Bezpośrednia likwidacja szkody, czyli BLS

Aktualizacja:

Możliwość bezpośredniej likwidacji szkody z OC istnieje w Polsce od 2015 roku. Początkowo poszkodowani byli nieufni, to się jednak zmieniło i obecnie coraz chętniej korzystają z tego rozwiązania. Przekonali się, że BSL (Bezpośrednia Likwidacja Szkody)  to realna szansa na skrócenie i uproszenie formalności.

Stłuczka i co dalej?

Brałeś udział w kolizji drogowej, w której ucierpiało twoje auto? A może ktoś zarysował ci samochód na sklepowym parkingu? Nie musisz załamywać rąk. Oczywistym jest, że nie są to przyjemne sytuacje, ale raczej nie ma kierowców, którzy nigdy nie musieli sobie z nimi poradzić. 

Najważniejsze to zdobyć dane personalne sprawcy, numer jego polisy OC oraz nazwę towarzystwa, w którym ją wykupił. Jeżeli w kolizji brał udział samochód służbowy, koniecznym będzie też zapisanie danych firmy. Kolejnym krokiem powinno być wypełnienie oświadczenia, zawierającego opis zdarzenia i przyznanie się sprawcy do winy. Możesz także zapisać numery kontaktowe do świadków. 

Gdy dysponujesz wszystkimi wymienionymi powyżej informacjami, a twoja polisa OC zawiera opcję BLS, masz dwie możliwości działania. Możesz zgłosić szkodę ubezpieczycielowi sprawcy i czekać aż rozpatrzy twój wniosek, ale nie musisz. Masz prawo do skorzystania z bezpośredniej likwidacji szkody, która polega na przekazaniu wszystkich zebranych informacji swojemu ubezpieczycielowi, który zlikwiduje szkodę a następnie zwróci się do podmiotu reprezentującego sprawcę o uregulowanie należności. Masz gwarancję sprawnego otrzymania odszkodowania i nie musisz tracić czasu na przepychanki z niechętną do zapłaty firmą. 

Bezpośrednia likwidacja szkody z OC

Pomysłodawcami BLS były firmy ubezpieczeniowe. Podstawą wzajemnych rozliczeń jest cywilnoprawne porozumienie, na mocy którego firmy reprezentujące sprawcę zobowiązują się do zwrócenia kosztów naprawienia szkody, poniesionych przez towarzystwo poszkodowanego. Każdy z podmiotów, dodaje do polisy OC opcję bezpośredniej likwidacji szkody dobrowolnie, dzięki czemu przestrzeganie zasad i terminowe regulowanie należności, pomiędzy firmami przebiega bezproblemowo. 

Ubezpieczyciele wyszli z założenia, że klienci będą zainteresowani odrobinę wyższą składką w zamian za możliwość rozliczenia szkody z własnym ubezpieczycielem. W tej chwili BLS jest opcją standardową, która nie podnosi ceny polisy. Można ją wykupić także przez internet. 

Co ważne, skorzystanie z tej możliwości nie wpływa na oferowane zniżki za bezszkodową jazdę czy inne uprawnienia, przysługujące poszkodowanemu np. do otrzymania samochodu zastępczego. Nie ma także przymusu bezpośredniej likwidacji szkody. To od poszkodowanego zależy, w jaki sposób będzie dochodził odszkodowania. 

BLS: jakie szkody obejmuje?

Nie każda szkoda może zostać zlikwidowana z wykorzystaniem BLS. Ubezpieczyciele wspólnie zastrzegli, że wypłata odszkodowania przez podmiot chroniący poszkodowanego, ograniczona jest tylko do szkód majątkowych, których wartość nie przekracza kwoty 30 tys. zł. Kolejnym wyłączeniem jest sytuacja, gdy w kolizji brały udział więcej niż dwa pojazdy. Bezpośrednia likwidacja szkody jest możliwa tylko gdy chodzi o dwa samochody. Ponadto BLS ma zastosowanie tylko do wypadków, które zdarzyły się na terenie Polski. Ubezpieczyciele mogą wprowadzać dodatkowe, wewnętrzne obostrzenia, o których przeczytasz w polisie lub OWU. 

 

Podsumowanie

Możliwość bezpośredniej likwidacji szkody z OC istnieje w Polsce od 2015 roku. Początkowo poszkodowani byli nieufni, to się jednak zmieniło i obecnie coraz chętniej korzystają z tego rozwiązania. Przekonali się, że BSL to realna szansa na skrócenie i uproszenie formalności. 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej