Punkta

Sytuacja na rynku OC jest dynamiczna. O ile w ostatnim czasie nie miały miejsca żadne drastyczne podwyżki składek i kierowcy mogli odetchnąć z ulgą, tak warto monitorować sytuację na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, bo ta zmienia się z miesiąca na miesiąc. Początek każdego z nich jest też dla nas czasem wytężonej pracy – sprawdzamy, zliczamy i podsumowujemy średnie ceny OC, jakie w ubiegłym miesiącu otrzymali nasi klienci. Na początku lipca 2019 roku absolutnym hitem okazało się ubezpieczenie dla Fiata 126p, za które jego właściciel zapłacił – UWAGA! – całe 202 złote! To skłoniło nas do podsumowania pierwszego półrocza na rynku cen OC. Wnioski są optymistyczne…

Cena OC po pierwszym półroczu 2019 roku

Z raportu Punkta, dawniej mfind.pl przeprowadzonego na dzień 1 stycznia 2019 roku wynikało, że średnia cena OC w Polsce wynosiła dokładnie 1028 złotych. Wówczas też przez dłuższy czas ceny polis wahały się w granicach 1000 złotych, a w porównaniu do ostatnich miesięcy 2018 roku, wahania składki wynosiły zaledwie 2-3 proc. A jak wygląda to na start lipca 2019 roku? Co zmieniło się przez ostatnie pół roku? Całkiem sporo! Z danych, jakie uzyskaliśmy po analizie kalkulacji przeprowadzonych przez klientów Punkta, dawniej mfind.pl wynika, że średnia cena OC w pierwszych dniach lipca 2019 roku wyniosła dokładnie 819 złotych. To z kolei oznacza, że na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy, średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego spadła o 209 złotych! Czysty zysk!

Podsumowanie półrocza 2019 na rynku OC

Ekstremalnie tanie OC dla Fiata 126p

Pomimo sporych obniżek cen OC, wydatek związany z zakupem polisy, dla wielu z nas nadal jest poważnym nadszarpnięciem domowego budżetu. O ile w dalszym ciągu na rynku znajdziemy polisy o skrajnie wysokich wartościach oscylujących w granicach 2-3 tysięcy złotych, o tyle po drugiej stronie barykady stoją Ci, którzy za OC mogą zapłacić o wiele mniej! W pierwszych dniach tego roku głosiliśmy, że najtańsza polisa, jaka została zakupiona za pomocą naszej porównywarki wynosiła 305 złotych i przypadła właścicielowi Fiata Cinquecento z 1995 roku. Po pierwszym półroczu możemy pochwalić się nie tylko znaczną obniżką średniej ceny OC, ale także ekstremalnie niską ceną obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, jaką za pomocą Punkta, dawniej mfind.pl znalazł 50-letni właściciel Fiata 126p z Chojnic w województwie pomorskim. I jeśli myśleliśmy, że niemożliwym jest znaleźć OC za mniej niż 300 złotych – byliśmy w błędzie – aktualnie najtańsza polisa wynosi właśnie 202 złote.

Podwyżki cen OC: czy powinniśmy się ich spodziewać?

Póki co nic nie zapowiada, aby ceny OC uległy drastycznej zmianie. Z obserwacji rynku można wyciągnąć jeden wniosek –  na przestrzeni ostatnich miesięcy, składka polisy znacząco spadła, a sytuacja na rynku ubezpieczeń OC już od dłuższego czasu kształtuje się na stabilnym, korzystnym dla kierowców, poziomie. Po niespokojnych latach, kiedy to stawki OC ulegały drastycznym zwyżkom, w końcu kierowcy mogą złapać głęboki oddech. Dowód?

    • W 2017 roku średnia składka OC w Polsce wynosiła 1024 złote, w 2018 roku była ona o 8 złotych wyższa. Na początek 2019 roku mogliśmy zauważyć niewielki spadek cen OC – średnia wysokość składki plasowała się na poziomie 1028 złotych. Ale już zaledwie pół roku później, na początku lipca 2019 roku, cena ta wynosiła już o 209 złotych mniej!

Gdzie OC jest najdroższe, a gdzie najtańsze?

Nie od dziś wiadomo, że ceny OC znacząco różnią się w poszczególnych ośrodkach miejskich. Różnice często sięgają nawet ponad 300 złotych. W ostatnich miesiącach o miano miasta z najdroższym OC rywalizował zazwyczaj Wrocław z Gdańskiem. Z naszego podsumowania I półrocza 2019 roku wynika, że największe wydatki związane z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym standardowo dotknęły mieszkańców województwa pomorskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Ci płacili średnio odpowiednio: 1132 złote, 1119 złotych oraz 1002 złote. Co ciekawe, średnia składka w stolicy wyniosła poniżej 1000 złotych. Przez ostatnie 6 miesięcy, rynek komunikacyjny był zdecydowanie bardziej łaskawy dla mieszkańców województwa opolskiego, którzy za OC średnio płacili 818 złotych czy podkarpackiego, w przypadku których średnia składka wynosiła 827 złotych.

Średnie ceny OC w poszczególnych województwach

Inni płacą mniej? Sprawdź, czy nie przepłacasz!

Na wysokość składki OC wpływ ma wiele czynników. Może się okazać, że za ubezpieczenie swojego „szybkiego i wściekłego” auta zapłacisz o wiele więcej, niż zapłacił sąsiad zza płotu za polisę dla swojego poczciwego Fiata. Zanim jednak zaczniesz mu zazdrościć sprawdź, czy oby na pewno nie przepłacasz. Skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC – być może i Ty masz szansę na tańsze OC.