Ceny OC w górę o 48% po III kwartałach 2016 roku. Jak oszczędzić? [Trendy cen OC]

Aktualizacja:
Trendy cen OC po III kwartale – Punkta

Jak wynika z analizy mfind, w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. średnia cena ubezpieczenia OC wzrosła aż o 48%. Dowiedz się, jak oszczędzić na polisie samochodu w czasach drastycznych podwyżek.

Ceny OC w górę o 48% po III kwartałach 2016 roku

W styczniu 2016 r. kierowcy płacili za ubezpieczenie OC średnio 644 zł, natomiast we wrześniu tego roku już… 957 zł. To wynik analizy kalkulacji wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Punkta.pl. Oznacza to wzrost ceny średniej składki aż o 48%!

Trendy cen OC po III kwartale 2016 - Punkta

 

O przyczynach podwyżek pisaliśmy m.in. w ostatnich „Trendach cen OC” z sierpnia tego roku, które znajdziesz TUTAJ. Jednak jak uchronić się przed rosnącymi cenami? Oto 5 porad Punkta, które pozwolą Ci skutecznie oszczędzić na OC.

1. Porównanie ofert towarzystw

W styczniu tego roku pechowy kierowca z Warszawy, który nie porównałby ofert OC, mógłby zapłacić nawet 712 zł więcej niż powinien (różnica między najtańszym i najdroższym ubezpieczycielem)! Klienci powinni pamiętać, że każde ubezpieczenie OC ma ustawowo dokładnie taki sam zakres i przy jego wyborze należy kierować się tylko ceną. Porównanie ofert np. w kalkulatorze OC/AC, to najłatwiejszy, a jednocześnie najlepszy sposób na oszczędność.

2. Właściwy moment zakupu polisy

Eksperci polecają porównanie ofert i zakup polisy już na 2 tygodnie przed końcem ubezpieczenia – wtedy ceny są najbardziej korzystne. Dlaczego? Ubezpieczyciele wiedzą, że kierowcy, których goni czas i muszą jak najszybciej ubezpieczyć auto, zgodzą się na cenę 100-200 zł wyższą. Nie warto być jednak przesadnie przezornym. Szukając oferty na ponad 30 dni przed końcem ubezpieczenia, raczej nie uzyskamy korzystnej ceny. Towarzystwa proponują wtedy droższe OC, by zabezpieczyć się przed ryzykiem ewentualnych szkód kierowcy.

3. Jednorazowa płatność kartą

Ubezpieczyciele preferują kierowców, którzy płacą za ubezpieczenie w jednej racie, kartą kredytową lub debetową z możliwością płatności online. Rozbicie opłaty na dwie raty to OC droższe o około 15%, a kolejne raty to składka wyższa o nawet 30%. Za płatność kartą możemy uzyskać 4-5-procentowy rabat.

4. Zakupy pakietowe

Zakup polisy warto planować z wyprzedzeniem i odpowiednio wcześnie podjąć decyzję, jakich produktów będziemy potrzebować. Niektórzy kierowcy popełniają błąd i najpierw kupują tylko ubezpieczenie OC, a później jeszcze autocasco, assistance czy NNW.  Eksperci Punkta podkreślają, że np. za pakiet OC + AC zapłacimy nawet 10% mniej niż gdybyśmy kupowali te polisy osobno.

5. Dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami

Wykorzystanie zniżek bardziej doświadczonego, bezszkodowego kierowcy, to doskonały sposób na oszczędność, szczególnie dla młodszych uczestników ruchu, którzy muszą liczyć się ze zwyżkami za wiek i nie posiadają dłuższej historii ubezpieczeniowej. Przy wyliczaniu składki OC ubezpieczyciel weźmie pod uwagę ulgi starszego członka rodziny czy znajomego. Eksperci przypominają, że w takiej sytuacji młodemu kierowcy naliczają się zniżki za lata bezszkodowej jazdy, ale w przypadku kolizji zwyżki dotkną również współwłaściciela auta.

Przed podjęciem decyzji o zakupie, zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki OC/AC, w której sprawdzisz, czy możesz znaleźć tańsze OC i od razu zakupić polisę online >> mfind.pl

Podsumowanie

  • W III kwartałach 2016 r. średnia cena OC wzrosła o 48%
  • Najlepszy sposób na oszczędność to porównanie ofert wielu ubezpieczycieli
  • Warto kupić nowe OC 2 tygodnie przed końcem ubezpieczenia
  • Ubezpieczyciele preferują jednorazową płatność kartą
  • Jeśli szukasz kilku różnych ubezpieczeń, lepiej kupić je w pakiecie
  • Możesz dopisać do dowodu współwłaściciela ze zniżkami

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
5 lat temu

Kiedy usłyszałem informacje o podwyżkach to skoczyło mi ciśnienie. Te całe podwyżki obierają mi smak życia. Mam nadzieje że rząd coś z tym zrobi, a nie będzie się patrzeć jak obywatele są ciemiężeni. Dobrze że nie zakazali porównywać cen.