Samochód zabytkowy czyli jaki
Niestety, przepisy dotyczące warunków, jakie muszą zostać spełnione aby auto uznane zostało za zabytkowe nie są jednoznaczne. W ustawie Prawo o ruchu drogowym wskazano, że pojazd zabytkowy to taki, który wpisano do rejestru zabytków lub wojewódzkiej ewidencji zabytków. Mianem tym można określać także, pojazd znajdujący się na liście muzealnego inwentarza.
Kolejne regulacje tej materii dotyczą wieku i stanu pojazdu. Auto powinno liczyć więcej niż 25 lat, z zastrzeżeniem że zakończenie produkcji tego modelu miało miejsce nie mniej niż 15 lat temu. Wyjątek od zasady rocznika przewidziano dla maszyn unikatowych, czyli takich które zawierają wyjątkowe rozwiązania, mają szczególne znaczenie dla historii motoryzacji lub były wykorzystywane przez znane osobistości. Ostateczną decyzję w kwestii wyjątkowości danego auta podejmuje i tak rzeczoznawca, przygotowujący opinię dla właściwego miejscowo wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Ponadto samochód ten powinien składać się z co najmniej 75 proc. oryginalnych części.
Niestety, brak jednoznacznych przepisów wprowadza chaos i doprowadza do sytuacji, w której w różnych województwach obowiązują różne zasady.
Żółte tablice – czy to się opłaca?
Ustawodawca wyszedł z założenia, że samochód zabytkowy nie służy do częstej i dalekiej jazdy. To pojazd poruszający się raczej sporadycznie. Stanowiący atrakcję i ciekawe urozmaicenie. Skoro pełni inną funkcję niż maszyny wykorzystywane do codziennej jazdy, jego właściciel może liczyć na finansowe przywileje.
Po pierwsze auto zabytkowe jest zwolnione z okresowych przeglądów technicznych. Ma tak zwany przegląd wieczysty. Tak więc właściciel jest zobowiązany do zaprowadzenia maszyny, sprowadzonej z zagranicy do stacji diagnostycznej tylko raz, przed pierwszą rejestracją w Polsce.
Kolejną kwestią jest brak obowiązku dostosowania auta zabytkowego, pochodzącego z zagranicy do polskich wymagań. Wszystkie elementy auta np. światła mają wpływ na jego wyjątkowość. Jakiekolwiek ingerencje negatywnie wpłynęłyby na jego historyczną wartość.
Po trzecie jeżdżąc sporadycznie, nie trzeba wykupować rocznego OC.
Procedura uznania pojazdu za zabytkowy nie jest łatwa, ale patrząc na koszty, jakie ponosi właściciel w związku z posiadaniem i konserwacją auta, z pewnością się opłaca.
Jakie ubezpieczenie samochodu zabytkowego wybrać
Samochód zabytkowy, mieszczący się w kategorii pojazdu historycznego może być objęty krótkoterminowym ubezpieczeniem OC. Składka miesięczna w porównaniu z roczną to spora oszczędność. Każde auto poruszające się po drogach musi mieć opłaconą składkę OC. Samochody zabytkowe wyruszają w trasę okazjonalnie więc krótsze ubezpieczenie w ich przypadku jest w pełni uzasadnione. Oczywiście jeśli zaplanowane podróże będą trwały dłużej niż 30 dni, trzeba wykupić ubezpieczenie na kolejny miesiąc.
Problem mogą mieć właściciele zainteresowani wykupieniem dla samochodu zabytkowego ubezpieczenia AC. Przepisy nie zakazują takiej ewentualności, ale firmy ubezpieczeniowe z uwagi na małą ilość klientów i zaawansowany wiek pojazdu, niechętnie ją oferują.
W celu znalezienia najlepszego ubezpieczenia warto skorzystać z internetowej porównywarki. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują ciekawe promocje.
Podsumowanie
Możliwość wykupienia krótkoterminowego ubezpieczenia czy przegląd wieczysty to tylko niektóre rozwiązania przygotowane dla właścicieli aut zabytkowych. Perełki motoryzacji wraz z żółtymi tablicami mają zapewnione preferencyjne traktowanie.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.