Ceny OC wciąż spadają – podsumowanie I półrocza 2019

Aktualizacja:
spadek-cen-oc

Początek lipca przyniósł zaskakujące wieści - jeden z Klientów mfind.pl może pochwalić się rekordowo niską ceną polisy. Za OC dla swojego Fiata 126p zapłacił on 202 złote. To z kolei skłoniło nas do podsumowania pierwszego półrocza 2019 roku na rynku OC. Wnioski? Szczęście sprzyja nie tylko wspomnianemu właścicielowi Malucha – ceny OC wciąż spadają i aktualnie notują najniższe stawki od wielu miesięcy!

Sytuacja na rynku OC jest dynamiczna. O ile w ostatnim czasie nie miały miejsca żadne drastyczne podwyżki składek i kierowcy mogli odetchnąć z ulgą, tak warto monitorować sytuację na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, bo ta zmienia się z miesiąca na miesiąc. Początek każdego z nich jest też dla nas czasem wytężonej pracy – sprawdzamy, zliczamy i podsumowujemy średnie ceny OC, jakie w ubiegłym miesiącu otrzymali nasi klienci. Na początku lipca 2019 roku absolutnym hitem okazało się ubezpieczenie dla Fiata 126p, za które jego właściciel zapłacił – UWAGA! – całe 202 złote! To skłoniło nas do podsumowania pierwszego półrocza na rynku cen OC. Wnioski są optymistyczne…

Cena OC po pierwszym półroczu 2019 roku

Z raportu Punkta.pl przeprowadzonego na dzień 1 stycznia 2019 roku wynikało, że średnia cena OC w Polsce wynosiła dokładnie 1028 złotych. Wówczas też przez dłuższy czas ceny polis wahały się w granicach 1000 złotych, a w porównaniu do ostatnich miesięcy 2018 roku, wahania składki wynosiły zaledwie 2-3 proc. A jak wygląda to na start lipca 2019 roku? Co zmieniło się przez ostatnie pół roku? Całkiem sporo! Z danych, jakie uzyskaliśmy po analizie kalkulacji przeprowadzonych przez klientów Punkta.pl wynika, że średnia cena OC w pierwszych dniach lipca 2019 roku wyniosła dokładnie 819 złotych. To z kolei oznacza, że na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy, średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego spadła o 209 złotych! Czysty zysk!

Podsumowanie półrocza 2019 na rynku OC

Ekstremalnie tanie OC dla Fiata 126p

Pomimo sporych obniżek cen OC, wydatek związany z zakupem polisy, dla wielu z nas nadal jest poważnym nadszarpnięciem domowego budżetu. O ile w dalszym ciągu na rynku znajdziemy polisy o skrajnie wysokich wartościach oscylujących w granicach 2-3 tysięcy złotych, o tyle po drugiej stronie barykady stoją Ci, którzy za OC mogą zapłacić o wiele mniej! W pierwszych dniach tego roku głosiliśmy, że najtańsza polisa, jaka została zakupiona za pomocą naszej porównywarki wynosiła 305 złotych i przypadła właścicielowi Fiata Cinquecento z 1995 roku. Po pierwszym półroczu możemy pochwalić się nie tylko znaczną obniżką średniej ceny OC, ale także ekstremalnie niską ceną obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, jaką za pomocą Punkta.pl znalazł 50-letni właściciel Fiata 126p z Chojnic w województwie pomorskim. I jeśli myśleliśmy, że niemożliwym jest znaleźć OC za mniej niż 300 złotych – byliśmy w błędzie – aktualnie najtańsza polisa wynosi właśnie 202 złote.

Podwyżki cen OC: czy powinniśmy się ich spodziewać?

Póki co nic nie zapowiada, aby ceny OC uległy drastycznej zmianie. Z obserwacji rynku można wyciągnąć jeden wniosek –  na przestrzeni ostatnich miesięcy, składka polisy znacząco spadła, a sytuacja na rynku ubezpieczeń OC już od dłuższego czasu kształtuje się na stabilnym, korzystnym dla kierowców, poziomie. Po niespokojnych latach, kiedy to stawki OC ulegały drastycznym zwyżkom, w końcu kierowcy mogą złapać głęboki oddech. Dowód?

    • W 2017 roku średnia składka OC w Polsce wynosiła 1024 złote, w 2018 roku była ona o 8 złotych wyższa. Na początek 2019 roku mogliśmy zauważyć niewielki spadek cen OC – średnia wysokość składki plasowała się na poziomie 1028 złotych. Ale już zaledwie pół roku później, na początku lipca 2019 roku, cena ta wynosiła już o 209 złotych mniej!

Gdzie OC jest najdroższe, a gdzie najtańsze?

Nie od dziś wiadomo, że ceny OC znacząco różnią się w poszczególnych ośrodkach miejskich. Różnice często sięgają nawet ponad 300 złotych. W ostatnich miesiącach o miano miasta z najdroższym OC rywalizował zazwyczaj Wrocław z Gdańskiem. Z naszego podsumowania I półrocza 2019 roku wynika, że największe wydatki związane z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym standardowo dotknęły mieszkańców województwa pomorskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Ci płacili średnio odpowiednio: 1132 złote, 1119 złotych oraz 1002 złote. Co ciekawe, średnia składka w stolicy wyniosła poniżej 1000 złotych. Przez ostatnie 6 miesięcy, rynek komunikacyjny był zdecydowanie bardziej łaskawy dla mieszkańców województwa opolskiego, którzy za OC średnio płacili 818 złotych czy podkarpackiego, w przypadku których średnia składka wynosiła 827 złotych.

Średnie ceny OC w poszczególnych województwach

Inni płacą mniej? Sprawdź, czy nie przepłacasz!

Na wysokość składki OC wpływ ma wiele czynników. Może się okazać, że za ubezpieczenie swojego „szybkiego i wściekłego” auta zapłacisz o wiele więcej, niż zapłacił sąsiad zza płotu za polisę dla swojego poczciwego Fiata. Zanim jednak zaczniesz mu zazdrościć sprawdź, czy oby na pewno nie przepłacasz. Skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC – być może i Ty masz szansę na tańsze OC.

 

 

Podsumowanie

  1. Na początku 2019 roku najtańsza polisa, jaka została zakupiona za pomocą Punkta.pl wynosiła 305 złotych. W lipcu – najtańsze OC kosztowało dokładnie 202 złote.
  2. Rekordowo niskie ubezpieczenie OC przypadło właścicielowi Fiata 126p.
  3. Średnia cena OC w styczniu 2019 roku wynosiła 1028 złotych. Pół roku później zaliczyła ona ekstremalny spadek i na start lipca wyniosła dokładnie 819 złotych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
Co zrobić w przypadku potrącenia psa?
2024.09.12  •  Samochód
Co zrobić, jeśli potrąciłeś psa lub inne zwierzę?

Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.

Czytaj więcej
2024.09.09
Kompleksowa ochrona myjni samochodowej – ubezpiecz swój biznes!

Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.

Czytaj więcej
2024.09.09
Jak działa ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej