Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-anglika-oc

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Angliki w Polsce to stosunkowo rzadki widok – po polskich drogach jeździ ich kilkanaście tysięcy. Każdy kierowca, który sprowadza anglika do Polski, musi pamiętać, że nie ominie go obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe podpisują umowy z właścicielami aut z kierownicą po prawej stronie tak samo, jak w przypadku każdego innego pojazdu.

Jeżeli chcesz kupić najtańsze ubezpieczenie OC, skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC. Darmowe narzędzie pozwoli Ci na szybkie porównanie ofert firm ubezpieczeniowych. Istnieje spora szansa, że znajdziesz nawet korzystne ubezpieczenie AC, które wydawało Ci się wcześniej nieosiągalne – ze względu na wysokość składki.

Skorzystanie z kalkulatora OC AC umożliwi Ci zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych, gdyż ubezpieczenie anglika jest droższe od ubezpieczenia samochodu z kierownicą po lewej stronie. Jeżeli nie chcesz przepłacać, to nie znajdziesz prostszego i szybszego sposobu, dzięki któremu znajdziesz tanie ubezpieczenie OC.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ubezpieczenie anglika w Polsce – co warto wiedzieć przed zakupem auta z UK?

Czy ubezpieczenie auta z Anglii w Polsce wiąże się z kłopotliwymi formalnościami? Żadna firma ubezpieczeniowa działająca na polskim rynku nie może odmówić sprzedaży polisy OC, chociaż może zniechęcić do tego potencjalnych klientów, proponując zaporowe ceny. Ubezpieczenie anglika będzie trudniejsze, jeżeli interesuje Cię pakiet ubezpieczeń, czyli zestawienie OC samochodu z AC, NNW i assistance. Dlaczego?

Większość firm ubezpieczeniowych traktuje ubezpieczenie AC dla anglika jako produkt niszowy. Co jest tego powodem? – ERGO Hestia nie oferuje ubezpieczeń dobrowolnych (autocasco) dla tego typu pojazdów. Wynika to z naszych doświadczeń, które potwierdzają, że szkody z udziałem pojazdów z kierownicą po prawej stronie są poważniejsze i wiążą się z wyższymi odszkodowaniami – tłumaczy Łukasz Łodziana, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych ERGO Hestii.

Czy trzeba dokonywać przekładki w aucie z Wielkiej Brytanii?

Obecnie polskie przepisy pozwalają na rejestrację tych pojazdów w Polsce bez konieczności dokonywania tzw. przekładki. Jednak posiadacz auta z kierownicą po prawej stronie musi dokonać kilku zmian w swoim aucie:

 • dostosowanie reflektorów do ruchu prawostronnego,
 • przystosowanie odczytów prędkościomierza do km/h,
 • dostosowanie lusterka wstecznego do ustawienia charakterystycznego do ruchu prawostronnego.

Pamiętaj jednak o tym, że jeżeli nie zdecydujesz się na przełożenie kierownicy na lewą stronę, musisz liczyć się z wyższą ceną OC/AC.

Pakiet OC/AC dla anglika, czyli przygotuj się na duży wydatek

Jeżeli szukasz polisy OC/AC dla auta z UK, musisz być przygotowany na spory wydatek. Wynika on z większych kosztów likwidacji szkód oraz potencjalnie większą możliwością spowodowania wypadku przez auto, które ma kierownicę z prawej strony. 

Co ciekawe – nawet anglik dostosowany do ruchu prawostronnego oznacza większe ryzyko kolizji i wypadków drogowych dla TU. Obawa ubezpieczycieli przed wysokimi i częstymi kosztami likwidacji szkód jest tylko jednym z powodów niechęci do obejmowania anglików ubezpieczeniem AC. Kluczowy jest także fakt, że części do aut sprowadzanych z UK są droższe niż w przypadku aut z kierownicą po lewej stronie, a to znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie polis. Dlatego też tanie angliki mogą być naprawdę drogie w eksploatacji oraz narazić Cię na wysokie koszty OC.

Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu z kierownicą po prawej stronie? Sprawdziliśmy to za pomocą naszego kalkulatora OC/AC. Dowiedz się, o ile więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie aut anglików w Polsce.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika w Polsce?

W kalkulatorze Punkta.pl wyliczyliśmy, ile kosztuje polisa dla Auta z Anglii. Sprawdziliśmy, jaka jest różnica pomiędzy ubezpieczeniem OC a polisą OC/AC. W naszej kalkulacji przyjęliśmy, że auta poszukuje 45-letni kierowca z Katowic. Ma on prawo jazdy od 23 lat i ponad 10-letnią historię ubezpieczeniową. Jak wyglądają przykładowe kalkulacje?

 • Najtańsze ubezpieczenie OC – 1817 zł.
 • Najtańsze ubezpieczenie OC/AC – 4017 zł.
 • Najtańsze ubezpieczenie OC/AC z NWW – 4224 zł.

Czytaj dalej: Wniosek o rejestrację pojazdu – pobierz

 Jak widać w powyższej kalkulacji – OC na anglika jest sporo droższe niż OC na samochód z kierownicą po lewej stronie. W przypadku OC z AC różnica jest jeszcze większa. Jako właściciel pojazdu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii musisz liczyć się z wysokimi kosztami. Pamiętaj przy tym, że kalkulacje przeprowadziliśmy dla doświadczonego kierowcy, który ma uprawnienia do kierowania pojazdami od dłuższego czasu i korzysta z maksymalnych zniżek. Jeżeli masz prawo jazdy od kilku miesięcy, ubezpieczenie samochodu z Anglii w Polsce będzie Cię kosztować jeszcze więcej, a przecież każdemu zależy na jak najtańszym OC.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Angliki w Polsce – ile kosztuje rejestracja anglika 2023?

Sprowadzenie anglika, tak samo, jak każdego innego pojazdu, wiąże się z dodatkowymi – poza OC – kosztami. Jeżeli dopiero planujesz zakup pojazdu z Wielkiej Brytanii, musisz pamiętać o zmianach politycznych i prawnych, które wydarzyły się w Europie. Brexit spowodował, że sprowadzenie auta wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku akcyzowego, zgodnie z Ustawą z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne. Aby jazda anglikiem w Polsce była zgodna z prawem, musisz obliczyć i odprowadzić kwotę tytułem akcyzy w zgłoszeniu celnym. Inaczej mówiąc, aktualnie sprowadzenie anglika odbywa się na zasadach dotyczących sprowadzania aut z wszystkich krajów spoza Unii Europejskiej. Informacje o formalnościach celnych, w tym o wysokości podatku, dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Czytaj także: Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony zza granicy?

Jak zarejestrować auto z Wielkiej Brytanii?

Aby zarejestrować pojazd z Anglii w Polsce, konieczne jest dopilnowanie formalności. Jakie dokumenty należy skompletować, aby rejestracja anglika była bezproblemowa?

 • Wniosek o rejestrację pojazdu (formularz jest dostępny w urzędzie i do pobrania na obywatel.gov.pl).
 • Dowód opłaty celnej.
 • Dowód własności pojazdu (np. faktura VAT, umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności).
 • Dowód rejestracyjny pojazdu.
 • Aktualne tablice rejestracyjne pojazdu lub oświadczenie w przypadku ich braku.
 • Jeden z następujących dokumentów: potwierdzenie zapłacenia akcyzy na terytorium kraju, dokument potwierdzający brak obowiązku uiszczania akcyzy lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy w przypadku samochodu sprowadzonego z terytorium państwa Unii Europejskiej (dotyczy samochodu osobowego, pojazdu rodzaju samochodowy inny, podrodzaju czterokołowiec – kategoria homologacyjna L7e lub podrodzaju czterokołowiec lekki – kategoria homologacyjna L6e).
 • Zaświadczenie od diagnosty ze stacji kontroli pojazdów po pozytywnym wyniku badania technicznego.
 • Potwierdzenia opłat i wykupienia ubezpieczenia OC anglika.
 • Tłumaczenie dokumentów sporządzonych w języku obcym (tłumaczeniem na język polski powinien zająć się tłumacz przysięgły lub konsul).

Jak przebiega rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie? W pierwszej kolejności otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu, tablicę rejestracyjną oraz nalepkę kontrolną, którą należy przykleić na przedniej szybie. Podczas kolejnej wizyty w urzędzie dostaniesz dowód rejestracyjny.

Nie musisz dzwonić czy jeździć do urzędu, aby sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru. Status dowodu rejestracyjnego możesz sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Czytaj takżeJak zarejestrować anglika w Polsce?

Koszty rejestracji anglika w 2023 roku

Poza wspomnianym już wcześniej podatkiem akcyzowym musisz liczyć się także z innymi kosztami. I nie jest to tylko ubezpieczenie OC. Zestawienie wydatków w 2023 roku prezentujemy poniżej.

 • Wydanie dowodu rejestracyjnego, kompletu znaków legalizacyjnych i nalepki kontrolnej na szybę pojazdu – 85 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50,
 • karta pojazdu – 74 zł,
 • tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • opłata ewidencyjna – 50 gr,
 • opcjonalnie: dodatkowy 1000 zł, jeżeli zdecydujesz się na indywidualną tablicę rejestracyjną.

Wielu entuzjastom motoryzacji marzy się anglik. Samochód ten może prezentować się ciekawie, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na markę rzadko spotykaną w Polsce. Jednak planując jego zakup, koniecznie uwzględnij wszystkie koszty, które Cię czekają.

Czytaj dalej: Ile trwa rejestracja samochodu? 

Pytania i odpowiedzi

Gdzie ubezpieczyć anglika?
Ile kosztuje ubezpieczenie anglika?
Czy ubezpieczenie anglika jest droższe?
Jak ubezpieczyć anglika w Polsce?

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie OC dla anglika jest wyższe, niż w przypadku auta sprowadzonego z UE.
 2. Po brexicie sprowadzając auto z Wielkiej Brytanii musisz zapłacić akcyzę.
 3. Ubezpieczenie OC anglika jest znacznie droższe niż auta, które po raz pierwszy zostało zarejestrowane w Polsce.
 4. Pakiet OC/AC dla auta z UK to wydatek kilkukrotnie wyższy niż w przypadku auta zarejestrowanego po raz pierwszy w Polsce.
 5. Tłumaczenia dokumentów potrzebnych do rejestracji powinien dokonać tłumacz przysięgły.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
6 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej