Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-anglika-oc

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Angliki w Polsce to stosunkowo rzadki widok – po polskich drogach jeździ ich kilkanaście tysięcy. Każdy kierowca, który sprowadza anglika do Polski, musi pamiętać, że nie ominie go obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe podpisują umowy z właścicielami aut z kierownicą po prawej stronie tak samo, jak w przypadku każdego innego pojazdu.

Jeżeli chcesz kupić najtańsze ubezpieczenie OC, skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC. Darmowe narzędzie pozwoli Ci na szybkie porównanie ofert firm ubezpieczeniowych. Istnieje spora szansa, że znajdziesz nawet korzystne ubezpieczenie AC, które wydawało Ci się wcześniej nieosiągalne – ze względu na wysokość składki.

Skorzystanie z kalkulatora OC AC umożliwi Ci zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych, gdyż ubezpieczenie anglika jest droższe od ubezpieczenia samochodu z kierownicą po lewej stronie. Jeżeli nie chcesz przepłacać, to nie znajdziesz prostszego i szybszego sposobu, dzięki któremu znajdziesz tanie ubezpieczenie OC.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ubezpieczenie anglika w Polsce – co warto wiedzieć przed zakupem auta z UK?

Czy ubezpieczenie auta z Anglii w Polsce wiąże się z kłopotliwymi formalnościami? Żadna firma ubezpieczeniowa działająca na polskim rynku nie może odmówić sprzedaży polisy OC, chociaż może zniechęcić do tego potencjalnych klientów, proponując zaporowe ceny. Ubezpieczenie anglika będzie trudniejsze, jeżeli interesuje Cię pakiet ubezpieczeń, czyli zestawienie OC samochodu z AC, NNW i assistance. Dlaczego?

Większość firm ubezpieczeniowych traktuje ubezpieczenie AC dla anglika jako produkt niszowy. Co jest tego powodem? – ERGO Hestia nie oferuje ubezpieczeń dobrowolnych (autocasco) dla tego typu pojazdów. Wynika to z naszych doświadczeń, które potwierdzają, że szkody z udziałem pojazdów z kierownicą po prawej stronie są poważniejsze i wiążą się z wyższymi odszkodowaniami – tłumaczy Łukasz Łodziana, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych ERGO Hestii.

Czy trzeba dokonywać przekładki w aucie z Wielkiej Brytanii?

Obecnie polskie przepisy pozwalają na rejestrację tych pojazdów w Polsce bez konieczności dokonywania tzw. przekładki. Jednak posiadacz auta z kierownicą po prawej stronie musi dokonać kilku zmian w swoim aucie:

 • dostosowanie reflektorów do ruchu prawostronnego,
 • przystosowanie odczytów prędkościomierza do km/h,
 • dostosowanie lusterka wstecznego do ustawienia charakterystycznego do ruchu prawostronnego.

Pamiętaj jednak o tym, że jeżeli nie zdecydujesz się na przełożenie kierownicy na lewą stronę, musisz liczyć się z wyższą ceną OC/AC.

Pakiet OC/AC dla anglika, czyli przygotuj się na duży wydatek

Jeżeli szukasz polisy OC/AC dla auta z UK, musisz być przygotowany na spory wydatek. Wynika on z większych kosztów likwidacji szkód oraz potencjalnie większą możliwością spowodowania wypadku przez auto, które ma kierownicę z prawej strony. 

Co ciekawe – nawet anglik dostosowany do ruchu prawostronnego oznacza większe ryzyko kolizji i wypadków drogowych dla TU. Obawa ubezpieczycieli przed wysokimi i częstymi kosztami likwidacji szkód jest tylko jednym z powodów niechęci do obejmowania anglików ubezpieczeniem AC. Kluczowy jest także fakt, że części do aut sprowadzanych z UK są droższe niż w przypadku aut z kierownicą po lewej stronie, a to znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie polis. Dlatego też tanie angliki mogą być naprawdę drogie w eksploatacji oraz narazić Cię na wysokie koszty OC.

Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu z kierownicą po prawej stronie? Sprawdziliśmy to za pomocą naszego kalkulatora OC/AC. Dowiedz się, o ile więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie aut anglików w Polsce.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika w Polsce?

W kalkulatorze Punkta.pl wyliczyliśmy, ile kosztuje polisa dla Auta z Anglii. Sprawdziliśmy, jaka jest różnica pomiędzy ubezpieczeniem OC a polisą OC/AC. W naszej kalkulacji przyjęliśmy, że auta poszukuje 45-letni kierowca z Katowic. Ma on prawo jazdy od 23 lat i ponad 10-letnią historię ubezpieczeniową. Jak wyglądają przykładowe kalkulacje?

 • Najtańsze ubezpieczenie OC – 1817 zł.
 • Najtańsze ubezpieczenie OC/AC – 4017 zł.
 • Najtańsze ubezpieczenie OC/AC z NWW – 4224 zł.

Czytaj dalej: Wniosek o rejestrację pojazdu – pobierz

 Jak widać w powyższej kalkulacji – OC na anglika jest sporo droższe niż OC na samochód z kierownicą po lewej stronie. W przypadku OC z AC różnica jest jeszcze większa. Jako właściciel pojazdu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii musisz liczyć się z wysokimi kosztami. Pamiętaj przy tym, że kalkulacje przeprowadziliśmy dla doświadczonego kierowcy, który ma uprawnienia do kierowania pojazdami od dłuższego czasu i korzysta z maksymalnych zniżek. Jeżeli masz prawo jazdy od kilku miesięcy, ubezpieczenie samochodu z Anglii w Polsce będzie Cię kosztować jeszcze więcej, a przecież każdemu zależy na jak najtańszym OC.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Angliki w Polsce – ile kosztuje rejestracja anglika 2023?

Sprowadzenie anglika, tak samo, jak każdego innego pojazdu, wiąże się z dodatkowymi – poza OC – kosztami. Jeżeli dopiero planujesz zakup pojazdu z Wielkiej Brytanii, musisz pamiętać o zmianach politycznych i prawnych, które wydarzyły się w Europie. Brexit spowodował, że sprowadzenie auta wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku akcyzowego, zgodnie z Ustawą z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne. Aby jazda anglikiem w Polsce była zgodna z prawem, musisz obliczyć i odprowadzić kwotę tytułem akcyzy w zgłoszeniu celnym. Inaczej mówiąc, aktualnie sprowadzenie anglika odbywa się na zasadach dotyczących sprowadzania aut z wszystkich krajów spoza Unii Europejskiej. Informacje o formalnościach celnych, w tym o wysokości podatku, dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Czytaj także: Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony zza granicy?

Jak zarejestrować auto z Wielkiej Brytanii?

Aby zarejestrować pojazd z Anglii w Polsce, konieczne jest dopilnowanie formalności. Jakie dokumenty należy skompletować, aby rejestracja anglika była bezproblemowa?

 • Wniosek o rejestrację pojazdu (formularz jest dostępny w urzędzie i do pobrania na obywatel.gov.pl).
 • Dowód opłaty celnej.
 • Dowód własności pojazdu (np. faktura VAT, umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności).
 • Dowód rejestracyjny pojazdu.
 • Aktualne tablice rejestracyjne pojazdu lub oświadczenie w przypadku ich braku.
 • Jeden z następujących dokumentów: potwierdzenie zapłacenia akcyzy na terytorium kraju, dokument potwierdzający brak obowiązku uiszczania akcyzy lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy w przypadku samochodu sprowadzonego z terytorium państwa Unii Europejskiej (dotyczy samochodu osobowego, pojazdu rodzaju samochodowy inny, podrodzaju czterokołowiec – kategoria homologacyjna L7e lub podrodzaju czterokołowiec lekki – kategoria homologacyjna L6e).
 • Zaświadczenie od diagnosty ze stacji kontroli pojazdów po pozytywnym wyniku badania technicznego.
 • Potwierdzenia opłat i wykupienia ubezpieczenia OC anglika.
 • Tłumaczenie dokumentów sporządzonych w języku obcym (tłumaczeniem na język polski powinien zająć się tłumacz przysięgły lub konsul).

Jak przebiega rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie? W pierwszej kolejności otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu, tablicę rejestracyjną oraz nalepkę kontrolną, którą należy przykleić na przedniej szybie. Podczas kolejnej wizyty w urzędzie dostaniesz dowód rejestracyjny.

Nie musisz dzwonić czy jeździć do urzędu, aby sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru. Status dowodu rejestracyjnego możesz sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Czytaj takżeJak zarejestrować anglika w Polsce?

Koszty rejestracji anglika w 2023 roku

Poza wspomnianym już wcześniej podatkiem akcyzowym musisz liczyć się także z innymi kosztami. I nie jest to tylko ubezpieczenie OC. Zestawienie wydatków w 2023 roku prezentujemy poniżej.

 • Wydanie dowodu rejestracyjnego, kompletu znaków legalizacyjnych i nalepki kontrolnej na szybę pojazdu – 85 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50,
 • karta pojazdu – 74 zł,
 • tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • opłata ewidencyjna – 50 gr,
 • opcjonalnie: dodatkowy 1000 zł, jeżeli zdecydujesz się na indywidualną tablicę rejestracyjną.

Wielu entuzjastom motoryzacji marzy się anglik. Samochód ten może prezentować się ciekawie, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na markę rzadko spotykaną w Polsce. Jednak planując jego zakup, koniecznie uwzględnij wszystkie koszty, które Cię czekają.

Czytaj dalej: Ile trwa rejestracja samochodu? 

Pytania i odpowiedzi

Gdzie ubezpieczyć anglika?
Ile kosztuje ubezpieczenie anglika?
Czy ubezpieczenie anglika jest droższe?
Jak ubezpieczyć anglika w Polsce?

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie OC dla anglika jest wyższe, niż w przypadku auta sprowadzonego z UE.
 2. Po brexicie sprowadzając auto z Wielkiej Brytanii musisz zapłacić akcyzę.
 3. Ubezpieczenie OC anglika jest znacznie droższe niż auta, które po raz pierwszy zostało zarejestrowane w Polsce.
 4. Pakiet OC/AC dla auta z UK to wydatek kilkukrotnie wyższy niż w przypadku auta zarejestrowanego po raz pierwszy w Polsce.
 5. Tłumaczenia dokumentów potrzebnych do rejestracji powinien dokonać tłumacz przysięgły.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
6 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej