Ceny OC wciąż spadają – podsumowanie I półrocza 2019

Aktualizacja:
spadek-cen-oc

Początek lipca przyniósł zaskakujące wieści - jeden z Klientów mfind.pl może pochwalić się rekordowo niską ceną polisy. Za OC dla swojego Fiata 126p zapłacił on 202 złote. To z kolei skłoniło nas do podsumowania pierwszego półrocza 2019 roku na rynku OC. Wnioski? Szczęście sprzyja nie tylko wspomnianemu właścicielowi Malucha – ceny OC wciąż spadają i aktualnie notują najniższe stawki od wielu miesięcy!

Sytuacja na rynku OC jest dynamiczna. O ile w ostatnim czasie nie miały miejsca żadne drastyczne podwyżki składek i kierowcy mogli odetchnąć z ulgą, tak warto monitorować sytuację na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, bo ta zmienia się z miesiąca na miesiąc. Początek każdego z nich jest też dla nas czasem wytężonej pracy – sprawdzamy, zliczamy i podsumowujemy średnie ceny OC, jakie w ubiegłym miesiącu otrzymali nasi klienci. Na początku lipca 2019 roku absolutnym hitem okazało się ubezpieczenie dla Fiata 126p, za które jego właściciel zapłacił – UWAGA! – całe 202 złote! To skłoniło nas do podsumowania pierwszego półrocza na rynku cen OC. Wnioski są optymistyczne…

Cena OC po pierwszym półroczu 2019 roku

Z raportu Punkta.pl przeprowadzonego na dzień 1 stycznia 2019 roku wynikało, że średnia cena OC w Polsce wynosiła dokładnie 1028 złotych. Wówczas też przez dłuższy czas ceny polis wahały się w granicach 1000 złotych, a w porównaniu do ostatnich miesięcy 2018 roku, wahania składki wynosiły zaledwie 2-3 proc. A jak wygląda to na start lipca 2019 roku? Co zmieniło się przez ostatnie pół roku? Całkiem sporo! Z danych, jakie uzyskaliśmy po analizie kalkulacji przeprowadzonych przez klientów Punkta.pl wynika, że średnia cena OC w pierwszych dniach lipca 2019 roku wyniosła dokładnie 819 złotych. To z kolei oznacza, że na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy, średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego spadła o 209 złotych! Czysty zysk!

Podsumowanie półrocza 2019 na rynku OC

Ekstremalnie tanie OC dla Fiata 126p

Pomimo sporych obniżek cen OC, wydatek związany z zakupem polisy, dla wielu z nas nadal jest poważnym nadszarpnięciem domowego budżetu. O ile w dalszym ciągu na rynku znajdziemy polisy o skrajnie wysokich wartościach oscylujących w granicach 2-3 tysięcy złotych, o tyle po drugiej stronie barykady stoją Ci, którzy za OC mogą zapłacić o wiele mniej! W pierwszych dniach tego roku głosiliśmy, że najtańsza polisa, jaka została zakupiona za pomocą naszej porównywarki wynosiła 305 złotych i przypadła właścicielowi Fiata Cinquecento z 1995 roku. Po pierwszym półroczu możemy pochwalić się nie tylko znaczną obniżką średniej ceny OC, ale także ekstremalnie niską ceną obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, jaką za pomocą Punkta.pl znalazł 50-letni właściciel Fiata 126p z Chojnic w województwie pomorskim. I jeśli myśleliśmy, że niemożliwym jest znaleźć OC za mniej niż 300 złotych – byliśmy w błędzie – aktualnie najtańsza polisa wynosi właśnie 202 złote.

Podwyżki cen OC: czy powinniśmy się ich spodziewać?

Póki co nic nie zapowiada, aby ceny OC uległy drastycznej zmianie. Z obserwacji rynku można wyciągnąć jeden wniosek –  na przestrzeni ostatnich miesięcy, składka polisy znacząco spadła, a sytuacja na rynku ubezpieczeń OC już od dłuższego czasu kształtuje się na stabilnym, korzystnym dla kierowców, poziomie. Po niespokojnych latach, kiedy to stawki OC ulegały drastycznym zwyżkom, w końcu kierowcy mogą złapać głęboki oddech. Dowód?

    • W 2017 roku średnia składka OC w Polsce wynosiła 1024 złote, w 2018 roku była ona o 8 złotych wyższa. Na początek 2019 roku mogliśmy zauważyć niewielki spadek cen OC – średnia wysokość składki plasowała się na poziomie 1028 złotych. Ale już zaledwie pół roku później, na początku lipca 2019 roku, cena ta wynosiła już o 209 złotych mniej!

Gdzie OC jest najdroższe, a gdzie najtańsze?

Nie od dziś wiadomo, że ceny OC znacząco różnią się w poszczególnych ośrodkach miejskich. Różnice często sięgają nawet ponad 300 złotych. W ostatnich miesiącach o miano miasta z najdroższym OC rywalizował zazwyczaj Wrocław z Gdańskiem. Z naszego podsumowania I półrocza 2019 roku wynika, że największe wydatki związane z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym standardowo dotknęły mieszkańców województwa pomorskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Ci płacili średnio odpowiednio: 1132 złote, 1119 złotych oraz 1002 złote. Co ciekawe, średnia składka w stolicy wyniosła poniżej 1000 złotych. Przez ostatnie 6 miesięcy, rynek komunikacyjny był zdecydowanie bardziej łaskawy dla mieszkańców województwa opolskiego, którzy za OC średnio płacili 818 złotych czy podkarpackiego, w przypadku których średnia składka wynosiła 827 złotych.

Średnie ceny OC w poszczególnych województwach

Inni płacą mniej? Sprawdź, czy nie przepłacasz!

Na wysokość składki OC wpływ ma wiele czynników. Może się okazać, że za ubezpieczenie swojego „szybkiego i wściekłego” auta zapłacisz o wiele więcej, niż zapłacił sąsiad zza płotu za polisę dla swojego poczciwego Fiata. Zanim jednak zaczniesz mu zazdrościć sprawdź, czy oby na pewno nie przepłacasz. Skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC – być może i Ty masz szansę na tańsze OC.

Podsumowanie

  1. Na początku 2019 roku najtańsza polisa, jaka została zakupiona za pomocą Punkta.pl wynosiła 305 złotych. W lipcu – najtańsze OC kosztowało dokładnie 202 złote.
  2. Rekordowo niskie ubezpieczenie OC przypadło właścicielowi Fiata 126p.
  3. Średnia cena OC w styczniu 2019 roku wynosiła 1028 złotych. Pół roku później zaliczyła ona ekstremalny spadek i na start lipca wyniosła dokładnie 819 złotych.

Weryfikacja merytoryczna: Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

2018.12.11  •  Samochód
Fiat 126p

Fiat 126p poza wszystkimi swoimi wadami miał jedną zasadniczą zaletę: znosił wszystko i wszystkich. W porównaniu do cudów współczesnej motoryzacji wsiadając do Fiata 126p, mogliśmy mieć pewność, że jak już gdzieś się nim wybierzemy, to jakoś dojedziemy do celu. A gdyby jednak maluch zastrajkował, to zawsze można go było sprawnie dopchać, przenieść albo naprawić przy użyciu śrubokręta.

Czytaj więcej
Ceny OC
2018.10.04
Średnie ceny OC po trzecim kwartale 2018 roku – jest DUŻO taniej!

Analizując średnie ceny OC po trzecim kwartale 2018 roku mamy dobrą wiadomość dla kierowców – koszt zakupu obowiązkowej polisy komunikacyjnej OC jest niższy, niż przed rokiem. Jak wynika z analiz ekspertów porównywarki mfind.pl, w III kwartale ubiegłego roku ceny OC było średnio o 15% wyższe. Gdzie za OC zapłaciliśmy najwięcej, a w których miastach rynek był łaskawy dla kierowców? Sprawdzamy!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.04.03  •  Samochód
Najtańsze OC w kwietniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej