Fiat 126p

Aktualizacja:
Fiat126p

Fiat 126p poza wszystkimi swoimi wadami miał jedną zasadniczą zaletę: znosił wszystko i wszystkich. W porównaniu do cudów współczesnej motoryzacji wsiadając do Fiata 126p, mogliśmy mieć pewność, że jak już gdzieś się nim wybierzemy, to jakoś dojedziemy do celu. A gdyby jednak maluch zastrajkował, to zawsze można go było sprawnie dopchać, przenieść albo naprawić przy użyciu śrubokręta.

Ile dzisiaj trzeba zapłacić za kultowego już „malucha”. Jaka będzie cena ubezpieczenia OC? Sprawdzamy.

Fiat 126p – modele, generacje, historia

Fiat 126p to samochód osobowy skonstruowany w zakładach Fiata. Produkowany był we Włoszech w latach 1972–1980, a w naszym kraju w Bielsku-Białej i Tychach od 6 czerwca 1973 do 22 września 2000 roku na włoskiej licencji jako Polski Fiat 126p (w Polsce wyprodukowano ponad 3 mln egzemplarzy Fiata 126p). Jego poprzednikiem był Fiat 500, a następcą Fiat Cinquecento. Chyba dla każdego z nas maluch jest symbolem albo poprzedniego ustroju, albo przemian gospodarczych, albo też wczesnych lat nowego milenium. Nie ma najmniejszego sensu opisywać jego osiągów, bo takowych z punktu widzenia współczesnej motoryzacji nie posiadał. Mówimy przecież o samochodzie z pojemnością silnika 652 cm3 (pierwsze wersje miały silnik o pojemności 594 cm3).

Z konstrukcją silnika też nie dało się za wiele osiągnąć. Od 0 do setki maluch rozpędzał się albo z przepaści albo, jeżeli miało się na tyle czasu, to w około dwa kwartały i tylko na prostej. Ale nie o osiągi przecież w przypadku Fiata 126p chodziło. Miało to być małe autko do miasta na miarę swoich czasów. W tym spisywał się świetnie. Nie potrzeba było w nim instalować kamer cofania czy czujników, bo gdy przypadkiem w coś się uderzyło, to po prostu podjeżdżało się delikatnie do przodu i nie było nawet śladu. Z kolei jeżeli trzeba było przewieźć cement czy też stemple na budowę, maluch też świetnie sobie radził.

Pierwsza modernizacja samochodu nastąpiła w roku 1977. Zwiększono wówczas pojemność silnika, w układzie dolotowym zastosowano tłumik szmerów ssania, prądnicę prądu stałego zastąpiono alternatorem, zlikwidowano skrajne szczeliny na pokrywie silnika. W 1987 roku wprowadzono na rynek model 126p BIS z ulepszoną i powiększoną do 700 cm3 jednostką napędową. Ostatniej serii zmian dokonano w 1999 roku. Wtedy to Fiat 126 elx miał nie tylko katalizator, ale i zagłówki dla pasażerów.

Fiat 126p – opinie, wady i zalety

W latach 70-tych Fiat 126p zdobywał bardzo dobre recenzje. Cieszył się opinią auta przede wszystkim taniego – zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Obecnie Fiat 126p powoli staje się białym krukiem na naszych drogach. Jego osobliwą aparycję i niezłomny charakter docenił nawet Tom Hanks, który stał się dumnym właścicielem jednego egzemplarza. Fiat 126p od wielu lat pojawia się także jako bohater popkultury w filmach, komiksach i teledyskach, a młodzież chętnie nosi koszulki z jego wizerunkiem en face lub z profilu. Jego wartość sentymentalna z każdym rokiem rośnie i to jest chyba największa obecnie zaleta samochodu. Egzemplarze z ostatniej serii, które zjechały z taśmy produkcyjnej w 2000 roku, znajdują się w polskich muzeach motoryzacji.

Zdaniem użytkowników Fiata 126p silnik samochodu wytrzymuje ok. 150 000 km bez poważniejszych napraw. Jednak później kwalifikuje się do generalnego remontu. Co ważne, taki remont każdy majsterkowicz może przeprowadzić samodzielnie. Najczęstszymi usterkami z popularnym „maluchu” bywały wycieki oleju, problemy z gaźnikiem, alternatorem lub prądnicą oraz z rozrusznikiem.

Fiat 126p – cena

Maluch przeszedł w Polsce długą drogę. Najpierw informował wszem i wobec o wysokim statusie właściciela, potem stał się raczej autem dla mniej zarabiających, a teraz jest prawdziwym smaczkiem dla koneserów i pasjonatów. Jeszcze niedawno Fiata 126p można było kupić za przysłowiową „flaszkę”. Obecnie ceny zadbanych modeli nietkniętych zgubnymi skutkami czasu idą w górę, więc jeżeli ktoś posiada malucha, niech go trzyma pod poduszką, ponieważ jego druga młodość nadchodzi. Dla przykładu, odrestaurowany egzemplarz z 1978 roku właściciel wystawił na jednym z portali sprzedażowych za 60 tys. złotych.

Cena Fiata 126 p kształtuje się obecnie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za egzemplarze pochodzące z lat 90-tych. To, ile zapłacimy za „malucha”, zależeć będzie przede wszystkim od stanu samochodu.

Fiat 126p – ubezpieczenie

Załóżmy, że dobiegający czterdziestki kierowca zapragnie właśnie poczuć bluesa i chce sprawić sobie „malucha”. Ile będzie kosztować ubezpieczenie OC Fiata 126p z 2000 roku? Sprawdziliśmy oferty polis OC dla kierowcy, który ma prawo jazdy od 17 lat, 60% zniżek za bezszkodową jazdę, żadnych stłuczek na koncie, opłaca OC od ponad 10 lat i regularnie wozi dziecko.

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Leszno 450 zł mtu24.pl
Tarnów 450 zł mtu24.pl
Wodzisław Śląski 450 zł mtu24.pl
Pasłęk 450 zł mtu24.pl

Inne oferty ubezpieczenia OC Fiata 126p z 2000 roku dla kierowcy z Leszna:

I dla kierowcy z Wodzisławia Śląskiego:

doswiadczony kierowca Fiat 126p Wodzislaw Slaski - kalkulacja

Jaka będzie cena ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy, który sprawi sobie Fiata 126p z 2000 roku? Nasz młody kierowca jest singlem i fanem motoryzacji, prawo jazdy ma od czterech lat, przysługuje mu 20% zniżki. Samochodem jeździ do pracy i wyjeżdża na weekendy.

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Leszno 638 zł mtu24.pl
Tarnów 568 zł mtu24.pl
Wodzisław Śląski 589 zł mtu24.pl
Pasłęk 638 zł mtu24.pl

Inne propozycje ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy z Pasłęka:

mlody kierowca Fiat 126p Paslek - kalkulacja

Oraz z Tarnowa:

mlody kierowca Fiat 126p Tarnow - kalkulacja

Podsumowanie

  1. Fiat 126p produkowany był w Polsce na włoskiej licencji w latach 1973-2000.
  2. Maluch to niewielki samochód miejski, który świetnie się sprawdził w tej roli i stał się symbolem PRL.
  3. Fiat 126p jest przyjazny w użytkowaniu i łatwy w naprawie.
  4. Ubezpieczenie OC Fiata 126p z 2000 roku dla doświadczonego kierowcy w przypadku naszej kalkulacji kosztuje 450 zł niezależnie od lokalizacji - w Lesznie, Tarnowie, Wodzisławiu Śląskim oraz Pasłęku.
  5. Młody kierowca z 20% zniżką za ubezpieczenie OC Fiata 126p z 2000 roku zapłaci natomiast od 568 zł w Tarnowie do 638 zł w Lesznie i Pasłęku.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej