Bezpośrednia likwidacja szkody, czyli BLS

Aktualizacja:

Możliwość bezpośredniej likwidacji szkody z OC istnieje w Polsce od 2015 roku. Początkowo poszkodowani byli nieufni, to się jednak zmieniło i obecnie coraz chętniej korzystają z tego rozwiązania. Przekonali się, że BSL (Bezpośrednia Likwidacja Szkody)  to realna szansa na skrócenie i uproszenie formalności.

Stłuczka i co dalej?

Brałeś udział w kolizji drogowej, w której ucierpiało twoje auto? A może ktoś zarysował ci samochód na sklepowym parkingu? Nie musisz załamywać rąk. Oczywistym jest, że nie są to przyjemne sytuacje, ale raczej nie ma kierowców, którzy nigdy nie musieli sobie z nimi poradzić. 

Najważniejsze to zdobyć dane personalne sprawcy, numer jego polisy OC oraz nazwę towarzystwa, w którym ją wykupił. Jeżeli w kolizji brał udział samochód służbowy, koniecznym będzie też zapisanie danych firmy. Kolejnym krokiem powinno być wypełnienie oświadczenia, zawierającego opis zdarzenia i przyznanie się sprawcy do winy. Możesz także zapisać numery kontaktowe do świadków. 

Gdy dysponujesz wszystkimi wymienionymi powyżej informacjami, a twoja polisa OC zawiera opcję BLS, masz dwie możliwości działania. Możesz zgłosić szkodę ubezpieczycielowi sprawcy i czekać aż rozpatrzy twój wniosek, ale nie musisz. Masz prawo do skorzystania z bezpośredniej likwidacji szkody, która polega na przekazaniu wszystkich zebranych informacji swojemu ubezpieczycielowi, który zlikwiduje szkodę a następnie zwróci się do podmiotu reprezentującego sprawcę o uregulowanie należności. Masz gwarancję sprawnego otrzymania odszkodowania i nie musisz tracić czasu na przepychanki z niechętną do zapłaty firmą. 

Bezpośrednia likwidacja szkody z OC

Pomysłodawcami BLS były firmy ubezpieczeniowe. Podstawą wzajemnych rozliczeń jest cywilnoprawne porozumienie, na mocy którego firmy reprezentujące sprawcę zobowiązują się do zwrócenia kosztów naprawienia szkody, poniesionych przez towarzystwo poszkodowanego. Każdy z podmiotów, dodaje do polisy OC opcję bezpośredniej likwidacji szkody dobrowolnie, dzięki czemu przestrzeganie zasad i terminowe regulowanie należności, pomiędzy firmami przebiega bezproblemowo. 

Ubezpieczyciele wyszli z założenia, że klienci będą zainteresowani odrobinę wyższą składką w zamian za możliwość rozliczenia szkody z własnym ubezpieczycielem. W tej chwili BLS jest opcją standardową, która nie podnosi ceny polisy. Można ją wykupić także przez internet. 

Co ważne, skorzystanie z tej możliwości nie wpływa na oferowane zniżki za bezszkodową jazdę czy inne uprawnienia, przysługujące poszkodowanemu np. do otrzymania samochodu zastępczego. Nie ma także przymusu bezpośredniej likwidacji szkody. To od poszkodowanego zależy, w jaki sposób będzie dochodził odszkodowania. 

BLS: jakie szkody obejmuje?

Nie każda szkoda może zostać zlikwidowana z wykorzystaniem BLS. Ubezpieczyciele wspólnie zastrzegli, że wypłata odszkodowania przez podmiot chroniący poszkodowanego, ograniczona jest tylko do szkód majątkowych, których wartość nie przekracza kwoty 30 tys. zł. Kolejnym wyłączeniem jest sytuacja, gdy w kolizji brały udział więcej niż dwa pojazdy. Bezpośrednia likwidacja szkody jest możliwa tylko gdy chodzi o dwa samochody. Ponadto BLS ma zastosowanie tylko do wypadków, które zdarzyły się na terenie Polski. Ubezpieczyciele mogą wprowadzać dodatkowe, wewnętrzne obostrzenia, o których przeczytasz w polisie lub OWU. 

 

Podsumowanie

Możliwość bezpośredniej likwidacji szkody z OC istnieje w Polsce od 2015 roku. Początkowo poszkodowani byli nieufni, to się jednak zmieniło i obecnie coraz chętniej korzystają z tego rozwiązania. Przekonali się, że BSL to realna szansa na skrócenie i uproszenie formalności. 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments