 1.9, o przebiegu 200 tys. km.

* W związku z przeniesieniem działalności Liberty Seguros Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce do AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. wszystkie umowy ubezpieczenia, polisy oraz cały portfel produktowy Liberty Ubezpieczenia zostały przeniesione do AXA Ubezpieczenia. Marka Liberty Ubezpieczenia oficjalnie zostaje wycofana z polskiego rynku z dniem 1 kwietnia 2017 r.

[Widget_reklama_porownywarki]

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

 1. Średnia cena OC od stycznia 2016 r. do stycznia 2017 r. wzrosła o 55%!
 2. Najtańsze OC kupują kierowcy w Rzeszowie
 3. Bardzo drogo jest we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie
 4. Średnio najtańsze OC oferuje Proama, a najdroższe Uniqa
 5. W 2017 r. ceny OC będą dalej rosły, ale już nie tak gwałtownie jak przez ostatnie 12 miesięcy
 6. Są sposoby na zakup taniego OC - kierowcy mogą wziąć sprawy w swoje ręce


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
38 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej